gelast, dat in de twee heilige steden (Mekka en Medina) alle gebomveti, «lie zulks behoeven, behoorlijk versierd zullen worden. Hij laat nieuwe en prachtige tempelvoorhatrgseis, alsmede talrijke lampen met zilveren en gou den ketens vervaardigen, weike voor die twee steden besterad zijn. Alle Imams, Predikers, Muezzins en andere dienaren der godsdienst aldaar ge- nieten voortaan eene aanmerkelijke toelage bij hunne tegenwoordige bezol diging, vooral de Mollab's, opdat zij voortaan geene regtskosten vorderen, maar, ter eere van die heilige plaatsen, om niet regtspreken zouden. Voor den Intendant der heilige plaatsen aldaar Schcrit-heyzal een groot woon huis gebouwd worden. De Sultan heeft zijne hooge tevredenheid betuigd" aan den nieuwen Groot-Admiraal Achmed-Tewztwegens zijnen ijver ter uitbreiding der Turk- sche marine en de invoering van onderscheiden verbeteringen. PORTUGAL, Lissabon Jen 21 Februarij. Daar de Minister van Financien in de Cortes deze week den toestand van de geldmiddelen van den Staat opengelegd en aangetoond haddat er eene buitengewone voorziening dadelijk noodzakelijk waszoo hebben de Cortes de Regering gemagtigd om eene leening van 800 conto's aan te gaan. Het besluit der Koningin daartoe is den 15 Februarij afgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat zij volmagt verleend, om de leening op" zoodanige wijs te sluitenals met 's lands belangens het meest bestaanbaar is. De scheepsmagt der Engelschen op den Taag en in de Middellandsche zee was wederom versterkt. Volgens een Fransch Regeringsblad had het Portugeesche Bestuur thans eene overeenkomst aangegaan tot het betalen der 800,000 franken,die hetzelve, sedert de onderneming des Admiraal Roussin in 1831 aan Frankrijk schuldig is; zullende daarentegen van de zijde van dac Rijk de twee Portu geesche oorlogschepen worden teruggegeven die, als pand voor deze schuld vordering, gedurende al dien tijd te Brest bewaard waren gebleven. SPANJE. Berigten over Parijs van den i sten Maart. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft thans eene aanschrijving aan de buiten 's lands gevestigde Spaansche Zaakgelastigden en Consuls doen toekomen inhoudende dat zij aan gei n Spanjaarddie den eed op de staats regeling van 1812 niet heeft afgelegd, eenige dienst in hunne betrekking mogen bewijzen al was zulk eene dienst ook van eenen geheel burgerlijken aard. Die maatregelwaarvan men zich te Madrid geen vroeger voorbeeld herinnerde, werd aldaar algemeen gegispt. Uit Madrid wordt van den 21 Februarij gemeld dat de twee Cortes- ledendie naar het Noorderleger vertrokken waren, dagelijks bulletins over zonden, welke zeer over Espartero klaagden. Men begon te Madrid te denkendat van den algemeenen aanval op den vijand niets komen zou. Ten gevolge van Cabrera's vermccelen togt zijn van Espartero's corps eenige troepen opontboden om de hoofdstad te beschermen ook verzekert men, dat de afdeeling van Narvaez, als reserve, naar de omstreken van Ma. drid zal terug keeren. Er is een gerucht in omloop, dat in de nabijheid van Valencia de troepen der Koningin eene nederlaag hebben geleden er zal nieuwe manschap der. waarts worden uitgezonden. Generaal Seoane vertrekt heden met een aantal adjudanten naar het Noor. derleger. De heer Mendizabal, die schier dagelijks het voorwerp is van aanrandin. gen, beantwoordt deceive door de des betreffende personen te doen vastzet, ten; zoo is bijv. de Kapitein der garde Don Ramon Sanchez, die onlangs den Minister verregaand had beleedidgd, voor zes maanden naar eene forteres gebragt. Volgens brieven uit Barcelona van 19 Februarij hadden te Mataro onlus ten plaats gehad, dewijl het volk verbitterd was over eene nederlaag, die een detachement nationale garde door de Carlisten geleden had. Er waren ter herstelling der rust strenge maatregelen in het werk gesteld. Berigten over Engeland van San-Sebastian bevestigen, dat de Chris tino's Opperhoofden het zder oneens waren en dus de invloed, welkende inname van Bilbao had teweeg gebragt, geheel verloren was gegaan. Berigten over Parijs van den 2 Maart. Uit Madrid schrijft men van den 22 Februarij: Het binnenkomen van de gedwonge leening van 200,000,000 realen neemt de aandacht van den Minister van Financien geheel in. Geen uitstel wordt voor de betaling verleend, zelfs niet aan personen, van wie het bekend is, dat zij geed betalen kunnen, doch voor het oogenblilt geen geld hebben. Het hotel van Barquillo, behoorende aan den heer de Fiias, voormaais be woond door den Ambassadeur van Frankrijk, is onder sequestratie gesteld; men heeft de moeilijkheden niet in aanmerking willen nemenwelke die edele Hertog, thans afwezig zijnde, kon ontmoeten ter verzameling van eene zoo aanmerkelijke som van 400,000 piasters, waarvoor hij aangeslagen is. Al de goederen van de heeren Osuna en Miraflores zijn geseqnestreerdse- _dert het vertrek van deze twee edele personen zonder toestemming van het Gouvernement. De Municipaliteit van Los Arcos, eene stad, weike door de overwinning van Narvaez op Gomez beroemd is geworden, heeft aan dien afgezetten Generaal een rijk getooid paard en eenen eeresabel aangeboden. Het Memorial des Pyrenées meldt, dat Cabrera den 14 Februarij op klaren dag zijnen intogt te Inierta, eene groote en rijke stad van Ia Mancha gehouden heeft. De krijgsmagtdie hij bij zich heeft, wordt verschillend opgegeven. De door hem van de Overheid van onderscheiden plaatsen geëischte rations waren hem geleverdbehalve door de Alcade van Godella. Cabrera heeft daarop het volgende bevel uitgevaardigd „De door mij aan de bevolking van Godella opgelegde 10,000 rations moe ten onverwijld worden bezorgd in handen der Overheid van Va,'ar del drzo- bispodie mij terstond daarvan kennis zal geven; behalve dat ik, in het tegenovergestelde geval, de schuldigen zal doen doodschieten, behoud ik mij voor om aller bezittingen in brand te zetten en zoodanige verdere wraak te nemen, als de omstandigheden mij zullen gebieden, wanneer ik ander maal in dit oord verschijnhetwelk iets vroeger of later, naar gelang ik geraden acht, zal plaats hebben, ter verdelging van hen, die zich weer- spanning betoonen jegens den Koning, en ter tuchtiging van degenen, wel ke aarzelen zijne wettige gezagvoerders te erkennen." Latere berigten melden dat Cabrera het fort Murvriedro had bemagtigd en dat zijne guerillas tot op ie mijlen van Madrid waren genaderd; deze tijdingen hadden in de hoofdstad eenige ongerustheid verwekt. ITALIË. Van de Italiaansche grenzen wordt van den 19 Februarij geschreven, dat de onrustige bewegingen, die op den laatsten avond van het karneval te Rome hebben plaats gehad, van een veel ernstiger aard zijn geweest, dan vroeger uit Rome vermeld was. Volgens dezelve zouden werkelijk kwa lijkgezinden van de misnoegdheid des volks over het verbod der gewone vastenavonds-vermakelijkheden partij hebben willen trekken, om ter berei king van hunne misdadige oogmerken, onlusten te doen ontstaan, en wa ren een aantal dier aanstokers in hechtenis genomen. De bezetting was op den avond der rustverstoring en den volgenden dag in de kazernes bijeen' gehouden, en de Regering had besloten, dezelve te versterken; te welken einde naar de provinciën bevel gezonden was, om alle voor de dienst en het behoud der orde aldaar niet volstrekt noodzakelijke troepennaar de hoofd stad te zénden. Deze maatregel werd door de vredelievende burgers met veel genoegen gezien, daar onder het volk te Rome nog steeds eene groote gisting heerschteofschoon de rust er niet verder was gestoord geworden. DUITSCHLAND. Frankfort den 28 Februarij. Gisteren middag zijn in het Nassauscbe plaatsje Höclist (twee uren vanhier, op den weg naar Maintzgelegen) 40 man uhlanen uit Maintz aangekomén; dezelve hadden hun geweer mee scherp geladenen zijn in het plaatsje ingekwartierd geworden. Tegen den avond doorkruisten talrijke patrouilles onze stad, en tegen 9 ure ontvingen de wachten aan al de stads-poorten bevel, om niémand hoegenaamd te 'ateu binnenkomen of uitgaan. Te half tien werd in de stad allarm geslagen, en tegen midderdacht bezecteden de Oostenrijkers de Konstapels-wachp (alwaar de staatkundige gevangenen zaten), alsmede de Zeil (onze hoofdstraat) tevens werden van de genoemde troepen piketten geplaatst aan de Boeken- heimer-poortdie naar Maintz voert. Het Frankforter bataljon van linie wai insgelijks uitgerukt, en de Oostenrijksche Generaal von JVyssiak, alsmede de •Frankforter Overste von Schiller waren te paard. Even na 2 ure des nachts zag men van de Konstapels-wacht twee groote diligences benevens een ander rijcuig afrijden; dezelve werden begeleid door eenige ruiterij en door eeue sterke afdeeling Oostenrijksche infanterie, en reaen zeer langzaam naar de Bocltenheimer-poort, waar zij verder den weg naar Maintz insloegen. Ongetwijfeld zijn met die wagens staatkundige gevangenen van hier naar Maintz vervoerd, maar men weet nog niet, welke en hoe vele. Met veelJ belangstelling ziet men deswegens nadere inlichting te gemoet. De diepe geheimhouding, die omtrent het vervoer in acht is genomen, en de zeer groote militaire magcdie daarbij ontwikkeld is, leveren een blijk op, hoe weinig de stemming des volles nog vertrouwd wordt. Leipzig den 16 Februarij. De dood van den Colonel Gustavson, ex-Koning van Zweden welke als ambteloos burger vele jaren in onze stad verblijf heeft gehouden, zonder andere vreemde hulp, heeft alhier eene levendige belangstelling veiwekt. Ons bankiershuis Fregeheeft tot aan zijn sterven toe de besturing gehad over zijn klein, doch eigen kapitaal. Zijn openbaar en bijzonder leven is aan elk bekend, maar iedereen weet niet, dat hij teil minsten de helft van zijne geringe inkomsten aan de behoeftigen besteedde. Hij heeft in handen van den Raad dezer stad de manuscripten van zijne ge denkschriftenzoo meu zegt, gesteldwelke van eenen juisten en gestren gd] stijl warenen hij had er de noodzakelijkste fondsen bijgevoegd om aan de kosten van drukken tegemoet te komen, onder voorwaarden, dat 2ijne gedenkschriften in zijn geheel zouden uitgegeven wordendaar de Senaac dit geweigerd had, had de ex-Koning onze stad verlaten. ScuMALkalden den 23 Februarij. Morgen is het de heuchelijke verjaar dag, waarop de Schmalkaldischc artikelen binnen onze muren onderteekend zijn, nu 3 eeuwen geleden. De stad zal dezen dag waardiglijk vieren door een prachtig feest ter eer van de vereeniging, cnsschen de Luchersche kerk en de Hervormde in onze gemeente tot stand gebragt. Pestii den 10 Februarij. Wij hebben de genoegdoening van binnen onze muren den beroemden hardlooper Mensen Ernstvan Noorwegen, te zien, wiens naam in geheel Europa door de dagbladen is bekend gemaakt. Hij is bij ons op het onverwachts aangekomen. Wij zouden het niet kun nen geloovenindien wij door stukken, welke hij getoond heeft, niet de overtuigen bekomen hadden, dat zijn loop van Munchen tot in Griekenland binnen 24 dagen afgelegd is en dat hij 14 dagen besteed heeft, om zich vau Parijs naar Moskou te begevenHij heeft zijne laatste groote reis van Kon- stantinopel tot aan Calcutta in Oost-Indiën en wederom (112-4 Duitsche mijlen) in 59 dagen volbragt. Dit schijnt ongeloofelijk, maar de getuigenis sen, welke in goede orde zijn, bevestigen het. Deze reizen heeft hij alle te voet gedaan; hij heeft moeten worstelen met eene menigte van moeijelijk- heden en ongemakkenhij heeft menigmaal dorst en honger moeten lijden; landen doortrekken, doorsneden met onmetelyke zandvlakcenswaar zijne Noorweegsche schaatsen van 3 voet lang hem groote dienst hebben kunnen bewijzen. Van Konstancinopel heeft hij zich door Scutari en Aziatisch Tur kije, door Persie, Babylonie, de Persische Golf, den Iudoscan tot aan Cal cutta begeven. Nadat hij er zich twee en een halven dag had opgehouden om zich de noodige getuigschriften te verschaffenis hij door Tarcarie en Teheran in Persie teruggekeerd; hij is den Taurus overgetrokken en is te Konstancinopel aangekomen, waar hij aan den Graaf AttestaAfgezant van Zweden, eenen brief van Teheran heeft overhandigd, welke slechts 8 dagen onder weg gebleven is. Te Pera heeft hij eenen loop gedaan, waarbij vele Diplomatieken tegenwoordig waren. Daar hij in dienst geweest was van de Engelsche marine in hoedanigheid van matroos, ten tijde van den slag van Navarino, wilde hij het land zien, waar de laatste oorlog tusschen Rusland en Turkije had plaats gehad hij trok daarom den Balkan over, zag Schumla, Varna en Silistria, hield quarantaine te Orzovaen begaf zich vervolgens naar Pesthwaar hij zeer vriendelijk onthaald werd. Hoewel matroos, spreekt hijbehalve de Scandinavische taal, het Engelsch, Fransch Duitsch een weinig Grieksch en Turksch. Hij hoopt dit jaar eene andere reis te ondernemenvan Engeland tot aan Marokko door Afrika en hij gelooft dat dit zijn laatste loop zal zijn. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den isten Maart. HH. MM. zijn Maandag avond van Brighton op het kasteel van Windsor teruggekeerd, bij welke gelegenheid de hoofd- stad verlicht is geworden. Den 24 Mei aanstaande wordt Prinses Victoria, de vermoedelijke erf gename van de kroonmeerderjarig. - I11 de zitting van het Lager-Huis van den 27 Februarij is de derde lezing van het ontwerp van wet, wegens de Municipale Gorporatien van Ierlandzonder eenige moeijlijkheid doorgegaan. De wet is naar het Hooger Huis .verzonden. Dienzelfden dag is beraadslaagd over de nieuwe armen-wet, welke door het legenivoordig Ministerie is ingevoerd. Door eenige sprekers zijn luide klagten tegen dezelve aangeheven, omdatdaar de bedeeling aan de huizen der behoeftigen had opgehouden, vele brave menschen tot den bittersten nood vervallen waren omdat zij niet konden besluiten om zich naar de nieuw ingerigce werkhuizen te begeven, welke erger dan gevangenissen wa ren. De Minister Russell heeft daarentegen het nieuw aangenomen stelsel omtrent het armenwezen krachtdadig voorgesproken. Het had volgens hem, reeds het heilzaam gevolg gehad, dat de armenbelasting in Engeland van 6 op 4 millioen was verminderd; terwijl het oude stelsel, vooral ook door de daaronder heerschende rekkelijkheid in het ondersteunen van huisvaders, die zeer goed nog konden arbeiden, op den duur tot eene algemeene verbas tering der lagere volkstanden zou hebben aanleiding gegeven. Intussqheti verklaarde de Minister zich niet tegen het denkbeeld tot instelling eener Com missie, die omtrent de werking der nieuwe wet onderzoek moest doen, welk denkbeeld door den heer Walter geopperd was. Die Commissie is dan ook benoemd, doch, op aandrang van den Minister, in zoodanigen geest, dat geene intrekking der armen-wet te pas kan komen. Een voorstel van den heer Harvey, dat niemand, die een regterlijk ambt bekleedt, tot Parlements-lid zal kunnen verkozen worden, en dat znlks ook voor burgerlijke overheidspersonen, zoo lang zij in die betrekking zijn, zou gelden, is met eene groote meerderheid, bij gelegenheid der debatten over de wet op de Municipale Corporatien in Engeland en Wales, verworpen. In het Hooger-Hnis is aan den eersten Minister Dingsdag toegestaan om eene Commissie te benoemen, ten einde de uitwerkselen vin hetopvot.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2