A*. 1837. L D S C II E COÜR A N' T WOENSDAG, ï8 JANUARIJ. NEDERLANDEN. Leyden den i^den Januarij. Men meldt uit 's Gravenhage van den tóden dezer het volgende: Heden avond heeft er een thé-dansant bij Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden plaats gehad. Bij Koningiijk besluit, waarbij de Minister van Staat, Mr. A. van Gen nep, tot uiterlijk den isten Mei aanstaande, ad interim met liet bestuur der Financienis belast, is door Hoogstdenzelven tevens bepaald, dat deze Staats- Ambtenaar ontheven zal wezen van de bemoeijeniasen der gewone en dage- lijksche administratie van's llijks geldmiddelen, welke werkzaamheden voor- loopig door den Secretaris-Generaal bij het Departement, op den voet van het vastgestelde bij art. i van Hoogstdeszelfs besluit van den 4 September 1823, N°. 7, zullen worden waargenomen. Bij Koningiijk besluit van den 30 December 183d, zijn tot Presidenten der Provinciale Kerkbesturen, voor den jare 1837, benoemd: Gelderland, de heer Pt van der Willigen, Pedikant te Tiel; Zuid-Holland, de heer G. van Kooten, Predikant te Dordrecht; Noord-Holland, de heer .7. van Slogte ren, Predikant te Hoorn; Zeeland, de heer F. BlaaubeenPredikant te Goes Utrecht, de heer L. Merens, Predikant te Utrecht; Vriesland, de heer B. Nieuwold, Predikant te Leeuwarden; Overijssel, de heer 71/. S. Hoek, Pre dikant te Kampen; Groningen, de heer D. IiendrickszPredikant te Gronin gen; Noord-Brabatidde heer ,7. van Hemden, Predikant te Hilvaretibeek en te Drenthe, de heer S. H. A. Begetnann, Predikant te Norch. Tot Secretaris van het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland is benoemd de heer C. L. van den Broek, Predikant te 's Hage. Tot leden der Commis sie tot de zaken der Waalsche kerken, zijn benoemd de heeren 71/. A. van der Bank, Predikant te Utrecht, en Mr. D. H. Dozij, Ouderling te Leiden, en tot derzelver Secundi, de heeren D. SerrurierPredikant te Dordrecht, en de heer D. D. Buckler, Ouderling te Amsterdam. Zijne Majesteit heeft bepaald, dat, met betrekking tot regtsgedingen waarin arme en onvermogende lieden, mitsgaders arme-dirèctienkerkbestu ren der verschillende godsdienstige gezindheden en andere bij Hoogstdeszelfs besluit van den 26 Mei 1824, Staatsblad N°.35), opgenoemde instellingen zijn betrokkenen tot het voeren van welke de bedoelde personen en cor poratie!), volgens de bepalingen van dat besluit, gratis kunnen worden ge admitteerd, voortaan zoowel de provisionele en definitive toelating als net vonnis, tot gratis procedure aan dusdanige personen en corporatien verleend, zullen wezen vrijgesteld van zegel- en registratie-regten, en, voor zoo veel deze niet krachtens eenige wettelijke bepaling ook vrijdom van de formali teit genieten, de formaliteit.gratis in plaats van in debet zullen erlangen. Eergisteren is alhier overleden de Wei-Edele Gestrenge heer Mr. Ja cob Arnold Drieling, Ridder der orde van den Nêdèrlandschen Leeuw, Re ferendaris der eerste klasse van den Raad van State en lid van verschillen de geleerde genootschappen. Dézer dagen is alhier aangekomen en in het logement den Ouden Doe len afgestapt, Baron van Goltstein, Minister-Resident van de Nederlanden bij de Hanzé-Steden. De Wel-Eerw. zeer geleerde heer 77. Gehle, Predikant bij de Neder, landsche Ambassade in Engeland en Leeraar der Hervormde Gemeente te Londen, is benoemd tot lid van het Koningiijk Instituut van Letterkunde aldaar. Op den 8 Januarij 11. is te Cleef, in den ouderdom van bijna 80 jaren, overleden de Hoog Welgeboren heer IVillem Zelandus Baron van Borssele, Heer van Borssele, lid, der Ridderschap van Zeeland, enz.; een man, die tot een der aanzienlijksté Zeeuwsche geslachten behoorde, en die om zijne uitmuntende hoedanigheden hoog was geacht. In de Belgische bladen wordt het volgende vermeld: Van den isten Mei tot aen 3isten December 1836, zijn langs den ijzeren spoorweg tussch.en Brussel en Antwerpen, 732,000 reizigers heen en weder overgebragt. D.e opbrengst vgn den weg heeft, gedurende hetzelfde tijds verloop, ,734,73d franken beloopen, In de acht eerste maanden van 1835, hadden 421,439 reizigers van de afdeeling van den weg tusschen Mechelen en Brussel, die toen alleen nog bestond, gebruik gemaakten bedroeg de opbrengst 268,995 franken. De opbrengst van den weg is, sedert dezelve tot aan Antwerpen is verlengd, omstreeks driemaal zoo groot geworden. Alleen in de maand November 1836 heeft het aantal reizigers op den weg r6,ó00, en hebben de ontvangsten 55,080 franken bedragen. In December van hetzelfde jaar is, niettegenstaande het ongunstige weder, het aantal rei zigers nog 49,000 geweest; en zijn bij het bestuur van den weg 48,739 fr. ontvangen. T U R K Y E. Konstantinopel den 21 December. Het zachte weder duurt nog altijd voort» en is oorzaak, dat de pest onder de Turken zoowelj'als de Franken weder toegenomen is. Men kan zich een begrip van de groote verwoesting, welke zij aanrigf, maken, als men weet, dat van de onder den kapelmees ter Dowzetti staande muzijkanten van den Sultan, welke uit 50 personen bestaan, 37 aan de pest waren overleden. Ook de nieuwe redacteur van den Moniteur Ottoman is een offer van die besmetting geworden. - De geboorrendag van den Sultan is heden plegtig gevierd geworden zoowel door, de batterijen als door de oorlogschepen zijn kanonschoten ge lóst geworden. De Sultan zal van wegen de groote vasten, Ramasan, eerst ijes avonds de gelukwenschingen van den groot-Woordvoerder ontvangen. JJes nacht zullen de aan beiden oever van den Bosporus gelegen huizen ver licht ziin. Men schrijft van Smyrna van den 12 December: Volgens brieven van Aleppo, onder dagteekening van den 3den dezer maand, heeft, de Engelsche Colonel Cherny zelf de hoop opgegeven, om eene gemeenschap met Indië door den Enphraat daar te stellen. Men ziet de beletselen als onoverkomelijk aan. Deze zelfde brieven melden, dat Ibrahim-Pacha in Syrië gebleven is, en dat hij Soliman-Bey naar Caïro tot zijnen vader, den onder-KoningMehemed- Aligezonden heeft. In berigten van Corfu van 22 December leest men: Volgens handelsbrieven uit Smyrna is de toestand van Syrië zeer bedenke- liik en van dien aard, dat men bij verzendingen derwaarts de meest moge lijke orozigtigheid in acht moet nemen. Verscheiden huizen, die in den laat. sten tijd oudernemingen naar Syrië gedaan hebben, zijn zeer ongerust, om- dat in geval van eenige buitengewone gebeurtenis, die bij den algemeen in Syrië h erschenden geest van ontevredenheid niet onmogelijk schijnt te zijn j groote schade zou kunnen ontstaan. RUSLAND. In September 11. is een koopvaardijschip, behoorende aan den!koopman Gecjssimojfte Cberson, uit Odessa gezeild, onder bevel van Kapitein Sirigo, bestemd naar Suchutn-Kalé. Aan de kust van Tscherkessien door eene wind. stilte overvallen, wierp men het ander uit. Dadelijk kwamen de Tscher- kessen, overvielen liet vaartuig, bemagtigden hetzelve dewijl de Russen zonder wapenen waren, en, na hetzelve te hebben uitgeplunderd, staken zij het in brand. De manschap vlugte naar Gagra. Na deze en meerdere dergelijke voorbeelden, is het allen naar Abcihasien en Mingrelien zeilende vaartuigen aan te raden, zich van wapenen te voorzien, ten einde niet in handen van die roofzieke berg- en kustbewoners te vallen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 13 Januarij, In de zitting van de Cortes van den 3 Januarij heeft een Afgevaardigde aan de Ministers ophelderingen gevraagd over den staat van ontblooting, in welken men Arragon gelaten heelt. Mendizabal heeft geantwoorddat de leening van 200,000,000 realen niet geslaagd is, en dat het dus niet te ver. wondere* is, dat men drie maanden soldij aan het leger verschuldigd is; dat men echter dadelijk geld naar Arragon zou zenden. Een brief van Bayonne van 7 Januarij meldt, dat het crediet van Don Carlos geheel geruineerd is door het ontzet van Bilbao. De heer Haber eischt 1,750,000 fr.en daarom moei men voor eenen lagen prijs op alle markten van Europa de coupons van de leening, van Don Carlos, die reeds vernietigd isverkoopen. Het gerucht loopt, dat Tolosa door de troepen van Saarsfield genomen is, en dat de 011de Minister van Ferdinand77/de heer Colomarde, onder het getal van de gevangenen is, door den Generaal Espartero gemaakt. De toegang tot Bilbao van den kant van Bayonne zou geheel vrij zijn. Uit Madrid wordt geschreven, dat[de Portugesche brigade insgelijks ha. ren marsch wegens het slechte weder heeft moeten stuiten; den 28 Decem ber was zij te Aguilar del Campo gebleven. De inschrijving ten behoeve der weduwen en weezen van Bilbao wordt voortgezet. De heer de Santa Maria, de nieuwe buitengewone Gezant der Mexikaansche Republiekheeft zich daarbij onderscheiden door eene gift van 20,000 realen. Men verzekert dat het tot heden geïnde gedeelte der gedwongen leening van 200 millioenen, ongeveer 45 miltioen bedraagt, waarvan een gedeelte, tot voldoening van militaire leverancien, naar Londen opgezonden is. Uit Bayonne wordt van 9 Januarij het volgende gemeld De Cariisten schijnen vast besloten te hebben, in Irun niet te blijven, bij aldien, gelijk men verwachtde Generaal Evans eindelijk uit San-Sebastian rukt. Zij hebben al hun geschut naar Hernani overgebragt. Berigten over Parijs van den 14 Januarij. Uit Bayonne wordt van den loden dezer het volgende gemeld Den 5den hebben de Cariisten al hunne artillerie van Irun en Fontarabië, op bevel van den Infant Don Sebastian, naar Ogarrun overgebragt. Op bevel van den Generaal Guibelalde heeft men een groot aantal huis vaders, alsmede de moeders en bloedverwanten der gedeserteerde Cariisten, in hechtenis genomen en naar de gevangenis van Hernani gevoerd. Den 4den zijn 200 ruiters der escadrons van Gomez te Tolosa aangekomen om aldaar van hunne vermoeijenissen uit te rusten en zich op nieuw paarden en uniformen aan te schaffen. Het algemeene Carlistische tolbestuur. heeft eenige nieuwe bepalingen ge maakt ten opzigtc der inkomende regten voor goederen en koloniale waren uit Frankrijk. Naar het schijnt zullen die regten veel worden verminderd. De troepen van den Generaal Saarsfield hielden den 5den nog altijd dezelfde stellingen rondom Pampeluna bezet. Een brief uit die stad van den 5den meldt dat de door Saarsfield geopende vrijwillige leening vernietigd en het geld aan de inschrijvers teruggegeven is. De Generaal Riberadien men te Vittoria verwachtte, is den 3den met 4.500 man, zoo. infanterie als cavalerie, die stad binnengerukt. De Baron de Meer, schoonzoon van den Generaal Alaixis insgelijks aangekomen. Wat ongelooflijk schijnt, doch wat ons stellig verzekerd wordt, is dat de Generaal Alaix, dien het Gouvernement niet langer aan het hoofd van des zelfs corps zien wilbenoemd is tot Opperbevelhebber der drie noordelijke provinciëndie zich voor Don Carlos verklaard hebben. ITALIË. Napels den 27 December. In geen jaren hebben wij eene zoo stormach tige maand December gehad als deze. Gisteren en eergisteren was het zulk een orkaan als de oudste menschen zich niet kunnen herinneren. De gansche natuur scheen in oproer, daar regen, sneeuw en hagel, den storm vergezel den, en ook de Vesuvius zijn vreesselijk gerommel, te midden van dit alles deed hooren, en van tijd tot tijd uit zijnen met sneeuw bedekten krater stralen- vuur uitbraakte. Verscheiden kaden langs de stad zijn door de woedende kracht van het water deels vernield, deels beschadigd. Men is zeer onge rust over de stoomboot Maria Christina, die sedert eenige dagen verwacht wordt en nog niet komt opdagen. Aan de kusten van Baihia zijn verscheiden lijken aangespoeld. GROOT-BRITANNIE. Londen den 14 Januarij. De inschrijvingen ter oprigting van een stand beeld voor den Hertog van Wellington re Lorden bedragen reeds 7 h Rooo De lieer Peel heeft de betrekking van Lord Rector der Hoogeschool te Glasgow met eene plegtige redevoering den nden aanvaard. Eerlang zal aan hem een groot gastmaa! gegeven worden. 0"Cornell heeft aan de vergadering der Nationale Assotiatie te Dublin doen weten, dat hij gich niet langer tegen de armen-wetten zou aankanten. jle aanhangers van de Conservativen hebben te Dublin eene vergade. ring gehouden, ten einde een fonds op te rigten, om de benoeming van Parlemencs-leden van hunne partij te bevorderen.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1