F R A N K R IJ K. MENGELINGEN. Waren zoo sterk, dat in de hoogere verdiepingen meubels van hunne plaats Waren gerukt en muren gescheurd. Onderscheiden torenklokken hadden aan geslagen. Tusschen de beide schokken, die eerie rigting van het Noord oosten naar het Westen hadden, waren 15 seconden verloopen. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 22 Maart. In de zitting van het Lager-Huis van den 2osten heeft de heer Maclean aan de Ministers gevraagd, of er reeds officiële tijding van het gevecht van den idden ni Spanje aangekomen waren. De heer Wood Secretaris van de Admiraliteit heeft, daar Lord Palmenton afwezig was' geantwoorddat die tijdingen er nog niet waren. De heer Price heeft daar op willen weten of het waar was, dat zelfs Koninglijke mariniers binnens. land waren gezonden om tegen de Carlisten te oorlogen, hetgeen hij meende geheel tegen den geest van het viervoudig contract te zijn. De heer Wood heeft hierop ontwijkend geantwoord. Het Lager-Huis heeft thans in committé de voordrage öopens de Ier- 'sche Gemeente-Besturen aangenomen. De Timeseen Toryblad, gispt de houding van Engeland ten aanzien van Don Cat los hevig. Het meent, dat de Ministers zich in het geheel met Spanje niet moesten bemoeid hebbenen betreurt het dat de Engelsche wapenroem, in bat land door Lord Wellington zoo dapper gehandhaafd thans zoo verloren gaat. Parijs den 21 Maart. In de Kamer der Afgevaardigden houdt men zich nog bezig met de wetten over het Openbaar Onderwijs. In de Kamer der Pairs heeft men beraadslaagd over een ingediend ver zoekschrift, om de verkoop van alle tooneelstukken te verbieden waarin de geestelijken van onderscheiden gezindheden in een hatelijk of verachtelijk daglicht werden gesteld. Hoewel velen er zich tegen verzetten, is echter besloten het verzoekschrift naar den Minister van Binnenlandsche Zaken te zenden. De Generaal Bugeaud maakte te Oran toebereidselen om den togt naar Tlemecen te doen. Abdel-Kader scheen bij voortduring vredelievende gè. zindheden te koesteren. Den 43 Maart. De heer Janvier heeft in de Kamer der Afgevaardig den gisteren het verslag wegens de supplementaire credieten voljr de be hoeften van de knjgsmagt van Afrika nitgebragt. Hetzelve was zeer lanv Het gedrag van den Maarschalk Clausei wordt in het verslag zeer berisDt en de geheele expeditie tegen Constantine voor nutteloos verklaard De Maar schalk heeft een uitgewerkt vlugschrift over zijn beheer in Afrika door den druk bekend gemaakt. In den Staatsraad van den aisten is bepaald, dat de Aartsbisschop van Parijs en het Kapittel van die stad zich aan misbruik van magt-hadden schuldiv gemaakt, door zich tegen de vervreemding van grond, waarop eertijds het Bisschoppelijk paleis gestaan hadte verzetten. Hierop is de volgende Ko ninglijke ordonnantie in den Moniteur verschenen: Wij Lodevyk Philips, Koning der Franschen, Overwegende enz. Op het rapport van onzen Groot-Zegelbewaarder, Minister-Secretaris van Staat bij het Departement van Justitie en der eerediensten- Gehoord onzen Staatsraad; Hebben wij bevolen en bevelen hetgeen volgt: Art. 1. Er is misbruik in de verklaring van den Aartsbisschop van Pariis gedagteekend van den 4den Maart 1837, en in al de handelingen die ie' diend hebben om haar werking en openbaarheid te geven. De gezegde verklaring is en blijft vernietigd. Art. 2. Er is misbruik in de beraadslaging van het kapittel der hoofdstad gedagteekend van den 6den Maart 1837, houdende aankleving aan de vrr' klaring van den Aartsbisschop van Parijsmitsgaders in het registreren Hi»- beraadslaging in de notulen van het kapittel. De gezegde beraadslaging is en blijft vernietigd; de registratie die van dezelve in de notulen is geschied, zal beschouwd zijn als van nul en waarde. scene Gegeven te Parys den 2isten Maart 1837. (se0 Lodewyk Philips. - Het dagdblad de Mode bevat het volgtndT P£RSIt" Na tot een zesjarig ongehuwd leven te zijn gedwongen geweest- na twaalf top het touw gezette en weder afgesprongen huwelijken, na drie ieldtogten namelijk twee militaire promenaden in Belgieen eene harddraverij naar he? moskeetorentje van Mascara; na twee bezoeken, dén in Weenen en één in Berliin, gedaan te hebben, treedt mijnheer de Hertog van Chartrcs in het huwelijk; de zaak is zeker, tenzij dezelve nog wederom worde gelogen straft; de echtverhindtenis is ditmaal zeker, of zij moest wederom als de vroegeren, in duigen vallen. En met wie zal miinheer de Hertog van Chartrcs huwen Met eene Kei- Zers-dochrer, als Napoleon? Helaas! het is er verre van af' Met eene Ko' nings-dochter, als de Hertog van Berry? Helaas, neengij moet nog verder afdalen. Maar dan toch voor het minst met de dochter van eenen Aartsher tog? Helaas, nog eenige sporten lager, als u belieft! Mijnheer de Hertog van Chartrcs gaat trouwen met de dochter van miinheer den Hertog van Mecklemburg, eene Souvereiniteit van de zeventiende klasse, een Tnram dom in miniatuur, welks erfdochter hem eene bruidschat van 2e,00o francs" rente zal aanbrengen, .ets minder dan het vierde gedeelte van hetgeen de heet- Canneron aan zijne dochters geeft, en nagenoeg met denzelfden staat kundigen invloed, welken Sancho-Panpa, van uit zijn eiland, op de wereld GODSDIENSTIGE SEKTEN van RUSLAND. (Vervolg en slot.') Er bestaat in hetzelfde gedeelte des Russischen Rijks eene sekte, die aan die gewiiden in de geheimen van Ceres doet denkenwier woede zich tegen hen zeiven keerde, en die eene heilige zaak meenden te doen door zich te verminken. Deze sekte, waarvan het bestaan slechts van weinige jaren dag- teekent. heeft grootere vorderingen gemaakt dan men zoude kunnen denken. Onze oen weigert de bijzonderheden der ceremonien te schetsen welke deze erfoeiliike offers vergezellen. Eene onde vrouw is gewoonlijk met de func- ien van offer-Priesteres belast. Het schijn- dat zii hunne leer op een vers van bet F.vangelie vestigen, dat zegt: Ende indien uwe ooge u ergertwerpt ze uitenz." en op eene dergelijke plaats des Bijbels. Daar men aan eenen ambtenaar van de Kanselarij te Odessa, die lid dezer sekte was, vroeg, hoe hii zich aan eene zoo niinlijke verminking had kunnen onderwerpen, ant woordde deze met eenen verschrikkeliiken grimlach: „Gij weet niet wat het is den boozen geest te verjagen." Men heeft omstreeks achttien jaren ge leden deze ongelukltigen door eene verbanning naar Siberie willen straffen: een elk hunner heeft martelaar willen wezen, en men heeft de oogen moe ten sluiten betreffende eene sekte, waarvan het algemeen bekend worden de reeds te groote vorderingen, vooral onder de zeelieden der Keizerlijke vloot, konden begunstigen. Culdatistadieen Duitsch reiziger, d"e door Keizerin Catharina beliist wérd-, de volken te bezoeken, die in de nieuwe veroveringenwelke zij ten zuiden van haar Rijk gemaakt had, verspreid waren, spreekt ook van eene andere zeer zeldzame sekte. Dezelve woont nabij de Sonlac, in eene bekoorlijke vallei var. den Kaukaslis. 'Zij dóen zich opmerken door hunne matigheid en werkzaam, karakterwelke hun eén fatsoenlijk vermogen hebben gegeven. Hunne zeden en hunne Godsdienst verschillen gehéél van die hunner nabu ren. Men dacht over het algemeen, dat Het eene kolonie was, welke vroe ger in deze verre streken, door de Moravische broeders was gevestigd ge worden. Deze omstandigheid noopte zelfs de Moraven van Saféptaoin hun veertig jaren geledendrie personen te zenden om den band der broe derschap nader met hen aan te knoopen. Maar, hetzij dat deze veronder stelling niet gegrond was, hetzij dat twee ofdrie geslachten welke, sedert hunne vestiging in de bergen, voldoende waren geweest om alle sporen van hunne oorsprong, hunne taal en hunne eerste Godsdienst te doen verdwijnen, de afgevaardigden kwamen te Sarepta terug, overtuigd dat zij met die stam men niets gemeens hadden. Er blijft ons geene plaats genoeg meer over, om, met omschrijving, vaii de afgodendienaren te spreken die men in Rusland ontmoet, en nog veel minder van de Miïzelmansche bevolking. De Muzelmannen beginnen de evenredige zachtheid der Russische Regering, welke veel afsteekt bij de geweldige en willekeurige daden der Aziatische Gouvernementen te bemer ken. In 1820, trokken 7000 Perzische huisgezinnen over de grenzen vah het Russische Rijkeu vestigden zich op de grondenwelke het Gouver nement h'un aanwees. Sedert hebben Armeniërs en zelfs Turken niet opge houden zich order de bescherming van Rusland te komen plaatsen. liet is in de nabijheid van Bakou, dac zich die vermaarde tiaphfa-putteh bevinden, welke-voor de inwoners de bron eens omnetelijken en onuitput- telijken handels zijn, Want Rusland en Perzie verbruiken jaarlijks niet min der dan acht miltioen ponden van dit natuurlijk product. De naphta of aardpek, Wordt in deze landstreken, tót verlichting der huizen, het smeren der wielen van de rijtuigen enz. gebruikt. De Géorgiers wrijven er ook de bokken- en schapen-vellen mede, waarin zij hunnen wijn bewaren. Op weinigen afstand van deze stad, is er een oud klooster, binrren welks muren men nog de oude eeredien'st van Zoroaster belijdt, welke minstens zoo oud als die van Moxes is. Een klein aantal personenwaarvan een gedeelte in Indie geboren is, bidt dagelijks ddar bet vuur aan, dat zij gelooven bij de schepping dér wereld aangestoken te zijn geweest, en haar overleven moet. Op de vier hoeken van een groot altaar, brengen buizen van eene aanzienlijke hoogte, het ontvlambare gaz naar het plint alwaar het wordt aangestoken; hetzelve geeft een licht bijna gelijk aan dat, hetwelk onze straten verlicht. Niet ver van daar bevindt zich El Bourz, de Verhevene de hoogste berg van de Kaukasische keten, welke eene hoogte van 15 tot 16,000 Engelsche voeten boven de oppervlakce der Zwarte-zee heeft. Deze berg wasvolgens de oude Perzische wijzen, de troon van Ormutz, de plaats alwaar de hemelsche geesten zich verzamelden, de zuivere streek van het licht, alwaar noch vijanden, noch duisternis, noch dood te vinden zijn, maar alwaar alles licht, vrede en geluk is. Het was op dezen berg, dat Zoroaster de wet ontving, even als Mozes op den berg Sinai, en al waar hij zich afzonderde, om het overige zijns levens in de beschouwing van het Opperwezen door te brengen. De hedendaagsche reizigers zijn min der gelukkig, dan deze oude wijze, daar al hunne pogingen om zieh op den dubbelen top vau El Bourz te verheffen, vruchteloos zijn geweest, vooral omdat de bestijging bun door de woeste stammen, die de helling en den voet van den berg bewonen, moeijeiijk werd gemaakt. Het Muzelmansche Perzie alwaar zoo weinige sektarissen van de oude Godsdienst overig zijn, behoudt echter nog eenen diepen eerbied voor dien berg. Al deze sekten leven in de beste verstandhouding onder elkander, uitgezonderd de Raskolniks, en ze kere Roomsche Priesters. Beide hebben eenen meer dan theologischen haat voor de bestaande Grieksehe kerk. De Raskolniks zijn voor de Grieksehe kerk, wat de godsdienstige geest drijvers ten tijde van Cromwell, voorde Engelsche kerk, en de Wahabiten voor bet Islamismus waren. Deze Russische puriteinen varen gedurig te gen de verbastering der Grieksehe kerk uit, en zij leven Op eene zoo strenge wijze, als men het in eenige klooster-orde zoude kunnen doen. Zij ontzeg gen Zich alle vermaken, en voegen verscheidene vastendagen bij de twee honderd dertig dagen, waaraan zij onderworpen zijn, die de Grieksehe kerk leer volgen. De stichter van deze sekte bewoonde Yarvorsk in Volhinie hetgeen hem den bijnaam van Yarvorski deed geven. Hij leefde onder de regering van Foedor-Alexiewitz. Peter I, die met achterdocht de vorderin gen dezer sektarissen zag, had hen genoodzaakt een stuk rood laken achter op hunnen rok te dragen. Thans is dit bevel vervallen, dat ook werkelijk geene goede uitwerking had. Over het algemeen is niets onvoorzigtiger dan de godsdienstige sekten buiten den Staat te stellen; het is een juisi middel, om er staatkundige sekten van te maken. De ukaze van Peter I belette de Raskolniks niet, in getal en gehechtheid aan hunne godsdienstige begrippen toe te nemen, zoodat hun getal in Rusland thans meer dan 3,000,000 beloopt. De vrijzinnige sekten zijn verre van zoo vele zielen te winnen, daar zij veel minder op de verbeelding werken. Wij kunnen dit stuk niet eindigen, zonder aan te merken, dat het ge schrift des Doctors Henderson, dieniet, gelijk de heer Lyall en eenige andere reizigers, bijzonderen wrok tegen Rusland had, en alleen de waarheid wil doen kennen, een zeer voordeelig denkbeeld van liet Russisch Gouverne ment achterlaat. Verre van eenen eigendunkelijken en tyranniscben lpop tè hebben, ontvangt dat Gouvernement, bij alle gelegenheid, met veel zacht heid, degenen, die zich onder deszelfs bescherming komen plaatsen; hetzij het barbaren geldt, die zich dikwijls bij duizenden, op eejie onverwachte wijze, aan eene of andere grens komen aanbieden; of wel mannen, die door eene verhitte verbeeldingskracht en eenen verkeerd begrepen godsdienstigen ijver genoopt zijn geworden, de beschaafde landen, alwaar zij geboren zijn; te verlaten, in de ijdele hoop om bekeerlingen 111 Azië te maken. Het Russisch Gouvernement is ontwijfelbaar despotisch; maar diér, even als in Denemarken, is het despotismus zacht en gematigd. Zonder tegen spraak oefent het persoonlijk karakter van den vorst eenen grooten invloed op het bestuur der zaken uitniettemin zoude de dwingelandij aldaar niet lang ongestraft kunnen voortduren. Een Rus vanjaanzien, die tegenwoordig was bij een gesprek in Engeland, dat over de wijze liep, waarmede men zich in zijn land van de alleenheerschers, die te lastig wordenontdoet, zeide sottovore: „Het is natuurlijk dat gij de groote vrijpostigheid laakt, waar mede wij somtijds onze Souvereinen behandelen; maar, wat ons betreft, wij zien deze vrijpostigheid als onze magna charta aan." Men kan niet ontkennendat het Russisch Gouvernement bij alle gele genheden toont, dat het niet, gelijk Turkijen en Perzie, deszelfs onderda. nen in eenen vóortdurenden staat van slavernij en onwetendheid wil houden. Het zoekt integendeel werkdadiglijk den eenen te verzachten en den anderen te doen ophouden, door, met eene voorbeeldelooze vrijgevigheid, de stich ting van armen-scbolen aan te moedigen, terwijl collegienwaarvan het bestuur in goede handen is gesteld, in alle steden des Iiijks, voor de jeugd der hoogere klassen, geopend zijn. De Seminarien of geestelijke scholen zoo als de heer Henderson dezelve noemt, zijn mogelijk te talrijk en be vatten een te groot aantal leerlingen. De popes- of parochie-Priesters leven in de grootste armoede, en het getal kerken gaat verre de behoefte der eeredietist te boven. Het is, bij voorbeeld, onnoodig, dat eene stad van twintig tot dertig duizend zielen, waarvan de helft niet tot de Grieksehe kerk behoort, vijftig tot zestig kerken bezit, zoo als dit in sommige steden het geval is. Niets is schadelijker voor de Godsdienst, dan de vernedering

Leydse Courant | 1837 | | pagina 3