A'1. 1S37. LEYDSCIIË VRIJDAG, VI?=s A fsh V°3 V0 i «J9 v3 COÜRAN T. 17 M A A R T. NEDERLA. NDEN. Leyden den ióden Maart. Men meldt uit 's Gravenhage van den isden dezer.: Eergisteren avond is er eene luisterrijke soirée bij den heer van Onder- mculen gehouden, welke, onder anderen, is bijgewoond door Z. K. H. uen Prins van Oranje, vergezeld van Hoogstdeszelfs twee oudste Zonen, en door Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden. Gisteren avond is er bij den hoog welgeboren heer Baron van Westreenen van liellandt almede eene luisterrijke partij gehouden, die insgelijks met de tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins van Oranje en HH. KK. HH. de Prinsen Willem en Alexander is vereerd geworden. Dien avond is door de drie Vrijmetselaars-Loges in deze Residentie de op den 28sten Februarij jl. ingevallen heugelijke geboortedag van den Groot meester-Nationaal, Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, gevierd geworden. - Bij besluit van Zijne Maj. zijn benoemd, bij de iste afdeeling mobiele Noord-Hollaudsche Schutterij: tot Kapitein J. Bousquettot isce Luitenants M. J. G. H. van der NiepoortK. A. Nolthenius, J. G. Wijnhamer Smit en J. L. Nagel-, en tot 2den Luitenant C. F. Kopersmit Bij rescript van den 18 Februarij jl., N°. 134, heeft Zijne Maj. goed. gevonden het Departement van Oorlog te magtigen, om aan de miliciens der ligting van 1832, dié zulks mogten verlangen, de vergunning tot het aan gaan van een huwelijk te verleenen. Bij eene resóhitiè van Z. Exc. den Minister van Staat, ad interim, met het bestuur der Financien belast, van 23 Februarij 1837, zijn eenige bepalingen en voorschriften vastgesteld, waardoor aan de eene zijde de be langhebbende, aan wie het genot van den vrijdom der accijnsen op de turf en de steenkolen zijn toegekendzich voor de moeijelijkheden en bezwa ren, die eene gestrenge toepassing der bepalingen van 3, art. 7, en in ver band daarmede met het 2de en 3de lid van art. 9 van het regieinent, voor hen kunnen opleveren, zouden kunnen vrijwaren, doch tevensaan de andere zijde, de misbruiken zullen worden beteugeld, waarvan de onderviuding heeft doen zien, dat sommige veenlieden gebruik maken, ten einde eene afschrijving op hunne rekening te erlangen voor eene meerdere hoeveelheid turf, dan zij werkelijk hebben aangevoerd of doen invoeren, tot den inslag in eenige fabrijk of trafijk, onder genot van den bedoelden vrijdom. Het Algemeen Handelsblad van heden bevat het volgende: Een van Amstels oudste gebouwen, het aan deze stad welligt eenig over gebleven pronkstuk van de krijgskundige architectuur der vijftiende eeuw, een gebouw, waaraan zich zoo vele herinneringen knoopen en dat tot lieden den Ijzeren tand des tijds heeft getrotseerdde Haarlemmerpoort, bezwijkt met haren toren en gewelfden doorgang onder de slagen van den moker. Men treure nogtans niet, geen gewrocht van menschenhand kan eindeloos duren! Daarenboven begon deze pooit bouwvallig te worden en had men overigens reeds lang de ongelegenheden van haren kronkeligen doorgang ondervonden. Naar men verneemt, zal zij door eene sierlijke, 3neer aan de eischen van den tegenwoordigen tijd beantwoordende barrière worden vervangen. Uit Arnhem meldt men van den 13 Maart: De opbouw van de nieuwe kerk voor de Hervormde gemeente alhier, welke den naam van St. Jans Kerk zal dragen, is aanbesteed aan de heeren C. O. Knoops, Mr. Metselaar, .7. Coers en Holland, Mr. Timmerlieden al hier, voor de som van 52,000. De herbouwing van het Hof van Justitie ter dezer stede is aangenomen door den heer G. van Berkum, Mr. Timmerman alhier, voor de som van ƒ91,400. Omtrent de vestiging van het genootschap van kunsten en wetenschap pen in Noord-Brabandop den 8sten dezer, wordt uit 's Hertogenbosch van den 13 Maart nader het volgende gemeld: Van de 341 leden, die aan de oprigting van het genootschap hebben deel genomen, waren velen, zoo wel uit de provincie, als uit andere gewesten van Noord-Nederland, ter eerste algemeene vergadering verschenen. Het voorzitterschap der vergadering werd bekleed door Jhr. A. J. LRa. ion van den Bogaerde, Gouverneur dezer provincie, die dezelve opende met eene redevoering over het doel van het genootschap, welke op het ver zoek der leden zal worden gedrukt. Door den Secretaris van het voorloopig bestuur werd verslag gegeven van de verrigtingen van hetzelve. Daarna werd overgegaan tot het vaststellen der wetten voor het genootschap, en van een reglement van orde voor de algemeene vergadering. Eenige voor gestelde personen werden tot leden aangenomen, en tot leden van het be- S'tiur werden verkozen de heeren: Jhr. Mr. Af. A. .7. van der Beken Pasteel, O. de Bois, .7. Bosscha, Mr. H. C. van Couvert ten Oever, .7. Diepen. Sr., Mr. C. .7. van Heusden, A. J. Ingenhousz, E. de Kruyffi.7. Linsen, Jhr. A. Martini van Gefen, Mr. .7. F. Mauritz GanderheydenJhr. Mr. E. van Meeu wenMr. .7. B. van de Mortel, Mr. .7. A. Mutsaers, C. W. Pape, H. Rap- ■niund. Mr. .7. F. .7. C. de Roy. J. J. Smits, T. F. Zn., Mr. A. G. Verheyen, Jhr. Mr. F. Y. Verheyen, P. J. VermeulenH. E. Verschoor, Mr. C. F. Wes- se lm an, H. de Wys. Vervolgens het uitschrijven van eene gekozene prijsvragen aan het nieuw benoemde bestuur opgedragen zijnde, heeft een der leden eenige doorhem op de gelegenheid toepasselijke dichtregelen uitgesproken, welke de alge meene goedkeuring mogten wegdragen, waarop, nadat alvorens aan het nu afgetreden voorloopig bestuur, wegens deszelfs verrigtingen, de dank der leden was betuigd, deze eerste algemeene vergadering is gesloten; hebhende de plegtigheid van den dag eenen aangenamen indruk op de aanwezigen ge maakt, en de vestiging van het genootschap een heilrijk verschiet geopend, voor de aankweeking der letteren en voor de aanmoediging en bevordering van den landbouw en de nijverheid in dit gewest. De Belgische Gezant te Londen, van de Weyer, die zich een gerui- men tijd te Lissabon opgehouden heeft en aldaar een belangrijk deel aan de laatste politieke gebeurtenissen zou gehad hebben, is thaus te Brussel cerug gekeerd. T U R K Y E. r~ Konstantinopel den 10 Februarij. De sedert eenigen tijd hier verroe. vende drie Persiscbe Prinsen, hebben hunne reis, door een Turkschen Mik- mandar vergezeld, te land over Bagdad voortgezet. Daar gekomenzullen, door bemiddeling van den Grooten Heer, met den Schah van Perzie onder, handelingen begonnen worden, om zijne vergiffenis voor de Piinsen en de teruggave "an lulu vermogen te bewerken; waartoe men gunstige uitzigteu zon hebben. Gedurende het oponthoud van de Prinsen te Konstantinopel zijn zij van de zijde der Potte, welke voor alle hunne behoeften de teederste zorg droeg, als hooge gasten ontvangen. Oen 15 February. Lord Ponsonby maakt zich thans gereed, om Kon stantinopel te verlaten. De iieer Urquhart, tusschen wien en den Lord nog altijd groote spanningbestaat, beklaagt zich luide, dat hij gedurende de afwezigheid van den Gezant, niet met de waarneming der zaken belast is, en vvenscht tut dien hoofde ontslagen te worden. Over de botsingen tus schen deze beide heer 11, wordt dan ook hier zeer veel gesproken; dezelve kunnen hun groote onaangenaamheden veroorzaken en misschien wel belang, rijke staatkundige gevolgen hebben. De heer Urquhart is door de diepe kenniswelke hij van de Oostersche talen en van den toestand van het Turksche Rijk bezit, in zeker opzigt onontbeerlijk, en Lord Ponsonby zou menigen misstap vermijd hebben, indien hij zicli met hein behoorlijk ver staan en zijnen raad gevolgd had. Men houdt het er voor, dat ook het ge beurde met den Vixen niet zon voorgevallen zijn, indien de heer Urquhart vooraf ware geraadpleegd geworden. Uit Aegypte zijn goede tijdingen ontvangen. Mehemed heeft in den laatsten tijd voordeelige zaken gedaan, en betaalt tegenwoordig zeer gere- geld zijne schatting. De Afgezant des Sultans is te Kairo uitstekend ontvan gen, en men heeft reden om zich te vleijen, dat de omtrent Cyprus gerezen geschillen spoedig uit den weg geruimd zullen worden. SPANJE. Berigten over Parijs van den 12 Maart. Uit Madrid wordt van den 5den gemeld, dat de Minister Mendizabal om de droevige financiële omstandigheden te gemoet te komende geestelijke tienden geheel wil afschaffen en aan de goederen der wereldlijke geestelijken de hand slaan. Veel meer zal hij daardoor nog de geestelijkheid tegen zich opruijen en de ijzelijkheden van den burgerkrijg vermeerderen, maar aan den anderen kant vele burgers voor zich winnendie door die tienden zwaar gedrukt worden. De gemeenschap met Andalusie is geheel gestremd; om van la Mancha tot hetzelve te komen, moeten karavanen gebezigd worden, die door 200 man en meer vergezeld zijn. Een den 4den te Madrid aangekomen renbode heeft verontrustende tijdin gen van den Generaal Espartero aangebragt. Hij klaagt, dat zijne soldaten aan alles gebrek lijden. De hun gedane uitdeeling van levensmiddelen in de laatste veertien dagen heeft slechts in een half rantsoen zoutevisch bestaan. De door onze Regering toegezonden wissels op Bayonne zijn den Generaal van geenerlei nut geweest; de meeste daarvan zijn geprotesteerd, op grond, dat geene fondsen tot betaling voorbanden waren. De door ziekten aange taste soldaten kunnen niet eens naar de hospitalen worden vervoerd: er zijn daar geene legersteden voorhandenen het ontbreekt geheel aan geneeshee- ren, om hen te verzorgen. Men spreekt van ernstige wanordendie ter gelegenheid van het vertrek des Generaals Narvaez, te Cuenca zijn uitgebroken. Die Generaal is zeer bij het volk gezien en men weet de vervolgingen niet te verklaren waar aan hij ten doe! staat. Ook over de stemming der bevolking van Barcelona koestert men ongerustheid: eene aldaar uitgeschrevenegedwongene leve. ring van paarden heeft zeer veel ontevredenheid verwekt. In het Memorial Bordelais leest men Met leedwezen vernemen wijdat de troepen der Koningin Isabella eene nieuwe neerlaag in Neder-Arragon hebben ondergaan; de Carlisten hebben drie belangrijke vestingen hernomen, welker bezettingen, een duizendtal man schappen bedragende, artillerie en 40 officieren in hunne magt zijn gevallen. Deze voordeelen zuilen nog de Carlisten van Catalonie aanmoedigen, die zich reeds, vooral na Mind's dood, zeer vermetel hebben betoond. Berigten over Parijs van den 13 Maart. Het Fransch Ministerieel blad deelt heden de volgende berigten mede, per telegraaph overgebragt: Bayonne. den 12 Maart. Den roden des morgens beeft de Generaal Evans zich tegen den vijand in beweging gesteld. Naar het scheen, wilde hij het centrum van diens stellingen overmannen en tusschen Astigarraga en Oya'Ztin post vatten. Op den avond van genoemden dag duurde het vuur nog voort, en op de uiter ste grenzen geloofde men, dat reeds eene colonne Engelschen te Astigar raga was binnengerukt. Men wist nog niets omtrent bewegingen van Espartero of van Saarsfield. Bordeaux, den 12 Maart. Eergisteren, des voormiddags ten tien ure, was de Generaal Evans meester van de hoogten van Galzao, op den weg tusschen Astigarraga en Tolosa. Hij heeft aldaar eene batterij opgeworpen na de voorste stellingen des vij- ands te hebben vermeesterd. Saarsfield heeft insgelijks eergisteren ochtend eene voorwaartsche bewe ging gemaakt. Op de grenzen bad men omtrent Espartero nog geenerlei berigt. Uit Madrid schrijft men van den 6den De overwinnende henden van Forcadella hebben zich zonder slag of stoot meester gemaakt van de voordeelige ligging van Chelva. Hun hoofdkwar. tier, dat zelfs niet vernntrusd wordt, bevindt zich te Chetle en Chiva, dat is te zeggen, eenige uren van Valencia, waar groote verslagenheid heerscht. De benden nemen iederen dag in manschappen toe; van Hnerta is haar eene versterking van 2000 man toegekomen. I11 plaats van dat de Christinos zou den trachten deze aanvallen te verijdelen, verteeren zii elkander door onder linge twist. Een dapper officier van den Etat-major, Don Meiehuer del Cas- tanowapenbroeder van Murillo, is gisteren in de straten van Valencia ver moord. De Portugesche brigade, na twee van bare officieren vermoord te hebben, die de orde wilden handhaven, heeft nu ronduit verklaard, dat zij niet zal marscheren zoolang de achterstallige soldij niet betaald is. Te Panadella zijn 1000 Christinos het slagtoffer van eenen overval geworden en een groot getal nationale garden zijn in den ruwen Carlistischen aanval tegen Ferrello en Capellades gesneuveld. Men spreekt van eene Ministeriele wiiziging. Vadillos zou tot Mi- nister van gratie en Justitie geroepen worden en Ferrer tot Minister van Financien.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1