fMMm wimmS^ A®. 1837. 91. LEYD'SCHE MAANDAG, xTf? A rj2* 2 rjr.vo»»' M TE M 77CGt'!l>' C O U R A N Te 3i JUL IJ. 1ÏREND MAKING. tÈet Hoog- Cf,rïótshof te 's Graveniiage, •Gezien' het requisitoir van den Heer Prokureur-G ener aalbetrekkelijk bet daarstellen tiler Kamet van Vakantie, van den 29 Julij tot en met den 30 September 1837; Gezien de artikelen 40, 41,42, 43 en .44 van het Dekreet, van den 30 Maart 1808, •en de artikelen 29, 30 en 32 van bet Dekreet van den 6 Julij 1810; Heeft na voorgaande deliberatie goedgevonden ié bepalen, zoo als bepaald wordt bij deze, dat de Kamer van Vakantie in dit jaar beurtelings zal worden gepresideerd door de Hceren Mrs. Hendrik van den Burgh en Cornells CarbasiusPresidenten in dit Hof, en voorts bestaan iiit de Hceren Mrs. Jonkheer Frans Beelaerts van BloklandCornells Reinbart VaillantHugo GeversJohannes llendrikus HuygensLeonardus Antomus Light env el tEdzart Rein Baron Wc Uier en Rengers en Petrus Lzaacus de Fr enter y Raden. Gat deze Kamer hare teregtzictingen zal houden twee maal ter weeken wel •Dingsdag den 29 Augustus, Vrijdag den 8 September, Zaturdag den 9 dito, Maandag den 11 dito, Dingsdag den 12 dito, Vrijdag den 22 dito, Zaturdag den 23 dito, Maandag den 25 dito, en Dingsdag den 26 derzelfde maand. Maandag den 31 Julij. Dingsdag den 1 Augustus, Vrijdag den 11 dito, Zaturdag den 12 dito, Maandag den 14 dito, Dingsdag den 15 dito, Vrijdag den 25 dito, Zaturdag den 26 dito, Maandag den 28 dito, Zullende d0..eerste Civiele Kamer hare zittingen weder beginnen op Maandag den 2dcn October dezes jaarsen de derde Civiele Kamer op Donderdag den 5den derzelfde maand. En zal een afsenrift dezer aan den Heer Prokureur-Generaal worden ter hand gesteld, •ten einde hieraan de noodige publiciteit te geven. Gedaan in de algemccne vergadering van het Hoog-Geregtshof den 14 Julij 1837. Bij absentie van den Heer Eersten President: De President Van Hugenpoth. Gezien door mij Prokureur-Generaal - In kennisse van mij fungcrenden bij bovengemelden Hove: Eersten Griffier: A. W. pttilipse. M. G. Brondgeest. NEDERLANDEN. Leyden den 3osten Julij. Eergisteren beeft Zijne Maj. de Koning van Wnrtemberg met Ifoogstdes- zells Dochters, de beide Prinsessen, vergezeld van een talrijk gevolg, onze ,stad met een bezoek vereerd. Zijne Maj. is ten huize van den Heer von Sif.bold afgestapt, om zijn Kabinet van JapansChe Zeldzaamheden, 'hetwelk sedert 1835, als wanneer bet Zijne Maj. reeds in oogenschouw heeft geno. men, aanmerkelijk vermeerderd is, te bezigtigen. Vervolgens eenige uren bij den Heer von Siilbold vertoefd hebbende, is Zijne JYIaj. weder naar •'s Gravenhage teruggekeerd. Men meldt uit 's Gravenhage van den 29Sten Julij: Naar men verneemt, heeft het Zijne Maj. behaagd, den heer Dr. Flor. Jac. van Mannenlid van den Stedelijken Raad, te benoemen tot Werhou. der, in plaa.s van den heer J. Jochems, die, op zijn verzoek, uit deze be. trekking eervol ontslagen is. Nog verneemt men, dat het Zijne Maj. behaagd heeft, Jlir. Mr. P. A. Beelaerts van Oostenrijk, op deszelfs verzoek, eervol te ontslaan als Wet houder der Stad Utrecht; zijnde de heer P. F. Leyssius, in diens plaats niet opgemelde betrekking bekleed geworden. Al verder verneemt men nog, dat dezer dagen, door Zijne Maj., tot Sur. numerair der registratie in de provincie Utrecht benoemd is, de heer J. C. A. van der Meer van Kufeter. Zijne Maj. heeft den heer R. F. van Rhijn, op diens verzoek, een eervol ontslag verleend als Directeur van het postkantoor te Eda.n. Bij Koninglijk besluit is onlangs bepaald, dat in de onderscheidene Jagtdistricten, daar zulks noodig bevonden wordt, een of meer adjunct- Houtvester zullen in het district, waarvoor zij worden aangesteld, moeten woonachtig zijn, en zoo veel mogelijk in het gedeelte van hetzelve waar zulks het gerief der ingezetenen meest kan bevorderen. Deze bepaling is niet toepasselijk op de adjuncten, die vóór de dag-eekening van gemeld be. sluit zijn aangesteld. De benoeming van adjunct-Houtvester zal door Z. M. op voordragt van het Departement der Opperhoutvesters, na verhoor van de Gouverneurs der provincie, geschieden. De Houtvesters kunnen adjunct— Houcvesters aan 's Konings Opperhoutvester voordragen. Het gedeelte van het district, waarover het onder-toezigtop den voet der tegenwoordige bepalingen, aan den adjunct-Houtvester wordt opgedragen, zal door Zr. Ms. Opperhoutvester, op de voordragt der Houtvesters, na verhoor vandeGou. verneurs der provinciën, worden geregeld. De adjunct-Houtvesters zullen Zr.Ms.Opperhoutvester, den Gouverneur der provinciën en de Houtvesters dienen van consideratien en advies op de daartoe, door tussehenkomst der houtvesterij, in hunne handen te stellen stukken. Zij mogen overigens allen corresponderen met de Houtvesters en met de hoofd-opzieners der jagt, van ■de bevelen, welke onmiddellijk door den Opperhoutvester aan de adjnnct- Houtvestêrs mogen worden gegeven, zullende de Houtvesters gelijktijdig wor den onderrigt. De adjunct-Houtvesters zijn verpligt toezigt te houden op de nakoming der wetten en verordeningen, op het stuk der jagt en visscherij. Zij doen van alle voorkomende zaken rapport aan den Houtvester, met bij- voeging hnnner consideratien. Zij doen in gelijker voege alle voorstellen, welke zij voor de dienst noodig mogten oordeelen. De adjunct-Houtvesters houden een naauwkeurig toezigt op de gedragingen der gewone, buitenge wone en particuliere opzieners der jagt, in den kring hunner sub-admini stratie, en doen onverwijld aan den Houtvester rapport van al de verzuimen en excessen in officie, waaraan de opzieners zich mogten schuldig maken. Zij besturen, onder de bevelen der Houtvesters, het toezigt over de gewone opzieners der jagt. De adjunct-Houtvesters nemen van cfe belanghebbenden aan alle verzoeken, aanvraag-biljetteti en acten. alle klagten, reclames, voorstellen tot trans-actie, enz. Zij zenden alles, onder bijvoeging van hunne consideratien aan den Houtvester. Gedood schadelijk gedierte, waar-, voor het genot der toegekende premien wordt verlangd, kan aan de adjunct- Hontvesters worden vertoond. Zij geven aan hetzelve een kennelijk teeken. Zij maken een certificaat op, ten bewijze dat hetzelve vertoond is, en zen. den dat certificaat, met hun berigt over de deugdelijkheid der vordering, aan den Houtvester. De bijzondere regeling van de inwendige dienst wordt aan de adjunct-Hontvester door den Houtvester voorgeschreven; zij gedra gen zich aan de dienaangaande door denzelven te geven instructien, en kun ïen helnst worden met de uitvoering van zijne beschikkingen. Bij overlij den, afivezendheid of ongesteldheid der Houtvesters, gaat de waarneming der administratie van het district over op de adjunct-Houtvesters, en wel op een oudsr aangestelde in de districten, waar meer dan een adjunct- Houtvester werkzaam is. Adjunct-Houtvesters, welke in het vervolg zul. len worden aangesteld, zullen slechts voor eenenjager of wildschieter iu de provincie, waartoe hun district behoort, vrije jagt genieten. Ten aan zien van hunne personen en inwonende zonen, blijven de bestaande ver. gunningen onveranderd. Uit Rotterdam meldt men van den 28 Julij: Heden werd op de scheepstimmerwerf de Nijverheid, gelegen aan de Maas te Schiedam, met het beste gevolg van stapel gelaten, het door de Scheeps bouwmeesters Gebroeders Gips aldaar gebouwde barkschip Eendragtgroot 300 lasten, gevoerd bij Kapitein J. IJ. van den Zweep, en onmiddellijk daarna de kiel gelegd voor een fregatschip'van gelijke grootte, genaamd IVillem de Eerste, waarover Kapitein H. Peppen het bevel zal voeren, beide voor reke ning van de aldaar gevestigde Reederij. In de Amstcrdamsche Courant van gisteren leest men het volgende: Amsterdam, den 27 Julij 1837. Heden werd alhier gehouden de drie en twintigste algemeene vergadering van het Nederlandsch Bijbelgenootschap. Geroepen ter medewerking aan de uitbreiding van het Rijk des Heeren, door de verspreiding van het Woord der Waarheid, was ook deze vergadering daartoe weder werkzaam, in zijnen geest, den geest der liefde en der getrouwheid, en mogt zij, in de gunstige binnenlandsche en buitenlandsche berigiten, haar geworden, ruime stof vin den van dankbaarheid, en krachtige opwekking tot een volhardend en ijverig streven naar het heilige doel van het genootschap, door haar vertegenwoordigd. Namens het Hoofdbestuur' van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, J. Boeke, Secretaris. In de Haarlemsche Courant van gisteren leest men het volgende: Het heeft Zijne Maj. den Koning behaagd, aan den heer Jaques Franpois Bosdijk, Fabrikant en inwoner der stad Schoonhoven, voor den tijd van vijf iaren octrooi te verlenen op de uitvinding van een verbeterd fabrikaat van zegen- of zalmgaren, hetwelk naar het eenparig gevoelen van ervaren des. kundigen, om deszelfs deugdzame bestanddeelen, eene onbepaalde aanprij zing verdient. Het is in der daad opmerkelijk, dat Schoonhoven, waar zoo veel mogelijk de van ouds gevestigde roem der zalmvangst nog wordt ge handhaafd, ook de eer van dit kunstvoortbrengsel is mogen te beurt vallen, en alzoo eene tweeledige beweegreden, tot aanmoediging dezer belangrijke tak van nijverheid, zich op één punt schijnt te vereenigen. Uit Dordrecht wordt van den 28 Julij gemeld: Gisteren morgen omstreeks half 3 ure en des namiddags ten 2 ure, zijn hier, naar Tilburg terngkeerendeachtervolgelijk gepasseerd, HH. KK. HU. de Prins en Prinses van Oranje. Anderhalf uur voor het passeren dezer laat ste, was hier ook doorgekomen een zwaar beiaden rijtuig van Hoogstdezel- ve, waarin vier dames van haar gevolg, en hetwelk met zes paarden be spannen was. Met dit rijtuig is op den weg van hier naar Willemsdorp een droevig ongeluk gebeurd; in den afrij van den dijk aan den tweeden tol door koebeesten ontmoet, is het daardoor in zijnen loop gestuit, de voor rijder van het paard gestort, en deze, Jacobus Bosman, oud 22 jaren, en knecht bij den paardenpostmeester, ongelukkiglijk doodelijk aan het hoofd gekwetst, hetzij dan door een hoefslag der paarden, hetzij door een der voorwielen, hetwelk, hoezeer het rijtuig niet over hem heen is gegaan, hem aan het hoofd nog getroffen heeft, zoodat er zich haar en bloed aan gehecht heeft. Hij werd dadelijk opgenomen, maar heeft geen bewijs van leven meer gegeven. Uit Harderwijk meldt men van den 27 Julij: Heden is van hier re water naar Hellevoetsluis vertrokken een detache. Tnent, sterk 40 onder-officieren en manschappen, onder hevel van den van verlof terugkeerende ïsten Luitenant-Adjudant Stiltenbegeleid wordende door den ïsten Luitenant van de genie Sassenden aden Luitenant de Viie- poix en den officier van gezondheid der 3de klasse Hulskamp, om van daar met het schip Hendrika, Kapitein Admiraal, naar de kust van Guinea en verder naar Java te worden overgevoerd. Uit Gioningen wordt van den 27 Julij het volgende gemeld: Gisteren had wederom de jaarlijksche prijsuitdeeling aan de kweelielingen van het Instituut voor Doofstommen in het openbaar plaats, nadat door ió<5 leerlingen, uit alle oorden van ons Vaderland, vooraf proeven warén gege ven van hunne gemaakte voideringen in verschillende vakken van kennis en in de handwerken, waarin zij hier onderwezen worden. Van de leerwijze, hier gevolgd, werden ditmaal geene proeven gegeven, vermits deze, op de zoo druk bezochte publieke lessen, iedere Woensdagliet geheele jaar door, zelfs wanneer het grootste gedeelte der kwetkelingen vacantie heeft, telkens in het breede wordt ontvouwd. Bij deze gelegenheid bedankte de heer Dr. C. Guyot in zijne voorafspraak zijne mede-Bestuurders, de Dames-Directri ces, de onderwijzers en onderwijzeressen, voor hunne onvermoeide veree- nigde pogingen, tot heil van deze stichting aangewend, en eindigde met aan eenige der tegenwoordig zijnde ouders van de 27 kweekelingen, welke hun eervol ontslag bekwamen, eenige wenken tot verder welzijn van hunne kin deren tot vaarwel mede te geven. Drie en twintig van dezen hebben kort geleden hunne geloofsbelijdenis naar de leer der Hervormden afgelegd, ter wijl de overige vier. als behoorende tot de Roomsch-Katholijke Godsdienst, laatstleden Zondag tot de eerste Heilige Communie zijn toegelaten. De voortdurende belangstelling in deze bioeijende liefdescboo! Week ook ditmaal wederom uit het overgroote getal van inwoners en vreemdelingen, welke dit, van de gewone exame's zoo geheel afwijkende, roerende en blij - de kindérfeest, bijwoonde. Uit de proeve van gemaakte vorderingen, door een doofstommen letter zetter én drukkersgezel op dit examen vertoond, laten wij hier eenige bij zonderheden volgen, aangaande den tegenwoordige staat der kweekelingen op het Instituut: Het aantal kweekelingen, hetwelk tegenwoordig op lier Institnnt voor Doofstommen te Groningen onderwezen wordt, bedraagt 1-66, namelijk 92 jongens en 74 meisjes. Van dezen zijn 107 Gereformeerd, 33 Roomscb-Katholijk, 9 Doopsge zind, 5 Evangelisch-Lutherscb i Hersteld EvangelDch-Lutherscb7 Hoog. dnitsch-Israëlitisch, 2 Portngeesch-Israè'litisch. Van deze kweekelingen zijn 30 afkomstig uit de Provincie Zuid-Holland, 33 uit Noord-Holland, 27 uit Vriesland, 18 uit Groningen, 30 nit Gelderland, j6 uit Overijsel 12 uit Utrecht, 8 uit Noord-Braband<5 uit Drente en 3 nir Zeeland. Slechts één kweekeling betaalt het volle kostgeld; voor 4 wordt toelage betaald van 100 tot beneden de f f50, voor 40 toelage van 10 tot beneden de too en voör 121 wordt niets betaald. Allen genieten het onderwijs 0111 niet.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1