A\ 1837. LEYDSCHE C ttU R A N itgj|a rigSSj wmas WOENSDAG, De personen van JOSEPH HOUTZAGER, Verlofganger van de 2de Afdeeling Zuid-Hollandsche Schutterij, en GERRIT SMIT, van het Ba- taillon Artillerie Schutterij, worden verzocht zich ten spoedigste ter Se cretarie dézer Stad te vervoegen. NEDERLANDEN. Leyden den 24sten October. Heden namiddag zijn alhier binnengekomen, om nachtverblijf te houden, de manschappen van de 17de afdeeling infanterie, van Amsterdam komende en zich naar 's Gravenhage begevende. Men meldt uit 's Gravenhage van den 23sten dezer: Van wege het Stedelijk Bestuur van *s Gravenhage is aan de officieren, onder-officieren en schutters, de artillerie-compagnie daaronder begrepen-, van het 1ste bataljon iter iste afdeeling mobiele Zuid-Hollandsche Schutterij, tennis gegeven, dat zij zich op Donderdag den 26 October 1837, des mor- gens tén acht ure, zulten moeten bevinden op het plein achter de Oranje- Kaserne, uitgaande aan het hek op den Hoogen Wal. Burgemeester en Wethouders van Delft hebben ter kennisse der in gezetenen gebragt, dat op aanstaanden Donderdag, den 2Östen dezer, de begrafenis van Hare Majesteit de Koningin zal plaats hebben, Welke treil rige plegtigheid door het luiden der klokken, des morgens ten negen ure, zal aangekondigd worden. -In huéne notificatie drukken zij hun vertrouwen uit, dat niemand door eene te vergedrevene nieuwsgierigheid, de orde zal stooren, en vermanen tevens elk en een ïegelijk, zich niet op die zijden der grachten, en in de straten, alwaar de trein over- of doortrekt, noch achter de staketsets re begeven; zullende er zich ten zeiven dage, geene schuiten of schepen in de gracht van de Haagpoort tot aan de Koornbeurs vermogen te bevinden, dan alleeb de zoodanigen, welke door of van wege het Stadsbestuur aldaar zullen worden gelegd, en zal op hoog gezag nie mand, tot den trein niet behootënde, in de Kerk toegelaten worden; ook zullen er van des voormiddags ten 10 ure tot na den afloop der plegtigheid, geéne rijtuigen vermogen door de stad te rijden, of op de straten stil te staan. Ook waarschuwen Burgemeester en Wethouderselk en een iegelijk, om van des morgens tot na den afloop der plegtigheid, den ordinairen straat- veg van Delft naar ''s Gravenhage niet te rijden, als zullende de trein niet kunnen gepasseerd worden; wordende laatstelijk de ingezetenen, voorbij velker huizen de trein zal passeren, verzocht, om op aanstaanden Woens dag de straten voor gemelde hurhne huizen schoon té maken. Ten gevolge der ministeriele aanschrijving, om de droevige omstandig, heden van het oogenblik, in de kerken der onderscheidene gezindheden, op eene gepaste wijze, te gedenken, is er eergisteren, onder anderen, in de Synagoge der Nederlandsche Portugesche Israëlitische Gemeente in deze Residentie, eene, op last des Kerkbestuurs vervaardigd, Nederduitschs lijk rede, door een der voorlezers, den heer S. ff. Pimentel, uitgesproken, waarin de deugden van wijle H. M. de Koningin in geheugenis werden gebragt en het groote verlies aangeduid, hetwelk geheel Nederland door Haar over lijden beeft ondergaan. Eene (talrijke en aanzienlijke schare woonde deze plegtige dienst bijen zigtbaar maakte dé uitgesprokéne leerrede op ieder der aanwezigen een diepen indruk. In de zitting van de Tweede Kamer der Statert-Generaa!met gesloten deuren, van beden, heeft de centrale afdeeling verslag gedaan nopens het ontwerp van'adres, in de jongste zitting met gesloren deuren aan de Kamer voorgestetóhetwelk, ter overweging, aan de afdeelingen was toegezon den. Dit ontwerp van adres vervolgens in beraadslaging gebragt Zijnde, is hetzelve, na eene korté discussie, met eene meerderheid van 4.4 tegen 2Stehi. men aangenomen en naaf de Eerste Kamer verzonden. Tegen het adres heb ben gestemd de heeren van Reeneii en Junius van Hcmtrt. De Eerste Kamer, in den namiddag vergaderd zijnde, heeft het ontwerp van adres van de Tweede Kamer ontvangen en hetzelve aan de afdeelingen toegezonden* alwaar het onmiddellijk is onderzocht, en, naar men verzekert, tot weinige aanmerkingen heeft aanleiding gegeven. Morgen komt deze Kamer weder bijeen, om over het ontwerp van adres te beraadslagen. Indien het zelve, zoö als te verwachten is, door de Kamer mogt worden aangenomen, zal het adres overmorgen den Koning worden aaligeboden. Ten gevolge der droevige Omstandigheden van het oogenblik, is het waarschijnlijkdat het adres ditrtiaal schriftelijk den itóning aangeboden zal wórden. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Genelaal hebben zich bereids bezig gehouden met het onderzoek der aan dezelve voorgedra- gene ontwerpen van financielen aard; reeds is dat onderzoek in sommige afdeelingen geëindigd. Naar men verneemt zullen de meeste leden, in af wachting, dat de Regering op-de gemaakte bedenkingen zal antwoorden, voor eenigén tijd naar huiswaarts keerendaar voor als nog geene andere werkzaamheden aan hunne raadplegingen zijn onderworpen. Op 1 October dezes jaars bevonden zich in leven: 2325 Gepensioneerden, ingeschreven in het Grootboek der ge wone pensioenen te Zamen genietende f 658,Ü78. 8 j, ingeschreven in dat der voormalige ge- tierceerde kerkelijke pensioenen - 2,217. 2940 n 'n dat der buitengewone pensioenen - 753,384. 222 in het fiijboek der buitengewone pen. sioenen 11....11t - 93,021. 5495 1 >507.500. Onder het getal gepensioneerden, ingeschreven in het Grootboek der ge wone pensioenen, bevindt zich een persoon, die in 1738 geboren, en alzoó 100 jaren oud is. Nog meldt men uit 's Gravenhage van dén 24 October: Heden is de Eerste Kamer dér Staten-Generaal vergaderd gewéést eti heeft dezelve het ontwerp van adres, in antwoord der Troonrede, haar door de Tweede Kamer toegezonden, aangenoni'êth Naar men verneemt; zal het adres, ten gevolge van de droevige omstandigheden van het oogen blik, morger. sfchriïtelijk en geenszinszoo als anders de gewoonte is, door eene Commissie uit liet midden der beide Kamers benoemd, den Koning worden aangeboden. 25 OCTOBER. RUSLAND. IIH. MM. de Keizer en Keizerin van Rusland, benevens de Grootvort: Troonopvolger en de Keizerlijke Prinses zijn den 24 September van Se bastopol te Bachtscliisarai aangekomen en er door den Tartaarschen ade plegtig ontvangen. Uit Petersburg schrijft men van het begin van October, (dat de Generaal Graaf Tennoloff, die vroeger (alvorens Vorst Paskewitsch tot Opperbevelheb. ber van het Kaukasische leger benoemd werd) aan den Kaukasus bevel voer de, maar sedert de troonsbeklimming van Keizer Nikalaas buiten dienstbe trekking was, onverwacht geroepen is, om den Keizer op diens reis naar Asie te vergezellen. Deze onderscheiding, welke zoo eensklaps eenen man te beurt valt, die in ongenade was, baarde niet alleen te Petersburg, maar in geheel Rusland, groot opzien. De Generaal Tcrmtiotf \s bekend-alsiemand van een zeer sterk en onafhankelijk karakter, en als een der voortreffelijkste Officieren van het Russische leger. Hij heeft, ondanks zijne onverbiddelijke gestrengheid, groote verdiensten verworven omtrent de landen, die hij aan den Kaukasus bestuurde en werd van daar alleen verwijderdomdat zijne vijanden hem als gevaarlijk afschilderden. Zijne ontbieding bij den Keizer schijnt aan te duiden dat men hem zijnen vroegeren werkkring weder wil toevertrouwen, en hij bestemd is om den Barón Rosen, die thans aan den Kaukasus bevel voert, te vervangen. Is dit het geval, dan kan men er op rekenen, dat die gewesten weldra eene andere gedaante zullen erlangen, en dat de vele hinderpalen, welke thans derzelver ontwikkeling en beschaving beletten, met eene sterke hand zullen weggeruimd worden. Ook uit een staatkundig óogpónt zoude de weder benoeming van den Graaf Termolojf tot Gouverneur 'der Kaukasische gewesten eene zeer belangrijke gebeurtenis zijn. SPANJE. Berigten over Parijs van den 22 October. Te'legraphische Depeche. Narbonne, 26 October, 6 ure des morgens. Dè Baron de Meer is, uit Manlleu komende, den ï3den met 400 man tel Barcelona 'gearriveerd om daar de orde te herstellen. Hij reorganiseerde na j zijne terugkomst de nationale garde. Verscheiden familien, welke aan boord der schepen op de reede waren gewekenzijn weder aan land gekomen. Den uden was Valencia door kleine benden omgeven; de post uit Ma. drid werd sadert twee dagen gemist. Een brief van Burgos van den 14 October meldt, dat men er door een berigt van Covarrubias van den i2den des avonds onderrigt was geworden, dat Don Carlos, met zijn geheel Etat-major zich in beweging had gesteld, met het doel om Madrid wederom te naderen. De troependie hem verge zelden, waren zamengesteld uit 8,000Navarrezen, twee bataljons Castilianen, een bataljon Valencranen eh hét bataljon, het Algiersche genoemd. Het be rigt van Covarrubias ontvangen, meldde, dat die troepen den uden reeds hunne voorposten tot Sayos en Castillo hadden, bijna op den oever van den Duero, en dat het waarschijnlijk was, dat zij voort zouden gaan, om hei zuiden van die rivier te naderende rigting van Sierra Altienza houdende. De brief van Burgos drukt de levendigste ongerustheid ten aanzien der toe komst uit, welke de tegenwoordige omstandigheden aan Oud-Castilie schij nen te voorspellen en welke zou doen gelooven dat hetzelve bestemd is om op zijne beurt het voornaamste brandpunt van den burgerooglog te wor den. In waarheid, de Carlisten organiseren er zich met eene stoutheid, die onwéderstaanbaar is. De Carlistische Junta van San Leonardo heeft zich we der indien burgt hersteld, van waar zij hare bevelen heeft afgevaardigd om eene nieuwe contributie van menschen, geld en provisie te heffen. Het is waér, dat Zariateguj met 3 k 4000 man onder zijn bevel, zich op dit oogen blik van dat land verwijderdtwant hij schijnt belast te zijn om de beweging van Don 'Carhs te dekken én ten dien einde marscheert bij zelf regtstreek- op den Koninglijken weg van Madrid aan, welken hij in een zeker opzigt i; het oog houdt. Wat meer Is, de bekende Priester Merino komt Wederom oj liet tooneelen buiten de sterke troepen, die onder ziin bevel siaan, zoo vreest men den invloed, welke zijne oude goede naam en zijne hoedanigheid als vaderlander hem op de bewoners van Sierra de Lerma geven. Zijne strijd krachten, die bestaan in twee bataljons Castilianen, 300 paarden en eengroo getal .recruten, bezetten het land thsschen Ontoria de la Cantera en Quinta nanin de gebergten; De Generaal Esparlerb marscheeriie naar Siguenza door Almazan ten zelf den tijd rigtten zich de Generaal Lorenzo en de Baron Carondelet naar Aranda. De hoop van de constitutionnele Generaals was om het legercorps van Don Carlos naar Somo-Sierra terug te Werpen en het aldaar gelijk aan te vallen. Het Journal des ïfébats bevat wederom een stuk over den gang der zaken in Spanje, waarin dit blad reeds als zeker aanneemt, dat de hoofd magt van Don Carlos zich ten züiden der Duero beweegt, en even als ii September van dit jaar Nieuw-Castilie bedreigt. De meer voordeelige wen ding, die de oorlogskans voor Don Carlos genomen heeft, worde door di blad daaraan toegeschreven, dat zijne benden, toen zij in wanorde en dooi de Generaals der Koningin óp de hielen gevolgd, van voor Madrid terug trokken, zich ten noordén der Duero met de krijgsmagt van Zariategu3 hebben kunnen vereenigen; dat die vereenigde magt in de nagenoeg onge naakbare gebergten vati Burgos en Soria zich gedurende de eerste dagen var October heeft kunnen herstellen; en dat door den aanval, dien Don Carlos den Jden te Retnerta op de legerafdeeling van Lorenzo gedaan heeft, de Generaal Espartero gedwongen is geworden, om de soort van blokkade, waariu hij de Carlisten hield, op te heffen, en een doortogt naar Castilie Voor hen te openen. Dadelijk daaropgaat het Journal des Dibats voort hebbén de Carlisten zich op dieh open gelaten weg geworpen, en daar zij ten minste een dagmarsch op de Constitutidnelen vooruit hadden, hebben zij de Duero reeds kunnen overtrekken. Op dit oogenblik bewegen de Car listen zich zeker In de bergreeks tusschen Siguenza en Somo-Sierra. Wij gelooven niet, dat die viiatid magt genoeg bezit, om de hoofdstad van Spanje op eene ernstige wiize te bedreigen; maar bij heeft ten minste hei voordeel gewénnen van zich aan de werking der bijeentrekkingen van de krijgsmagt der Constittitionelen te onttrekken; welke laatste thans gedwo gen zal wórden om zich te verdeeien, tén einde de voornaamste punten, die de Carlisten zoiiden kunnen bedreigen, te beschermen. Terwijl he; Car listisphe leger de Generaals der Koningin op zijnen nieuwen togt medesleept

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1