i${ A°. 1837. L E Y D S C II E NX 77. OÜRA N T. WOENSDAG, w- GKTVÜOS ^8 J U N Ij. NEDERLANDEN. Leyden den 27sten Junij. Men meldt uit's Gravenhage van den 2Östen dezer; Zijne Maj. de Koning is heden morgen uit deze Residentie naar het kamp van Reyen vertrokken, om daarna de provincie Zeeland te bezoeken. In het begin der volgende maand worden Hare Maj. de Koningin, HII. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, en HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pruissen, uit Berlijn, in deze Residentie terug verwacht. Het heeft Zijne Maj. dezer dagen behaagd, Zijne Exc. den Minister van Staat, G, Graaf Schimmelpenninckte benoemen tot Nederlandsch ge- volmagtigd Minister 'en buitengewoon Gezant aan het Russische Hof, in plaats van den Baron van Heeckeren, als zoodanig, op zijn verzoek, eer. vol ontslagen. Voorts heeft het Zijne Maj. behaagd, tot leden van het Amortisatie-Syn dicaat te benoemen de heeren: üruyvesteynBaron van IVeldercn Rengers, Baron van Tuyl van Coelhorst en Boddaert, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Tot Hoofd-Ingeland van Schielaud is door Zijne Maj. benoemd geworden de heer .7. Loopuyt. Uit Rotterdam wordt van den 26 Junij gemeld: Heden is Zijne Maj. de Koning van Hanover alhier met de Gouvernements boot de Comeet gearriveerd en aan het Grand Hotel des Pap-Bas afgestapt. Bij Hoogstdeszelfs arrivement is Zijne Maj. de Koning uit 's Gravenhage herwaarts geKomen, om bij genoemden Vorst een bezoek af te leggen. Uit Middelburg meldt men van den 23Sten Junij: De gepensioneerde kanonier A. Sturm, die in 1833, in het vijfde district dezer provincie, bij het exerceeren, door een noodlottig toeval zijne beide armen heeft verloren, heeft thans, door de edelmoedige bemoeijing van on zen achtingswaardigen stadgenoot, Jonkheer Mr. .7. C. Schorer vail de Sou burgen, een paar kunstarmen met beweegbare handen bekomen, welke ver vaardigd zijn door den heer P. F. Freit, beeldhouwer, (thans alhier woon. achtig), reeds zöo voordeelig bekend door het kunstig vervaardigen van diergelijke ledematen voor den kanonier .7. van der Bol, en die deswege door Zijne Majesteit den Koning is vereerd met de benoeming tot Broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Ook de voor Sturm vervaardigde armen zijn allezins bewonderenswaar dig, vooral döor het mechanische zamenstel, hetwelk niet alleen eene wel- scandige houding bevordert, maar ook vooral door het gebruik dat de drager van dezelve maken kan; en heeft alzoo de heer Freit zich hierdoor weder op nieuw, door zijne buicengewone bekwaamheden, op eene verdienstelijke wijze doen kennen. O O S T - I N, D I E. Het Dagblad van 's Gravenhage bevat Wij ontvangen Javasche berigten tot en met den 22 Februarij. Z. K. H. Prins Frederik Hendrik genoot den besten welstanden zou den volgenden dag Java, met het fregat de Bellona en Zr. Ms. brik de Snelheid, welk laatste schip den ïöden te Batavia was aangekomen, verlaten, om zich naar de Molukkos te begeven en eenige der buiten-etablissementen te bezoe ken, waarna Hoogstdezelve op Java terugverwacht werd, en eene reis door dat eiland zou doen. Z. K. H. zou met dezelfde plegtigheid worden uit geleid, als waarmede hij ontvangen was. Er hadden voortdurend feesten plaats gehad gedurende het verblijf des Prinsen. Onder andeven, had Z. K. H. bijgewoond eene gala-represetnatie in den liefhebberij-schouwburg te Wel tevreden alwaar een geschiedkundig tooneelspelgetiteld: Graaf Lodewyk vat: Nassau, of de overwinning bij Heiligerleevervaardigd door een' inwoner van Java, den heer P. Vreede Bik, vertoond werd, gelijk mede eene repre sentatie van Jean de Paris, door de zich op Java gevestigd hebbende Fran- sclie tooneellisten. Bij beide deze gelijk ook bij alle andere gelegenheden ivas de jeugdige Piius met levendige toejuichingen en vadevlandsche geest drift ontvangen. AFRIKA. •Jit Tunis wordt het volgende over Parijs gemeld: Er hebben hier belangrijke gebeurtenissen plaats, die ons de gelegenheid geven, om onder de ontevredenen van dit regentschap aanhangers te winnen. De Bey van Tunis legt aan zijne onderhoorige stammen zeer zware lasten op. Onlangs bij het innen derzelve moeijelijkheden ondervonden hebbende, zond hij eene afdeeling van 3 of 4000 man tegen de onwllligen uit. Deze zulks vernemende, liepen te wapen en versloegen de troepen van den Bey in twee gevechten, waarop zij aan dezen lieten weten, dat, zoo hij zijne vorderingen niet verminderde, zij zich aan de Franschen zouden onderwer. pen, die geene belastingen eischten. De Bey bevindt zich thans in groote verlegenheid, daar hii aan den eenen kant voor de vermindering zijner inkomsten en aan den anderen kant voor den afval dier stammen vreest. De Engelsche Consul, deze omstandigheden zeer gewigtig achtende, beeft daarvan naar Malta berigt gezonden, en onderhoudt met den Brltschen Bevelhebber aldaar eene levendige briefwisseling. Ook aan den Generaal Trezel te Bona is daarvan kennis gegeven, die den Gouverneur-Generaal te Algiers van het gebeurde heeft moeten omlerrigten 01 bevelen vragen omtrent het te houden gedrag, ingeval de bedoelde volk stammen bescherming en eene wijkplaats mogten komen vragen. T U R K Y E. Konstantinopel den 6 Junij. Nadat de Sultan den 5den te San Stefano was aangekomenwaar zijne twee zonen en schoonzonen de Ministers en al de Grooten van de hoofdstad hem afwachteden, en waar hij zeer plegtig is ingehaald, is hij den 6den te n ure te Konstantinopel binnengekomen en beeft zich dadelijk naar zijn paleis aan den Bosporus begeven. Al de oor logsschepen in het kanaal hadden hunne vlaggen geheschen, het volk was in het want, en op het oogenblik, dat Z. H. voorbij voer, werd hij met 21 sa- huschoten begroet en met herhaald vreugdegejuich. Ook de Oostenrijksche corvet de P'eloce heeft in alles de Ottomanrische schepen nagevolgd. Laatstleden Donderdag is er aan de beurs eene nieuwe algemeene verga dering der kooplieden gehouden, om over het verbeteten van wissels te Beraadslagen. - De onderhandelingen tusschen de Gevolmagtigden van Frankrijk én dèr Porte ten aanzien van het nieuwe toltarief zijn afgeloopen en moet nu, Zegt men de uitslag aan de ratificatie van de beide Hoven onderworpen worden. Tijdingen van Smyrna van den pden melden, dat de verwoestingen van de pest haar hoogste standpunt bereikt hffldden. De sterfte verminderde, daar dezelve van 280 tot 80 per dag gedaald was. Tot hiertoe zijn kinderen, die aangetast werdenzelden genezen. De middelbare leeftijd, met een bloed rijk temperament, wederstaat de ziekte ook zelden. Bijna al de hoog bejaar den herstellen. RUSLAND. Het Journal van St. Petersburg, bevat eenen uitvoerigen tabel van de ont zaggelijke vorderingenwelke het openbaar onderwijs in het groote Keizer rijk maakt: Men telde in 1804: Scholen onder het ressort van het Ministerie van openbaar onderwijs499 met 33,481 kwéekél. Militaire scholen 15 29,000 Kerkelijke 100 15,000 Bijzondere 13 3G775 Totaal <527 109,258 In 1824: Scholen onder het ressort van het Ministerie van openbaar onderwijs1411 69,629 Militaire scholen117 102,295 Kerkelijke 544 50,000 Bijzondere 46 41,300 Totaal 2118 In l835: v Scholen onder het ressort van het Ministerie van openbaar onderwijs1681 Militaire scholen152 Kerkelijke 701 Bijzondere 1622 263,223 85,707 i79»5oo 67,024 127,864 Totaal 3979 460,576 Op het getal van die scholen, worden 2841 op kosten van den Staat on derhouden, onder de leerlingen telde men er 252,311 die beursen hadden en in het geheel was de som door het Gouvernement voor het onderhoud van die inrigtingen toegestaan 28,734,141 roebels. Om zich een goed denkbeeld van den staat van het onderwij's in Rusland te maken, moet men bij dat getal nog diegenen voegen, die hun opvoeding aan huis ontvangen. Volgens eene approximatieve berekening bedraagt het geheele getal van hen die onderwijs genieten 1,058,000. Daar nu de bevolking van Russisch Europa 48,000 zielen is, zoo staat het getal van hen, die onderwijs ge nieten, tot de bevolking als 1 tot 48. SPANJE. Berigten over Parijs van den 24 Junij. Van de zijde der Carlisten heeft men thans een legerberigt wegens hét zoo dikwijls vermelde gevecht bij Guisona van den igden. Het is door den bekenden Catalonischen Guerilla-aanvoeder Ros cPEroles onderteekend en be wijst op nieuw dat niet de Navarrezen, die met Don Carlos en Don Sebas tian'm Catalonie zijn getrokken, maar alleen de benden van genoemden aan voerder op gezegden dag met de Christinos slaags zijn geweest. Ook dit legerberigt is in eenen hoogdravenden stijl opgestelden de bevelhebber Ros cPEroles verzekert in hetzelve, evenzeer als de Baron de Meer in het zijne, dat de Christinos door hem, na een hardnekkig gevecht, verslagen en op de vlugt gedreven zijn. Als men zich herinnertdat de Baron de Meer zijn eigen verlies op den I3den op 500 man, en dat der Carlisten op 2000 had begrootis het niet onvermakelijkin het legerberigt van cPEroles het volgende te lezen De Meer heeft meer dan 800 gesneuvelde manschappen op het slagveld achtergelaten; het aantal der gevangenen be draagt ten minste 70, en de vijand heeft nog meer gekwetsten, dan dooden. Overigens heeft hij twee Colonels, een Brigadier, 17 officieren en een groot aantal wapenen verloren. Aan mijne zijde heb ik den dood van. 85 dap peren en van iniin Adjudant Heix te betreuren, welke laatste welligt door overmatige dapperheid of onvoorzigtigheid zijn einde gevonden heeftwant men heeft hem in persoon zeven opstandelingen (Christinos) zien afmaken. Ik heb ook een dertigtal gekwetsten. Zóó is een der roemrijkste dagen voor den Koning, onzen meester, geëindigd." Volgens een berigt uit Bayonne van den i8den, is men dezer dagen te Bilbao met het onderteekenen van adressen aan de Koningin en de Cortes bezigtot het herstellen der oude Fueros of privilegiën van Biscaye. Som migen meenden, dat dit verzoek tot het terug erlangen van uitsluitende voorregten, die blijkbaar met de tegenwoordige orde van zaken in Spanje striidig ziin, nergens anders toe zou kunnen strekken, dan om de Madrid- sche Regering in de engte te brengen, en schreven daarom dezen stap aan den verderfeliiken invloed der Engelschen toe, die gaarne in Bilbao vasten voet zouden willen erlangen. Berigten over Parijs van der. 25 Junij. Uit brieven van Madrid, heden te Pariis ontvangen, verneemt men, dat de beide Koninginnen zich den i8den in de vergadering der Cortes begeven hebben waar de Regentes den eed op de gewijzigde constitutie heeft af. gelegd. Na deze plegtige handeling heeft zij eene aanspraak aan de Cortes gehouden, waarin zij dezelven voor hunne medewerking heeft dank gezegd' en wel inzonderheid voor hetgeen zij met betrekking tot haar zelve en hare dochter bepaald hebben waaromtrent zij zegt dat de wijsheid én edelmoe digheid der Cortes hare stoutste hoop te boven gegaan zijn en al hare wen- schen vervuld hebben. Her Journal des Débr.ts bevat: Don Carlos heeft den i5den zijn intreden te Solsona gedaan. Te dier gelegenheid is door den Bisschop der stad een Te Deunt in de hoofdkerk ge zongen. Drie andere hooge geestelijken, de Bisschoppen van Tortosa Leon e'n Mondoiiedo, vergezellen hem. De omstandigheid, dat deze prelaten;

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1