hoven zich hóogcliji'. verheugen over he: bezit van een' aanzienlijken toren, V! Tzien van uurvverk en twee klokken, alsmede over eenen nieuvvgebouvv- rien steenen korenmolen. Geen wonder dus, dac 's Konings verjaardag, even ris in geheel ons Vaderland, door de gemeente van den Hout, op gisteren, met de hartelijkste dankbaarheid, jegens den Vorst, aan vvien zij dac alles heeft te danken, is gevierd geworden; daar het schier aanhoudend klokken gelui, voor die gemeente zoo ongewoon, en het wapperen der Nederland- sche vlag van torenspits en molentop de gemoedsstemming der feeschouden- den niet weinig heeft verhoogd, en schier eiken welgezinden zich -heefc doen vereenigen met de plegtstatigè Te Deums, die uit zoo vele heiligdom men, ten dien dage, toe den Gever van al het goede zijn gerezen. O O S T - I N D I E. Over Engeland heeft men berigten uit Batavia van 10 Mei, in welke ge zegd wordt, dat de rijstoogst op, Java zeer gunstig geweest was en ver scheiden rijke ladingen naar Europa ingescheept waren. Brieven van Bombay van den 3 Mei behelzen berigten van eenen al- lèrhevigsten braud, welke te Suratte gewoed had en waardoor meer dan 6000 huizen vernield en 500 menschen omgekomen waren. Deze ramp was voor die stad te meer bedroevend, omdat de handel, die voortijds aldaar zoo zeer gebloeid had, sedert eenige jareu kwijnde en men dus gegronde vrees had, dat de stad daardoor geheel van den handel zou berooid worden. RUSLAND. Bij de aankomst van Z. K. H. den Grootvorst troonopvolger van Rusland', te Moskou, heeft de Metropolitaan in de Domkerk van Uspeuk, hem aldus aangesproken Prins! Uwe aankomst is voor ons, als het morgenrood van Ruslands zon, steeds verkwikkend; ditmaal echter wekt zij nieuwe overwegingen, nieuwe aandoeningen, nieuwe gedachten op. Met geheel bijzondere vreugde be groeten wij u, na eene reis, op welke gij zelfs door een ander werelddeel g.ekomen zijt, zonder een en hetzelfde vaderland te verlaten, want op uw zoo vroegtijdig, zoo snel en zoo verre verwijderd rondreizen, waren onze harten u gevolgd. Welk doel lag wei voor deze uwe reizen ten grond? Moeten wij dat doel in deWoorden van eenen ouden wijze vinden: „Men neemt in wijsheid toe, als men de wereld door reist?" Gij zijt er toe geroe pen, de wijsheid te erven, die het grootste Rijk der aarde omvat, en de voorzienigheid van den lioogen Daarsteller uwer levensdagen wildedat ge heel Rusland li als leerschole tot ontwikkeling dier wijsheid dienen zpude welker leeringen gij bij Hem ontvangen hebt. Welke zijn daarvan de uit. komsten 1 Op uwe reis door Rusland kwaamt gij verder dan tot heden een van deszelfs Monarchen. Gij zelf verzameldet, of gij verbeterdet en ver meerderde! uwe kennis van deszelfs krachten, hulpbronnen en behoeften! Welke heilrijke vrachten heeft niet_ hetzelve daarvan te verwachten! In dit uur zijn uwe waarnemende blikken op deze oude hoofdstad gerigt. Eene verheven gedachte voert u hier aan de voeten jler Godheiddie de wereld- heerschers leidt, en in welker schoot uwe, door haar gezegendevoorva deren rusten. Hier, vóór alles, roert gij Ruslands hart, desielfs levenkracht, die in deszelfs overgeërfde liefde tot deszelfs erfelijke Monarchen bestaat; een gevoel, hetwelk in onze dagen, en in vroegere eeuwen, over zoo veel vijandigs gezegevierd heeft. Deze Ruslands levenskracht, ziet gij in de vrije booge viugt van deszelfs vreugde, in de volksdrommendie zich op uwen persoon aandringen, in de van geestverrukking vlammende blikken, in het triumfgeschrei Moge der Russen liefde n de taak ligt makenwelke Ruslands liefde u opiegt. En als gij tot uwen vader, het voorwerp uwer en onzer liefde terug keertzeg hem dan, dat Rusland zijne vaderlijke zorgen weet te waar- deeren zeg hem, dat wij die voor ons en voor onze nakomelingen zegenen, en dat wij den hemel biddende toekomende geslachten onder zijne en uwe oogen te doen opgroeijen en rijp worden, opdat uwe namen door henals door onsgezegend worden. Uit Odessa meldt men van den 11 Augustus: Sedert iang is het bekend, dat er in Rusland hier en daar steenkolen voorkomen. De eerste sporen daarvan werden reeds onder Peter den Grooten gevonden, die de belangrijkheid dezer ontdekking zeerwel wist te waarde ren, ofschoon hij begreep, dat eerst in lateren tijd nut daaruit zoude getrok ken worden. Thans heeft de heer Demidof een gezelschap deskundigen, onder aanvoering van een Franschen Ingenieur van het Bergwerk-corps naar het zuiden van Rusland afgezondenom aan de oevers van den Donetz (in het gouvernement Cbarkow,) alwaar men weet dat genoemde brandstof zeer veel voorkomt, onderzoek te doen naar de uitgestrektheid en den rijkdom der steenkolen-lagen, en om tevens op te sporen of aldaar geen ijzererts gevonden wordt. Dit gezelschap is gisteren met eene stoomboot van hier vertrokken. Uit Berlijn wordt eenen brief bekend gemaakt over den Circassische oorlog, welke Rusland thans voert. Dezelve is de volgende: In Circassie moeten de Russische troepen gedurende dezen zomer veel van den invloed des luchtgestels lijden en men houdt het er algemeen voor dat te dezen opzigte Circassie voor de Russen hetzelfde is, als SierraLeona voor de Engeischen. Dit kan ook ten deele strekken tot verklaring van den gunstigen uitslag, waarmede deze bergbewoners voortdurend de Russische overmagt bestrijden. Wat het zwaard der dappere partijgangers verschoont, die steeds op het juiste tijdstip uit hunne veilige schuilhoeken te voorschijn komen, valt meestal als slagtoffer van het klimaat. In het vierde jaar is dan ook zelden meer dan een vierde deel van de naar den Kaukasus gezonden Rus sische troepen overig. Steeds verlangen jonge naar bevordering hakende officieren, om naar Kaukasie als het tooneel van voortdurende oorlogen, gezonden te wordenen steeds hoort men op nieuw hoe deze strijdlustige jeugd de verkregen onderscheiding met het leven heeft moeten betalen. Zoo hebben in de laatste gevechten weder verscheiden aanzienlijke edellie denzoo als de Vorsten Apraxin, Gagarin en anderen, den dood op het veld van eer gevonden. Het meest wordt de dichter Bestuscbef betreurd die vroeger wegens deelneming aan de gebeurtenissen van 1826 naar Siberie verbannen, maar later door den Keizer begenadigd en naar het leger aan den Kaukasus gezonden was, en nu onlangs niet ver van Jekacerinodar, al. waar hij in bezetting lag, door een viiandelijken geweerkogel doodeiijk ge troffen werd. Op dergelijke wijzen vallen overigens in de belgvestingen van den Kaukasus de meeste officierendie de Circassische scherpschutters bij voorkeur tot doelwit kiezen. In Anapa, hetwelk geheel door bergen omgeven is, komt bet niet zelden voor, dat officieren en soldaten op het exercitieveld, te midden hunner vreedzame oefeningen, door het vijandelijk lood neergeveld worden. Eene afdeeling van het Russische leger, die kort geleden langs de kust der .Zwarte zee van Anapa naar Sukktim-Kale trokheeft op dezen togt, zonder dat het tot een gevecht kwam, meer dan 400 man verloren, en wel alleen door de met beleid gelegde hinderlagen der Circassiers, die in dit opzigt veel overeerkomst hebben met de benden van Abdel-Kader 111 Algiers, ofschoon deze voor de Europeanen vrij wat minder gevaarlijk zijn dan de Kaukasische volksitammen. Inttisschen is de eer van Rusland hier evenzeer met de overwinning gemoeidals die van Frankrijk in Algiers, en daarom valt er ook geenszins aan het opgeven van Circassie te denken, hoewel het nog zeer lang kan duren, eer de Europesche krijgs kunst aldaar de bovenhand behoudt. SPANJE. Berigten over Parijs van den 30 Augustus. Uit Madrid wordt van den eosteu geschreven: De dimissien volgen elkander van nabij op; die van eenen Secretaris bij de Financien en een bij de Binnenlandsche Zaken, zijn door tie Regentes aangenomen, hetgeen aan verscheiden lieden van invloed ontevredenheid heeft gegeven. Heden avond ten zeven ure hebben de heeren Pio PitaPizarro en de Graaf van Luchana htinne dimissie aan de Koningin ingezonden, die haar besluit nog niet heeft doen kennen; men heeft haar slechts hooren uitroepen: Ik zie dat een ieder mij verlaat! Naauwelijks had zij dit gezegd, of ook de heer Chacon zond zijn ontslag aan de Koningin. De bezorgdheid is hier ten top geklommen. Te Bayonne was een gerucht verspreid, dat"de Carlisten, onder aan, voering van TarrangaVittoria hadden ingenomen. De aldaar in bezetting liggende troepen zouden Don Carlos hebben uitgeroepen. Te Santander zou onder de troepen, wegens wanbetaling, muiterij uit". gebroken zijn. Een bijzonder berigt uit Saragossa van den 23sten meldtdat Don Carlös die stad naderde. Hij had slechts 3000 man bij zich. De Generaal Urbistondo wint in Catalonie meer en meer veld; hij bad vier versterkte plaatsen weder ingenomen en was zeer gematigd en mensch. lievend, zoodat hij door de zijnen de Philosooph genoemd werd, Espartero en Salvato hadden alleen hunne Ministerien aangenomen doch eerstgenoemde voor het Voorzitterschap bedankt. - Een brief uit Madrid van den 2isten bevat: De muitzucht onder het leger, zegt een der brieven nit Madrid van den aostenis ten toppunt gestegen. Niemand gehoorzaamt, en allen, met uitzondering alleen der officieren, geven bevelen. Espartero heeft een groot deel van den invloed, dien hij op zijne troepen bezat, verloren. De soldaten bemerkende, dat voortaan alleen het regt van den sterksten regeert, plun. deren en verwoesten de dorpen in den omtrek van Madrid, alwaar zij gele gerd zijn. Sommigen hunner hebben zelfs de stoutheid gehad om op eigen gezag naar Madrid te komen en ruijen daar het volk tot het vestigen van een militair Bewind op. De laatste gebeurtenissen te Vittoria, die aan veertien personen het leven hebben gekost, maken de uiczigten voor de toekomst nog somberder. Alles kwaads Iaat zich verwachten van een leger, waaronder geen zweem van tucht of orde meer heerscht, en men durft zich zelfs aan de vieijende hoop niet overgeven, die onder andere omstandigheden de laatste legerberigten van Generaal Oraa zouden hebben doen ontstaan. Die Generaal schrijft, dat hij de Carlisten (in Arragon) naauw ingesloten houdt, en dat hij er op rekent, om hun eerlang slag te leveren. Berigten over Parijs van den 31 Augustus. Uit Madrid wordt van den 23sten gemeld: Het Ministerie, alvorens zijn programma bekend te maken, wil wachten tot dat de Cortes uitspraak zullen gedaan hebben, nopens de moeijelijkhe. dendie van den eersten dag af tegen den heer Pizarro geopperd zijn ge. worden. Doch hoewel de Cortes het bestuur schijnen te willen ondersteu- nen, kan hetzelve zich nog niet volledig maken. Men doodverwt eenen min bekenden man, den heer Camoleno, als Minister van Binnnenlandsche Zaken, doch waarschijnlijker is het dat de heer Pizarro, ad interim daarmede zal worden belast. Espartero bevindt zich thans met zijne afdeeling te Torelogones, op :o of 20 mijlen afstands van Madrid. In de Cortes-zitting van gisteren, is de volgende boodschap aan de Ko ningin met 104 tegen 6 stemmen goedgekeurd: Mevrouw „De droevige gebeurtenisdie te Popuelo de Arabaca heeft plaats gegrepen, veroorzaakt aan de Cortes het levendigste gevoel van smart. De stem des publieks heeft den aanslag doen kennen, gepleegd door eenige officieren der Koningrijke infanterie der gardedie door misdadige bedreigingen gepoogd hebben het constitutionneel praerogatief Uwer Majesteit [in het veranderen van Ministerie te verkorten. „Dergelijke handelingen, Mevrouw, die de grondwet des Staats aanran. den en de openbare orde storenleiden tot de ontbinding van het vertegen, woordigende Besiuur, tot de omverwerping van alle maatschappelijke be-i ginselen. De verdeeling, hechtheid en attributien der Staatsmagten mogen niet afhangen van den wil dergenen, die de wapenen van het vaderland ont. vangen hebben om hetzelve te verdedigen en te gehoorzamen. Alle regter der SpanjaarJen zonden ophouden te bestaan, zoo geweld de plaats van wel innam, wanorde zoude de natie tot eenen verschrikkelijken chaos leiden. „Om die gevaren te verwijderen, om de eer des legers te bewaren, da dapper voor de nationale zaak strijdt, om het praerogatief der kroon te red den en om het naleven der constitutie op den duur te verzekeren, haastei zich de Cortes aan Uwe Majesteit, uit naam der edele door hen vertegen.' woordigde natie hunne getrouwe en rondborstige medewerking aan te bieden.' Berigten over Parijs van den 1 sten September. Telegraphische Depeches. Bayonne, 27 Augustus. Te Pampeluna is een opstand uitgebroken. De Generaal Saarsfield en dl Colonel Mendivil zijn vermoord geworden. De citadel is in de magt de opstandelingen. Bayonne, 30 Augustus. Madrid, 26 Augustus. Espartero is nog altijd met zijne troepen in de omstreken van Madrid, war alles volmaakt rustig is. Het Kabinet is thans voltallig door de benoeming van den Gedeputeerd! Gonzalestot Minister van Binnenlandsche Zaken. Van den Pretendent is geen nader nieuws. ITALIË. Napels "den 17 Augustus. Zoo even verkondigt ons het gedonder vai hei kanon de aankomst van Z. D. H. den broeder van Hare Maj. de Ka ningin, oudsten zoon van den Artshertog Karei van Oostenrijk, aan boord van een Keizerrijk fregat. Dadelijk nadat de hooge gast aan land was gi gaan, begaf hij zich op weg naar Castellamare, waar het Koningrijk par zich thans ophoudt, wegens de groote hitte. Ons Journal van heden laat zich in een tien kolommen lang artikel ui over de treurige revolutionaire voorvallenzoowel aan gene zijde van da Faro als in de Abruzzen, en geeft tegelijk de aangename tijding, dat alle) weder tot behoorlijke rust is wedergekeerd. Zoo het schijnt was bij dl gansche zaak geen hooger staatkundig doel, maar overal was het een op stand van het gemeen tegen de wettelijke orde of uit bijzonderen haat voorr spruitende, welke, bij deze gelegenheid van allen dwang ontdaan, vrijt! openbaar, maar niet te min vreesselijk en gruwzaam zich openbaarde, waar een ieder meer of minder zijn persoonlijk voordeel hoopte te bewer. ken. Desalniettemin gaat de Regering voort met de geheele gestrengbei der militaire wet en de schuldige ontvangt zijnen verdienden loon. Rome den 22 Augustus. De cholera heeft zich nu meer in de geheelt stad uitgebreid en vordert hare offers uit alle standen der bevolking. Voor het overige heerscht er rust; men gelooft niet meer aan vergiftiging; Jt schouwburgen en andere openbare verlustigingen zijn niet verboden en veli personenwelke door den eersten schrik getroffen werdenbezoeken dei! plaatsen in grooten getale. De nieuwe leening is met het huis Torlonia, op dezelfde goede vot»

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2