A°. 1827» LEYDSC II COU R A N Tc WOENSDAG, '5.6 JUL rj. jSOTLN ■1/ GEWOOS 4 TE NEDERLANDEN. Ley den den 25Sten Julij. PROGRAMMA van de Maatschappij der Nederiandsche Letter kunde te Leyden. De Maatschappij der Nederiandsche Letterkunde heeft in hare Jaarlijksche Vergadering, gehouden den 15 Junij II., tot leden aangenomen de Heeren: Mr. B. Cannaert, oud Raadsheer bij het Geregtsnof te Brussel; Mr. J. van DoerninckAdvocaat te Deventer; Mr. .7. van Hees van Berkel Substituut Procureur bij de Regtbank van Amersfoort; 0. G. Heldring, Pre dikant te Hemmen; Mr. A. C.lioltius, Hoogleeraar in deRegten te Utrecht; Mr. A. IV. HuidekoperLid van de Regtbank te AmsterdamH. J. Matthet, Rector der Latijuscue Scholen te Bommel; Mr. G. Mees, Plaatsvervangend Regeer te Rotterdam; J. G. IV. Merkes, Kapitein-Ingenieur te Breda; P. J. Prinsen, Directeur van 's Rijks Kweekschool voor Onderwijzers en School opziener te Haarlem; Mr. B. IV. A. E. Sloot tot Oldhuis, Burgemeester te Hengelo, in Overijssel; kV. Steven, Predikant bij de Schotscbe Gemeente re Rotterdam. Dezelve Maatschappij heeft de volgende Prijsvragen uitgeschreven: I. Van wegen het hoogst opmerkelijke der berigten, welke Alpertus Metensis, in zijn geschrift: de Diversitate Temporum (Eccardi Corpus Historie, sited. aevi, Tom. I), nopens de gesteldheid en de geschiede- denis van Sommige -gedeelten van Noord-Nederland, in het begin der XI Eeuw, mededeelt, verlangt men, deels eén opzettelijk onderzoek naar den oorsprong en de strekking van dit, ook als vroegste midden- eeuwsche proeve van zedeschildering en zelfs van pragmatische ge schiedschrijving, zoo belangrijk geschrift; deels eene oordeelkundige opgave en toetsing tran hetgeen, door hetzelve, nopens Nederiandsche of naburige plaatsen en gewesten, derzelver oorsprong en regering, de destijds dAAr voorgevallene gebeurtenissen, en de zeden en gewoon, ten der Vorsten en landzaten, voor ons is bewaard gebleven. II. Eene naauwkeurige nasporing en oordeelkundige opgave van hetgeen, door overleveringen, volksverhalen, gebruiken, spreekwijzen enz. in de verschillende gewesten van Noord-Nederland, uit den Heidenschen toestand van deszelfs bewoners nog in tater' tijd overig was, en een, met behulp van andere geschiedkundige berigten en gedenkteekenen Hierop gegrond onderzoek iiaar den aard der Godenleer en Godsdienstige gebruiken en plegtigheden, welke bij de verschillende volkstammen, die Nederland bewoond hebben, vóór de vestiging van het Christendom in zwang geweest zijn. De tijd ter beantwoording der eerste Prijsvraag is gesteld tot den laatsten December 1839, die voor de tweede tot den laatsten December 1840. Voorts herinnert de Maatschappij, dat zij vóór 1 Januarij 1838 antwoord verwacht op hare in 1836 uitgeschrevene of herhaalde PrijsViagen; zijnde de volgende: I. Èen gedicht in den smaak der Lalla Rookh, van Th. Moore; doch waarvan de stoifaadje uit de Europesche Riddertijden, liefst uit de vroegere Nederiandsche Geschiedenis, ontleend zij. II. Geschiedenis- van Jacoba van Beijeren, Dochter van Graaf IVillemlV, uit de oudste, zoowel buitenlandsche als Nederiandsche Schrijvers en bescheiden opgemaakt, en met bijzonder opzigt tot de ware en juiste tijdorde der gebeurtenissen. 'III. Historisch-Wijsgeerig onderzoek naar den oorsprong der Lijfeigenschap hier te lande, en de trapsgewijze verbetering en het eindelijk geheel ophouden van dien stand. De antwoorden op deze Prijsstoffen moeten (op de gewone en bekende wijze) vóór den isten Januari] 1838 vrachtvrij bezorgd worden aan het adres van den Secretarisof wel den Secretaris tot de Briefwisseling van de Maatschappij der Nederiandsche Letterkundetl Leyden. Mr. H. W. Tydeman, Secretaris der Maatschappij. Men meldt uit 's Gravenhage van den 24sten Julij: Betrekkelijk de reis van Zijne Maj. den Koning nhar het Loo verneemt men niets naders. Naar sommigen willen, zou Zijne Maj. voornemens zijn dit jaar HoogStdeszelfs geboortedag in deze Residentie, en niet, gelijk ge- woonlijk plaats heeft, op het Loo door te brengen, ten einde alzoo de in gezetenen van de Hofstad, in overeenstemming met de vreugde, die 's Ko- nings komst in alle andere steden van het Vaderland onlangs heeft te weeg gebragt, een buitengewoon genoegelijken dag te verschaffen. Het heeft Zijne Maj. behaagd, dezer dagen, verschillende Vrederegters en hunne plaatsvervangers, voor onderscheiden steden en gemeenten iii het Rijk, te benoemen. Onder anderen is Mr. H. A. Certon, alhier, tot plaats- Vervangend Vrederegter benoemd geworden. Tot Burgemeester der gemeente St. Philipsland, in Zeeland, is door Zijne Maj. benoemdde heer M. Dorst. Tot Procureur bij de Regtbank van Éersten Aanleg te Amsterdam, is be- noemd de heer .7. van Praag. Naar men verneémt, zal de Pruissische Minister aan ons Hof, Graaf von PVylich uni Lottum, heden, met zijne gemalin, de reis naar Berlijn aan nemen, om hunne goederen in Prnissen te bezoeken. Nog verneemt men, dat de heer Casimir Perrier, Fransch Zaakgelastigde aan ons Hof, op dit oogenblik, met een door denzelven aangekocht jagt, een zeiltogtje naar Zeeland doet. Gedurende zijne afwezigheid, worden de zaken van het Fransche Gezantschap aan ons i-I of door den Kanselier van hetzelve, den heer Louis Oppel, waargenomen. Heden is Z. D. H. de Hertog Bernard van Saksen-lVeimarLuitenant- Generaal in dienst van Zijne Maj., vergezeld van zijnen oudsten zoon, naar Arasterdam vertrokken, alwaar hij zich naar Petersburg zal inschepen. Ge lijk men weet, begeeft Z. D. II. zich naar het Zuiden van Rusland, om er de groote krijgsoefeningen der Russische troepen, die in de omstreken van Odessa zullen plaats hebben, bij te wonen. De premie voor het meest doelmatig gekeurde plan eener Hervormde kerk te Apeldoorn, ingevolge het programma van den 19 Augustus 183d, is toegewezen aan den heer H. Springer, te Amsterdam; terwijl eervolle melding wordt gemaakt van den heer A. Roodenburgte 's Gravenhage, Welke bij de opening van het biljet bevonden is te zijn de vervaardiger van het ontwerp, bet bekroonde plan naastbij komende. Uit 's Hertogenbosch meldt men van den 21 Julij: Bij het gisteren door ons vermelde, omtrent het alhier gewoed hebbende onweder, voegen wij hierbij nog het volgende: Ook in de omstreken de- zer stad heeft dit onweder verschrikkelijk gewoed. Zekere Covert van Brit- zum, landbouwer, wonende met zijn huisgezin te Hilvarenbeek, bezig zijnue met het turfsteken onder de gemeente Moer-Gestel, is door den bliksem doodgeslagen; een ander persoon zich in die nabijheid bevindende, heeft een slag in den bals bekomen, doch is gelukkig in het leven gebleven. Zoo wij vernemen, is nagenoeg op datzelfde tijdstip de bliksem geslagen op eene der'hoeven van Z. K. H. de Prins van Oranje, onder Tilburg, welke geheel is afgebrand. Men vreest voor verdere ongelukken, welke door dit weder zouden kunnen plaats gehad hebben. Men schrijft uit Breda, dat HH. KK. HH. de Prinsen JVillcm en Alexander, Zaturdagde Koninglijke Militaire Akademte mee een bezoek vereerd hebben. Hoogstdezelve werden aan de voorpoort van het Akade- mie-gebouw door de beide heeren Commandanten, den Overste See/ig en den Majoor Dclprat, en het verdere militaire personeel opgewacht en be groet, waarna door het corps kweekelingen der Akademie, op het plein voor het gebouw, eene parade met eenige militaire oefeningen werden ge houden en tot bijzondere tevredenheid der Prinsen uitgevoerd. HH. KK.HH. vervolgens in het gebouw zelve gekomen, werden in de receptiezaal opge wacht door de civile beambten, benevens de Leeraren der beide gezindhe den; bij welke gelegenheid aan den Hooggeleerden heer J. Bosscha toeval lige aatiieidin'g werd gegevenom Hoogstdezelve op eene zeer gepaste wijs toe te spreken. Na.de Akademie te hebben bezigtigd, hebben de Prinsen een bfezoek bij Z. Exc. den Opperbevelhebber der vesting, den Generaal Chassé, afgelegd, en vóór hun vertrek ook nog, ten huize van den eersten Leeraar in de handteekenkunde aan de Akademie, den heer J. Schouman, de groote schilderij van dien heer bezigtigd, voorstellende de stad Antwer pen, den dag na het bombardement, waarop HH. KK. HIT. naar Tilburg teruggekeerd zijn. AMERIKA. De Voorzitter van Mexico heeft den isten Julij het Congres geopend ei> ónder anderen bij die gelegenheid gezegd: Van dit aangename tafereel, hetwelk ik van onze buitenlandsche betrek kingen heb opgehangenheb ik alleen uit te zonderen het gedrag van het Gouvernement der Vereenigde Staten. Doch de wet, die de Republiek mag. tig't om de noodige maatregelen tot 's lands veiligheid te nemen zoo ons de behoorlijke voldoening geweigerd wordt, doet mij niet zonder grond hopen dat onze betrekkingen met de naburige Republiek weder zullen hersteld wor. den. In het tegenovergestelde geval zal de natie eene houding aannemen overeenkomstig hare waardigheid en eer. Ten opzigte der inwendige gesteldheid zegt voorts de Voorzitter Hoewel orde en vrede over bijna de gansché uitgestrektheid der Republiek hetrschen, is het smartelijk voor mij, daarvan de departementen Texas, Ca- lifornie en een klein gedeelte van dat van San Luiz te moeten uitzonderen. Het Gouvernement is onophoudelijk bedacht op het nemen van maatregelen, geschikt om aan de krachtsinspanning van het Mexicaansche leger den gunstig- sten uitslag te bezorgen en om aan de Republiek hare verwijderdste grenzen in het grondgebied van Texas terug te geven. SPANJE. Berigten over Parijs Van den 22 Julij. De telegraphische depêche, van welke wij in onze vorige het begin heb ben medegedeeld, luidt in zjjn geheel aldusi De Pretendent schijnt den weg naar het Koningrijk Murcia te willen in. slaan, daar hij den nden van Torres vertrokken is naar den kant van Leria en Valencia aan zijne linkerzijde gelaten heeft. Oraa was denzelfden dag te SericaBuerens kwam te Teruel aan en zette onmiddellijk zijnen marsch voort, om zich met Oraa te Moya te vereenigen. Espartero schrijft den I2den dat hij naar den kant van Dera enCertina trok, om zich bij Buerens te voegen. De benden van Lhwgostera en anderedie in de omstreken van Saragossa stonden, Zijn naar Belchite geweken; de weg is vrij en Be vermiste postboden uit Madrid zijn aangekomen. De tijdingen uit Madrid lonpen tot den ïgden des avonds. Alles was er rustig, en dé Minister van Binnenlandsche Zaken was door den heer Actina, een der leden van de Cortes, vervangen. Een Spaansch blad meldt, dat niet Actina, maar Don Augaitino Armen- darez tot Minister van Binnenlandsche Zaken benoemd is. Het schijnt Uit den terngtogt van den Pretendent van voor Valencia te blijken, dat hij eene nederlaag geleden heeft; bijzondere berigten geven Hier omtrent het volgende te kennen: Dón Carlos heeft den 8sten des morgens om 2 ure den aanval tegen Castel- lott begonnen en is eerst tot Ermita del Calvario en de hoogte der Capu- cinos doorgedrongen; doch de bezetting, die zich zeer dapper verdedigde, deed daarop een uitval, waarbij de vijand uit zijne reeds genomen stellingen verdreven werd. Te Barcelona is bet volgend stuk door den Bevelhebber aldaar be kend gemaakt, waaraan echter te regt moet getwijfeld worden: De militaire Gouverneur van Cervera meldt mij in eenen van gisteren och tend ten 11 ure gedagteekenden confidentielen brief hetgeen volgt: „Zoo op liet oogenblik ontvang ik de tijding, van een groot gevecht, dat door de Generaals Oraa, Triarte en Nogueras in de nabijheid van Valencia is gele verd bet slagveld is aan de onzen verbleven; de Pretendent en Cabrera heb. ben veel volk verloren. Ik baast mij u biervan berigt te geven. tn genoemde stad verhaalde men, dat in de baai van Alfagues, in Ca- talonie voor Don Carlos, 18 stukken, veel geld en vreemde officieren aan. gekomen en behouden aan wal gebragt waren. Berigten over Parijs van den 23 Julij. De Graaf del Asalto, burgelijke Bevelhebber ad interim te Madrid heeft den Ssten proclamatien aan de inwoners Van Madrid afgekondigd, om heil gerust te stellen omtrent den marsch van den Pretendent, welke noch aan. hangers noch onderhond in het getrouwe Catalonie gevonden heeft en die bij dozijnen manschappen en paarden verlaten moet; het kwaad te kennen, zegt hij, is veel ter genezing vooruit gegaan. Indiende Pretendent de hoofd, stad wilde aanvallen, zonden de duizende burgers, welke zij bevat genoegzaam zijn om dezelve te verdedigen. Daar San Pedro, door 1 eo bel. dén verdedigd, de Carlistische benden verslagen beeft, heeft vooral Madrid iliets te vfeezen; het Gouvernement waakt voor uwe veiligheid. De bui.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1