A°. ÏS37. LEYDSCHE Maandag, COY It A N te ,1 XP?- «vl- H -> 1 4% 17 APR! L. NOTIFICATIE. IJ K. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, gezien hebbende de Notificatie Van Huh Ed. Gr. Achtb. de Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato deii 3den February 11., betredende den Herijk der Maten en Gevvigten in Zuid-IIolland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-IJker alhier, van heden; geven init's dezen den Ingezetenen dezer Stad hunne verpligting te kennen, tot het doen herijken van alle de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gevvigten, benevens de bij de inhoudsmaten voor drooge waren behoorende strijkels, waarmede deze, overeen komstig artikel 8 van Zijner Majs. besluit van den 21 Dec. 1822, Staatsblad N°. 54), njoeten worden afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen, ter bezor ging der gemelde Maten en Gevvigten; wel sqhoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lo kaal van den Ijk, in de Schoolsteegaan de Latijnsche School; zullende daartoe worden gevaceerd: Voor Wijk I, op den 17 April. Voor Wijk V, óp den 28 April, 1 en2Mei; II, op den 18 April. -VI, óp den 5, 11,12 en 18 Mei. III, op den 20 en 21 April. VII, op den 19, 22 en 23 Mei. IVop den 24, 25 en 27 April. VIIIop den 25 en 26 Mei. met uitzondering echter van de Goud- en Zilversmids-benevens de Apothekers of Me dicinale Gewigten, voor welker herijking afzónderlijk zitting zal gehouden worden, op den 29 en 30 Mei, telken dage des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 3 tot 6 uren. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voórnoemd, allen en een iegelijk wien het aangaat, met herinnering tevens aan artikel 2 van Zijner Majs. besluit, lil dato den 30 Maaivt 182^, (Staatsblad N°. 13), óm op bovengemelde dagen, (na welke de Arron dissements-IJker zich, overeenkomstig art. 10 der Notificatie van.Hun Ed. Gr. Achtb. <fe H; H. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato 18 January 1822, tot uitoe fening van den Herijk naar de buitengemeenten van liet Arrondissement moet begeven, en alzoo buiten de mogelijkheid is, om gereedelijk aan het verlangen der verzuimd-heb benden te voldoen)zich overeenkomstig hnnne verpligting omtrent dezen Herijk stip- tblijk te gedragen, ten einde buiten bekeuring te blijven; zullende er, na den bepaalden termijningevolge dispositie van Hun Ed. Gr. Achtb. de H. H. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato den 22 November 1831, geene verlenging van tijd of zooge naamde nadagen gegeven, worden. Wordende de belanghebbenden bij deze voorts gewaarschuwd, dat, ingevolge de No tificatie van Hun Ed. Gr. Achtb. de H. H. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato den 4 Augustus 1820, de ijkpligrigheid zich uitstrekt, tot alle handel- en nering- d endc lieden," Fahrikeurs en Ambachtslieden, die; in hunnen handel óf huil bedrijf, e .ige maten of gewigten gebruiken. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaar- letter, gedurende 1837, voor den ijk der Maten en Gewigten, bepaald is de letter S. tïr.d:lijk worden de belanghebbenden herinnerd, aan de bepalingen van Zyner Majs. besluit van den 31 December 1834, (Staatsblad N°. 45), volgens welke, te rekenen van den istcn Januarij 1837, bij de aflevering of het vervoer van bier, azijn, olie, jenever, brandewijn, melk, en in het algemeen, van alle inlandsche gefabriceerde voch ten, van geen ander dan van behoorlijk geijkt of gebrand vaatwerk gebruik mag wor den gemaakt, en dat de termijn voor het branden van het 011de vaatwerk, bij een nader Komnglijk besluit van de:i 5 Febr. jl.Staatsblad Nn. 2), tot den 31 December 1837 is verlengd geworden, mei kennisgeving dat, tot branding van bet oude en ter ijking van het nieuwe vaatwerk, aan de belanghebbendengedurende de uitoefening van den herijk in deze Stad, gelegenheid zal worden gegeven^ op eiken Woensdag vati iedere week; mits van hun verlangen daartoe, ten minste daags te voren, aan den Arrondi.sse- ments-Ijker worde kennis gegeven, ten einde daaraan geregeld zoude kunnen voldaan worden. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 3 April 1837. j. G. de M e y. Ter ordonnantie'van dezelve, P. A. du Pui. NEDERLANDEN. Leyden den iöden April. Men meldt uit 's Gravenhage van den i4den dezer het volgende: Het Koninglijke Gezin wordt morgen of overmorgen van Amsterdam, in deze Residentie terug verwacht. Gisteren avond heeft H. K. H. Prinses Sophie, Dochter van HH. KK. HH. Prins en Prinses van Oranjebenevens Z. D. H. den Hertog van Saxcri- Weimarde voorstelling in den Franschen Schouwburgmet derzelver tegen woordigheid vereerd. Naar men verneemt, zal er aan de Tweede Kamer der Staren-Generaal bii de hervatting harer werkzaamheden, een ontwerp worden kangeboden, waarbij nog eenige instellingen, in het wetboek van koophandel voorkomen de, zullen worden verbeterd. Naar men verneemt, is door het Departement van Oorlog autorisatie verleend tot het doen eener oproeping van vrijwilligers bij het Corps mineurs en sappeurs hier te lande voor de dienst in Óost-Indië, met uitlöving eener premie van too voor serjanten en 50 voor coiporaals. Met den i5den dezer zal het te Willemsoord liggend geraseerd fregat Algiersonder bevel van den Kapitein ter zee Machielseneene proëfreis ondernemen in de Noord Zee, en vergezeld worden door de insgelijks gera. seerrie corvet /Imphitrite, waarvan het Comiiiandement is opgedragen aan den Kapitein-Luitenant ter zee Tengbergen. Zijne Majesteit heeft aan den schipper Jacob Versteeg, voerende het visschers vaartuig de Drie Gebroeders, een vereerend getuigschrift doen uit reiken, wegens het redden van de zeelieden van het Engelsch brikschip the Nymphen wijders aan hem, benevens aan de manschappen daarvan, welke to: die redding hebben bijgedragen, eenige gratificatie doen uitreiken. Heden is door de stemgeregtigde deelhebbers in de Nederlandsche Han- del-Maatscbappijdie zich onder het Kies-Collegie van 's Gravenhage heb ben gerangschikt, tot Commissaris bij gemelde Maatschappij, voor de stad 's Gravenhage, herkozen de heer Mr. T. C. de Bordes, die als zoodanig dit jaar moest aftreden; en tot Commissaris-Plaatsvervanger, in plaats van den heer M. Piepers, die voor gemelde betrekking heeft bedankt, de heer Mr. Johannes Henricus Huygen'. - Heden is op den huize Hofwijck nabij Voorburg, in den hoogen ouder, dom van 84 jaren, overleden, de heer Cornelis Jan Bloijs van Treslong, die tot 1795 het vaderland ter zee heeft gediend en daarbij tot den rang van Colonel was opgeklommen. Hij is sedert Dijkgraaf van Delfland en Vrede- regter van het kanton Voorburg geworden en stond als een regtschapen en kundig man bekend. Het Dagblad van 's Gravenhage van Vrijdag 11. bevat onder het op schrift: Maansverduistering van 20 April 1837, 'let volgende: Het is genoegzaam hekend, dat de maansverduisteringen alleen dan ont staan kunnen, bijaldien de maan zich teil aanziet! van zon en aarde in dier voege geplaatst vindt, dat zij in hare beweging oni onzen aardbol door den schaduwkegel gaat, welken de zon steeds achter dat gedeelte der aarde wetpt, he'welk van haar licht beroofd is. Bij zoodanigen stand der maan moet de aarde noodzakelijk tussclien haar en de zon gelegen zijn; van daar Het begin der algem. verduist. totale Midden Einde der algemeens 7u. 6'. 7U. 9'. 7u. 12'. 7U. 15'. 8u. 3'; 8u. 10'. 8u. 14'. 8u. 16'. 8u. 58'. 9U. o'. 9U. 4'. 9U. 7'. 6u. 48'. 9U.51'. 9U. 54'. gu. 57'. iou. 49'. lou. 51'. iou. 55'. 1011. 50'. dus, dat de maansverduisteringen eenigiijk op de tijdstippen der volle maa11 mogelijk zijn', even gelijk omgekeerd, de zonsverduisteringen alleen ten tijde der nieuwe manen kunnen voorvallen, vermits de maan zich alsdan tusschen zon en aarde plaacsende, deze laatste hierdoor voor een gedeelte van het zonnelicht berooft. Naar mate nu de maan in hare beweging dieper in da gemelde schaduw doordringt, neemt de hoeveelheid van hare verduistering toe, en indien zij tijdens hare oppositie met de zon, het vlak der ecliptica of van den loopkring der aarde zoo nabij komt, dat zij zich geheel in den schaduwkegel bevindt, alsdan wordt zij gezegd volkomen of totaal verduis terd te zijn, terwijl er in elk ander geval slechts eene gedeeltelijke of par- tiële verduistering plaats grijpt. Zulk eene volkomen of totale verduistering der „ia.n zal in den loop van dit jaar twee malen in gansch Europa waar te nemen zijn, en wel de eerste op den 20 April en de tweede op den 13 October aanstaande. De laatste aldaar waargenomen verduistering van gelijken aard llad plaats op den 2 Sep tember 1830, zoodat het inderdaad als eene merkwaardige bijzonderheid te beschouwen is, twee totale verduisteringen elkander in een halfjaar tijds te zien opvolgen. De volle maan zal op den 20 April plaats hebben, 's avonds ten 8 ure 59', middelbare tijd voor den Meridiaan te Amsterdam. De schijn bare opkomst der maan 's avonds ten 6 ure 56', en de schijnbare ondergang der zon 's avonds ten 7 ure 6'. Zie hier'de tijdstippen van het begin, mid den en einde der verduistering voor enkele voorname steden in 011s Vader land, uitgedrukt in middelbaren tijd: Middelb. 's Grav. Amst. Leeuw. Gron. s av. ten 711. 4'. 8u. 5'. m 8u. 55'. 9U- 45'- iou. 46'. De eerste raking der maanschijf met de schaduwe omstreeks 20° oostelijk van het benedenpunt der maan. De laatste raking op 550 westelijk van het toppunt der maan. Uit de voorgaande opgave blijkt derhalve, dat de verduistering voor een groot gedeelte van ons Vaderland even na zonnen-ondergang zal aanvangen, en van het begin tot het einde, zijnde een tijdsverloop Van ongeveer 3' uur, zigtbaar zal zijn. Onnaauwkeurig mag dus het berigt beschouwd worden in hec Algemeen Handelsblad, van den 14 Maart 11. voorkomende, volgens het welk de Zon, door hec uitwerksel der straalbuiging, boven den gezigteinder zou blijven, terwijl de inaaneclips aan de tegenovergestelde zijde zou waar genomen worden. Uit Amsterdam meldt men van den 13 April: Het heeft Z. Maj. behaagd, bij Kabinecsschrijven van den 25 Maarc jl. N°. 103, goed te keuren de verkiezingen gedaan door de vierde klasse des Koninglijk-Nederlandschen Inscitüucs van Wetenschappen, Letterkunde en Schoone Kunsten van de heeren D. D.Buchler, te Amsterdam; J. Z. Ma. zei en Z. Reijers, in 's Gravenhage; tot leden, en van de heeren P. Cor- lenius, te Munchen; F. Ranch, te Berlijn en D.IVilkic te Londen; tot ge. associeerden. De vierde klasse voornoemd heeft wijders nog tot hare correspondenten vp-koZen de heeren Ch. Godefroij te Hamburg Mr. L. de Gijselaarte Ley den Jonkh. Mr. J. C. Martens van Sevenfjovente Utrecht en G.A. Schmidt, te Dordrecht. Het Algemeen Handelsblad van Vrijdag bevat dato den 13 April: Gisteren avond had Amsteis Publiek het genoegen HH. MM. en Z. K.H. den Prins van Oranje mee H. K. en K. H. Hoogscdeszelfs Gemalin en zonen, de Prinsen Willem en Alexander in onzen stads schouwburg te zien. De schouwburg was ei-vol en bij de aankomst der Vorstelijke personaadjes wer den deze onder het spelen van Neêrlands volkslied, met geestdrift door het talrijk publiek verwelkomt, zoo als ook na het eindigen der tooneelvertoo. ning, onder het spelen van het Wilhelmus, door luide hourahs! en vi- vatsbegroet. Te bejammeren is hec daarbij, dat het aangename dezer hartelijke en blijde stemming des publieks gescoord werd door de triviale cooneelen en Uitdruk kingen van het stukje Mijn vriend de Gouverneurinderdaad niet slechts plat en lomp, maar zelfs onzedelijk; met één woord een prul, volstrekt on waardig om te worden opgevoerd voor een fatsoenlijk publiek, veel rrilil vbor eene Vorstelijke Famillie. Gelukkig dac het baliet dezen, zoo hinderlijken indruk, eenigermate weder uitwischte, doch, hoe ook-uitmuntend schdoh iri situatiën, konstumes en vooral in decoratien, iets minder gerekt ware, hoe zeer hec dan ook dezen avond met opmerkelijke vlugheid is afgespeeld. Heden morgen heefc Z. K. H. de Prins van Oranje, mes Hnögstfleszelfs beide Zonen, het magazijn van Antiquiteiten en zeldzaamheden der hfeereri Schuit en de Hart, in de Warmoesstraat, bezocht. Dezen middag heefc H. M. de Koningin eenige dames hij zich ontvan gen, en is er diner ten Hove. Dezen avond bezoekt het Koninglijk gezin den Franschen schouwburg. Tijdens Zr. Ms. verblijf in de hoofdstad wordt de diensc van Hoogst- deszelfs Huis waargenomen door: de HH. Groot-Officieren Graaf van Heerdt Graaf van Bylandt, Graaf van der Duyn, Baron Snoeckaert Baron van Kat- tendykeen Graaf Duchastel. Hofdames: MMw. Baronesse van F.storjf Gravin van Goltz, Gravin d'OuItremontBaronesse Constant, Baroness eSaamt- fort, en Baronesse van Heekeren van Keil. KamerlieerenGraaf de barras. Baron de ConstantGraaf E. van Bylandt. Adjudanten: Baron Omphall en Graaf de Pester. Kabinet des Konings: Directeur de beer Hofman, Secre taris de beer van Straalen. - HofFourier de heer Diehl. In het Algemeen Handelsblad van gisteren leesc men dato den 14April: Z. K. H. de Prins van Oranje beeft heden morgen, vergezeld van Hoogst. deszelfs beide Zonen, het Kabinet van Rariteiten van den heer Jitta, op den Zwanenburgwal, en daarna bet Magazijn van onde Japansche Porceleinen en Rariteiten van den beer S. L. Gans, op het Mniderplein, met een bezoek vereerd. In den namiddag was er audiëntie bij Z. K. H. De Kroonprinses is uitgereden. Zijne Maj. zoude, onder anderen, de Artesiaansche put in oogenschouw genomen hebben, doch zulks heeft heden geene plaats gehad. Dezen avond Vereert het Koninglijk Gezin den Hoogduicschen Schouwburg met deszelfs tegenwoordigheid. Morgen zal er groot, diner ten Hove ziin, en begeven zich HH. MM. andermaal naar den stads schouwburg. Nopens hun vertrek uit de hoofd stad.schiint nog niets bepaald te wezen. Óp heden is in eene algemeene vergadering van deelhebbers der Hol.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1