LEYDSCHÉ V O R A N Tc Ifc A°. 1837. WOENSDAG, i NOVEMBER NEDERLANDEN. Leyden den 3isten October. Op de door ons in onze vorige vermelde Medaille, ter gelegenheid van Jet overlijden van H. M. de Koningin der Nederlanden, stelt de voorzijde voor het Vaderland in eene bedroefde houding, leunende tegen eene graf tombe, waarop de voorletters van den naam van H. M.; met de eene hand legt zij eenen cypressenkrans op dezelve met de andere houdt zij eene met lOliwfloers omhangen lijkurn omvat. Het randschrift ismultis flebilis occidit (d. i.Zij overleed door velen htfeurd.j De tegenzijde bevat in eenen krans van 62 sterren, zijnde de reeks van jarien, door H. M. bereikt, het volgende opschriftj FïedeRica Louisa H.HELMINA REGIA NEERLANDltE nata DIE XVIII novembris MDCCLXXIV. Hörtua XII ocTOBRis MDCCCXXXVII. (d. i.: Frederica Louisa Wii.hel- MisiA, Koningin der Nederlandengeboren den 18 November 1774. Overleden ilen 12 October 1837.) Men meldt uit 's Gravenhage van den 30 October: l ieden heeft Z. M., alsmede HH. KK. HH. de Prins van OranjePrins Frederik der NederlandenPrins Albert van Pruissen en Prins Alexander eene publieke audiëntie verleend aan een ieder, die aan Hoogstdezelven over het smartelijk overlijden van H. M. de Koningin deszelfs rouwbeklag wenschce aan te bieden. Grooc was dan ook het getal personendie heden kunne opwachting bij Z. M. en de Leden van het Koninglijke Gezin maakte en hunne deelneming betuigde over het groote verlies, dat Z. M., het Ko- ninglijk Geslacht en geheel de Natie, heeft geleden. Onder die personen öérkte men op het Corps Diplomatique, de verschillende Ministers, de Staatsraden, onderscheidene leden van de Staten-GeneraalRaadsheeren uit het Hoog Geregtshof, v'ele hoofd- en andere officieren, het gewestelijk en stedelijke Bestuur, Geestelijken van alle gezindheden enz. Niet alleen uit éeze Stad, maar Ook u'it dé meeste omliggen plaatsen, waren er personen jsr audiëntie tegenwoordig. Gisteren morgen heeft de wei-eerwaarde zeer geleerde heer, de Hof prediker Vermoutin de Kloosterkerk eene lijkrede op wijle Hare Majesteit de Koningin gehouden, in tegenwoordigheid van Z. M. den Koning, HH. KK. HH. den 'Prins en Prinses van Oranje, Prins en Prinses Fredetik der Nederlanden, Prins en Prinses Albert van PruissenPrins Alexander en Prin. les Sophia. Hij had daartoe tot tekst genomen de laatste zinsnede uit den brief van Paulas aan de Romeinen, Hoofdst. II: vs. 29. IVïens lof niet ii uit de menschep., maar uit God." Het statig orgelmuzijk, hetwelk deze uitmuntende lijkrede voorafging, de plegtige gebeden, waarmede dezelve werd aangevangen en besloten, de kieschheid en waarheid, waarmede in die lijkrede aan de deugden der overledene Koningin herdacht werd, maakten 'tenen zigtbaren indruk op alle toehoorders, doch vooral op den Koning en 'de Leden van het Koninglijke geslacht, die daardoor diep getroffen waren. Naar men met genoegen verneemt, zal H. K. H. Prinses Albert van Tluissen 'een grpot gedeelte van den winter bij Hoogstderzelver Koninglij. kun Va'der doorbrengen. Gisteren nacht is in deze Residentie plotseling overleden de hoog edel gestrenge heer Mr. Jacobu Doiiwc Loke, Raadsheer in het Hoog-Geregtshof. Bij Zijner Maj. besluit van den 13 October 1837, N°. 81 is tot sub stituut van den Officier bij de Regtbank van Eersten Aanleg te Winschoten benoemd, Mr. H. Sypkens. Bij Èijwer Maj. besluit van den 20 Ö'ctober 1837, N°. 68, zijn benoemd: tot plaatsvervangend Vrederegter van het kanton Grave Mr. W. A. Hvan Tuerenhouttot Griffier in het Vredegeregt in het kanton Naaldwijk, M. pynackcr Herdycktot Vrederegter in het kanton CortgeneMr. F. N. van Dam. Door Z. M. zijn benoemd tot leden van het collegie van regenten over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Arnhem, de heeren Mr. J. RauRegter in de Regtbank van Eersten Aanleg aldaar en Jhr. IV. P.A. Teditig van Berkhout, lid der ridderschap van de provincie Gelderland. Op de Staatsbegrooting voor 1838 is het Departement van Marine uit getrokken voor eene som van4,750,000welke verdeeld Wordt als volgt: i. Afd. Kosten van het Departement f 118,377, bevattende tractement van ,'Z. K. H. den Admiraal en Colonel-Generaal(voorde helft: de wederhelft is op het Departement van Oorlog geplaatst,) 6000: gedeeltelijke tracte ment van den Directeur-Generaalmitsgaders tractementen van den Secre taris-Generaal en van de overige ambtenarengeëmployeerdenbedienden en daggelden van de adsistent bedienden 67,023.80, tractementen oer alge- ineene ambtenaren 26,200reis - en verblijf-kosten 5000, bureau.en lokaal- behoeften ƒ20,153.20. 2. Afd. Kosten van het Departement van de Zuider zee te Amsterdam en Willemsoord f 82,200als: tractementen van den Directeur, mitsgaders van Je hoofd-ambtenaren en mindere geëmployeerden te Amsterdam en Willems oord 74,300, reis- en verblijf-kosten 3,500, bureau- en lokaal-behoef ten 5000. 3. Afd. Kosten van het Departement van de Maaste Rotterdam en Hel. 'voetsluis 71,050, als: tractementen van den Directenr en Secretaris, mits gaders van de hoofd-ambtenaren en mindere geëmployeerden ie Rotterdam Delfshaven enHelvoetsluis f 63,550reis- en verblijf-kosten 2,500bureau- léji lokaal-behoeften 71,250. 4. Afd. Kosten van het Departement van de Scheldete Vlissingen 46,300, als: tractementen van den Directeur en Secretaris, mitsgaders van de hoofd ambtenaren en geëmployeerden 40,300, reis-en verblijf-kosten 2,500, bureau-en lokaal-behoeften 3,500. 5. Afd. Aanbouwaftimmeringuitrusting en gewoon onderhoud van sche pen gebouwen, werken en maritieme werken 1,206,706.98. 6. Afd. Dagloonen der werklieden bij 's Rijks werven f 925,000. 7. Afd. Schippers en matrozen tip de jagten en werkvaartuigen f 66,119, als: dag- en kostgelden ƒ48,577, groote kleeding der jagtvolkeren en helle baardiers 7,54s, sluis— en bruggelden 8. Afd. Het vaste corps der marine 389,950als: tractementen der officie, 'ren 299,800Chirurgijns 33,650schrijvers en victualiemeesters ƒ26,300 'dek- en onder-officieren 12,000, gewoon supplement voor de activiteit aan <fen wal 10,200, reis- en verblijf-kosten 8000, 9. Afd. ïiet corps mariniers f 240,938.03tractementen en soldijen van bet corps en depót 160,510.50, verdere kosten van het corps ƒ80,427.53. 10. Afd. Ir erving f 17,966.50. ii. Afd. Zee-iract., soldijen en tafelgelden der active zeemagt f 671,509.50. 12. Afd. Kleeding der equipagien f 114,849. 13.-Afd. ScTiafting f 451,284.20, ais: victtialering van Zijner Mejesreits schepen en vaartuigen 371,320, kopgelden der vioiuaiiemeesters ƒ79,074.20. 14. Afd. Kosten van Zijner Majesteit s schepen en vaartuigen buiten 'stands f 50,000, voor reparatie aan de schepen en de daartoe beuoodigdc behoeften, loodsgelden, quarantaine kosten, enz. 15. Atd. Geneeskundige dienst f 29,850. 16. Afd. Kosten van de maritieme school te Medeir.blik f 67,556als: trac tementen en toelagen der militaire beambten en soldij der oiider-officieren 29,156, idem van de civile en geestelijke beambten 19,400, verdere kos. ten van het instituut 29,000. jv. Afd. Kosten van het loodswezen en tonnen, bakens en vu. n fj67,264.90, alstTtetemenien 30,571reis-en verblijf-kosten 3,500, vaste jaanyksche uitgave tot onderhoud der bakens, tonnen en vuren f 133A93.90. 18. Afd. Kosten van het uit- en inloodsen van 's Rijks schepen en vaartuigen in en uit de havens van dit Rijk f 10,000. 19. Afd. Quarantaine-plaatsen f 1,950, als: tractementen der geëmploi. jeerden bij de quarantaine-plaatsen 645.15, idem der Chirurgijns-visiteurs 1,150. gewone kleine uitgaven, schuitvrachten en briefporten 154.80. 20. Afd. Verschillende uitgaven f 1,538.89, ais: huur van water 683.70, van gebouwen 470: erfpachten en grondlasten 385.19; en 21. Afd. Jaarlijksche ónderstand aan de Kweekschool voor de Zeevaartte Amsterdam 19,000. GRIEKENLAND.; Bij gelegenheid van liet leggen van den eersten steen vöor eene kerk der militaire colonisten, heeft Z. M. de Koning eereteekenen aan de Duitsche krijgslieden doen uitreiken en tevens eene dagorder uitgevaardigd, waarin hij zijne tevredenheid over die troepen te kennen geeft, en zijn voornemen mededeelt, 0111, zoo lang de nationale garde nog niet goed'georganiseerd is, de Duitsche soldaten in dienst te Jiouden. Nog geeft Zijne Maj. in die dagorder zijne ontevredenheid te kennen, dac zoowel inlandsche als buitenlandsche dagbladen zich onbetamelijk uitlaten tegen bekwame mannen, aan wie hij zijn vertrouwen geschonken heeft; hiermede voornamenlijk bedoelende, hetgeen openlijk tegen zijne eersten Minister von Rudhart is geschreven geworden. RUSLAND. Zoo als gemeld is, heeft zich de Keizer men zijnen Zoon uit de Krim naar Circassie begeven. Om hen eehter op weg daarheen te beveiligen, verge zellen hen Kozakken en andere troepen, daar voorzeker de oproerige en krijgshaftige Circassiers niet onbeproefd zouden laten, 0111 hen in han den te krijgen. De Grootvorst Michael is den i8den uit de zuidelijke provinciën des Rijks te Petersburg terug gekeerd. Men trekt een besluit voor den regenwoordigen rnstigen toestand van Polen daaruit, dat de Stadhouder van Polen, Prins Paskewitschvoor ver scheiden jaren verlof zou gekregen hebben. De Adjudant van Z. M. den Koning der Nederlanden Omphal, zou ook beslast wezen, om Z. M. den Keizer van Rusland de tijding van het overlijden van de Koningin der Nederlanden over te brengen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 29 October. In particuliere brieven klaagt men over de onbeschaamdheid van den Ge neraal Espartero, die de geringste voordeelen op Don Carlos behaald, als uitstekende overwinningen opgeeft, daar het toch nu gebleken is, dat in het gevecht van den i4den te Huerta del Rey hij slechts 47 gevangen gemaakt heeft en misschien even zoo veel door de Cariisten genomen zijn. De geheele provincie Navarra is chans, pp eenige sterkten na, geheel ifi handen der Cariisten. Zelfs belegeren zij Pampeluna eu dulden niet, dat er iemand in of uit kome. De Christinos hebben dezer dagen van uit San-Sebastian eenen stroop, logt gedaan, waarbij zij uit de zeeplaats Guettaria de Cariisten hebben ver dreven. Naar het schijnt, is van deze gedurig gënomene en hernomene plaats thans niets meer over dan de kerk. Het Britsche smaldeel van Lord Hay heeft de Christinos weder bij deze onderneming geholpen. De Cariisten meeiien, dat de manschap van dat smaldeel zich thans in eenen zeer goede oefenschool voor de zeeschnimerij en het doen van rooftögten bevindt. De heer Bardaxi is den iSden door de Koningin-Regentes tót voorzitter van den Raad van Ministers benoemd. Ofschoon de verkiezingen van Sena toren en vertegenwoordigers den eisten te Madrid nog niet geheel waren af. geloopen, was er toch geen twijfel aan, dat de partij der revolutionnairen daarbij de bovenhand zou behouden. Het Journal des Dêbats meldtdat het zeker isdat Don Carlos den Ebro met 5 a 6600 man is overgetrokken en zich thans te Estella in Navarre bevindt; dat deze overtogt voor de Christinos-Generaais geheim is gehou den en dat een ander Carlistisch legercorps zich naar Arragon heeft begeven, terwijl een derde het oogmerk had om den marsch van de Christinos-Gene raais Espartero en Lorenzo te belemmeren, hetgeen volgens liet plan uitge komen is, De togt van den Pretendent naar Castilie kan dus, volgens dac Journal, als te vergeefs aangemerkt worden. ITALIË. Uit Rome wordt van den 17 October geschreven, dat de Pans den Zon dag te voren een Te Deum had laten zingen, voor het ophouden der cholera. Hij was vergezeld door alle zijne Cardinalen. Een groote menigte was zaamgevloeid, om den zegen van den Paus te ontvangen. De Koning van Napels is den 12 October in zijne hoofdstad terugge keerd. Hij was niet, zoo als gemeld is geworden, naar Sicilië overgesto ken, maar had alleen eenige voorname steden op het vasteland van zijn Rijk bezocht. Er wordt daarbij niet gemeld, of de Koningin hem op die reis vergezeld heeft. DUITSCHLAND. De Vrijheer von Arnimlaatstelijk Gezant te Brussel, is door den Ko- nirg van Pruissen van daar terug geroepen en in dezelfde betrekking bij het Hof van Parijs benoemd geworden. Aan de Hoogeschool te Berlijn zijn in het afgeloopén Studenten-jaar 835 Studenten iirde rol opgeschreven geworden. Van deze waren 253 vreem delingen 140 Studenten zijn gepromoveerd.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1