AlloAliCI A' L E Y D S C II E C O U R A N TV p o C) j a WOENSDAG, ■;3> gWOOK M te JUN Ij. NEDERLANDEN. Leyden den 6den Junij. Heden morgen te tien ure is Zijne Maj. de Koning deze stad gepasseerd, lcomênde van 's Gravenhage, en zich naar Utrecht begevende, om ver volgens vandaar eenige provinciën van het Rijk te bezoeken. H. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje, is niet, zoo als gemeld is geworden, met Hoogstderzelver buide oudste Zonen en Dochter, naar Soestdijk, maar naar Tilburg vertrokken, ahvaar zich ook haar Gemaal bevindt, om aldaar eenen geruimen tijd te verblijven. Men meldt uit 's Gravenhage van rlen 5den Junij: De Opper-Kamerheer van Zijne Maj. den Koning heeft bekend gemaakt, dat het Hof op heden den ligten rouw aanneemt, ter gelegenheid van het overlijden van Z. D. H. Prins Ferdinand van Hessen-Phiiipstalzullende deze rouw gelijktijdig worden gedragen met den reeds bestaanden rouw, wegens het overlijden van Z. D. II. den Landgraaf Frederik van Hessen- Kassei. Gisteren is 's Konings Adjudant, Baron van Omphal, uit Berlijn, wer- waarts hij gezonden was, om den Koning van Pruissen met de geboorte van Hoogstdeszelfs Kleinzoon geluk te wenschen, in deze Residentie aan-, gekomen. Bij besluiten van den 30 Mei, N°. 81 en 82, heeft het Z. M. behaagd: Aan den Generaal-Majoor li. R. Trip te verleenen een eervol ontslag uit zijne betrekking van Directeur van het Departement van den Grootmeester der Artillerie, onder dankbetuiging voor zijne in die betrekking aan den Koning en den lande bewezen diensten tot Directeur van het Departement van den Grootmeester der Artillerie te benoemen, den Colonel van den staf der Artillerie, J. A. li. de la Sarraz en te benoemen tot Directeur-Generaal van Oorlog, den Generaal-Majoor li. R: Trip, hebbende deze betrekking tot hiertoe ad interim waargenomen. In de vergadering van den stedelijken raad van Amsterdam, van den isten dézer, zijn de als leden der Staten van Holland aftredende heeren, Mr. P. A, BrugmansMr. IV. F. Mogge Muilman, A. van der Hoop, Isaac Hodshon en Mr. A. A. Reael, als zoodanig herkozen. Door den stedelijken raad van Rotterdam is de heer Mr. M. Hoog tot lid der genoemde Staten herkozen. Door de'n Kiesvergadering in het 12de district, hoofdplaats Pijnacker, is als lid der Staten van Holland voor den landelijken stand, met algemeene stemmen, weder ingekozen de heer Willem IJzerman, van Moordrecht. De kiezers van het 13de district voor den landelijken stand in de provincie Holland hebben in hunne vergadering op den isten dezer, te Delfshaven, als de hoofdplaats van hetzelve district, met algemeene stemmen op nieuw gekozen tot lid van de Staten van Holland, Joukhr. J. C. Jantzon van Er- frenten van Cappelle. Te Schoonhoven is door den stedelijken raad tot lid der Staten van Hol. land verkozen de heer Mr. van Koetsveld van Ankeren, Burgemeester dier stad en Vrederegter van het kanton Schoonhoven. Uit !s Hertogenbosch meldt men, dat de kiezers van de districten Boxtel en Oirschot, liet dit jaar aftredend lid der Provinciale Staten van Noord- Braband, de heer li. de Wijs, met algemeene stemmen als zoodanig hebben herkozen. In de Utrechtsche Courant leest men de volgende bekendmaking: De heer James Tales, Secretaris van de Directie der Britsche vereeniging ter bevordering van wetenschap, verzoekt mij aan de beoefenaars der na- juurkundige wetenschappen in dit land bekend, te maken, dat de eerstvol gende vergadering dier vereeniging zal gehouden worden in Liverpool, en een aanvang nemen op Maandag den n September 1837, om gedurende den loop der week voortgezet te worden. Het zal der Directie hoogst aangenaam zijn, wanneer eenigen onzer ge leerde landgenooten deze bijeenkomst bijwonen. Utrecht, I junij 1837. G. Moll. O O S T - I N D I E. Batavia den 28 December 1836. Ten aanzien van de krijgs-operaticn aan gene zijde van Straat Sunda (westkust van Sumatra) verneemt men dezer dagen, dat de zaken aldaar nog niet zoo ver gevorderd zijn, als men wel had kunnen wenschen. Gedurende de drie laatste dagen van de maand November, en de drie daaropvolgende van December, heeft men Bonjol, de hoofdplaats der opstandelingen, hevig gebombardeerd, zoo dat op den 4den dito bres geschoten was; dien ten gevolge werd Bonjol stormender hand aangevallen; zulks is driemaal herhaald geworden en men had het voornemen opgevat een vierden storm te beproeven, toen de volhardende en moedige troepen te veel afgemat zijnde, men van dat voornemen heefc moeten afzien. Men moet den vijand regt laten wedervaren en toestem men, dat hij de bres stoutmoedig en hardnekkig met blanke wapenen ver. dedigd heeft. Bij dit wapenfeit hebben wij een klein aantal gesneuvelden en gewonden bekomen, evenwel geene officieren verloren; onder de gebles seerden telt men een Majoor, 2 Kapiteins en 2 Luitenants. In de nabijheid van Bonjol, bevond zich een antieke piramidisch-gewijs gebouwde houte kerk of tempel van de Padries; deze was ons zeer hin- derliik, wijl van daar onze voorposten en werken door enfileerschot veel te lijden hadden; men was genoodzaakt dit gebouw in brand te schieten; dit oogmerk werd goed bereikt, in weerwil dat de Padries, die aan dezen tempel bijzonder gehecht waren, stoutmoedige pogingen hebben aangewend om den brand te blusschen. Een hevig kanonvuur h mitraille, heeft den vijand veel verlies toegebragt, en hij moest dus terug deinzen. Men prijst over het algemeen de volharding van dit kleine, maar dappere leger; personele daden heeft men voor als nog niet vernomen. Hetwordtgezegd.dat eerstdaags meer infanterie en artillerie, vooral veel materieel, tiaar Padang zal gezonden worden, ten einde Bonjol, door meer- der kracht van wapenen, te overmeesteren. AMERIKA. In de westeliike Staten van Noord-Amerika groeit de Duitsche bevolking met lederen dag aan. In Pennsylvanie moeten alle wetten in de Dnitsche en Engelsche taal worden afgekondigd, en het is een vereischte, dat alle beambten de Duitsche taal kennen. Te St. Louisin Ohiois onlangs eene Duitsche Akademie geopend. P.Ien verwacht dit jaar wederom een groot aantal. Ondertusschen worden ook veel emigranten uit Engeland overgevoerd. Ziet hier eene opgaaf van het aantal landverhuizers 111 de 8 laatste jaren te Quebec en New-York aangekomen: Te Quebec. Te 'New- Tork. 182 913.355 15.064 183 024.391 30.225 183 149.25031,739 183 251,42248,589 183 322,06241,702 183 430,21748,110 183 511,58035.303 183 627,51360,541 T U R IC Y E. Triest den 24 Mei. Brieven uit Athene van den pden spreken van aan merkelijke onlusten, welke in Thessalie en andere grenzen van het noorde lijk Griekenland zijn uitgebroken. Het schijnen diezelfde personen te zijn, welke tot hiertoe de ondernemingen der roovers in die oorden leidden, en thans wederom aan de spits staan; ondertusschen, zou die gebeurtenis nu een ernstig karakter aangenomen hebben, en niet meer het werk van eene rooverbende, maar dat van eenen algemeenen opstand dragen. De deelne ming aan dezelve strekt zich tot Opper-Albanië uit. Emin-Pacha van Tri- cala zou op het gebergte Mezzovo bij eenen aanval tegen de opstandelingen een verlies van 200 man aan dooden geleden hebben. Eene afdeeling van 1200 man opstandelingen is bij Versalos en de geheele bevolking van Volo tot Arta heeft naar de wapenen gegrepen. Christenen en Turken hebben daarbij eene gemeenschappelijke zaak gemaakt. De zoon van den beken, den Kapitein Zabo van Mezzovo staat aan de spits. Een schrijvenuit Durazzo bevestigt deze tijdingen in het algemeenen voegt er bij, dat de beruchte Tafil-beywelke, zoo als bekend is, wegens zijnen vroegeren opstand genade van den Sultan heeft verkregenen zich sedert dien tijd in schijn bij de partij van Emin-Pacha gevoegd heeft,dezen laatste, toen hij in zin had, om met 12,000 man tegen de opstandelingen op te trekken, verraderlijk vermoord en zien daarna aan de opstandelingen aangesloten heeft. Hoever deze berigten allen naauwkeurig zijn, hoever zij van de ligtge. loovige bevolking, van welke zij komen, overdreven zijn, zullen eerst de naaste berigten kunnen bekend maken; zooveel is ondertusschen zonder twijfel, dat Albanië en Thessalie onlangs de schouwplaats van aanmerkelijke en voor den tegenvvoordigen toestand van het Turksche Rijk, bedenkelijke onlusten géworden zijn. Voor het overigen spreken tijdingen van de Alba- nische grenzen bijna op dezelfde wijze. Nadat de Sultan te Silistria aan de Hospodars van Bulgarye en Wal- lacbye en aan den Servische» Vorst Milosch gehoor heeft verleend, en hun verzekerdgeen onderscheid tusschen zijne Turksche en overige onderdanen te maken, zoolang zij hem gelijke getrouwheid betoonen,is hij den t3den 11., aan boord eeucr Oostenrijksche stoomboot, te Rustschuk in Rumelië aange komen waar hij aan het paleis van den Gouverneur afstapteen door den Pacha van Widdin begroet werd. Twee dagen daarna liet Z. PI. den Graaf Auerspergdie door Keizer Ferdinand was derwaarts gezondenter audiëntie toe, en noodigde hem vervolgens uit ter bijwoning van militaire manoeuvres in de omstreken. Het rijtuig, met vier paarden bespannen, waarmede de Sultan zich derwaarts begaf, werd door hemzelven bestuurd. Op het exer citieveld waren smaakvolle tenten voor de Hofbeambten en vreemde gasten opgerigt. De Sultan had na een kort verblijf in de vestigen van den Donau over Schumia en Adrianopel de terugreis naar Konstantinopel aanvaard. RUSLAND. Z. M. de Keizer heeft bij nkaze van den 22 Mei de voorregten der vrije boeren bevestigd en aan dezelve nog grootere uitgebreidheid gegeven. Het berigt is te Hamburg aangebragt, dat de Russische Grootvorst Troonopvolger den 15 Mei te Novogorod aangekomen en aldaar met veel geestdrift ontvangen was. Uit Riga schrijft men van 25 Mei: Alhier schijnt alles, een jaar van zegen voor den handel en den landbouw te waarborgen. Meer dan duizend aken zijn reeds den stroom afgekomen, en de brug onzer van haren zandbank geheel bevrijde Dnna levert het sedert eene reeks van jaren niet geziene schouwspel op, dat van het eene einde naar het andere schepen aan dezelve liggen. De weersgesteldheid is bij ons in Mei even gunstig als in April geweest: weinige en zachte nachtelijke vorst, geene stormen uit het noorden, daar entegen matige warmte en régen. Het gezaaide staat voortreffelijk, en de tuinen zijn vrij van rupsen. Slechts daarover klaagt men, dat de overstroo. ming velen der schoonste weide-grouden met eene dikke zandlaag heeft overtogen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 3 Junij. In den Indicateur de Bordeaux leest men eenen brief uit Oleron 27 Mei des avonds, met de volgende bijzonderheden: Cabrera was te Calanda met 4000 man met het voornemen om zich bij de Carlistische expeditie te voegen; doch om zulks te vermijden, heeft de divisie van Harens te Saragossa niet alleen genoeg troepen achterlaten om de stad te verdedigen, maar ook om den vijand, in geval deze zich opdeed aan te vallen, en de Ebro te beschermen. Dezelfde tijdingen melden dat de Baron dé Meer 10.000 man in de vlakten van Lerida verzameld heeft, en dat hij gereed is om of Don Carlos zelven op te wachten, of de Castiliaansche benden, die deszelfs intogt in Catalonie zonden willen behulpzaam zijn. Voorts beweren zij dat bet doel der Carlisten altijd is geweest de Ebro over te trekken, doch dat Irribarren hun te slim geweest is en eene zeer groote beradenheid heeft aan den dag gelegd, door met zijne divisie aanhoudend de linkeroever te bestrijken, terwijl de regcer- oever door de divisie van Barens bezet was. Men houdt het er voor dat de Carlistische expeditie mislukt is, indien de Baron de Meer in waarheid deze stelling genomen heeft; want naar de ber gen kan dezelve niet terug trekken dewijl deze overal met gewapende boe ren bezet ziinen in de vlakten kan de expedicie zichwegens do talrijke ruiterij van Irribarren, even min vertrouwen.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1