A0. 183?. LEYDSCHB 1V\ COÜRANT VRIJDAG, •^lilTÊV" 3' iiEWOOSi -4 -4 «-.3, TJfe* 22 SEPTEMBER. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, maken bij deze bekend, dat op heden bij Hun t'd. Aclitb. is ingekomen en ?ian den Ontvanger is verzonden, bet .Kohier der belasting op de Patentenover het jaar 1&37 ciï^8, voor deze Stad, door den Heer Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie, op den i6den dezer maand invorder baar verklaard, en dat van heden af de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezelve behooren te zijn ingediend. %eyden9 den 21 September 1837. j. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, p. a. dü pui. NEDERLANDEN. Leyden den 2isten September. Zijne Maj. de Koning is gisteren middag ten i uur alhier doorgekomen, komende van het Loo en zich naar 's Gravenhage begevende, om aldaar slechts eenige dagen door te brengen, en dan aanstaanden Zondag of Maan. 'dag wéder naar het Loo terug te keeren. Op gisteren ondervond onze Hoogeschool wederom een groot verlies door het overlijden van den Hooggel. Heer Simon Speyert van der Eyk, Emeritus-Hoogleeraar in de Wis- en Natuurkunde aan de Hoogeschool alhier. Hoewel sedert eenige jaren Professor-Emeritus en door toenemende lig. chéams-zwakie; verhinderd zijne lessen aan de Studenten mede te deelen, is "hij evenwel eene lange reeks van jaren met lofwaardige vlijt en den 'besten uitslag bezig geweest de Akademische Jongelingschap te onderwij. zen. Van een goedhartig en vrolijk karakter was hij meer de vriend, dan de strenge leermeester der Jongelingen, die hij menigmaal om zich verza. melde, en door de voortbrengselen van zijn dichterlijk vernuft, hetgeen hij in Latijrische verzen heerlijk schoon uitdrukte, aan zich boeide. Zeer ve len zullen eich de aangename uren, in zijne tegenwoordigheid doorgebragt, "hu met aandoening herrinneren. Ofschoon dan nu overleden, leeft hij in de gedachtenis-van velen, die hem kenden en waardeerden, en zijne ver. diensten, in de vakken, waarin hij onderwijs gaf, wisten op prijs te stellen. SiMon Speyebt van der Eyk, geboren in den Brielden 26 van Lente iriiahd des jaars 1771werd alhierin den jare 1796, tot Lector in de Natuurkunde en hoogere Wiskunde benoemd, en aanvaardde dien post, op den 8 van Wijn. maand,"11161 eene redevoering ive'r het vermogen der hoogere Wiskunde, zigt. baar in de volmaking der Natuurkundeder Sterrekunde en van andere Weten- 1 'schappeti en Kunsten. In de jare 1797 tot buitengewoon Hoogleeraar bevpr. derdsprak hij, op den 18 van Wijnmaand, over het belang om de studie.der WaterweegkundeVooral in óns Cemeenebestte bevorderen. Bij zijne benoe ming tot gewoon Hoogleeraar in den jare 17J19, sprak hij, op den 27 van herfstmaand, over hei nut en de voor dee lenuit eene zorgvuldige beoefening van de wetenschap der Wis- en Natuurkunde voor het gemeene teven ontsprui tende. Bii de nederlegging van het Rectoraat, in den jare 1807 door hem gevoerd, sprak hij een I.atijnsch dichtstuk uit over de voortreffelijkheid en schranderheid van den menschclijken geest, zigtbaar in verscheidene kunsten en wetenschappen voorat die tot de Wis-Natuur- en Sterrekunde betrekking heb ben. Óp den 8 van Sprokkelmaand des jaars 1816, Us hij, na de voleindigde Redevoering van den aftreder.den Reétor M. KempeR, een Latijnsch dicht, stuk voor, tot de jongste gebeurtenissen in Enropé en ons Vaderland betrek- king hébbende. In den jare 1817, op hiepw met de Rectorale waardigheid bekleed, sprak hij, bij de nederlegging daarvan, een Latijnsch dichtstHk uit 'ter aanwijzingdat niets in de natuur ons ten volle bekend isof over de enge grenzenwelke aan de menschelijke kennis van allerlei zakevr gesteld zijn'. Men mejdt uit 's Gravenhage van den 20 September: Dezer dagen is alhier aangekomen de. Graaf MatuszewiczRussische Ge- Zant te' Napels, en gevolg, komende van Rotterdam en zich naar Amster. dam - begevend e. Ook is alhier aangekomen de Brirsche Kabinets-courier J. J. Bridge hiet het overbrengen van depêches voor den Gezant van Groot-Britannie kan ons hof, belast. Almede zijn dezer dagen alhier aangekomen de beeren Sipkens en Dijck- meester, voorzitter en lid van de .Commissie tot herziening der nationale wet. geving; aan wélke Commissie door Zijne Maj. ook js opgedragen het ont werpei). eb doordragen van wijzigingen in het wetboek óp het strftfrëgt. De .Commissie zal alzoo thans weder hare werkzaamheden met ijver hervatten, «n zjch met het ontwerpen der aan de Staten-Generaal aan te bieden voor- ;dragtèn der wet bezig honden. óisteren is In deze Residentie overleden de heer Mr. Jacob Schonck, Raadsheer in het Hoog Geregtshof. s Z. Ma), heeft het Departement voor de Marine gemagtigd tot het doen eener apenbare aanbesteding, voor den achtervolgelijken opbouw van twee kapitale gebouwen, ten behoeve en ter dienste van het maritiem etablisse- ment te Willemsoord. Aan den gepensioneerden Kapitein bij hët cófps mariniers, .7. G. de Keer ds, buiten bezwaar van het Rijk, de rang van Majoor verleend. De iste Luitenant van het 3de bataljon artillerie nationale militie,#'.'A. Kujck, is in ziine rang en anciënniteit bij het wapen der artillerie in de Oost- Tndië-overgeplaatst. Eervol zijn ontslagen en gepensioneerd, dg Ontvangers der Directe Be lastingen en Accijnsen B. Formijht, te Varik en B. Brandenhorstte Appel- tern en Alphen. -r- Door de Commissie van behègr over de Tentoonstelling van Schilde- rijen is ter kennisse van het publiek .gebragt, .dat de zaal der Tentoonstel ling in het St. Nicolaas Gasthuis, achter de Hal,, zal geopend worden op Maandag, den 25 September, en de toegang tot dezelve voor een leder gratis bèpaald is des Vrijdags van elke w®ékvan des morgéhs ten 10 tot des na middags ten 3 ure, en voorts des Maandags, Dingsdags, Woensdags, Don. dérdags- en Zaturdags, van 10 tot 4 ure mits voorzien zijnde van een tóe.- fang-biijet voot ieder persoon bij den ingang te bekomen, tégen betaling van 25 cents., tt. Men schrijft uit Rotterdam van den 19 September: Heden morgen zijn alhier gearriveerd, en in het Huis van Arrest overge- bngt, elf, zoo commfèsen.vistieurs als vroegere rijks-wegers der in en uit gaande regten, welke arrestatien op hooge order uit 's Hage zijn geschied. Men verneemt dat zulks ten gevolge is van zekere omstandigheden, welke reeds van een geruim aantal jaren dateren. Uit Utrecht meldt men van den 18 September: Als eene merkwaardige bijzonderheid, kunnen wij den beoefenaars dgr Nïrauflijk'e Hiftörié mèdédeelen, dat er, den 14 September jL, in liet dorp Eek, in de.Nedêr-Betuw, een zwarte Oijcvaar (ciconia nigra. Belton) geschoten is. Deze' vogel, die de met hout omzette moerassen en degrooee 'Wouden van Hongarije Polen en Turkije bewoont, komt ook in Zwitser land en zeldzamer in Duicschland en Frankrijk voor; duch werd, zoo verre Wij weten, nimmer hier te lande ontmoet, liet bovengemelde individu, een fraai volwassen mannetje, is ten geschenke gezonnen aan Prof. van Lidthde Jeu de alhier, in wiens rijke zoölogische verzameling neizelve zal gepiaaisc worden. GRIEKENLAND. Athene den 22 Augustus. De Colonel Grivas is onder bedekking uit deze stad naar Nauplia gebragt. Hij moet door zijne eigene soldaten aangeklaagd geweest zijn, van zich groote onderdrukking der inwoners op onderscheiden plaatsen veroorloofd te hebben. Hij zal te Nauplia voor eenen krijgsraad te regt staan. Er waren te Athene een 4otal Duitsche landbouwers aangekomendie echter in zeer armoedige omstandigheden waren en vele kinderen tot hunnen last hadden. Daar hier voor deze menschen geen arbeid is, zoo zullen zij de Regering zeer tot last verstrekken. Eenigen worden gebezigd tot den opbouw van het Koninglijk paleis. Er was wederom naar Triest een transport uitgediende manschappen gezonden, hetwelk binnen weinige dagen door een tweede zal gevolgd wor den. Langzamerhand zullen aldus alle vreemde troepen uit Griekenland ver wijderd zijn en daar de Grieken zeer tegen de loting zijn ingenomen, zoo weet men niet hoe zich de Regering nieuwe soldaten zal verschaffen, die echtervooral in Griekenlandtegenwoordig onmisbaar zijn. 1 In de laatste dagen is de zeerooverij sterk tbegenomen in den Archi- pel. Onderscheiden schepen waren aangerand en geplunderd een Grieksche brik, welke zich bad willen verzetten, was in den grond geboord. De ver. eenigde Turksche en Grieksche Gouvernementen nemen maatregelen om dezelve te vernietigen. Men klaagt nog gedurig over groote onregelmatigheid in de weersge steldheid. De warmte, welke die van andere Europesche landen anders eenigztns overtreftwas soms geheel ondragelijk en werd dan weder door groote Koelte, ontstaan door hevige regens, afgewisseld. Er wordt ook nog van verscheiden schokken van aardbeving berigt. Den isden voelde men er èen te PyrgoS, die anderhalve minuut duurde, de in de nabijheid gelegene bergen scheurde en groote stukken rots naar beneden wierp.Op het eiland Zante was den 4den Augustus eene hevige schudding gevoeld, die 30 secon den aanhield verscheiden andere volgden nog in den loop van den dag. De inwoners hadden uit vrees hunne huizen verlaten en den nacht op de straten doorgebragt. Ook van Cephalonia en van den vasten wal van Morea kwa men dergeijjke berigten in. SPANJE. Berigten over Parijs van den iS September. Telegraphische Depeches. De Luitenant-Generaal, Commandant van de 11 de af deeling, aan den Minister van Oorlog. Bordeaux, 13 September. Er heeft in de omstreken van Pampeluna een gevecht plaats gehad met 5 Carlistische bataljons, die met een vrij groot verlies op Echaury terug gejaagd zijn. Honderd vijftig gekwetsten van de troepen der bezetting en van de tiradores waren te Pampeluna aangekomen. De Generaal, Commandant van de 11ste afdeeiing, aan den Minister van Oorlog. Narbonne, 15 September, iuiir. Perpignanden ï^den, des morgens. Volgens de berigten uit Valencia van den sden, hebben zicli Cabrera en Forcadell den 3den met 10,000 mén opstandelingen (Carlisten) naar Mengra. nilla begeven: De afdeelingen van Buerens en Sanchez waren den 4den te Puig, 3 uren van Valencia, teruggekomen. Arguclles, tot tweeden bevelhebber van het Koningrijk Valencia benoemd, heeft in eene proclamatie de liberalen tot eensgezindheid aangemaand. De Generaal, Commandant van de 10ste afdeeiing, aan den Minister van Oorlogs Bayonne, 15 September, 6 ure des namiddags. Volgens tijdingen uit Pampeluna van den 13de)) heeft het Gouvernement geweigerd de schikkingen van den yden te erkennenen de vorige onder- Koning heeft zich te Lumbier aan de spits der troepen gesteld zich verkla. rende de eenige wettige Autoriteit te zijn. Dien ten gevolge heeft de Gene- raai Ulibari geweigerd met den Generaal Iriarte mede te werken om Esteila- aan te tasten. Guibelalde is voorTolosa versterkt geworden door 3 Cariisti. sche bataljons, ten einde weerstand te bieden aan O'Donnell, die zich te An. doain versterkt. De Onder-Prefect aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Bayonne, 16 September, 10 ure des morgens. Den 14den hebben de Carlisten, die hunne artillerie gedurende den nacht gesteld hadden, Andoain aangevallen en des middags genomen en de Christi- ros tot aan de poorten van Ernani gevolgd. Het Engelsch legioen heeft 25 officieren verloren; de artillerie is behouden geworden. Denzelfden dag heeft O'Donr.ell Urnieta hernomen, hetwelk hij des avonds vrijwillig verlaten en zich op Enguy teruggetrokken hééft. In de zitting der Spaansche Cortes van den 9den heeft de Minister van Oorlog verklaard, dat de Regering alle noodige maatregelen genomen had, om. den voortgang der Carlisten naar de zijde der hoofdstad te stuiten, en dat men daaromtrent niet de minste bezorgdheid behoorde te koesteren. Desniet. teinin meenden sommige leden,- dat liet Bestuur meerdere geestkracht aan den dag behoorde te leggen. Den 7den en 8scen hebben de Cortes zicii met bet voorstel van den heer Suances bezig gehouden, hetwelk de strekking heeft, om den tegenvvoordigen Minister Pizarro, wegens onderscheidene daden van bestuur tijdens.zijne vroegere waarneming van den post van Mi nister, in staat van beschuldiging testellen. Dit voorstel steunt niet enkel op bet door den'heer Pizarro gegeven verlof tot h.et oicvoeren van meester, stukken der Spaansche kunst naar buiten 's landsmaar op verscheidene andere, onbegrijpelijk nietige punten van bezwaar, zoo als dat hij boschwachters lienaemd beeft, zonder de gemeentebesturen daarin te kennen, en dat hij openbare ambtenaren gedwongen heeft, om een abonnement op bet regerings blad de Gacetate nemen. De heer Fontan heeft den moed gehad van te

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1