Engelavc! en Frankrijk bedenkingen geopperd hadden, op grond dat ookhnnne Regeringen in dat géval genoodzaakt zouden zijn om een observatie eskader te onderhouden, schijnt werkelijk in dit jaar niet te zullen nitloopen. Mehemed- Ali wacht den uitslag af van de voorstellenwaarmede hij .SVm'/a-Effendi bij diens terugkeer naar Konstantfhope! heeft belast, en doet alles om langs een vreemdzamen weg eene algeiieele toenadering en vaste verbindtenis met den Sultan tot stand te brengen. Zijne staatkunde is waarschijnlijk door het gedrag van Engeland en Frankrijk tot het behoudende beginsel teruggekeerd, en zijne stelling op dit oogenblik geheel defensief, waartoe hij overigens misschien ook door den staat van zaken in Arabie en Syrië genoodzaakt wordt. GRIEKENLAND. De Parijssche Moniteur maakt.een besluit van het gemeente-bestuur van Thebe in Griekenland bekend, waarbij, uit aanmerking van de belangrijke diensten, door den bekenden heer Eyuard, van Geneve, aan de zaak der Grieken bewezen, besloten wordt, dat op het grootste plein in genoemde Grieksche stad, hetwelk reeds in 1833 den naam van Plein Eynard gekre gen had, een gedenkteeken ter eere van dien Grieken-vriend zal opgerigt worden. RUSLAND. Odessa den 28 Maart. Ten gevolge van de grootere uitbreiding onzer betrekkingen met de Noordelijke Europesclié havens en van het sedert verle denjaar merkbaar gebrek aan transport-vaartuigen van de zijde van onzen han delssand, is net aantal der uit het Noorder in onze naven aankomende sche pen zeer aangegroeid. Voor twee jaren zag men hier voor het eerst de Pruis- sische vlag. De HollandersHanoveranen, Deenen en Zweden, wier vlag gen nog voor weinige jaren aan onze bevolking schier onbekend waren, of zich slechts enkele reizen in de Zwarte zee vertoond haddenbrengen ons tegenwoordig allerlei waren en halen daarvoor onze voortbrengselen. Voor eenige dagen leerden wij door eene fraaije brik, die van Antwerpen kwam, de Mecklenburgsche vlag kennen. Sedert de vaart wederom geopend isziet men in onze haven veleEngelsche, alsmede Grieksche en Sardinische schepen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 20 April. Berigten uit Madrid van den loden melden, dat er in de Cortes een ge. vaarliike tegenstand tegen het Ministerie bestond. Een voorstel is op liet bureau der vergadering nedergeiegdwaarbij verklaard werd, dat, daar het Ministerie alle zedelijke kracht verloren had, er een nieuw uit de meerder heid der Kamer behoorde verkozen te worden. De wachten waren aan de deur der vergaderzaal verdubbeld, en de Kapitein-Generaal van Madrid, QuirOgadie anders nooit in de Kamer komt, was er toen tegenwoordig. De Generaal Oraa zou te Valencia met 6000 man voetvolk en 800 rui ters aangekomen zijn, en de Carlisten daarop de omstreken dier stad veria ten hebben. Uit Saragossa wordt van den nden gemeld: Het binnen onze müren aankomen der in panieken schrik gevlugte bewo. ners van Cuarte-Cadrite en Tena is alhier oorzaak van eene beroering ge weest. De Overheden zijn miskend geworden; de nacht is vreeselijk ge weest. Het geweervuur der oproermakers heeft onophoudelijk den ingeze tenen schrik verwekt. De officieren der nationale garde, verpligt om met de muitelingen te parlementerenhebben deze laatsten eene vooriooptge Junta benoemd: een slagter, een tinnegieter, een kleêrmaker, eenapoche- car, enz., zijn leden der Junta, weike uit 20 personen is zamengestelcl en zich parmanent heeft verklaard. Er hebben moorden plaats gehad. Ju het Noorden van Spanje worden de oorlogvoerende partijen steeds door liet hoogst ongunstige weder tot geheele werkeloosheid gedwongen. De gebergten in de Basktsche gewesten en Navarre zijn diep met sneeuw bedekt, en het heeft aan de zeekust zoo hevig gestormd, dat van den 4 tot den 10 April geen enkel schip te San-Sebastian heeft kunnen in- of uitloo. peil. Bij het daar aanwezige Britsche legioen is de neiging, om met den 10 Juiiij, als wanneer de diensttijd der meeste officieren en manschappen ten einde loopt, huiswaarts te keeren, steeds zeer levendig. Het Madridsche Bestuur tracht het geheel versmelten dezer hulpbenden te voorkomen, door nil en dan eene kleine som gelds naar San-Sebastian te zenden en de afbe. taling van alle de achterstallen vóiSr den 10 Julii te beloven. De Studenten op de Hoogeschool te Madrid hebben aangeboden, om de wapenen ter verdediging van het vaderland tegen de Carlisten op te nemen. Men weet het antwoord van de Regering daarop nog niet. ITALIË. Pai.ermo den 28 Maart. Alle kenteekenen van den winter, somtijds een herfstachtige lucht, tusschen beide met hevigen storm en dan weder de ver- frisschende zomerlucht, of de brandende stralen van eene Augustus-zon zijn de verschijnselen, die men sedert eenigen tijd in onzen atmospheer waar neemt. Deze wisseling van jaargetijden, deze wanorde in de temperatuur, welke heden zeer koud, morgen onverdragelijk heet is, oefent natuurlijk den nadeeligsten invloed op het plantenrijk, zoowel ais op de gezondheid der menschen. Uit Rome meldt men van den 8 April: Het onlangs door het Ministerie afgevaardigd verbod op het bedelen, is nu door den Gouverneur openlijk bekend gemaakt, en zal den ïsteti Mei aanstaande kracht hebben. Wij zullen zien, hoe ver het der Policie geluk ken zal, deze wet in hare gansche uitgebreidheid in werking te brengen, waardoor menig arbeidsman van de straat gedreven en tot werken gedwon. geti zal worden. DUITSCHLAND. Berigten uit Weenen van den 12 April melden, dat het gevaar der ziekte van den Aartshertog Palatin nog in ge'enen deele geweken was. De laatste berigten uit Weenen zijn van den i3den en melden, dat de Aartshertog Paiatin nog in denzelfden toestand verkeert, en gedurig hevige aanvallen van koorts heeft. Men had aldaar berigten uit Griekenland over Triest., welke in het algemeen zeer bevredigend waren, en zich in den lof van den nieuwen Mi nister Rudkart uitlieten. Beri-yn den 12 April. De Regering heefc zich in de noodzakelijkheid gesteld gezien aan de suiker-raffinaderijen den aankoop van beetwortelen-te verbieden, vermits zij reeds op de inkomende regten voor dit product eene vermindering van 50 pCt. genieten, en de staat daardoor een te aanzienlijk te kort zoude moeten lijden. Daarentegen is aan iederen goedbezicter ver gund geworden, zijn eigen voortbrengsel te raffineren. Ten gevolge dezer beschikking hebben eenige landeigenaren besloten op hunne goederen suiker raffinaderijen aan te leggen. Zijne Maj. de Koning van Pruissen heeft eene tvet laten bekend ma ken, volgens welke bepaald wordt, in welke gevallen het aan de soldaten geoorloofd zal zijn, van hunne wapenen gebruik te maken tot herstel der openbare orde, om de gevolgen te verhinderen, welke uit slecht gegeven bevelen konden ontstaan. Deze wet bevat 11 artikelen. Naar men uit Berlijn meldt, zal het groote militaire kamp in het laatst van Augustus, even als te voren, weder bij Teltow gevestigd worden. Hetzelve zou, even als in 1832, door de gezamenlijke garden, het 3de armee-corps en eenige andere divisien betrokken worden. Het zeggen was nil weder, dat geene Russische troepen bij die gelegenheid te wachten waren. Uit Wittgestein meldt men van den 8 April: Het Vorstelijk Huis Sayn-Wittgensteiti is heden door het overlijden vaii den regerenden Vorst Fredrick Karlin de diepste droefheid gedompeld. Des morgens van dien dag ten 3 ure, na een langdurig lijden tetf gevolge van waterzucht, stierf hij in den ouderdom van 72 jaren, in het 42ste jaar zijner regering. Te Regensburg hebben den nden dezer onlusten plaats gehad onder de handwerks-gezellen, rer zake van eene op hen gelegde belasting, ten behoeve der armenkas. De militaire bezetting en de burgerwacht zijn in het geweer ge veest, en een aantal schuldigen zijn in verzekerde bewaring ge. br-agt. Den iaden was de orde, naar men meldt, hersteld. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 18 April. I11 het Lagerhuis heeft Sir Henry Hardingc eené scherpe redevoering gehouden tegen de handelwijs van liet Ministerie in dé Spaansche zaken, omdat het veel verder ging, dan het viervoudig tractaat luidde, liet leven van Engelsche onderdanen op het spel gezet, en de int woners der Baskische provinciën, een vrijheidlievend volk, op eene schatu delijke wijze onderdrukt werden. Hij eindigde zijne rede met voor te stel. ien, dat Z. M. mogt worden verzocht, dat de scheepsmagt niet dan als zoodanig in den Spaanschen burgerscrijd zou worden gebezigd, en dat de Kabinets-order van 10 Junij 1835, in welke aan de Britsche ingezetenen toet gestaan wordt, dienst te nemen bij de Chiisiino's, en weike order met ïojttnij i aanstaande ophoudt van kracht te zijnniet zon worden vernieuwd. I I11 denzelfden geest heeft zich Sis Stratford Canning doen hooren maar in eenen tegenovevgestelden Lord Leveson en de heer (TCornelldie Don Carlos een tiran en barbaar genoemd heeft, en den Koning der Franschen ook mee j dien naam heeft bestempeld. Andere sprekers hebben ook nog het woora gevoerd. De beraadslagingen zuilen morgen worden voortgezet. Bij de begrafenis van 's Koniögs natuurlijke dochter Lady Sophia dePIsle heeft de Koning zijne eigen rijtuigen gezonden. I11 den Courier leest men: Z. M. de Koning der Nederlanden heeft aan den heer Oliver Langscheeps. bouwmeester te Woolwich, eene met diamanten omzette fraaije gouden I snuifdoos geschonken, wegens de verbeteringen, welke hij in den bouw van j schepen heeft georagt. F R A N K R IJ K. Parijs den 19 April. In de zitting van de Kamer van Afgevaardigden van den i8den, zijn de Ministers verschenen*, en de Voorzitter van dezelven de Graaf Moléheeft aldus, na het woord gevraagd te hebben, gesproken: „De Koning heeft mij gelast, om aan uwe vergadering eene gebeurtenis aan te kondigen, die even gelukkig voor den Staat, als voor zijn gezin is; eene gebeurtenis, die voor de bevestiging onzer Staatsinstellingen noodza kelijk kan worden genoemd en eene heilrijke toekomst aan ons Vorstelijk stamhuis belooft. Met een gevoel van vaderlandsche vreugde kan ik aan de Kamer en aan Frankrijk verkondigen, dat de Koning de huwelijks-overeen- j komst tusschen Z. K. H. den Hertog van Orleans en Mevrouw de Hertogin van Mecklenburg-Schwerin heeft onderteekend." De Minister weidde vervolgens uit in den lof der Prinses, die hij voorstel- de, als versierd met alie die deugden en beminnelijke hoedanigheden, welke haar cot het sieraad van eiken troon zouden-verheffen en aan den Hertog van Orleans een gelukkig levenslot voorspelden. Daarna sprak hij van de nood zakelijkheid, om bij deze gelegenheid de inkomsten van den Hertog, (die thans een miliioen franken 's jaars uit 's Rijks kas trekt), te vermeerderen. „Maar," voegde hij er bij, „de Koning heeft niet gewild, dat de Kamers te gelijker tijd voor de voorziening in de vestiging van twee zijner zonen te zorgen zouden hebben. De Hertog van Nemours heeft zelf zijnen door- luchtigen Vader verzocht, van op dit oogenblik slechts aan den troonsop- volger te denken. Dien ten gevolge heeft de Koning ons gelast, om de wet wegens hec apanage des Hertogs van Nemours terug te nemen, ons voorbe houdende, om die wet, welke wij overeenkomstig met de wenschen der be volking en met de beginselen eener erfelijke, grondwettige Monarchie ach ten, later weder te berde te brengen." De Graaf Molé trad nu in bijzonderheden over het gebruik, hetwelk de Ko ning van de fondsen der civile lijst maakt. Hij zeide, dat de grootmoedige bescherming, welke Zijne Majesteit aan de sehoone kunsten verleent en de milde wijze, waarop dezelve aan het tot stand brengen van nuttige openbare werken de hand leent, een voldoend antwoord was op de beschuldigingen van lasteraars, wier pogingen op den duur even magceloos zouden zijn, als de aanslagen der Koningsmoordersdie door de Voorzienigheid telkens zoo gelukkig waren afgeweerd. Hij eindigde met het indienen eener wetwaarbij enkel bepaald wordt, dat de jaarlijksche begiftiging des Hertogs van Orleans verhoogd zal worden, doch waatin de som, op welke die zal worden ge- bragt, is opengelaten, hebbende de Koning, zoo als de Minister zeide, het vaststellen van het cijfer dier dotatie uitsluitend aan de Kamer willen overlaten. Na deze aanspraak zijn de beraadslagingen over de supplemencaire credieten begonnen. De Maarschalk Clausel heeft eerst het woord gevoerd, en zich sterk tegen het Ministerie uitgelaten,hetwelke den geheelen togt tegen Con- stantine gedwarsboomd had. Hij heeft daarop zijn gedrag verdedigd, ten aanzien van de expeditie tegen déze stad en vroegere ondernomene tegen Mascara en Tlemecende eerste van welke steden hij in brand had gesco- ken, en in de tweede eene zware oorlogsbelasting geheven; ziine verdedi ging berustte geheel op de gronden, door hem in zijn vlugschrift ontwik keld. Na hem heeft de Afgevaardige Jaubirt hec woord gevoerdwelke de geheele oorlogs-ondefnetning in Algiers voor nutteloos hield. Bij het vertrek van den post, was deze spreker nog aan het woord. In den namiddag van den i8den, was te Parijs algemeen het gerucht in omloopdat de openbare regtspleging in de zaak van den Koningsmoor- der Meunierdie den 21 April voor liet Hof der Pairs een aanvang moest nemen, eene geheele maand, en dus tot den 21 Mei was uitgesteld. Als reden van dit uitstel werd opgegeven, dac de zadelmaker Lavauxdie als medepligtige van Meunier gevangen zit, doch tot nu toe alle deelneming aan zijne misdaad had geloochend, gewigtige bekentenissen had gedaan, die een nieuw regteriijk onderzoek noodzakelijk maakten. Men verzekert, dat de Hertog de Broglie heeft afgezien van den lasc om de Prinses Helena bij procuratie en in naam van den Hertog van Orleans te tromven. De formaliteit van deze ceremonie welke bestaat in het plaat sen van den naakten voet in het bed waar de Prinses ligt te rusten, moet de strenge denkwijze van den heer de Broglie gehinderd hebben. Overigens had hij in het Cerst niet dan schoorvoetende daarin bewilligd, nadat de heer ae Choiseul zulks om reden van hoogen ouderdom en gebreken stellig had geweigerd aan wien deze soorc van zendingen door het tegenwoordige Hof natuurlijkerwijze wordt opgedragen. Men wil weten dat het Hof reeds de oogen heeft gevestigd op een ander persoonaadjedie minder gebrekkig of niet zoo naauwgez.ee zij, als de beide anderen. Den 20 April. De Moniteur van gisteren berigt stellig, dat de open bare regtspleging in de zaak van Meunier op Vriidag den eisten dezer voor het Hof der Pairs een aanvang nemen zal; zoodat het gerucht, als of men wegens nieuwe bekentenissen van een van Meuniers medepligtingen zich tot het uitstellen de behandeling dezer zaak genoopt had gezienongegrond is geweest. Verschillende geruchten zijn in den laatsten tijd in omloop geweest we gens de keus van den aanzienlijken persoon, die de Prinses van Mecklen burg Schwerin nadat haar huwelijk met den Hertog van Orleans hij procu. ratie gesloten zou zijn, van uit Schwerin afhalen en naar Parijs geleiden

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2