A°. 1837. LEYDSCHB IN". IOC. COUR A N T. maandag, 4 SEPTEMBER. PROGRAMMA tener Prijsuitloving en Tentoonstelling van Voortbrengselen van Schilder- tn Teekenkunstdoor Noord'Nederiandsche levende Meesters, te *s lIerto°cn- bosclivoor den jare 1838. 0 'Bestuurders der Koninklijke School voor de Nuttige en Beeldende Kunsten te *s Her to genboschzich steeds ten doel stellende de Schilder- en Teekenkunst bevorderlijk te zijn, «n derzelver Beoefenaren aan te moedigen, hebben, met voorkennis en medewerking van de Edele Achtbare Regering derzelfde stad, besloten, in den loop van her jaar 1838, andermaal eene Tentoonstelling daar te stellen en de navolgende Eerepryzen uit te loven: SCHILDERKUNST. geschiedenis. Twee honderd en vijftig Guldensen eenen zilveren Eerpenning op den stempel der School, voor het best geoordeeld wordend Scnilderij, in olieverw, ter grootte minstens van 80 by 64 Nederl. duimen, voorstellende: Het afscheid van HectorAndromaciuL iiuisselijk tafereel. Een honderd en vijftig Guldensen eenen zilveren Eerpenning op den stempel der Schoolvoor het best geoordeeld wordend Schilderijin olieverwter grootte minstens van 60 bij 48 Nederl. duimen, voorstellende: Het voorlezen van een Testament landschap. Een honderd Guldensen eenen zilveren Eerpenning op den stempel der School, voor het best geoordeeld wordend stukin olieverwten minste groot 60 bij 48 Nederl. dui men, voorstellende: Een. Winter ge zigteigenaardig gestoffeerd, bloemstuk. Vijftig Guldensen eenen zilveren Eerpenning op den stempel der School, voor het best geoordeeld wordend Bloemstukin olieverw,"ten minste groot 45 op 35 Ncd, duimen. Men begeert, dat de volgende bepalingen in acht genomen worden: 1®. De Tentoonstelling zal plaats hebben in het gebouw der Koninklijke School voor de Nuttige en Beeldende Kunsten. op. Dezelve zal geopend worden op den 15 Augustus, en uiterlijk gesloten den 15 September 1838. 3®, Alle de Schilderijen en Teekeningen zullen, behoorlijk ingepakt en van lijsten voorzien, vrachtvrij, vóór of uiterlijk op den laatsten fulij aanstaanden, moe ten worden ingezonden, aan het adres van den Heer Directeur der voornoemde School, Dubois. 4®. Ieder Kunstenaar of Liefhebber, buiten de stad woonachtig, zal van de afzen ding zijns werks, bij eenen vrachtvrijen brief, aan den Secretaris van het Be stuur, Mr. G. M. van der Ven, kennis geven, met vermelding van zijnen naam en juiste woonplaats, en, des verkiezende, van den prijs, waarvoor het zelve te koop is. 50. Stukken né genoemd tijdstip inkomende, zullen in geene aanmerking genomen wordenwaarom diegenenwelke van buiten inzending doenvroegtijdige inzen ding aanbevolen wordt. 6=. Alle de toegezondene en toegelatene stukken zijn en blijven geheeltot de sluiting der Tentoonstelling, onder het opzigt van Bestuurders, welke, zoo veel doenlijk voor het niet beschadigen derzelve zullen zorg dragen. 7°. Men zal geene stukken toelaten, dan die door Kunstenaars of Liefhebbers, in Noord-Nederland en Maastricht woonachtig, vervaardigd, niet met de goede ze den of welvoegelijkheid strijdig, noch bevorens op Tentoonstellingen alhier ge weest ziinhoudende Bestuurders het oordeel deswegens geheel aan zich. 8°. Binnen de maand, na de sluiting der Tentoonstelling, moeten de stukken door de eigenaren in persoonof bij behoorlijk daartoe van hunnentwege geinagtigden afgehaald wordenofte wel anders de wijze opgevenop welke 'zij verkiezen hunne kunstwerken terug te ontvangen. 5®. De ingezondene stukken voor den wedstrijdzullen moeten geteekend zijn met twee onderscheidene zinspreukenen vergezeld zijn van twee verzegelde biljet ten op één van welke de eene zinspreuk moet staanen van binnen den naam voornaamwoon- en geboorteplaats van den vervaardiger van het stuken op het ander biljet de tweede zinspreuken van binnen het een of ander kenne lijk teeken. io°. Niemand zal tot het dingen naar de uitgeloofde prijzen worden toegelaten, dan de Kunstenaars of Liefhebbers in Noord Nederland of te Maastricht woonachtig. il°. Alle de stukken, het zij bekroond of niet bekroond, zullen op de Tentoonstel ling geplaatst wordende laatstgemelde echter zonder vermelding van den naam des makers, en daarna, op vertoon der zinspreuk staande op het tweede biljet, en opgave van het kennelijk teeken in hetzelve vervat, aan den vertooner wor den terug gegeven. M®. Deze teruggave zal plaats hebben aan het gebouw der Koninklijke School voor meld, binnen den tijd van zes weken, te rekenen van het tijdstip, dat de uit wijzing, door het Provinciaal Dagbladde Bredasche Courant en het Algemeen Handelsbladbekend gemaakt wordt. 130. Bestuurders behouden aan zich het regt, om wanneer de ingekomer.e stukken mogten geoordeeld worden niet genoegzaam aan de vereischten te voldoen oin op de voorgestelde uitloving aanspraak te kunnen makenalsdan geene prijzen ofte wel alléén den eerpenning toe te wijzen. 14°. De bekroonde stukken blijven het eigendom der Koninklijke Schoolwanneer de uitgeloofde som en eerpenning daarvoor worden toegekend, zullende dezelve, in het geval by het voorgaande Artikel voorzien, te weten, wanneer slechts de eerpenning wordt uitgereikt, aan derzelver makers worden terug gegeven, met dien verstandedat alsdan de bekroonde eene schets van voorschreve werkter gedachtenis, aan de School zullen moeten in de plaats geven, en dezelve binnen het jaarna de uitspraak der Runsfregtersdoen toekomenwanneer hieraan niet mogt worden voldaanzullen zij beschouwd worden van hun werk afstand gedaan te hebbenten behoeve der School. Op last van Bestuurders der Koninklijke School voorn. %s HertogenboschG- M. van df.r VEN, den ao Augustus 1837. Medelid en Secretaris. NEDERLANDEN. Leyden den 3den September. Heden middag te 12 ure, is Ziine Maj. de Koning, na van paarden ver wisseld te hebben, met Hoogstdeszelfs gevolg deze stad gepasseerd, Ito. mende van 's Gravenhage en zicli weder naar het Loo begevende, alwaar Hoogstdezelve eenige weken verblijven zal. Men meldt nic 's Gravenhage van den 2den September: Heden heeft de Baron MortierFransch Gezant aan het Nederiandsche Hof, zijn afscheidsgehoor bij den Koning gehad. Betrekkelijk de reis en het spoedig vertrek van H. K. H. Prinses Albert vsn Pruissenverneemt men thans, dat aan het Pruissische Hof het gebruik bestaatdat een der Prinsessen van den bloede de honneurs bij den Koning waar neemt en de beurt hiertoe gedurende deze maand aan Prinses Albert kwam. Hoogstdezelve was voornemens om met de Hamburger stoomboot uit het viderland te vertrekken en zich alzoo over Hamburg naar Berlijn te begeven. Te dien einde strekte de reis der Prinses van Harderwijk naar Amsterdam doch in de hoofdstad aankomendewas de stoomboot bereids vertrokken. Toen begaf zich H. K. H. met den meesten spoed weder naar het Loo, ver- toefde daar slechts korten tijd en vertrok daarop over land naar Berlijn. Men verneemt, dat het Zijne Maj. den Koning heeft behaagd, om aan den Ridder T). J. de Beer Poortugael, bij kabinetschrijven van den 26 Au gustus 11., Hoogstdeszelfs dank te betuigen voor het schoone dichtstuk ter gelegenheid van 's Konings geboorte-feest vervaardigd, hetwelk met wel gevallen door Zijne Maj. is aangenomen. Zijne Majesteit de Koning heeft bepaald, dat de oproepingen, gedaan tan de veenlieden tot het onderteekenen hunner rekeningen, naar aanleiding van 3 van artikel 30 der accijnswet op den turf, van 26 December 1833, CStaatJsladN".72), gratis voor zegel zullen worden geviseerd en geregistreerd. Bij Koningiljk besluit van 23 Augustus I. 1. (.Staatsblad N°. 54), is het bij art. 14 van Zr. Ms. besluit van 31 December 1834 vasigesiem urief der jjkloonenvoor het bier- en azijn-vaatwetkgewijzigd als volgt: Voor elk vat van 10 tot 12 kan ingesloten' ij Cent. 25 4° n 2r 45 100 5 150 kan7i yy yy yj 200 yy 1 lO Voor den water-ijk zal het dubbel van het voorgaande ijkioon mogen worden gevorderd. Bij Zijner Majesteis besluit van den 25 Augustus zijn benoemd: Tot Substituut-Officier bij de Regtbank van Eersten Aanleg te Zwolle, Mr. D. H. H'icherlinken tot Substituut-Officier bij de Regtbank van Eer sten Aanleg te Leeuwarden, Mr. D. J. A. Baron van Harinxma Thoe SiOoten. Eervol zijn ontslagen, respectlvelijk als Commandanten van het 3de batal jon mobiele Utrechtsche en tste bataljon 4de afdeeling mobiele Zuid-Hol- landsche Schutterij, de majoors H. F. K. Duyckervan de 14de afdeeling, en M. Hoek, van de 9de afdeeling; terwijl ter hunner vervanging zijn be noemd: A. L. Akersloot van Houten, Kapitein bij de afdeeling grenadiers in eerstgemelde, en A. D. tVeberKapitein van de 12de afdeeling, in laatst gemelde plaats. Ook heeft Zijne Majesteit eervol ontslag verleend aan den ontvanger der registratie L. C. Enschedé, te Nieuwer-Amstel, en aan Mr. P. van Hoboken, Administrateur van 's Rijks schatkist in de provincie Over ijssel, en in zijne plaats benoemd F. S. van HobokenKapitein-Adjudant bij de mobiele Schutterij van dat gewest. Aan den Verificateur der registratie bij het Departement van Financien, L. Mosselmans, is de titel en rang van Inspecteur verleend. Men verneemt, dat dezer dagen, door den heer Staatsraad-Gouverneur, de Burgemeesters en Wethouders der steden en de Burgemeesters en Asses soren der gemeenten ten platten lande in Zuidholland, oplettend zijn gemaakc op het bestaan der te Haarlem gevestigde Nederiandsche Maatschappij tér Bevordering van Nijverheid (vroeger genaamd de Nederiandsche Huishoudelijke Maatschappij^ten einde de deelneming in dezelve te bevorderen, en daar door hare bedoelingen meer en meer ten nutte des Vaderlands te doen strek ken. Het nuttig doel, hetwelk die Maatschappij zich, van hare oprigting af, heeft voorgesteld, is: de bevordering van de Nijverheid in derzelver ge. heelen omvangwaartoe zij, zoo veel mogelijk, tracht bij te dragen door de verbetering en uitbreiding, a. van den Landbouw; b. van de kunstenhand werken, fabs ijken en trafijken; c. van den koopnundelde zeevaart en vissche- rijen, hetgeen ten overvloede kan blijken uit hare wetten en uit hare pro. gramma's over de jaren 1836 en 1837; van welke stukken, zoo wel bij het Provinciaal Gonvernemencals bij de verschillende Departementen der Maat schappij in Zuidliolland en bij den algemeenen Secretarisinzage is te nemen, terwijl de bedoelde programma's bovendien, jaarlijks, in de publieke bladen, en wel bijzonder in de Haarlcmsche Couiant, wotden opgenomen; hebbende de heer Staatsraad, Gouverneur voornoemd verder gemeend, niet onopge merkt te moeten laten, dat de Koning, die zich bereids vroeger tot Be schermheer dezer Maatschappij heeft verklaard, haar reeds meermalen blijken van Hoogstdeszelfs belangstelling heeft doen ondervinden, waarmede Zijne Majesteit alsnog blijft voortgaan. Uit Amsterdam meldt men van den isten September: Gisteren namiddag ten ruim 3 ure ontstond er brand in de woning van Cor% nelisvan Rynvan beroep leerlooijersknechtin de Kruisstraat, bij de Korte Leydsche-Dwarsstraatonder N°. 26, doende eene affaire in turf en hout. De brand werd in weinige oogenblikken zoo hevig, dat niet alleen de ge noemde woning, maar ook hec achterste gedeelte van het bovenhuis, het. welk door mejufvr. de wed. Gartman en den beer Kleine wordt bewoond, deerlijk is beschadigd. Zeven brandspuiten, waaronder die van den Stads Schouwburg, waren spoedig in werking, en omstreeks ten half vijf ure was men den brand meester. De geringe huisraad, alsmede eene hoeveelheid turf en hout van van Ryn zijn door de vlam verteerd dezelve is niet voor brandschade verzekerd en door dit ongeluk is hij met zijn gezin in de grootste armoede gedompeld. De meubelen en goederen op de bovenwoning hebben minder schade bekomenverdere ongelukken hebben er niet plaats gehad. Men meldt van den Helder van den isten September: Eergisreren vereerde Z. K. H. de Prins, Admiraal en Colonel-Generaai vergezeld van Hoogstdeszelfs Adjudant, den Kapitein ter zee, van den Bosch, deze vesting en zeehaven, met een bezoek. Ten 9^ uren nam Z. K. H. het alhier ter reede liggend exercitie-smaldeel en de aldaar gestationeerde kanonneerbooten in oogenschouw, terwijl Hoogst dezelve, bii bet komen op, en verlaten van de reede, met salvo's uit hec geschut werd begroet. Daarna heeft Z K. H. de nieuw aangelegde werken in de forten Erfprins en Kijkduin, zoo mede Zijner Majs. wachtschip Kenau Hasselaar en hec maritime-etablissement Willemsoord, bezochc, en is Hoogstdezelve, na het middagmaal, waaraan onderscheidene Autoriteiten het genoegen hadden deel te nemen, te hebben genomen, ten iOj uren weder van hier naar 'j Gra. venhage vertrokken. Uit Utrecht melde men van den 31 Augustus: Daar het ter onze kennis gekomen isdat het fraaije Naturaliën-Kabinec van den Prof. van Lidth dejeude, geplaatst in deszelfs woning aan de Nieuwe Gracht, bij den gewezen Plompen Toren, des Woensdags na den middag, van twaalf tot drie ure, ter bezigtiging is open gesteld, meenen wij onze Stadgenooten daarvan te moeten verwittigen. In het vertrouwen, dat die berigt den beminnaren der schoone Natuur zeer welkom zal wezen, te meer daar deze toegang zoo gemakkelijk gemaakt en men alleenlijk verzocht wordt, daags tevoren, of op denzelfden dag, des morgens vóór tien ure, van zijn voorgenomen bezoek kennis te geven. Kinderen beneden de 12 jaren wor den niet toegelaten. Uit Geertruidenberg wordt van den 25 Augustus gemeld: Is er eene gemeente in ons Riik, die stof heefc tot dankerkentenis, we gens 's Konings vaderlijke goedheid, dan is het voorwaar de Katholijke ge meente van den Hout, bij Oosterhout, in deze provincie. De genoemde gemeente toch, die, sedert den jare 1787, zich met eene armzalige zooge noemde schuurkerk had moeten behelpen, ziet thans, door Zijner Majesteits milddadigheid en de ruime bijdragen der gemeente-leden, niet slechts hare keikschuur aanmerkelijk vergroot, verbeterd en verfraaid, maar mag daaren-

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1