{m^m A0. 1S3T. LEYDSCHE rp, WOENSDAG, /T?f iïs. &j -,, tav 4 -»• -fev>= 4 C in. 31 M E ^ülT£?v GEWOON TE EGEUA KENNIS G E V I N G. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, bij besluit van den Heer Staats raad Gouverneur van Zuid-Hollandvan den isden Mei jl. QProybiciaalblad N°. 46) ontvangen hebbende de door H. H. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gearresteerde lijst der bevoegd erkende Gcnceskunstoefeuaren voor den jare 1837, welkers inhoud door afkondiging is bekend gemaakt, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat gemelde lijst ook ter visie van dezelven ter Secretarie dezer Stad zal zyn gedeponeerd. Leydenden 29 Mei 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. DE MEY. Ter ordonnantie'van dezelve, P. A. d u P ui. NEDERLANDEN. Leyden den 3osten Mei. Men meldt uit 's Gravenhage van heden den 3oscen dezer: De Opperkamerheer van Zijne Maj. heeft bekend gemaakt, dat het Hof gisteren den ligten rouw heeft aangenomen voor den tijd van veertien dagen, ter gelegenheid van het overlijden van Z. D. H. den Landgraaf Frederic van Hessen-Kassei. Z. K. H. de Prins van Oranje is dezen morgen uit Noord-Braband weder in deze Residentie aangekomen. Naar men verneemt, heeft het Zijne Maj. behaagd, Jonkhr. G. Beelaerts van Bloklandtot hiertoe Secretaris van den Raad van State, tot lid van dat Staats-Collegie te benoemen. Bij Koningrijk besluit van den isden dezer, worden nader aangewezen de linien van toezigt in de provincie Noord-Braband. Door het Gewestelijk bestuur van Zuid-Holland zijn dezer dagen eeuige maatre gelen vastgesteld, ter bevordering van de aanzuivering der memoriaals-artikelenwegens boeten en geregtskostenvoorrvlocijende uit regrcrlijke gewijsden. Onder anderen is bepaald, dat de veroordeelden tot betaling van boeten en geregtskosten in policie, cor rectionele en criminele zakendie aan eene laatste waarschuwing van den ontvanger der registratie tot betaling niet voldoen, hetzij door de betaling "zelve, hetzij door cene behoOTlijkc verklaring vanarmoedeonmiddellijk, na volbragt onderzoek, overeenkom stig de bestaande verordeningen, door den betrokken ontvanger der registratie, en naar bevind van zaken, zelfs.bij lijfsdwang, vervolgd worden, en zulks óf voor 's Rijks óf voor plaatselijke rekeningdat de zoodanige schuldenarendie van bunnen goeden wil doen blijken, en aan wie door de bevoegde Autoriteit vergund is in termijnen te be talen,'doch die in gebreke blijven in hunne voldoening te volharden, zonder dat er af doende redenen van verhindering, door of van wege bet Plaatselijk Bestuur te onder zoeken, geacht kunnen worden te bestaan, almede onmiddellijk bij lijfs-aantasting tot de Voldoening zullen worden gedwongen; dat, bij de aangifte en aanneming van ver klaringen van onvermogen, de betrokken Besturen en Ambtenaren den veroordeelden zul len voorhoudendat die verklaring noch voor bet tegenwoordige, noch in het vervolg hunue gevangenzetting verhindert, terwijl geenszins duor hunne in hechtenisneming en veel minder nog door ccnc verklaring van bun onvermogen hunne schuld gekweten wordt, aangezien de betaling alleen, in bun welbegrepen eigen belang, de eenige weg is tot zuivering van hetgeenwaartoe zij bij vonnis verwezen zijndat de ontvangers der registratie, nadat de lijfsdwang aan den Gouverneur der provincie is aangevraagduit hoofde van de niet voldoening aan bet bevel tot betaling binnen vier cn twintig uren op vervolging bij lijfs-aantasting, geeue betaling van den veroordeelden of boetschuldi- gcn meer zuilen aannemenvermits dc voldoening in banden van den Deurwaarder kan geschieden, diè met hunne overbrenging in bet gevangenbuis wordt belast door den Olli- cicr van justitie, ten wiens name de vervolging plaats heeft, en althans geeue gelden ill ontvang nemen, zonder van den Gouverneur of van den Officier van Justitie, of zonder van die betaling onverwijld mcdedceling te doen aan den Gouverneur'en aan den betrokken Officier van Justitie, terwijl, dien onverminderd, in dc quitantie van betaling moet worden ingelascht: dat voorbehouden worden alle zoodanige kosten, die inmiddels van wege bet openbaar ministerie zijn gemaakten de verklaring er in gevoegddat die betaling aangenomen wordt onder de uitdrukkelijke verpligting tot vertoon derzelve qui tantie aan den Deurwaarder, belast met de in hechtenisneming, en voorts tot voldoening der kosten, welke aan dezen tnogten verschuldigd (zijn; zullende ook die betaling ten kantore van de registratie de in hechtenisneming niet kunnen belettenaangezien deze in de eersre plaats zal strekken in mindering der civiele kosten en zoo vervolgens. Uit Harderwi'k schrijft men van den 27 Mei: Heden zal van bier te water naar Rotterdam vertrekken een detachement, sterk 30 onder-officieren en manschappen, om van daar onder het bevel van den Luitenant ter zee Faber van Riemsdijkmet het schip de Sijlph naar Java te worden overgevoerd. Een te Hamburg woonachtig Engelschman heeft de weddingschap aan. gegaan, om een gansch jaar op de Schelde, ter hoogte van den Vlimnschen wal, door te brengen in een houten gebouw, hetwelk met eb of vloed zal dalgn of opgaan. Hij zal zich met niets anders mogen voeden dan met visch en andere voorwerpen, die zich nabij zijne drijvende woning mogten ver- toonen; daarentegen zal hem dagelijks door een schuitje een kan water en een tarwebrood worden toegevoerd. De weddingschap gaat voor 700 rijksd. (ruim ƒ2000), maar daarentegen moet de Engelschman het drijvende huis en de levensmiddelen bekostigen. O O S T - I N D I E. Batavia den 2isten Januarii. Namens de directie van het Batavlaasch liefhebberii-tooneel, is in de Courant alhier bekendgemaakt, dat ten gevolge der milde bijdragen, door een gedeelte der ingezetenen dezer hoofdplaats, de directie van tiet liefhebberii-tooneel in staat gesteld geworden is, om aan het ontwerp tot ontbieding van een tooneelgezelschap uit Nederland in zoo verre gevolg te geven, dat het plan, zoo als hetzelve door de directie is uiteen gezet, ter verdere uitvoering naar Nederland is afgezonden. Wij vernemen uit de Singapore Chroniclevan den 31 December, dat het Chineesch bestuur van Canton, op den i3den te voren een bevel had uit gevaardigd aan de tot dus verre aldaar met der woon gevestigde Europische kooplieden, om zich uit die stad te verwijderen, op grond dat de wetten van China, aan vreemde handelaren niet veroorloven, om het geheel jaar in Canton door te brengen. Op de hier tegen ingezondene vertoogen van eenigen dezer kooplieden, heeft het Chineesch Gouvernement hun slechts bij wijze van gunst een uit stel van 2 tot 4. maanden, toegestaan, om hunne zaken te regelen, met be paling dat zij na verloop van dien tijd, dadelijk naar Makao zullen moeten vertrekken. Ten einde de uitvoering van dit bevel te verzekeren, zijn de Chinesche hong-koop!ieden genoodzaakt hunne personen en goederen te verbinden, voor de eventuele verwijdering der vreemden op de bepaalde tijdstippen, en is van ieder dezer laatsten eene schriftelijke verklaring gevorderd, omtrent den dag waarop hij gelooft te zullen vertrekken; evenwel worden de vreem den tot dus verre met geeue straf bedreigd, ingeval zij hieraan niet mog- teu voldoen. Deze strenge maatregel wordt toegeschreven aan den invloed van eem'ge Chinesche grooten, door wie vertoogen bij den Keizer zouden zijn inger bragt, tegen den handel in opium, welke, hoezeer op de zwaarste straffen, verboden, een der hoofd-artikelen is, welke de vreemde kooplieden in China invoeren. Waarschijnlijk in verband hiermede, bemerkt men'ook sedert eenigen tijd op de rivier van Canton eene buitengewone waakzaamheid van den kant der Chinesche policie en recherche, waardoor de sluikhandel niet alleen raoeije- lijk maar zelfs gevaarlijk was geworden. Uit dezelfde bron bemerken wij, dat in het laatst van October jl. een ver schrikkelijke storm te Madras op de kust van Coromandel is voorgevallen, waardoor alle openbare en bijzondere gebouwen in deze stad, het eene meer, het,andere minder, zijn beschadigd geworden; het geldelijk bedrag dezer schade werd naar gissing op 200,000 ropijen berekend; ook zijn verscheiden menschen daarbij omgekomen en meest al de boomen, langs de openbare wegen geplaatst, zijn met wortel en al uitgerukt en om verre gewaaid. Volgens de beschrijving moet er gedurende 12 uren een volkomen orkaan gewoed hebben, eerst uit het noordwesten, en vervolgens, na eene stilte van een half uur, uit het zuidoosten. Daar de nadering van den storm daags te voren door den barometer -serd aangewezen, is dezelve van wege het Gouvernement aan de ter reede lig gende vaartuigen zijnde zes in getalwaaronder het Britsche oorlogs-fregat jindromqphè'door signalen aangekondigd. Vijf dezer vaartuigen zijn daarop dadelijk naar zee vertrokkenen tot den 9 November had men nog geene nadere tijdingen van dezelvebekomen; men veronderstelde dat het oorlogschip naar Ceylon was gestevend. De Kapitein van het zesde vaartuig, zijnde het Amerikaansch schip Star, aan den wal zijnde en niet naar boord kunnende gaanalzoo de gemeen schap geheel was afgesneden, is het vertrek van dien bodem vertraagd toe het begin van den eigenlijken stormwaardoor hetzelve al de masten ver loren heeft, en zoodanige verdere schade geleden, dat men verpligc was de lading te lossen. Een Arabisch vaartuig van Bombay komende en naar Madras bestemd, is binnen 40 Engelscbe mijlen van die plaats in dezen storm vergaan en de ge- geheele equipagie daarbij omgekomen, uitgezonderd zes man, die in eenen stervenden staat zijn opgehaald van een vlot, waarop zij zich begeven en zeven dagen nagenoeg zonder voedsel doorgebragt hadden. Eene menigte kleine vaartuigen en woningen van inlanders zjjn op de kusc gestrand en vernield geworden. SPANJE. Berigten over Parijs van den 27 Mei. In onze vorige gaven wij berigt van eene proclamatie door Don Carlos uit gevaardigd, ziet hier dezelve: Navarrezen „De dag, waarop ik in persoon, uit de handen der overweldigersden schepter mijner vaderen moet overnemen, is zeer nabij; aan u, aan uwe op offering van bloed en inspanning, die door den altijd regtvaardigen Hemél beschermd werd heb ik deze groote uitkomst te danken. Houdt u bij voor raad overtuigd van mijne zorg voor uwe toekomst en van mijne dankbaarheid. Ook van ti verwijderd zal ik voor u en uwe kinderen een teeder vader zijn; ik zal altijd op u rekenen; gij zult mij omringen; de mannen, aan wie ik mijnen troon te danken heb, zullen inij ook helpen om denzelven te bevesti gen en voor de woelingen der hartstogten te beveiligen. „Wij gaan nieuwe provinciën onderwerpen; of liever, wij gaan derwaarts, omdat men alleen op onze tegenwoordigheid wacht, om mijne souvereiniteic te erkennen. In afwachting daarvan laat ik u eene opperste Junta achter, bekleed niet mijne Koningrijke magtde leden derzelve ziin uwe broeders hnnne gehechtheid aan onze gemeene zaak is u bekend, gelijk mede hunne liefde voor het land. Eensgezindheid en vertrouwenzie daar uwe pfigten die gij, daarvan houde ik mij overtuigd, met ijver zult vervullen. „Hoofdkwartier te Estella14 Mei 1837. Ik, de Koning." Van zijnen kant heeft de Generaal Espartero, volgens bijzondere berigten uit Bayonne van 22 Mei, den ipden eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij, uit naam der Koningin aan de Baskische gewesten en Navarre het behoud van derzelver aloude vrijdommen toezegt, alsmede aan alle Carlistische offi cieren die met hunna troepen tot hem willen overloopenhet behoud van hunnen tegenwoordigen rang. Berigten over Part'is van den 28 Mei. De volgende telegraphische depdche is bij het Fransche Gouvernement ontvangen Bordeaux 25 Mei7 ure des avonds. De Carlistische expeditie gaat niet vooruit. Dezelve bevond zich den 22sten nog te Egea en omstreken. Dienzelfdqn dag had Trribarren Tausre en Castejon bezetBurens was te Tudela aangekomen. Espartero is nog altijd te Hernani. Niets nieuws uit Madrid tot den 20Sten, noch nit Saragossa tot den 22Sten. In een brief uit Madrid van den 2osten wordt gemeld, dat de Fransche Gezant te Parijs, Campuzanoeene nota aan het Gouvernement te Madrid had overgezonden, waarin hij zegt, dat de gezindheid van Frankrijk jegens het tegenwoordig Bestuur van Suanje zeer vijandig is, en eerstgenoemd land het viervoudig tractaat schandelijk verbreekt. Dat hetzelve liever zou zien, dat Don Carlos op den troon kwam en het dezen ook in het geheim onder steunde. Deze nota was in de Cortes voorgelezen en had eene algemeene verontwaardiging tegen Frankrijk opgewekteenigen wilden zelfs den ooriog verklaren. Men schrijft uit Irun. van den 2isten Mei: Irun is slechts eene puinhoop; alle huizen ziin open. en geplunderd, en stukken van alle goederen bedekken de straat. De Engelscbe troepen heb ben gisterer Irnn verlaten, de gevangenen medenemende; de Colonel Sorgo (gewezen Cariistisch Bevelhebber van Irun, wiens dood men reeds had aangekondigd), heeft verlof bekomen om op een wagen te volgen, ten ge volge van eene wond, welke hij in de zijde ontvangen had. De troepen hebben zich. naar Ernani begeven, waar zich de legercorpsen van Evans en Espartero zullen vereenigen. DUITSCHLAND. Berlijn den iR Mei. Voor onze Minisrerien zijn groote veranderingen voorhanden. Na zoo vele gissingen is toch eindelijk onze Gezant te Parijs

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1