A". 1837. L E Y D S C II E N* COÜRAN T. VRIJTJAG, 'O X 24 MAART. NEDERLANDEN. Leyden den 2isten Maart. Men meldt uit 's Gravenhage van den 2isten dezer: Zijne Maf. de Koning heeft aan den heer A. J. Jobcrt de Lambelle, Heel- ltundige aan het hospitaal St. Louis te Parys, en aan den geneesheer Mare, eersten Lijfarts van Zijne Maj. den Koning der Franschen,'eene gouden me daille ten geschenke gegeven, als een bewijs van Hoogstdeszelfs tevreden heid wegens twee door die heeren aan Zijne Maj. opgedragen werken. Dat van den heer Jokert is getiteld: Traité des maladies chirurgicales du canal intestinal, et plaies d'armes it feu, en dat van den heer Mare: Nonvelles recherches sur les secours it donner aux noyés et aux asphyxiés. Het volgende is het plan met de voorwaarden eener leening van der tien millioenen guldens, aan te gaan door de Nederlandsche Handel-Maat schappij, ingevolge besluit, in de algemeene vergadering der stemgeregtigde deelhebbers in de voornoemde Maatschappijop den 16 Maart 1837 genomen, en goedgekeurd bij Koninglijk besluit van den 18 Maart 1837: Art. 1. De inschrijving in deze leening wordt geopend it pari. Dezelve zal plaats hebben ten kantore van de Nederlandsche Handel-Maatschappijop Woensdag en Donderdag, den 29 en 30 Maart, des morgens van 10 tot 2 ure. Art. 2. De inschrijvingen zullen geschieden tegen schuldbekentenissen, in blanco, van ƒ1000 ieder (of 2 ƒ500 ieder, onder hetzelfde nommer uit te geven), rentende vier en een half ten honderd's jaars, ingaande 1 April 1837. Art. 3. De stortingen zullen geschieden te Amsterdam, bij de Nederland sche Bank, en te Rotterdam, bij het Agentschap der Maatschappij, in gou den of grove gangbare zilveren specie of bankbiljetten, in vijf termijnen: 20 pCt. vóór of op den isten Mei 1837, zonder bijbetaling van interest. so n r> n n iscen Julij met bijbet. van 2 maand, interest. 20 lstén £ug. 3 j) n 2° 1»™ Sept. 4 20 ,Sten 0c.?" n r> 5 n n met vrijlating om bij lederen termijn het geheel te fourneren. Alle deze stortingen geschieden tegen afgifte van provisionele recepissen, waarop die stortingen zullen worden aangeteekend, om, na de volle betaling, te worden ingewisseld tegen schuldbekentenissen van 1000 of 500, ter keus der houders. Deze schuldbekentenissen zullen zijn voorzien van 25 half jarige coupons, verschijnende den isten October en den isten April, waar van de eerste zal verschijnen op den isten October 1837. Art. 4. De definitieve aflossing dezer leening zal, voor zoo verre die niet vroeger door aflossing of aankoopen uit het reserve-fonds vernietigd mogt zijn, uiterlijk geschieden op de volgende termijnen, als: drie Millioenen op den isten October r846, tie n n r> n n '84 7» dne 1848, en v'er >849'. én zulks bij loting van seriën, ieder van 100 nommers. De Maatschappij behoudt echter het regt, om de aflossing te vervroegen, mits hiervan zes maanden te voren aan de houders kennis gevende. Art. 5. Bij de inschrijving zal aan de stemgeregtigde deelhebbers in de Nederlandsche Handel-Maatschappij eene voorkeur worden toegekend, welke zich echter niet verder zal uitstrekken dan tot een getal schuldbekentenis sen, gelijk staande met de helft der aandeelen waarvoor zij, op de registers der Maatschappij, bekend staan. Door stemgeregtigde deelhebbers worden, ingevolge het 13de der artikelen •van overeenkomst, verstaan: „Nederlanders, dat is, ingezetenen der pro. „vinciën, gebleven ontfeT de grondwettige heerschappij van Z. M. den Ko oning, op de registers der Maatschappij sedert zes maanden bekend zijnde als eigenaars van ten minste vier geheele aandeelen." Voor hergeen de stemgeregtigde deelhebbers, boven de voorschreven helft van het getal hunner aandeelen, mogten hehben ingeschreven, zullen zij ge lijk staan met de overige inschrijvers, geen stemgeregtigde deelhebbers zijnde. Art. 6. Bijaldien, op den eersten dag der inschrijving, voor het bedrag der geheele som, of boven hetzelve, mogt zijn deelgenomen, zal de in schrijving worden gesloten, en, in het laatste geval, de som, welke, na de toewijzing van het aandeel der stemgeregtigde deelhebbers, ter beschik, king overblijft, tusschen ai de inschrijvers naar evenredigheid van het ge drag hunner inschrijvingen worden verdeeld. Mogt, daarentegen, de inschrijving op den eersten dag ontoereikend zijn, zoo zal'dezelve, op den tweeden dag, op gelijken voet, worden voortgezet. Art. 7. Aan de handelaars, makelaars en commissionnairs in effecten zal pCt. courtage worden betaald, over de door hen ingeschrevene en aange- nomene sommen, hetwelk bij de betaling van den laatsten termijn zal kunnen worden gekort. Uir's Hertogenbosch wordt van den 20 Maart gemeld: In den nacht van den i8den dezer, omstreeks twee ure, ontstond er brand in de gemeente Vught, nabij den molen, wijk Hijkant, in de huizinge be- woond bij Hendrik Kluytmans, welke zoo toenam, dat ondanks de spoedige sangebragte hulp, zoo der ingezetenen ais van de aldaar gekantonneerd zijnde militairen der veld-batterij N°. 12, het huis met stal en schuur, 14 stuks hoornvee en 3 paarden, alle bouwmansgereedschappen, hooi, stroo, granen, huismeubelenkleederen van manvrouw en zeven kinderenin een oogen- blik ten prooi der vlammen zijn geworden; de gezamenlijke schaden worde begroot op ƒ2900; de gebouwen behooren aan P. J. van der Meydenen Zijn voor brandschaden verzekerd. De oorzaak van dien ramp is onbekend. Xjlc Namen schrijft men van den 17 Maart: Het schijnt, dat de mode, om zijne vrouw te verkoopen, van Engeland naar het vasteland (naar Belgie) is overgegaan. Laatstleden Zaturdag heeft een landeigenaar de vrouw van een pachter te Natoije voor eene som van 4000 fr. en 1100 fr. jaarlijksche rente voor de kinderen, gekocht. Het con tract is in eene herberg van deze stad geteekend. T U R K Y E. Konstantinopel den 24 Februarij. Reeds een in de laatste nommers van tien Ottomannische Moniteur verschenen artikel over de zending van den Turkschen Gezant Essarf-Effendi naar Persië, was een duidelijk blijk van het herstel der vriendschappelijke betrekkingen tusschen de Porte en den Persischen Schah, maar sedert heeft het verschijnen van den nieuwen Per sischen Gezant Mirza Djafer op het Turksche gebied allen nog overigen twijfel hieromtrent doen verdwijnen. Laatstgemelde heeft aan alle PersisChé stedehouders op de grenzen het bevel gebragt, om zich naauwgezet van alle maatregelen te onthouden, welke de betrekkingen van goede buurschap en verstandhouding zouden kunnen storen; zoodat derhalve alle geschillen als geëindigd beschouwd kunnen worden. Dit heeft niet weinig toegebragt om aan de handels-crisis alhier een einde te maken en de Persianen verlevendi gen reeds weder onze markt. De Sultan heeft aan een aantal Ulemas of schriftgeleerden der eerste klasse het gfbote ordesteeken verleend, en die de ijdelheid der Turksche geleerden kent, kan zich een denkbeeld vormen van den indruk, welken deze maat regel op het gezamenlijk ligchaam der Ülemas gemaakt heeft. Men weet dat zij na den moord van Alt-khiza in de moskee van St. Sophia, den Sul. tan bewogen hadden, de nieuwe wet nopens strenge inachtneming der gods dienst uit te vaardigen, en het schijnt dat zij ook niet vreemd geweest zijn aan de amnestie, welke men aan de Albanische rebellen-hoofden verleend heeft. Hun invloed schijnt weder toe te nemen. De Directeur der tollen heeft de conferentiën, met den Engelschen Agent over het tarief wegens onpasselijkheid moeten opschorten, en betrekkelijk Lord Ponsonby zegt men, dat jhij wederom nieuwe instruction omtrent het onderwerp bekomen heeft. Wat ook de oorzaak zijn mag, zoo veel is zeker dat nu laatstelijk de on. derhandelingen in stilstand geraakt zijn. Een, in den Ottomannischen Moni teur verschenen, de reis van den Sultan naar Isnikmid betreffend artikel, waarin de Porte de bijzonder vriendschappelijke betrekkingen met Oosten, rijk, Frankrijk en Engeland roemt, schijnt onder de tegenwoordige omstan. digheden niet zonder beteekenis. RUSLAND. De Keizer heeft de volgende ukase bekend gemaakt Na het verslag der door ons opzettelijk ingestelde Commissie onderzocht te hebben, bevelen wij: i°. Tot bevorderiug van den uitvoer handel zullen granen van alle soortenwelke over de landgrenzen naar Pruissen uitgevoerd wordenvan alle uitgaande regten bevrijd zijn. 20. I11 plaats van den thans bestaanden tol op buitenlandsch over de kantoren van Polangen, Georgen- burg en Touroggen ingevoerd zout, van 25 kopeken zilver voor het pud en 12 j pCt. verhooging met de quarantaine-gelden, zullen voortaan en tot nadere beschikking van het buitenlandsche over genoemde kantoren ingevoerd wor dende zout 32 kopeken zilver voor het pud geheven worden, zonder de ver. hooging en de quarantaine-gelden in te vorderen. Deze bepalingen zullen aan de kantoren van kracht zijn op den dag dat de voorschriften deswege aldaar zullen zijn aangekomen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 19 Maart. Het Charte de 1830 maakt de volgende telegraphische depêche bekend:- Bayo.vne, 18 Maart. Generaals Evans aanval op Hernani is volkomen mislukt, doordien de Car- listen eene versterking van 8 bataljons hadden bekomen, welke door den Infant Don Sebastian werden aangevoerd, die Saarsfield had verlaten. De teruggeslagen Christinos hebben in de grootste wanorde alle sedert den roden bemagtigde stellingen ontruimd, en zijn in den avond te San-Sebastian terug gekomen, alwaar reeds 1500 gekwetsten waren aangekomen. Een bataljon der Engelsche marine heeft alleen moedig stand gehouden en den aftogt ge dekt. Espartero bevindt zich te Durango en Snarsfield te Los Berios. Madrid den 11 Maart. De eerste Minister Calatrava is, tot leedwezen van velenbij voortduring ziekwaardoor reeds sedert eeuigen tijd de teu - gels van hec bewind schier uitsluitend in handen van den heer de Mendizabal zijn. Men twijfelt, of verscheidene gestrenge maatregelen, die in den laat sten tijd tegen-voorstanders van het Koninglijk statuut genomen zijn, niet aan zijnen invloed zijn toe te schrijven. Desniettemin heeft de heer de Men dizabal de gunst der revolutionnaire partij geheel verloren, en er zijn hier reeds geruchten in omloop geweestdac in de geheime genootschappen be sloten was, om hem, wegens ontrouw aan zijne vroegere aangegane ver- bindtenissenbij de eerste gelegenheid, met dolksteken om het leven te brengen. Hoewel het Bestuur zich veel moeite geeft, om aan geld te ko men, is hetzelve daarvan toch zeer slecht voorzien, en schijnende moeije- liikheden van dezen aard zelfs te vermeerderen daar sedert gisteren bij de amortisatie-kas de betaling van het laatste halfjaar renten der binnenlandsche schuld weder geschorst is. Intusschen kondig: een onzer dagbladen el Caste- leano aan, dat de Regering er in geslaagd is, om met het bankiershuis Roth schild, onder verband der inkomsten van Cuba, eene leening van 2omillioen realen (nfj millioen guldens) te sluiten. Het genoemd huis had de wissel, brieven op Cuba tegen 19 pCt. verlies aangenomen, en reeds 8 millioen in geldswaarde en 8 andere millioenen in vervallene, doch onbetaalde coupons van buitenlandsche schuld in betaling gegeven, terwijl de overige 4 millioen betaald zouden worden, zoodra men van liet inkasseren der wisselbrieven in de Havannah kennis droeg. Deze berigten schijnen werkelijk gegrond te zijn. Berigten over Parijs van den 20 Maart, p Er is heden geene telegraphische depêche bekend gemaakt, doch er liepen aan de beurs te Parijs allerlei verontrustende geruchten voor de zaak der Christinos, waardoor ook de effecten gedaald zijn. Espartero namelijk zou naar Bilbao teruggetrokken zijn, dewijl aldaar eene volksbeweging had plaats gehadten gevolge van verbittering van de burgers tegen Evans, omdat hij de haven van Bilbao gedurende twee maanden voor den invoer van Engelsche katoenen-goederen had opengesteld. Ook te Madrid zou men voor eene volks, beweging zeer beducht wezen. Het dagblad de Revista beschuldigt den Minister de Mendizabal openlijkdat hij onderscheiden wagens met kostbaar, heden en geld, dat hemzelven toebehoorde, naar Cadix verzonden heeft, om naar Engeland re laten overvoeren. Omtrent de beweging van en den aftogt van Snarsfield naar Pampeluna wordt berigt, dat de afdeeling van dien Generaal hare beweging den loden begon nen had en op den weg naar Ulzama de voorhoede der Cadisten aantrof, welke teruggeslagen werd. Saarsfieldmaakte den volgenden dag, op welken men eenen algemeenen slag gewacht had, eenen terugmaisclizoodat zijne troepen uit 10,000 man voetvolk en 400 ruiters bestaande, den nacht te Vil- lanueva en andereldorpen inde vallei van Araquil doorbragtenterwijl slechts een bataljon de Carlisten te Irurzun bleef gadeslaan. De Infant Don Sebastian hiervan kennis ontvangen hebbende, beval den Generaal C.arcia de bewegingen van Saarsfield gade te slaan, en hij zelf rukte met de massa van zijne magt met ongelooflijke snelheid over de met

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1