A Perpignan, 4 Augustus, Te Valencia.wist men den 30 Jnlij niet waar het hoofdkwartier van den Generaal On7/? was. - De Cnrlistische benden heffen voortdurend brandschat tingen in dat gëwfcsu. De Pretendent en zijn leger waren den oösten te Villafrancaop zestien uren afstands ten noorden van Valenciazijn leger was te Iglezuela, Ares en Castelfort gekantouneerd. ITALIË. Hoewel de berigten uit Duitschland niets naders omtrent den toestand van Palermo en Sicilië mededeelenbehelst ccluer tiet Fransche blad te Siècle het volgende, uit eenen brief uit Napels: - De dood des onder-Konings van Sicilië wordt niec officieel bevestigd, maar de toestand van dat eiland doet voor eene omwenteling vreezen, gelijk aan die, welke nu juist 17 jaren geleden heeft plaats gehad. Op de ankerplaats heefc men de kabels van twee Napolitaansche oorlog schepen doorgesneden, die op het punt geweest zijn om onder den bergPel- legrino schipbreuk te lijden, alwaar men het volk met snaphaanschoten ont vangen en gedwongen heeft weder aan boord te gaan. De banier van Ste Rosalia, beschermheilige van Palermo, is onder het geschreeuw van-: Dood aan de VreemdelingenVrijheid aan Sicilië! enz. door de straten rondgedragen. De inwoners van het omliggende land zijn.in de stad getrokken, eu^dit is het zeker, hetgeen heefc doen zeggen, tlatderoo- vers er meester van waren, want een grooc gedeelte ciiêr landlieden gelijkt inderdaad naar roovers, en wanneer de nood het eischt zijn zij het werkelijk, dank zij het ongelukkig loc, waartoe zij sedert zoo vele jaren gebragc zijn. Te Syracuse heeft zich eene soort van insurrectie-commicté gevormd en metl zeide te Messina den iöden, dat sommige streken der binnenlanden eene constitutie hadden uitgeroepenen dat verscheiden leden van den hoogen adel en van het oude Siciliaansche parlement aan he: hoofd der beweging stonden. De Napoliraansche Regering heeft alle schepen en troepen, waarover het beschikken kon, naar Sicilië gezonden; maar de Ministers begrijpen wel dat, zoo de Sicilianen aanvoerders kiezen, die magc ongenoegzaam zijn zal en in het binnenste des eilands niec zal kunnen doordringen. Sedert lang legt Sicilië misnoegen aan den dag, en het is niet mee eenige schiepen en ettelijke meer of min trouwe bataljons, dat men hieraan een eind zal maken. DUITSCHLAND. Men heeft te Weenen het berigt ontvangen, dat H. M. de Keizerin te Isc.il aan de mazelen lag; het volgende bulletin is hierover uitgegeven: Het uitslag van H. M, de Keizerin heeft zich, in den loop van den dag van gisteren tot den duidelijken vorm van mazelen vervolkomend. Deze z.ijn sterk ontwikkeld, zeer talrijk en uitgebreid, door de gewone toevallen en ligten graad van koorts verzeld. De toestand van H. M. is heden aan den loop der ziekte, welke zich goedaardig toontovereenkomstig. Ischl den 28 Julij 1837. Raiman, M. P. Z. M. de Koning van Pruissen heefc tot Minister van Staat en Oorlog benoemd, den Generaal der infanterie, von Renic/i. Den ïsten dezer is de zitting van den Landdag van Baden gesloten. De geheele Groothertogelijke familie was daarbij tegenwoordig. Z. K. H. de Groothertog heeftin zijne aanspraak verklaard dat de vergadering haren pligt heelt betracht, en dat de werkzaamhedenmet wederkeerige eeusge- zindheidin alles een heilzamen uitslag hebben opgeleverd. Ten aanzien van den aanleg van ijzeren spoorwegen heeft de Vorst verklaarddat des. wegens nog geene voordragt aan de vergadering gedaan isomdat de Rege ring die zaak met bijzondere voorzigtigheid behandelt, maar dat de noodiga toebereidselen gemaakt zijn, zoodac, ingeval de dringende noodzakelijkheid van die'wegen moge blijken, daarvoor een buitengewone Landdag bijeenge. roepen kan worden. Het slot der aanspraak luidde hoofdzakelijk als volgt Wandelt steeds op den ingeslagen weg; vertrouwt mij, gelijk gij tot nog toe mij vertrouwt hebt; eerbiedigt het regtneemt bestaande betrekkingen in aanmerking, zoo als dit betaamt: dan zult gijvan uwen kant, onze staatsregeling, wier trouwe bewaring en naauwgezette volcrekking tot de gewigtigste taak mijns levens behoort, steeds vaster vestigen." I11 onze voorgaande hebben wij een artikel inededeeld, uit de Kasselsche Courant, waarin gezegd werd, dat de Commissie, door den Koning van Hanover aangesteld, om te onderzoeken, of hij aan de grondwet gebonden was, niets had beslist; thans deelt een ander Duitsch dagblad den volgen den brief uit Hanover van den 29 Julij, mede: De ingestelde Commissie heefc beslist, dat de Koning niet volstrekt aan de staats-grondwet gebonden is. Wel heeft zij zulks niet eenparig verklaard, want twee harer medeleden zijn van een tegenovergesteld gevoelen ge. weest, maar de stem van den President, Minister von Scheele, heefc aan de balans den overslag gegeven. Hoe eene zoodanige beslissing kon gegeven worden, is onzen regtsgeleerden alleen daardoor verklaarbaar, dat men onzen Staat voor een leengoed, een fideï-commis heeft^aangezienen vervolgens de verouderde valsche leer der agnaten-opvolging ex providentia majorum aangenomen heeft. Doch, sedert de vernietiging der rijks-wet, hebben alle Duitsche Staten en door de constitutie van 1819 heeft namelijk onze staat, zijn oud leenroerig karakter verloren. Wij vormen eenen grondwettelijken Staat, en de opvolging in eenen zoodanigen Staat kan noch mag verwisseld worden mee opvolging in een leen of fidei-commis. Volgens het hier eenig. lijk voor toepassing vatbare staatsrcgtelijk begrip, kan de betrekking van den regerings-opvolgèr volstrekt niet dan altijd op ééne en dezelfde wijze be staan; namelijk, dat alle geldende regeringshandelingen van den voorganger voor den regerings-opvolger juist zoo verbindend zijn, als voor den voor ganger zeiven. De beslissing der Commissie verandert echter niets aan de zaak zelve, want niet de Commissie is immers eene bevoegde autoriteit; ja, de vraag is of eene zoodanige, ais het ware afgedwongenemeerderheid des Konings overtuiging kunne vaststellen, vooral daar. zoo ik lees, de Badensche Kamer een zoo prijswaardig eenstemmig besluit heeft genomen. Terwijl men uit de lager gelegen deelen van Europa vele bijzonderhe den verneemt, omtrent ongelukken, bij de onweders der maand Jnlij door den bliksem te weeg gebragt, hoort men van uit Tijrol en andere bergstre ken van uitgestrekter onheilen, welke de door onweerslagen opgezwollene bergyloedep aanrigten. In den nacht van den 11 op den 12 Jnlij, bij voor beeld, zwol de Molenbeek te Oberoviatz in Tyrol, over welke de zooge naamde dooden-brug leidc, omstreeks middernacht plotseling tot eene ge weldige hoogte. Er was omstreeks Terenten in de Alp Kampos een onwe der en wolkenbreuk gevallen. De hierdoor overstelpte beek stortte zich met onbeschrijffelijk geweld en gedruisch in het dal, en rukte, rotsblokken met zich medevoerende, al wat haren loop in den weg stond, huizen, mo lens enz., onder den voet. Al de omliggende velden werden met steengruis overdekt, de poortweg is in eene uitgestrektheid van 15 h 20 vademen ver nield, en zes menschen verloren her leven. Nog erger ziet het er te Te renten uit, waar al de in eene dalkloof gelegene gebouwen, te we'ten 3 huizen met 14 huismolens, 5 andere zoo stamp- als zaagmolens, ook eene smederij, weggerukt werden, en 13 menschen hunnen dood vonden, zonder dat er van derzelver lüken eenig spoor te vinden is. Andere regenvlagen hebben in den naclu van den 15 op den 16 Julij de zoogeniamde Wiidbeek tot zullt eene hoogte doen zwellen, dat dezelve al de daar ter plaatse aan. gelegde werken grootendeels weder vernield heefr. GROOT-BRITANNIE. Londen den 5 Augustus. H. M. heeft gisteren aan onderscheiden perso. nen een bijzonder gehoor verleend; als aan den Prins Ester/iazy, die voor korten tijd met verlof naar het vaste land vertrekt, aan den nieuwen Russi. schen Gezant, den Baron Fagel uit Nederland, en den Gezant te 's Graven, ha-ge Sir E. Disbrowe. De verkiezingen loopen over het algemeen meer ten voordeeie van de behoudende partij uit, dan men zulks gedacht had. De Ministeriele biadert tellen 460 verkiezingen op en van dezelve zijn 224 Torys en 236 Whigs. De he< r Hume, die groote voorsrander der laatstgenoemden, is te Middlesex riet hjikozen geworden; in zijne plaats is de heer IVood, een hevig voor- stanoer der Torysbenoemd. Ook schijnt dte verkiezing van den berechten O'Cornell te Dublin, zoo ais reeds meer geschied is, verkeerd te zuilen uitvallen. Zoowel de Protestantsche als Roomsche geestelijkheid neemt aan de verkiezing sterk deel. In Schotland vallen de verkiezingen niee- rendeels ten voordeeie van de hervormingsgezinden uit. Op onderscheiden plaatsen hebben ergerlijke tooneelen bij de verkiezingen plaats gehad en is men hevig handgemeen geworden. Een sedert eene reeks van jaren geacht Priester der Katholijke kerkip de parpchie Kilflijn, in het lersche Graafschap Limerick, genaamd Pat'Uk O'Brien heeft onlangs in die zelfde parochie belijdenis van de Protestantsche Kerk afgelegd. Den 29 Julij des avonds, waaide de wind derwijze hevig, uit het zuid westen, dat de Theems naauwelijks meer bevaarbaar was, en dat de met hooge drukking ingerigte stoombooten de grootste moeite hadden zich in voortgang te houden. Een jongman werd uit eene schuit geslagen en ver dronk. De wegen rondom de stad waren met boomtakken en gebladerte overdekt. Op den weg van Chiswich werd eene grooce olmboom ontwor teld. Hydepark, Greenpark en de tuinen van Lensington waren overdekc met omgewaaide boomen, van welke velen sedert meer dan eene eeuw ia den grootsten luister hadden gebloeid. F R A N K R IJ K. Parijs den 6 Augustus. HH. KK. HH. de Hertog en Hertogin van Orleans doen thans eene reis naar Rouen en Havre en worden overal met geestdrift ontvangen. Men heeft te Havre een zeker persoon, Ferand gevat, welke juist van Engeland gekomen was, en die men zeide, dat misdadige plannen regen dep Hertog koesterde. Te Havre zijn ookbij gelegenheid van de komst des Hercogs, oproerige geschriften aangeplakt. Die Feranddie gevat is geworden, is een Piemonteesch uitgeweke ne; hij is onder bedekking naar Parijs gebragt, en na het eerste verhoor, buiten toegang gesteld. De expeditie tegen Constantineis tegen den 5 September aanstaanden aangekondigd. De beruchte Boireauy welke door de amnestie des Konings verlof heeft bekomen, om naar Amerika over te steken, is reeds voor de tweede» maal door storm genoodzaakt, met de brik de Laurieruit zee moeten terugkeeren. De matrozen schrijven al die tegenspoeden aan de tegenwoor digheid van dien misdadiger toe. Z E E - T IJ D 1 N G. In Tessel binnengekomen W. Buyan, van Laguayra, C. Berry, van New-Orleans, G. S. de Roos, van Londen, W. Buren en J. A. Smith, van Sunderland, J. Buhner, van Ncw-Castlc, J. Knudsen en W. Theygèsen, van Riga, P. Schut en C. Geneke, van Stettin, L. ZachariassenO. H. Christensen, T. C. With en L. Thuc, van Drammen. In het Vlie binnengekomen K. G. Sipsma en G. G. Bakker, van Dantzig, J. T. Muller, van Stettin, H. Heeren, van Regerfiorden, A. J. Pekeler, van Noorwegen, C. P. F.ikman, van ChristinastadM. Douwes, van Elbing, P. P. Dyksiravan Chris tiaansand, J. D. Sandersfild, van Bremen (binnengaats), H. Rickmers, van Groenland. Te Tersch. niets gepasseerd. Het schip de VriendschapKapt. Theodorus Gerardus van Rhijn, van Amsterdam naar Archangel, is den 17 Julij gepraaid op 62° 8' N. breedte, 30 30' W. lengte. Het schip Catarina DorotheaKapt. G. Tiemann, van Hamburg naar Feriyimbuck, was dén 22Stenen de Kniphauser brik DianaKapt. O. Lindeman, van Rotterdam naar Havana of Rio di Janairo, den 23 Julij op de hoogte van Dungeness. Volgens een brief van Kapt. Wolter'us Groen, voerende het schip Claudius Civilisp van Amsterdam naar Batavia, in dato 3 April, was hy toen in goeden staat zeilende op 70 43' Z. breedte, 102° 14' O. lengte. Arrivementen: Te Sunderland Kapt. F. Armstrong, van Amsterdam; te New-Castle G. Tuck, van Dordrecht, J. Jobling en J. Beweck, van Amsterdam, B. E. Bol, van Amersfoort, J. Robson, van RotterdamF. Rogers, van Schiedam; te Leith C. C. Lindeboom eh II. H. Kramer, van Emden, J. L. Duncan, en te Hamburg H. T. Bak ker, beide van Rotterdam, J. Schroder, en te Kopenhagen H. N. Moller, beide van Amsterdam; te Swineraunde E. H. Bekkering, van 'tNieuwe Diep, M. N. Huizing, van TermunterzijlF. W. Fokken, van Leer; te Dantzig S. O. Visser en W. D. Klei- ninga, van Amsterdam, B. T. Wygers, van Zaandam, G. H. Havcrbult, van Gronin gen, K. D. Ekamp, van Hólland; te Pellau J. D. Mellema, van Amsterdam; te Bol- dera W. K. de Wyk, van Schiedam. PRIJS-COURANT der EFFECTEN. Amsterdam den 7. Augustus 1837. Nederlanden. Werkel.Schuld 2jpCt. 52^ 53} Dico 5 looiaioi Uitg. a Kans-Biljetten22|a 23 Amort.Syndic. 935a 94 3t76,a 76f Hand.-Maats. 4J 164*3165; Nieuwe dito.4J99^ 99J Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. a Rusland. Gb.77.&C°.i798 5pCt.io4 aio4.ï i8?-S 5 103^104» Ins. en Certif. 6665a 66? l8LÏ 59sla 9ó{ Pruissen. Geld), te Lond. 4pCt. a Aandeelen van dito 1 op-Ja 110J Geb!.| 53 ioo{¥ 22x 165' 99'i i°4i 104 66s 96j'< a 7i» 7s a Spanje. Nieuwe 1835 855 pCt. 2oJa2iJ Dito onbep. st...a Dito passive.....— Dito uitgest.,..,— Coupons 1 Nov...— Oostenrijk. Obl.C«//& C. 5 pCt. a Certificaten.2J a -s Neg. Metaiieka'a Idem5 loojaioi Dito in Lond. 5 a - Bank-Aktien.3 -a Napels. Certificaten.5 pCt. 89 a Dito in Napels. 5 a Griekenland. Obl. 1 I. gr. st. 5 pCt. a Gebl. 7t'« 100' Heden overleed alhier, in den hoogen ouderdom van 91 jaren en zes maanden, onze waarde Tante, JOHANNA van der KADEN, laatst Weduwe van Bartiiolomeus Waarzeger. Leyden C. E C H M A N. 4 Augustus 1837. H. C. EICHMAN. J. B. EICHMAN. Dienende deze tot Kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. Leiden, den 8sten Augustus, 1837. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, betoond bij bet overlijden van den Heer J. E. VOET van CAM PEN, en de bevalling zijner Weduwe, A. E. A. DUYMAER van TWIST, betuigen de wederzijdsche Betrekkingen, bij dezen, hunnen har telijken dank. Dij de Wed. ANTIIONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2