A\ 1837. LEYDSOSIE COUR A N T« VRIJDAG, f°D rëpSj Eh,£3- 53 JUN ij. NEDERLANDEN. Lev den den 22Steft Junij. Heden middag is doer onze stad een renbode gepasseerdzich naar Berlijn begevende, cm den dood te melden van den Koning van Engeland. Zijne Maj. is laatstleden Dingsdag middag te 12 ure overleden. Men meldt uit 's Gravenhage van den 21 Junij Naar men verneemt begeeft Z. M. zich binnenkort naar Zeeland enNoord- Braband. Naar men verneemt, is de betrekking van Vice-President van het Amor tisatie-Syndicaat door Zune Maj. opgeheven geworden, en de Secretaris bij hetzelve, de heer Noël Simons, tot lid van dat collegie benoemd. Ook de heer H. J. O. van Troostwijk,. opper -boekhouder bij het Syndicaat, is eervol uit die betrekking ontslagen en mede tot lid van het Syndicaat benoemd. De betrekking van opper-boekhouder en Thesaurier is, gezamenlijk, aan den heer J. Eraser, Thesaurier, opgedragen. Bij Koninglijk besluit, is de heer van Zegwaard, Notaris te Voorburg, tot Burgemeester aldaar benoemd. Bij een ander besluit, is Mr. F. P. Bijlcveld eervol ontslagen als Sub. stituut-Officier bij de Regtbank van Eersten Aanleg te Nymegen. Bij een derde besluit heeft Zijne Maj. de Schoüt-bij-n«cht A.lV.deMan, voorloopig voor den tijd van drie jaren, benoemd tot Directeur en Comman dant der Marine in het hoofd-departement der Zuiderzee, in plaats van wjj- len den heer Landsheer. Naar men verneemt, heeft het Zijne Maj. den Koning behaagd, uit zijne bijzondere fondsen 500 gulden te schenken, ten behoeve der Scheve- liingscbe visschers, die in den storm van den 23sten op den 24sten Februarij jongstleden zulke groote verliezen geleden hebben; zijnde gemelde gift ter hand gesteld aan de ter ontvangst van liefdegaven tot dat einde bestaande Commissie, welke is zamengestéld uit de heereu: P. VarkcvisscrD. Uoo- genraad, F. J. BehrT. de "lager en A. Krul. Blijkens berigt van den Staatsraad, ad interim met de directie van het Departement van Financien belast, zal, gedurende de maandenJulij, Augus- tur, September en October aanstaande, op de kantoren van de Administra- teürs der Schatkist in de hoofdplaatsen der provinciën, plaats hebben de vol doening der pensioenen, ten laste van de Schatkist, ioopende over de eerste zes maanden van den jare 1837, door afgifte van assignatien, betaalbaar op Zigt, ten kantóre van den Agent van den algemeenen Rijkskassier, gevestigd in de hoofdplaats van het arrondissement, alwaar de betaling laatstelijk heeft plaats gehad, of, ten gevolge van gedane Opgave, is overgeboekt geworden. Bij het Departement van Financed is ten behoeve van hec Vaderland ontvangen van J. B., door K. en H., de sóm van twee duizend guldens. De Assises in de provincie Holland, zuiderkwartier, voor het derde Vierendeeljaars van den jare 1837, zullen alhier geopend worden op Maandag den 17 Julij eerstkomende, des morgens ten 10 ure; en zijn benoemd, om die te presideren, de heer Mr. ]br. Frans Beelaerts van Blokland, Raad in het Hoog-Geregtshof, en tot verdere Regters, de heeren en Mrs. Jonkheer Willem Anthony Bichon Visch, Leonardus Antonius LightenveltEdzart Reinst Baron van Weideren Rengers en Pieter Isaak de Fremeryallen Raden in het zelve Hof. Ten dienste der troepeti, die, gedurende dit jaar, wederom in het kamp bij Reijen Zullen wojden bijeèngetrokkehzal een tijdelijk postkantoor in oe nabijheid van hetzelve gevestigd en met de postkantoren van Breda 's Bosch en Tilburg in dagelijksche regtstreeksche betrekking gesteld worden. In het Algemeen Handelsblad van lieden leest men: 'Naar wij vernemèn, is aah den Graaf C. Schimmelpenninck bet gezantschap te St. Petersburg aangeboden, terwijl er ook sprake is van de benoeming van den Baron van Zuylen van Nyevelt tot Gezant bij het Fransche Hof. Een uitvoeriger berigt uit Arnhem, over het verblijf van Zijne Maj. aldaar, wordt nit die stad van den 17 Junij medegedeeld; het luidt aldus: Gisteren voormiddag waren reeds vroeg de met groen en nationale vlag. gen versierde straten dezer stad druk bezocht en wemelden dra van wan. delaars, ingezetenen zoo wel als vreemdelingen, die zich herwaarts begeven hadden om de komst van.Z. M. den Koning bij te wonen. Het schoonste weder begunstigde dezen feestdag voor Arnhem. Spoedig voegde zich bij het vrolijk gevoel, dat overal heerschte, het uittrekken eener eerewacht uit de stad, het oprukken van het garnizoen naar de markt, en van de ste delijke schutterij naar de Velper-barriérealwaar mede een militair deta. chement geplaatst was. Deze barrièrewelke de Koning zou binnen ko men, was smaakvol met vlaggen en oranje-boompjes boven op de huizen ter weerszijde van dezelve versierd, terwijl aan den buitenkant een boog aangebragt was, met het opschrift: Welkomgeliefden Vader, onder Uwe feestvierende kinderen. Toen het uur naderdewaarop Z. M. komen zou, verzamelde zich daar eene groote menigte, om den Koning op te wachten. De .stedelijke Regering, met den heer Burgemeester aan het hoofd, bene vens de eerewacht te paard, had zich daartoe nabij het landgoed Rennen-Enk begêvejl. Tegen een uur verkondigde het luiden der klokken de aannade- ring van Zijne Majesteit en niet lang daarna het roeren der trom, het ge luid der mirzijk en vooral het gejuich der vergaderde menigte, dat Hoogst- dezelve bij de stad was aangekomen. Bij de barrière wilden men de paar den van 's Konings rijtuig afspannen en hetzelve de stad in voorttrekken, hetwelk Z. M. echter niet toestond. Begeleid door de stedelijke Rege ring, de eerewacht, de stedelijke schutterij, met het herwaarts overgeko- mene corps muzijkanten van de Zutphensche schutterij aan het hoofd, be nevens een detachement militairen, deed de Koning zoo zijne intrede in de atad, overal opgewacht en gevolgd van juichende scharen, welke aanhou dend door den Vorst minzaam werden gegroet. Zijne Maj. stapte af aan .het ;hüis van den heer Gouverneur, en werd aldaar door dien Staats-Amb- tenaar 'ontvangen en binnengeleid. Na verloop van eenigen tijd verscheen de Koning op het bordes van dit huis en groette de juichende menigte bij herhaling hoogst minzaam. Van daar begaf zich Z/M. naar het Gonver- netnents-gebouw om audiëntie te verleenen. Na afloop van dezelve bezig- tigde Hoogstdezelve de nieuw gebouwd wordende vergaderzaal der Provin ciale Staten, en plaatste zich vervolgens met den heer Gouverneur in een open rijtuig, om den begonnen opbouw van de Janskerk en van de infan ïèrie kazerne in oogenschonw te nemen. Aan den ingang der kerk werd Z. M.jontvangen door het Collegie van kerkvoogden, met derzelver voor zitter den heer Mr. A. A. de Ruukaan het hoofd. Deze had de eer Z. M. de plans van den opbouw voor te leggen en daaromtrent de op- he'deringen te geven, welke de Koning verlangde. Van de kerk begat" Hoogstdezelve zich naar de nieuwe kazerne. Dezelve werd door den Ko ning, vergezeld van den heer Burgemeester, in al de bijzonderheden op genomen. Daarna is Z. M. langs den nieuwe Velper-binnensingef over St. Walburgen naar het huis van den heer Gouverneur teruggekeerd. Z. M, heeft al de openbare inrigtingen der stad, inzonderheid ook naar die van het algemeeh armbestuur, met veel belangstelling onderzoek gedaan. De Koning heeft ten huize van den heer Gouverneur het middagmaal ge houden, en aanhoudend was het marktplein, waarop hetzelve gelegen is, druk bezocht. Tegen den avond verzamelde zich daar eene ontelbare schare, om het vuurwerk, dat voor het tegenover gelegene Gouvernements-ge- bouw zou afgestoken worden, te aanschouwen, terwijl terzelfder tijd aller- wege de lampions in straten en op pleinen werden aangestoken. Prachtig was het vuurwerk, en schitterende de verlichting in alle wijken der stad. Later werd er nog vuurwerk bij de Velper-barrière afgestoken. Dit een èti ander, nog vervrolijkt door de muzijk van drie corpsen muzijkanten, van de Zutphensche schutterij, van de 9de afdeeling infanterie uit Nijmegen en van landlieden uit de gemeente Hummelo, hield eene menigte menschen tot iaat in de nacht op de been, zonder dat die feestvreugde ergens door on geregeldheid of eenig ongeluk werd gestoord. De tuin in het logement het Zwijnshoofd was fraai verlicht, en de grooté zaal, ter zijde van denzelven, nog laat door eén aantal van den deftigCii burgerstand bezocht. Het algemeen armbestuür had door gepaste beschikkingen gezegd, dat ook de behoéftigende arme wezen en de kinderen aan de spins'chool op dezen dag feest konden houden. Onder geringere standen heerschte over het algemeen niet minder Vrolijk heid dan elders, zonder met eenige ongeregeldheid of buitensporigheid ge paard te gaan. Ook daar beantwoordde men aan het opschrift, boven twee eereboogetj aan den ingang der hoofdstraten van de Velpsche zijde geplaatst: Eenvoudig en oprèglgetrousv aan Vorst en Land. I's de onverbreekbre Leus van 'r vrije Gelderland. Heden morgen om zeven ure is de Koning, na het op de markt vereènlgde garnizoen dezer stad in oogenschouw genomen te hebbendoor de stedelijke Regering en de eerewacht begeleid, naar het buiten de Sabelspoort gereed liggende Koninglijlte stoortijagtwaarmede Hoogstdezelve, tot aan de gren zen van Gelderland bij Culemberg, vergezeld van den heer Gouverneur dezer provincie, naar Rotterdam is vertrokken. De uit alle standen der bbrgerij zamengestelde eerewacht met derzelver aanvoerder, den Graaf vein Ranzosvaan het hoofd, heeft de eer gehad, heden morgen voor het vertrek van Z. M. bij Hoogstdenzelvei) te worden toegelaten en de betuiging van 's Konings bijzonder welgevallen te ontvangen. Z. M. heeft zijne bijzondere tevredenheid over Hoogstdèszelfs ontvangst ter dezer stede oetnigd, en heeren Burgemeester en Wethouderen hebbed zich beijverd, daarvan heden dadelijk bij publikatie aan de ingezetenen ken nis te geven. Uit Nymegen meldt men van den eosten Junij: Laatstleden Woensdag morgen ten 5} ure sloeg de bliksem 111 den tör'eü tè Hemen, in onze nabuurschap, die aldaar aanzienlijke schade heeft aan- gerigt, zonder brand te verwekken. De bliksem trof den toren, aan de Noord-Oostzijde, even beneden den bol, verbrijzelde aldaar eenig houtwerk van het dak, Verbrak de leijen, van die zijde; daalde langs de wijzerplaat, waar hij zijne sporen naliet, drong vervolgens in den toren, beschadigde eenig houtwerk beneden het uurwerk, sloeg aldaar door den zolder tot in den beneden-toren, waar hij op verschillende plaatsen schade aanrlgtt'e, en onder anderen eén Zware eikenhouten lijkbaar geheel verbrijzelde, waarna dezelve door de geopende deur uitging, overal deszelfs sporen nalatende. Indien dit ongeval eenige öogenblikken later was voorgevallen, ware de dienst begonnen, en zouden welligt velen der dorpelingen het slagtoffer van hetzelve geworden zijn. Volgens een der Antwerpsche bladen, heeft men aldaar thanj de ze kerheid erlangd, dat het rijk geladen Belgische koopvaardijschip Flora, Ka pitein Rijckmers, in den nacht van den ipden op den dosten Februarij, op de reede van Mazatlaii, aan de westkust van Mexico, geheel is verbrand. Men schrijft dit ongeluk aan de kwaadwilligheid van Mexicanen toe, die zich van de 13,000 piasters, welke het schip, buiten zijne rijke ladingaan boord had, hebben willen meester maken. De Flora was het beste schip van de geheele Belgische koopvaardijvloot, en thans met hare derde reis rondom de wCrel'd bezig. Het bedoelde Antwerpsche blad klaagt bitter, dat men met de aldaar uitgeruste schepen, waarvan er in dén loop van dit jaar ook doör stórm verongelukt zijn, zoo oilgeiukklg is. W S T - 1 N D I E. Berigten uit Curayao loopen tot den 24Sten April; zij zijn de volgende: In Columbia is weder een opstand uitgebarsten. De Colonel Farfan is aan het hoofd dier beweging. Den 16 Maart was hij met 300 man nabij St. Fernando, die stad opeiSChende. Er zijn troepen, onder bevel van den Generaal Paeztegen hen Opgetrokken. Den 9 April is Zr. MS. brik de-Echo van haren togt naar Barbados, Mar tinique en Guadeloupe binnen deze haven terug gekomen. De Commandant van de Echo, de heer Bouriciusheeft bij zijne aankomst alhier een rapport aan den Gezaghebber dezer kolonie ingeleverdWaaruit blijktdat het doel van den togt van de Echo is geweest 0111 nasporingen te doen, omtrent de voortbrengselen van den landbouw, ten einde zoo moge lijk door het overbrengen alhier van eenige plantenals mede door de ken nis van de cultuur derzelver eênige bronnen van welvaart voor deze kolonie te openen. Wij kunnen verder uit goede bronnen berigten, dat Zr. Ms. transportsche pen orders zullen hebben om, wanneer er geene andere gelegenheid mogtè zijn alhier wol in te ladenen dat er Nederlandsche schepen alhier zullen aankomenom zout naar het moederland over te voeren. De Curapaosche Courant, het leggen van den eersten steen van een vmir- toren en baken op de zuid-oostpunt van Bonaire, door den Gezaghebber dezer kolonie, vermeld hebbende, besluit dit verhaal aldus: Alzoo is onder de wapperende Nederlandsche vlag in het midden dezer eilandzee eene on derneming ten nutte van het algemeen begonnen, zoo als er zon velen van gelijke strekking, schoon van verschillenden aard, onder hare schaduw zijif tot stand gebragt.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1