V k\ 1S3T. L E' Y DSC H E V RIJ DAG, J/JS&0 4» o vl I *ÊWi)ON$'*i 81 a COUR A i\ T. 10 M AART. NEDERLANDE N. Leydin den 9den Maart. Men meldt «vit 's Gravenhage van den 8sten dezer het volgende: De Eerste Kamer der S.aten-Generaal is heden vergaderd geweest. Z.F.xc. de Minister van Buiieniarid'che Zaken heeft aan dezelve de tnededeelingen gedaan, welke laatstleden Vrijdag, in eene zitting met gesloten deuren, aan de Tweede Kamer zijn kenbaar gemaakt. Als Consul van de vrije Hanzé-stad Bremen, te Amsterdam, is door Zijne Maj. erkend de heer Hermann Angelkot IViilink. Naar men verneemt, is door het Domein eene vrij aanzienlijke som toegestaan tot verfraaijing van d?.r gedeelte van het 's Gravenhaagsche boscit', aan den kant van den Bezuidenhoutschen weg, bekend onder den naam van de Koekamp. Men is reeds bezig met de uitvoering van het plan. - Eenige gerezen geschillen, welke zich sedert eenen geruimen tijd hadden opgedaan omtrent de plaatsing van noodlijdenden in de colomen der Maatschappij van Weldadigheid, zijn, naar men verneemt, dezer dagen uit den weg geruimd, en dien ten gevolge de plaatselijke Besturen uitgenoodigd geworden, om de opzending naar de gestichten dier Maatschappij weder als vroeger te doen plaats hebben. Nog wordt uit 's Gravenhage van den 9 Maart gemeld: In de zitcing van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, zijn de beraadslagingen geopend: i°. over het ontwerp, omtrent de uitgifte van losrenten op een gedeelte der schuld, ten laste van de Overzeesche Bezit tingen; 2°. over dat tot voorziening in de volle rentebetaling der Nationale schuld over 1837; en 30. over dat tot het toestaan van buitengewone uit gaven voor den jare 1837. Ten voordeele derzelve hebben zich doen hoo. ren de heeren van Swinderen, van Hemert. Frets. Beelaerts, die, hoezeer al het bezwarende en moeijelijke derzelve erkennende, echter, uit hoofde der bestaande noodzakelijkheid, hunne toestemming aan de ontwerpen zou den geven, te meer, daar zij hiertoe, na de bekomen inlichtingen in comité, generaal, over den toestand van 's lands financien en den staatkundigen toe stand des Rijks, zich allezins geregtigd, ja verpligt beschouden. Het was, volgens hentoch uitgemaaktdat het buiten het bereik der Regering voor alsnog lag, om onzen drukkenden toestand te veranderen, en dat het ook als hoogst gevaarlijk te beschouwen wasom onze krijgskrachten te ver minderen. De heeren van RappardVerwe-j-Mejande Bordes, hebben het eerste ont werp, nopens de nieuw daar te stellen domein-losrenten, bestreden, en gemeend, dat hetzelve tot verwarring onzer geldmiddelen leiden zou. In. tusschen zouden zij de beide andere omwerpen goedkeuren. De heer van Nagelt heeft zich alleen ten voordeele der volle rentebeta ling verklaard. De heer van Dam van Isselt en Luyben kunnen alleen het ontwerp, no pens de domein-losrenten aannemenen zien de schroomélijkste gevolgen te gemoec van eene voortduring van den tcgenwoordigen staat van zaken. De heeren Op den Hoof, Rengers, VijfhuisBacker, Repelaer, hebben voornamelijk de voorziening in buitengewone uitgaven voor oorlog, voor 1837, bestreden; De heer Romme kan geen der drie ontwerpen goedkeuren. De heer Kniphorst zal de nog te bekomen inlichtingen afwachten. Het vervolg der beraadslagingen is bepaald op heden avond ten 7 ure. Uit Amsterdam meldt men van den 6 Maart: Gisteren overleed alhier, in den ouderdom van ruim 44 jaren, Jhr. Jan 'Jacobus Valckenier van de Poll, Directeur van de Nederlandsche Bank, lid van den Achtbaren Raad dezer stad, tot bijzonder gemis voor den handel en van het stadsbestuur, tot diepe droefheid der zijnen, die te regt zijne zacht, aardigheid en verdere beminnelijke hoedanigheden op hoogen prijs stelden. In het Algemeen Handelsblad van heden leest men: Wij vernemen, dat onze verdienstelijke stadgenoot, de heer Rechussen, Secretaris onzer Kamer van Koophandel, enz., en de heer Scherf, te*****, zich naar Berlijn zullen begeven, ten einde de met het Pruissische Kabinet gerezen moeijeliikhedenvooral die, betreffende de Rijnvaart, uit den weg te ruimen. Het Pruissische Gouvernement zoude, naar men zegt, zijn ver langen te kennen gegeven hebben, dat geene eigenlijke Diplomaten met de zending mogten belast worden, om over deze aangelegenheid te onderhandelen. AMERIKA. Berigten uit New-York van 10 Februarii berigtendat er spoedig eén oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Mexico zou kunnen ontstaandaar deze laatste Staat de door de Vereenigde Staten gevraagde voldoening voor het schenden van hunne vlag, tot nogtoe geweigerd had. De Voorzitter Jackson heeft daaromtrent eene boodschap aan den Senaat te Washington in geleverd, waarbij hij voorstelt, om nog eens het billijk verzoek te herhalen en. zoo hieraan nogmaals geen gehoor gegeven werd, zich tot den oorlog te bereiden. Verder ging Mexico ijverig voort om wederom tegen de Texianen in het veld te komen; de eerste zou een leger van 16,000 man bijeen hebben gebragt, doch ook de laatsten alles aanwenden om hetzelve dapper te ontvangen. Ondertusschen scheen te Texas gebrek aan geld te heerschen. De dagbladen van Karthagena van 22 Januari] geven het verslag van een verschil tusschen den Engelschen Consul Russell te Panama, en den heer Parades, hetwelk gevolgen schijnt te zullen hebben. In een tweegevecht werd laatstgemelde gewond; op het'geiammer van diens vrouw, schoten de inwoners toe, ontwapenden den heer Russell en wierpen hem in de gevan genis. Onze Ambassadeur in Zuid-Amerika, de heer Turner, is tusschen- heide gekomen, heeft de vrijstelling van den Consul gevorderd, en schade vergoeding voor de hem aangedane beleediging. Al zijne vorderingen zijn van de hand igewezen. De President Santander heeft eene proclamatie afgekondigd; hii beroept zich op de eer en de vaderlandsliefde van zijne medeburgers, die hij aanmaant, zich tegen de strevingen van Engeland te verzetten. SPANJE. Berigten over Parijs van den 5 Maart. liet Fransch Ministerieel blad deelt de volgende telegraphische tijding van de« 3 Maart mede: Espartero schrijft, onder oagteekenin'g van den 25Februa rij dat bet sVcht weder hem belet heelt, om den vorigen dag de n Carli attache bataljons tile te Dutango zijn achtergebleven, aan te tasten. /ie hier de wedeizijdsche stellingen der heide partijen. De Infant Don Sebastian staat in de vallei van Uizawa met 15 bataljons tegenover Saarsfie/d, die er j9 bij zich heeft (en te Pampelnna zijn hoofdkwartier houdt.) Cui- betalde staat met 9 bataljons te Emani tegenot er Evans (te San-Sebastia» die er 21 heelt. Goni eindelijk staat met 11 bataljons tegenover Espartero, die (te Bilbao en in den omtrek) er 28 bijeen heeft. De overige troepen staau tusschen Vittoria en de Ebro. Saarsfield heeft de linien van Zttbtri laten ontruimen, ten einde 15,000 man voor Pampelnna te kunnen vereeni- gen. Daardoor is de gemeenschap met onze grenzen gestremd. Erans is door iioo Spaansche Mariniers versterkt. - Omtrent de overwinning door de Carlisten in Valencia behaald, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld De troepen van Forcadella trokken den i8den des morgens van Utiel, op een kwartieruur afstands voorbij de door de Christino's bezette stad Requena, door de Venta dei Vaquero, naar Sietuegtias op. De Carlis ten voerden eenen aanzienlijken voorraad inec zich mede, die door de be woners van Requena op 500 beladen wagens en 500 stuks hoornvee be groot werd. Deze zelfde troepen, na hunne pakaadje en hun vee in veiligheid gebragt te hebben, dezelven door de holle wegen naar Sote en Chestalgaz doende vertrekken, verlieten den ipden des morgens ten 5 ure Sitneguas om de Christino's aan te vallen. Eene 3000 man sterkte brigade was daags te voren uit Valencia opgetrokken en had bij Portillo post gevat, alwaar zijForcadella moest afwachten. Van de beweging der Carlisten kennis bekomen hebbende nam zii hare rigting op Turis en BUgnol. Nabij laatstgemelde stad werd zij door Forcadella aangevallen, die door eene behendige manoeuvre, haar om singelde en haar den weg naar Valencia afsneed. De neêrlaag der Christinos was volkomen, genoegzaam allen werden ge dood of in de holle wegen terug geworpen. De bataljons van Savoyevan de Koningin en van Cettta werden geheel verlegd. De Christinó-Colonel Clouet en 27 officieren zijn onder de gesneuvelden gevonden. Wij moeten er bijvoegendat des anderen daags de Christino-Generaal Grasses, door de Gezagvoerders van Valencia aangezocht om het bevel der provincie op zich te nemen, Zich aan de spits van alle beschikbare strijdkrachten gesteld heeft en ter stad is uitgetogen om tegen Fotcadella op te rukken. Weinige uren daarna heeft hij het raadzaam geoordeeld er weder binnen te nekken. Een rngwaartsche beweging van Cabreradie de Jucar weder is overge trokken moet aan de tijding dezer overwinning worden toegeschrevenwelke hijeerder dan het Madridsche Gouvernementheeft ontvangen. Berigten over Parijs van den 6 Maart. Uit Madrid wordt gemelddat Espartero's kwade wil de oorzaak zou zijn van de vertraging van den algemeenen aanval. Die Generaal had den Afge vaardigde van de. Cortes Lujan met weerzin ontvangen; doch zijne troepen hadden ook stellig geweigerd ten velde te zullen trekken, zoo zij niet vooraf geheele afdoening van soldij ontvangen hadden. Dit zou de wezenlijke oor zaak der vertraging zijn. Van de Spaansche grenzen wordt van eene Carlistische zijde gemeld, dat er eene besmettelijke ziekte onder de bezettingen van Sau-Sebastian en Bilbao heerschte; als ook dat te Longrono onlusten waren uitgebroken, waarbij het huis van Espartero geplunderd was en eenige menschen het leven hadden verloren. Mendizabal valt al meer en meer in haat van de bevolking van Spanje en vooral der hoofdstad. Als hij uitgaat, wordt hij beschimpt en geschol den, hij wordt zelfs aan zijn huis afgewacht, zoodat hij eene bedekte ach terdeur heeft laten maken, waardoor hij uitgaat, als zijne voordeur door misnoegden belegerd wordt. In de Cortes is de herzietrng van de staatsregeling van 1812 aan de orde van den dag. Die, welke nn gevormd wordt, komt zeer veel met de Fransche overeen. Aan den regerenden Koning of Koningin is het regt toe gekend om de Cortes te te kunnen bijeenroepen en ontbinden, welk regt de Koningin thans niet bezit. Het 12de arcikël dér herziene staatsreg*. ling luidt aldus: De natie verbindt zich, om de eeredienst én de dienaren der Katholijke godsdienst, dié door alle Spanjaarden beleden Wordt, te onderhouden. Dit artikel verschilt zeer in strekking van het 12de artikel der staatsrege ling van 1812, hetwelk het volgende inhield: De Katholijke, Apostolische, Roomsche godsdienst is, ais de eenige ware, de godsdienst der Spaansche natie, en zal dit telt eeuwigen dage zijn De natie beschermt haar door wijze en regtvaardige wetten, en verbiedt de uitoefening van alle andere eerediensten; DUITSCHLAND. Een huisgezin van Berlijn, dat voor eenige jaren naar Amerika verhuisd was, en wel naar de Staten van den Ohio, is wedergekeerd. De menigvul dige ontberingen en een soort van leven geheel verschillend van dat in DuitsCh- land aan welke het genoodzaakt was zich te onderwerpenkunnen niet wor den doorgestaan, dan door menschen die nog in de kracht van hun leven zijn en de buigzaamheid der jeugd bezitten, en door de armen, die genoodzaakt zijn dezelve te ondergaan. Dit huisgezin heeft de ondervinding, welke het van deze waarheden verkregen heeft, zeer duur moeten koopen. Uit Frankfort schrijft men van den 5den: Nadat een aantal hier nog aanwezende staats-gevangenen, gelijk gezegd is, in den nacht van den 27 op den 28 Februarij, onder sterk geleide, naad de bondsvesting Mentz gebragt geworden zijnis in den volgenden nachc weder een transport zoodanige gevangenen (want het eerste bevatte slechts de helft derzelve) naar dezelfde bestemming vertrokken. Zij maken in alles een getal van 24, en O' der dezelve bevinden zich zoo wel die gepen wier proces nog voortduurt als de reeds gevonnisdeti, welke thans hunnen straftijd in hechtenis moeten doorbrengen. Tegenwoordig zijn er nu geene zoodanige gevangenen meer te Frankfort. Het Nassalische Regeringsblad van den 4den dezer behelst een besluit van den Hertog van 4 December, waarin bekend gemaakt wordt, dat op den laatsten Landdag eene schikking getroffen isten gevolge waarvan de lands schatkist voortaan ontheven zal zijn van de jaarlijksche ultkeering van f 140,000 aan de Hertogiijke Domein-kasmaar daarentegen zal overnemen twee mil-

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1