LBÏDSCO n 0 U R 4 J u N IJ. 3 SO, W 9 M. £3 O «0 r* -.V V - ;.:'i - '--J* fo'\ 1.:- :>'77" ?y,:' -;.- J -y Sé^Av-gs. z&jfefe i '-'< WWtih- <g 3T£ VRIJDAG, NEDERLANDEN. Levden den isten Junij. Men meldt uit's Gravenhage van den 3isten Mei: Eergisteren namiddag is de heer van Gennep, Minister van Staat, belast met het bestnur der financien, alhier gearriveerd en heeft gisteren op den middag een gehoor bij Zijne Maj. gehad. Volgens besluit van Zijne Maj., is de heer Bee/aerls van Blokland, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, benoemd tot lid van den Raad van State, en zal voorloopig, ter vervanging van den heer van Gennep, liet Ministerie van Financien ad interim waarnemen. Ook heeft het Zijne Maj. behaagd, den Generaal-Majoor Trip, aan wel. ken tijdelijk het bestuur van het Departement vn Oorlog was opgedragen, bepaaldelijk daarmede te belasten. Onder de hooge personaadjen, die in den loop van den zomer de Resi- dentie of derzelver keurige omstreken bezoeken zullen, noemt men Z. M. den Koning van Wurtemberg, die in de maand Junij alhier verwacht wordt. De negentiende vergadering der Evangelische Luthersche Synode, is heden geopend geworden, door Zijne Exc. den Minister van Staat, belast met de generale directie voor de zaken der Hervormde Kerk, enz., verge- zeld door den Secretaris en Adviseur van dat Departement. De leden dezer vergadering zijn: Ds. .7. Decker Zimmerman, J. C. 1Sander, G. F. Sart or int, J. Schultz J. C. Loman, R. T. F. Rendier, Prof. J. T. Pliischke, Ds. J. G. E. P. Fortmeijcr, li. J. Mat thee, G. Eckhart,- De heer .7. D. Mercker, H.H. Klijn, 7/. F. Eijben, C. Loch .7. P. Mond, Professor .7. Nieuwenhuis, De heer J. G. Onnen, van Utrecht, President. Haarlem, Vice-President, Amsterdam, Secundus van den Vice-President. 's Gravenhage, buitengere. Lid. Amsterdam, Secretaris, 's Gravenhage, Secundus Secret. Amsterdam. Rotterdam. Leiden. Groningen. Amsterdam. Rotterdam. 's Gravenhage. Leiden. Utrecht. Zijne Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aangekondigd, 'dat de wet, houdende algemeene bepalingen der wetgeving van het Koningrijk alsmede het Burgerlijk Wetboek, thans geheel ter Landsdrukkerij zijn afge drukt, en met den tsten Julij aanstaande verkrijgbaar zullen zijn, en dat de Boekhandelaar A. .7. van ÏVeeldenalhier, met de uitgifte is belast, die zorg zal dragen, dat op bovengemeld tijdstip een genoegzaam getal exemplaren, zoo bij hem, als bij zijne correspondenten in de voornaamste steden van het Rijk, voorhanden zal wezen. Men verneemt, dat dezer dagen, het Stedelijk Bestuur dezer Resi. dentie aan den heer F. Douchez, schrijver van twee oorspronkelijke tooneél- stukjes ten voordeele van de arme Scheveningsche visscherswaarvan wij vroeger melding gemaakt hebben en welke ook zeer gunstig door eenige onzer dagbladen beoordeeld zijn geworden, plegtig heeft overhandigd eene missive, van het Departement van Binnenlandsche Zaken, houdende in vlei- jende en vereerende bewoordingen, de betuiging van de Koninglijke tevre denheid over de menschlievende bedoeling van gemelden schrijver. Te Veenhuizeu zal een kerkgebouw worden daargesteid, om te dienen als Synagoge en als school voor godsdienstig onderwijs, ten behoeve der Israëlitische weezen en bedelaars-colonisten; zijnde de uitvoering daarvan op last Zijner Majesteit opgedragen aan de Permanente Commissie der maat schappij van weldadigheid. Uit Krimpen aan de Lek meldt men van den 30 Mei: Heden in den vroegen morgen brak hier een vrij felle brand uit, tegen "over den zaagmolen, in eene volle buurt met huizen; en daar onze dorps- •brandspuit buiten staat was geraakt om te werkenliet zich de zaak in den beginne zeer erg aanzien. Gelukkig dat juist van pas, van den tegen-over- liggenden Elshout, de sluismeester met de brandspuit van den Nederwaard kwam toesnellen, en na een uur werkens met dezelve, de vlammen bedwon gen werden. Het huis, waarin de brand ontstaan is, is geheel uitgebrand, en nog een ander beschadigd geworden. T U R K Y E. Brieven uit Konstantinopel melden onderscheiden bijzonderheden van het verblijf van den Sultan te Varna en omliggende plaatsen. Overal heeft hij zich te midden der bevolking vertoond, en is door dezelve met de grootste blijken van vreugde ontvangen; het stond iederen Muselman vrij den Sultan te naderen. Toen elk zich voor hem op de knien wierpgaf hij een bevel dat zij alleen deze pligtpleging zouden waarnemen, die hem iets te verzoe ken hadden. Uit Alexandrie wordt van 11 Mei geschreven, dat Mchemed-Ali Cairo verlaten hadom zijne gewone omreize door Neder-Aegypte te doen. Ziin zoon Ibrahim bevond zich nog in die stad, maar werd in Mei te Alexandrie verwacht; men hoort niets spreken van zijn vertrek naar Syrië. Er worden wederom groote toebereidselen voor eenen veldtogt tegen de Arabieren ge- maakt; die oorlogen verslinden veel manschappen en geld en leveren niets .ten voordeele op. De armoede en ellende was te Alexandrie groot, wegens gebrek aan koren; onderscheiden bakkers waren verpligt geweest, met bak ken op te houden. GRIEKENLAND. Uit Athene schrijft men van den 14 Mei, dat uit Paros de tijding geko- .men was, dat aldaar zes menschen aan de pest gestorven waren. Een Ka- .pjcein had de besmetting aangebragt, die, gelijk men zegt, uit Thessalonika gekomen, verpeste goederen geplunderd en verkocht had. Van zijne equi page ontbrak een man, die echter, zooals later bleek, niet aan de pest ge. storven, maar verdronken was. Van den 9den meldt men echter, dat de ziekte te Paros geenen verderen voortgang «maakt, en zich alleen bji twee huizen bepaald had, wellte dé huisgezinnen Jer schepelingen bewoonden, door welke dezelve naar hét eiland was oveoebragt. Overigens heeste in Griekenland de volmaakste rust. Sedert echter het betere jaargetijde \egonnen was, hadden eenige rooverbenden in Thessalie wederom buitenspor>jje(ien begaan; de Turksche beambten echter waren gereed om dezelve tt vervolgen. De Grieksche Regering liet dadelijk dé linie van troepen aan c. grenzen versterken. Spanje. Berigten over Parijs van den 29 Mei. Bij de Bevelhebbers, die DCarlos op zijnen togt vergezellen, noemt mem ook den bekenden Gomez, t«en wien dus geen vonnis moet zijn uit- gesproken. Den 28sten was er te Parijs een -rerucht, dat Don Carlos zich met de benden van Catalonie en Arragon vurt»nig<j had. piet revolutionnair Gouvernement te Reus heeft het volgend decreet uitgevaardigd: Art. 1. Geenburgerlijk, militair noch g»stelijk ambt zal van den isten Julij af aan geldig wezen, zoo het niec op dat tqstjp <joor het provisionele Gou vernement is goedgekeurd en bevestigd, a, weik Gouvernement alle bur- j-ijkemilitaire en geestelijke ambtenaren geho^en zyn zich te onderwerpen binnen veertien dagen na de bekendmaking va. dh besluit. Art. 2. De steden, die zich, te gelijk met iens, voor de vrijheid heb. ben verklaard, ajsook al die, welke zich tot 1.Junij in dien geest zullen verklaren, worden aangemerkt als zich jegens het vderland verdienstelijk ge maakt te hebben en zullen derhalve tot het jaar 184 Van alle soort van be lasting ontheven zijn. Art 3. Ieder ingezeten, die zich aan de spits va. tien man, gewapend of zonder wapenen, ten dienste van het Bewind mog aanbieden, zal tot tweeden Luitenant verklaard worden; iedere tien man n»er, welke hij aan. brengt, zal hem eenen hoogeren graad bij de militie tot aa, dien van brigade- Generaal doen verwerven. Art 4. De burgersdie zich afzonderlijk in dienst vat.gezegd Bewind raogten begeven, zullen, zoodra het Bestuur zich vast gezet&d hebberegt hebben op een levenslang pensioen van 20 sols daags. De Gazette de France behelst over de buitensporigheden doar de Eng'el- schen te Irun gepleegd, het volgende: Men kan zich geen denkbeeld vormen van de buitensporigheden van aller- lei aard die de Engelschenblijkens onderscheidene brieven van de gren zen in 'de ongelukkige stad Irun hebben gepleegd. Na zich met ongehoor de woede in het bloed der heldhaftige maar te zwakke bezetting, welke de stad verdedigdete hebben gebaadhebben deze schaamtelooze overwin naars zich aan toomelooze losbandigheid overgegeven. Ooggetuigen hebben daaromtrent bijzonderheden verhaald, die onze pen weigert te beschrijven. Digt bij de stad heeft men kleine troepen Engelschen ontmoetdie smoor dronken waren en zich in de slijk rondwentelden. Zij hadden zich van eene bezending fijne wijnen meester gemaakt, die te water naar Bayonne werd vervoerd. Na den schuitenvoeder in het water te hebben geworpenhadden zij in een oogenblik den inhoud der vaten verzwolgen. Elders zag men sommigen dezer met lompen bedekte helden het vee of de paarden wegdrij ven die zij aan de arme landlieden hadden ontstolen. Binnen de stad troffen nog' stuitender tooneelen het oog. De soldaten van Evans lagen in de kerk op stroo hunne dronkenschap uit te slapen en een groot vuur was daar, even als in eene legerplaats op het open veldaangelegd. Er waren paar den aan het hoofdaltaar vastgebondenwelk altaar hun tot ruif diende. Alle kostbaarheden, die in de kerk en inde sakristy aanwezig waren, zijn weg- geroofd. Nooit, schrijft een onzer correspondenten, zal het schouwspel van zulk eene afschuwelijke heiligschennis uit mijn geheugen worden gewischt. Men kan niet anders vermoeden, dan dat Londen, door zulke hulpbenden naar Spanje te zenden, zich van het schuim zijner bevolking heeft willen ontslaan. Het Parlement is aan de eer der Engelsche natie verschuldigdoni een opzettelijk onderzoek te doen plaats hebben over feiten, die hier slechts met flaauwe kleuren zijn voorgesteldmaar waarover men bij barbaarsche volken zou blozen., Berigten over Parijs van den 30 Mei. Het Gouvernement heeft de volgende telegraphische depêche ontvangen, en door den Moniteur bekend gemaakt: Bordeaux, 28 Mei, ten half acht ure des avonds. Den 24Sten dezer is de Infant te Huesca binnengekomen. ïrribarren heeft hem denzclfden dag aldaar aangetast, en is, na hem een verlies van 400 man te hebben toegebragtnaar Almudevar teruggetrokkenalwaar hij zich den 25sten nog bevond. De Infant stond toen nog te Huesca. De BrigadierHenin, die de ruiterij (der Christinos) aanvoerde, is gesneuveld en ïrribarren zelf gekwetst geworden. Deze laatste moest door Burens vervangen worden, welke den 24Sten met 3000 man voetvolk en 300 ruiters te Saragossa is aan gekomen. Men zegt niets van de rigting, welke de Carlistische expeditie verder zal inslaan. Een brief uit Madrid meldde, dat men aldaar, op de tijding van de aannadering der Carlisten zou besloten hebben den zetel van het Gouver nement van Madrid naar Sevilie over te brengen. In het Noorder-leger zou eene zamenzwering ten voordeele van Doti Carlos ontdekt zijnwaarin vele hooge officieren en ook personen van het Hof te Madrid begrepen waren. Een bevelschrift van het Gouvernement zou bevelen, om de officieren voor eenen krijgsraad te brengen en, schuldig be- vonden zijndebinnen 24 uren te doen doodschieten. De Gazette de France bevat een stuk door 63 leden der Cortes getee- kend en aan de Koningin gezonden, waarin zij zich over het tegenwoordig Bestuur beklagen, en de Koningin aanmanen om hunne raadgevingen niet in den wind te slaan, daar het weldra te laat zou zijn. Dit stuk eindigt aldus: „Met den diepsten eerbied, Mevrouw, vragen wij aan u de afzetting van het' tegenwoordig staatsbeheer. Wij worden niet door eerzucht gedreven: al de onderteekenaars van dit vertoog hebben besloten nimmer eenig ambt aan te nemendeze verklaring kan 11 de welgezindheid onzer begeerte bewij zen. Zet dus Mevrouw, uwe Ministers afstel aan het hoofd van Catalonie mannen, die waarlijk vrij zijn, en het vaderland, even als wij, zuilen U daar. voor erkentelijk zijn."

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1