SPANJE. Berigten over Parijs van den 23 Augustus. Slot van de voorgaande telegraphische depêche: Oraa was den I5den te Cella aangekomen. Den iSden was er te Saragossa geene kwestie meer van des Pretendencs beweging kegen Castiliewaarvan eerst gesproken was. Espartero was den iöden te Madrid. Madrid, 17 Augustus. Bayonne, 21 Augustusdes avonds. Espartero heeft gisteren tnet een groot gedeelte zijner troepen Madrid ver. iaten, om tegen Segovia op te rukken. Volgens de jongste bij het Gouvernement ingekomen berigten, was Don Carlos den i4.den te Alfambra en schreef men hem het oogmerir toe, zijne vereeniging met de onderscheiden benden-hoofden te bewerkstelligen, om vervolgens, door de Sierra d'Albarasen, naar Cuenfa te marscherèn'. Buerens was te Montreal, en Oraa moest dien zelfden dag te Teruel aan. komen. I11 eenen bijzonderen brief uit Madrid van den isden leest men onder anderen De insurgententen (Carlisten) wachten blijkbaar op den uitslag van de be weging, welke het gros des legers van den Pretendent voorwaarts maakt. Dit ieger, zegt men, rukt op Madrid aan, hoewel door Oma gevolgd, maar met het besluit om eenen nieuwen aanvai te beproeven. De afdeeling van Espartero wordt mitsdien noodzakelijkerwijze in Madrids nabijheid gehouden. Verscheiden brievenposten zijn heden uitgebleven, als die van Andalusie, ArragonCastilie en Estramadura. Men verspreidt ongunstige geruchten opzigtelijk de gesteldheid van Malaga, waar de verkiezingen eene groote gisting onder de bevolking moeten veroorzaakt hebben. Generaal Espartero weigert, zegt men, vastelijk het Ministerie van Oorlog, aan te nemen. Men gelooft dat de Generaal Seoane in zijne plaats zal be. noemd worden. Gisteren heoben de officieren van Espartero's legercorps eene zamenkomst gehouden en naar men verzekert besloten om aan de Koningin een verzoekschrift ter hand te doen stellen, waarbij de ellende wordt afge schilderd, waarin hunne manschap verkeert en zij vefzöcht wordt haar Mi nisterie te ontslaan. Ter voorkoming van eene betreurenswaardige uitbarsting heeft Mendizabal beloofd het achterstallige te zullen betalen. Het Journal des Dêbats bevat over de krijgsv'etrigtingen wederom het volgende: Don Carlos nadert, door zich uit de gebergten van Albarazim naar die van Cuenfa te begeven, werkelijk Castilie, daar töch de provincie Cuenfa even zeer aan die van Madrid, als aan la Mancha grenst. Camarillas, alwaar hij den i2den zich vertoond heeft, ligt slechts eene dagreis van Cancavieja, hetgeen bewijst, zoo als wij altijd hebben volgehouden, dat hij zich tot op dS; oogenblik niet ver van deze zijne bergvesting verwijderd had, en intus. schen de afdeelingen van zijn leger meer grond heeft iaten winnenten einde zich dan met de keurbendendie zijnen algemeenen staf gewoonlijk verge zellen bij dezelve te voegen. De strijdkrachten die onder den Opperbevelhebber Espartero in Nieuw- Castilie of de provincie Madrid achtergebleven zijn, bezitten meer dan .ge noegzame sterkte, om den vijand in bedwang te houden; zij hebben zelfs het voordeel van het bezit van een middelpunt, uit hecwelk zij zich met mSgt naar den omtrek van den cirkel kunnen begeven, ten einde daar on verhoeds de Carfisten te overvallen, die zich moeten verzwakken, naar ïrtate zij den kring hunner operatien rondom Castilie uitbreiden. Maar niets heeft ons van den beginne af als zoo bedenkelijk, en als zulk eene wezenlijke moeiielijkheid voor de grondwetsgezinden toegeschenen, als de vestiging eener opstands-Jlinta voor Castilie in de gebergten van Soria. Tot eiken prijs moet het Snaansche bestuur zich van dien nieuwen geesel bevrijden; ja zelfs daarvoor des noods de noordelijke provinciën ontblooten, door 6 of 8,000 man van daar naar het zuiden der Ebro te zenden. Die landstreek is even gunstig voor den partijgangers-oorlog, als die der Pyreneëu. De landbouwers aldaar, zonder even als de Baskiërs aloude voor- rvgien te verdedigen te hebbenzijn innig aan verouderde denkbeelden ge hecht, en koesteren dien oiiuitdoofbaren partijhaat, waaruit Don Carlos en de zijnen hunne kracht ontleenen. Verscheidene gedeelten dier landstreek zijn schier ongenaakbaar. Het vlek San Leonardo, hetwelk thans door de opstands Junta is versterkt, is een schuilhoek, die alleen door naauwe berg passeri over steile rotsen en door digte bosschen van pijnboomen en struik, gewas kan oereikt worden. Met geringen arbeid kan men de stellingen aldaar onoverwinnelijk maken. De Junta bezit in de twee haar toegevoegde battal. jons en in een groot aantal bij haar aanwezige, nog ongeplaatste officieren, de kern van een leger. Zij houdt niet op manschappen te ligten en daaraan oefening en regeling te geven. De hulpmiddelen van het land zelve verschoonende, laat zij levensmiddelen ophalen en belastingen heffen in de plaatsen langs de tegenovergestelde berghellingen, dat is, naar de zijde van de Ebro en van de Duero. Uit Segovia werd van den pden geschreven, dat menjde goede houding van de Carlistische troepen bewonderde; zij hadden wel bij het inrukken eenige huizen geplunderd, doch dit was dadelijk gestuit geworden, en thans heerschte de grootste krijgstucht. Nog 1500 jonge inenschen waren uit alle deelen van Castilie naar Segovia zaamgevloeid, om onder de vanen van ,Don Carlos dienst te nemen. Langs den gewonen weg heefc men nog geene latere tijdingen uit Ma driddan van den I3den. Op last der Koningin is in die hoofdstad eenf dagorder uitgevaardigd, waarbij de nationale garde voor haar heldhaftig ge drag bij de verschijning des vijands in den omtrek en voor haren ijver toe handhaving der orde en rust;, hoogelijk wordt geroemd. De heldenmoed de zer burgermagt schijnt voornamelijk daarin bestaan te hebben, dat sommige bataljons daarvan hebben aangeboden, om tegen den vijand uit te Wekken. Ook was reeds bij loting aangewezen, welke compagnien daartoe zouden oprukken, toen de tijding van den aftogt der Carliscen uit de dorpen nabij Madrid den geheelen maatregel noodeloos maakte. De Cortes houden zich aliijd met beraadslagingen over de buitengewone oorlogsheffing bezig. De dagbladen van Barcelona berigten, dat aldaar de volgende Engelsche schepen ter reede lagen: Princess Charlotte104 stukken, 720 soldaten; Roilney, 92 stukken, 720 soldaten; Asia, 80 stukken, 630 soldacen; Tala. vera, 74 stukken, 600 soldaten; de stoomboot El Media, 4 stukken, 120 man; en de Scorpion, 10 stukken, 50 man. De schepen, die Villanueva en Geltru bijgestaan hebbenzullen aan de monding van den Ebro in observatie gaan liggen. Berigten over Parijs van den 24 Augustus- Telegraphische Depeches. Bordeaux, 22 Augustus, 5*- uur na den middag. Zariateguy heeft zich met alle ziine iroepen op Segovia terug getrokken. Fiéo bezette den 1$den nog Abades en naderde Segovia. Twee brigaden van liet corps van Espartero waren uit den omtrek van Madrid op Segovia op marsch gegaan. De Gouverneur van Daroca meldt van den isden, dat de Pretendent met zijne troepen in den omtrek van Camarillas was. Denzelfden dag had Oraa Cella verlaten en marsclieerde op Perales, en Buerens rigete zich van Santa Eulalia op Visiedo. De Ambassadeur van Frankrijk aan den Minister van Binneniandsche Zaken te Parijs. Bayonne, 23 Augustus, 3 ure des morgens. madrïb19 Augustus. Het Ministerie Calatrava heeft zijn ontslag gegeven, ten gevolge van mi litaire demonstratie!), ciie noch eenige botzing, noch eenige wanorde hebben veroorzaakt. Volgens een Koninglijk besluit van den iSden is hec Kabinec dus zaamgesteld: Espartero, Minister en Voorzitter van den Raad; Don Pedro Chacon, liet interim van Oorlog behoudendeBardaxi, eerste Secretaris van StaatFa- dillo, Minister van Binneniandsche Zaken; Salvato, Minister van Justitie; Pio Pita PizarroMinister van Financien, en de Generaal San MiguelMi nister van Marine ad interim. Alle die Ministers, uitgezonderd Bardaxi, zijn leden van de Cortes. De Cariisteri hebben Segovia ontruimd, er hunne zieken en gewonden latendezij schijnen zich naar het binnenste van Castilie te begeven. Men weet niets nieuws omtrent den Pretendent. Madrid is rustig. Berigten over Parijs van den 25 Augustus. Telegraphische Depeche. Bordeaux, 23 Augustus, 5J uur. Berigten van Madrid van den ipden melden de verandering van hét MG nisterie. (Volgen de namen, zie boven.) Espartero was den i8den te Torrelodories, zich op Colmenar Viejo rig* temie. Figo volgde de Carliscen van nabij, die, 11a Segovia verlaten té hebben, zich in de rigting van de provincie Soria terug, trokken. De Pretendent was den i3den nog te Camarillas en Oraa en Buerens be. zetleden Ceralco en Visiedo. Bijzondere berigten uit Madrid van den i6den melden, dat de intogt van Espartcro in Madrid een ware Zegepraal geweest is de opgewonden, lieid der gemoederen Was zeer groot. Bijna dadelijk na een gehoor, dat Espartero bij de Koningin gehad heeft, is het Ministerie veranderd. ITALIË. Napels den 10 Augustus. Daar eenige kwaaddenkende merischen van nieuws af er genoegen in vinden om onder hec ligtgeloovig volk het ge. rucht te verbreiden, als of de cholera niets anders, dan eene door de Rege. ring bewerkstelligde vergiftiging is, zoo ziet zich het Ministerie van Policie in de noodzakelijkheid om in een door Z. Mi onderteekend besluit alle deze kwaadwillige handelingen te verbiedenwanneer iemand op die uitstrooisels betrapt wordt, wordt hij aan eenen krijgsraad overgegeven en heeft de streng, ste straffen te wachten. De verspreiding van zulke schandelijke geruchten was deels de oorzaakdat door het fanatike gepeupel in Palermo en Syra. kus zulke vreesselijke moorden en gruwelijk zijn begaan. Een Duitsch blad meldt uit Marseille van den iöden, dat de jongste berigten uit Napels in den hoogsten graad verontrustend zijn. Hoewel een complot tegen den Koning en den Staat ontdekt was, heerschte er onder het volk en de militaire een geest vaö muiterij en regeringloosheid. Men kon op de Zwitsersche bataljons alleen vertrouwen. Er was door den Koning aan Oostenrijk aanvraag om hulptroepen gedaan. Ook een berigt van Rome van den inden geeft te kennen, dat het ont. dekte complot groote vertakkingen onder hooge personen en militairen had, en men voor den gang der zaken te Napels zeer bevreesd was. DUITSCHLAND. Even als onlangs in Baden geschied is, heeft de Tweede Kamer der Saksische Stenden, ten gevolge van het bewust patent des Konings van Ha nover, met eene meerderheid van 63 tegen 9 stemmen besloten, de Rege ring te verzoeken, dat zij haren Gezant bij de Bondsvergadering gelasten zou de constitutionele regten der Staten van hec Bondgenootschap, in den zin van het 13de artikel der Bondsacte en van het 56ste der Weener-slot- acce, te handhaven. De behandeling van een gelijkluidend voorstel is in de Eerste Kamer tot eene volgende zitting verschoven. Er is onlangs te Berlijn eene uitgebreide rooverbende ontdekt, die zelfs bij onderscheiden Agenten van het Rijk hare correspondenten en hand. langers had. Onder anderen was de Burgemeester van een klein stadje in Posen lid van die vereeniging; men kon aldaar niemand vertrouwen, en toen er troepen heen werden gezonden, om onderzoek te doen, werd de nacht waker het eerst gevangen genomen. Het Frankforter blad bevat uit Ryngau van den lyden dezer, het volgende: Wie "nog ih het begin van Junij onze wijnbergen zag, geloofde voorzeker met ons, dat het jaar 1837 geen' wijn zoude opleveren, want destijds sliep de wijnstok nog den langeii winterslaap, en niet het minste teeken van ont waken was te bespeuren. Maar ploisling draaide onze weêrhaan en bij aanhoudenden oostenwind, die ons voor langen tijd eene warme weérsge- steldheid aanbragt, groenden en bloeiden binnen 17 dagen onze wijnbergen- derwijze naar wensch, dat wij die thans in overvloedige volheid prijken, en reeds sedert ettelijke dagen murwe en tijdige druiven zien. Verblijdt ons de Hemel met voortdurend vruchtbaar weder en wij twijfelen schier niet daaraan, alsdan zullen wij in 1837 eenen wijn inoogstendie in hoedadig. beid en hoeveelheid zoo al niet gelijk aan het gewas van 1834, althans weinig minder zal zijn. Een student is bij het baden in het Zuricher-meer door eenen grooten snoek, even als door eenen haai aangevallen; tot tweemaal toe vatte het dier hem aan, beet hem een stuk uit den arm, kweste hem een dei vingers, en zelfs redde de jongeling zich mee moeite van zijnen vijand. GROOT-BRITANNIE. Londen den 23 Augustus. H. M. heeft gisteren hare intrede op het kasteel van Windsor gedaan. Bij die gelegenheid werden er openlijke blijken van vreugdebetooning gegeven. Óp haren weg waren onderscheiden eerebogen opgerigt. Vóór het kasteel waren er tafels aangerigt, aan welke 4000 armen zijn onthaald geworden. H. M. is met haren stoet die menschen gepas seerd. Des avonds is er eén prachtig vuurwerk afgestoken. Den 2 September wordt Leopold van Belgie met zijne gemalin t'e Lon den verwacht, om aldaar eene maand tè vertoeven. Het Parlement is volgens Koninglijk besluit, van den 11 September tot den 2 October geprorogeerd. Thans zijl) de verkiezingen afgeloopeb. Van de 658 leden van hetLager- Htiis telt men 343 Whigs en 315 Torys. In Engeland heeft de laatstgenoemde partij de bovenhand behoudenin Schotland en Ierland de eerste. Laatstelijk zijn twee der op nieuw plaats gehad hebbende gévallen, waarin vaders, uit vrees van met hunne gezinnen döor diepen armoed tot smaad te vervallen, hunne kinderen vermoord hebben, voor de Assises te Nottingham en York verhandeld. Te Nottingham werd T. Greensmith, die zijne vier kinderen vermoord hadschuldig verklaard en tot den dood ver- oorcieeld. Te York daarentegen werd IV. Matshall, die insgelijks zijne kin* deren, een jongen en een meisje, vermoord had, door de gezworenen niet' schuldig verklaard, moetende hij, volgens hunne verklaring, als waanzinnig beschouwd worden. De. Republieken van Buenos-Ayres en Chili hebben den oorlog aan die van Peru verklaard. in de Times leest men: Een der zonderlingste gebruiken der Malgas in Afrika is, dat zij nimmer huwen, indien niet de vrouw bevorens zich tot een proef-huwelijk wil ver staan. Dit proef-huwelijk duurc 8 dagen; gelukt het der vrouw, gedurende dezen tijd zich in des mans gunst te bevestigen, dan behoudt hij haar; in' het tegenovergestelde geval zendt hij haar weg. Na het derde, zesde en negende jaar heefc telkens de man het regt zijne vrouw van zich weg te zenden; daarentegen is ook de verstootene geregtigd het vierde gedeelte van haar mans vermogen mede te nemen, en daar de man aldus bij elke vrouw, welke hij weg zendt, een zeker gedeelte van zijnen eigendom verliest, zoo- is daardoor althans aan deze groote wispelturigheid der mannen perk gesteld.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2