N°> A0. 1837. LETDSCHE VRIJDAG, ev» <1' *T77 i~S f A/.C 1 i "7: j \A. XW C 0 U U A N 13 JANUARIJ. 1e NEDERLANDEN. Leyden den iaden Januarij. Men meldt uit 's Gravenhage van den uden dezer het volgerde: Bij Koninglijke besluiten van gisteren, is de heer A, van Gennep, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, en Vice-President van het Ainorci- satie-Sijndicaat, tijdelijk, en voorloopig-tot den isten Mei aanstaande, tot Minister van Financien benoemd, terwijl gemelde heer tevens verheven is tot Minister van Staat, en zijn eervol ontslag bekomen heeft als Vice-Pre sident van het Amortisatie-Sijndicaat. Naar men verzekert, zal de heer van Gennep meerendeels zijn verblijf te Amsterflam honden, en blijft du Secre taris-Generaal van het Departement van Financien, de heet Ossewaerde, met de Administratie van hetzelve belast. Gisteren morgen is het stoffelijk overschot van wijlen dén Minister van Test van Goudriaan, ter aarde besteld. Achter de lijkkoets volgde een rij tuig, waarin zich de naaste uetrekkingen des overledenen bevonden, en voorts een der rijtuigen van den Engelschen Minister aan ons Hof, die de ze laatste hulde aan den afgestorvenen meende te moeten bewijzen. De Boden van het Departement van Financien hebben deze koetsen gevolgd. De trein was niet groot, zoo men wil, op uitdrukkelijkén wil des overledenen. Te Gouda zijn in 1836 geboren 289 zonen en ^54 dóchters, te zamen 543 kinderen, hieronder niet begrepen 3^ doodgeborenen; gehuwd 115 pa run, geeue echtscheiding; oyerleden 184 van het mannelijk en 213 van het vrouwelijk geslacht, té zamen 397, dus meerder geboren 146. Te Vlaardingen zijn gedurende 1836 gehuwd 58 paren; geboren 150 zonen en 143 dochters, te zamen 293 kinderen; overleden 106 van het mannelijk en 101 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 207overledenen, zijnde meer- der geboren dan overleden 86. Te Zaandam zijn geboren 203 zoons194dochters; te zamen 397 kinderen, waaronder 13 onechte; buitendien 12 doodgeboren. Overleden 213 van het mannelijk en 210 van bet vrouwelijk 'geslachtte zamen 423 personen. Ge- heel 117 paren. Te Alkmaar zijn in 1836 geboren 327 kinderen, te weten 145 zoons en 182 dochteis; overleden 304 personen, waarvan 148 van het mannelijke en 156 van het vrouwelijk geslacht; gehuwd 86 paren. Te Middelburg en derzelver ambachten zijn in 1836 geboren 546 kinderen, als 258 van het mannelijk en 288 van het vrouwelijk geslacht; overleden 456 personen, zijnde 207 van het mannelijk en 249 van het vrouwelijk ge slacht, en gehuwd 159 paren, [n het afgeloopen jaar zijn dus 90 personen meer geboren dan overleden; terwijl, uit eene vergelijking der laatste tien jarenis gebleken, dat er 749 personen meer overleden dan geboren zijn. Tc Leeuwarden zijn in 1836 geboren 741 kinderen, als 407 jongens en 334 meisjes, waaronder 11 tweelingen, overleden 491 personen, waarvan tót hêt mannelijk 257 en 234 tot het vrouwelijke geslacht behooren meer overleden dan in het vorige jaar 52; Overtreffende alzoo het getal der ge borenen dat der overledenen 250; in hetzelfde jaar zijn gehuwd 218 paren, 22 paren minder dan in 1835; echtscheidingen 4, in het vorige jaar gtenc. Te Sncek zijn geboren 120 van het mannelijk en 119 van het vrouwelijke geslacht, te zamen 239 kinderen; overleden 59 van het mannelijk en 67 van het vrouwelijke geslacht, te zamen 126 personen; gehuwd 65 paren. Te Nijmegen zijn in het afgeloopen jaar geboren 655 kinderen, als 340 zoons en 315 dochters; overleden zijn 423 personen, als 246 van hèt mannelijk en 177 van het vrouwelijk geslacht. Voorts worden er 42 dood- geboorne en voor de aangifte overledene kinderen gemeld. Er zijn 155 pa. ren gehuwd. In 1835 was het getal der geborenen 645, dat der overledenen 472 en der gehuwden 168 paren. Door het groot Noord-Hollandsche kanaal zijn 1836 langs Alkmaar ge varen 1,318 schepen, te weten 867 uit zee komende en 521 naar zeegaande. Volgens de Studenten Almanak voor dit jaar, bedraagt het getal der ingeschrevene Studenten aan de Hoogeschool te Groningen 275, welke over de verschillende faculteiten aldus verdeeld zijn, als; in de Godgeleerdheid 110, in de Regten 75, in de Geneeskunde 50, in de Letteren 7 en in de Wijsgeerige Wetenschappen (hieronder begrepen, die voor de eigenlijke studie der Geneeskunde zich voorbereiden) 33. Uit Nijmegen meldt men van den 10 Jamiarij Laatstleden Zaturdag overleed alhier de Hoog-Edel-Gestrenge heer Eiso BergsmaMajoor Ingenieur en Commandant van het corps mineurs en sap peurs, Ridder van de Militaire Willems-Orde. Eene zeer kortstondig ziekte maakte een einde aan ziin zoo nuttig leven. Niet alleen voor zijn gezin, maar voor zijne talrijke vrienden, voor zijn corps, dat hem vooral diep be treurt, was hij een zorgelijk vader, een ware vriend, een voorbeeldig Chef. Het vaderland verl'est in hem een ijverig, getrouw en uitmuntend officier. Dezen morgen had de plegtige ter aarde bestelling van Z. H. Ed. Gestr. plaats, welke met militaire eer, op de aan zijnen rang, als corps Comman dant, verbondene wijze, geschiedde; eene talrijke menigte vergezelde zijn lijk naar deszeffs laatste verblijfplaats. Uit Belgie wordt gemeld, dat Leopold ziinen Gezant te Londen, van der ffeyer, die een groot deel heeft genomen aan den onlangs te Lissabon mislukten opstand, uit Portugal naar Londen heeft terug ontboden. De bevolking van Belgie was den isten Januarij 1835 omstreeks 4,165,953 zielen. Er hebben aldaar in 1835, 142,227 geboorten plaats gehadals73,416 zoons en 69,511 dochters. Men telt er 101.143 sterfgevallen, als: 51,151 van het mannelijk en 50,012 van het vrouwelijk geslacht. In hetzelfde jaar zijn er 32,680 paren gehuwd en 11 gescheiden. In Maart zijn de geboor- lens het menigvuldigste geweest, als ook de sterfgevallen. In Julij hebben de minste geboorten en ook de minste sterfgevallen plaats gehad. O O S T - I N D I E. Batavia den 2 September. Berigten van Timor-koepang behelzen, dat een groot gedeelte van het Chinesche kamp aldaar, in den morgen van den 9 Jul ij I. 1. is afgebrand. Voorts schrijft men van daar, dat de Portugesche brik Felice Vianako mende van Deli en bestemd naar Macao, in den nacht van den 22 Junii II., op den hoek Pacola, zijnde de noord-ooster hoek van de Koepang-baai, gestrand is. Het is echter gelukt om het vaartuig, nadat het gedurende ruim drie maal vier en twintig uren, op de rotsen gezeten had, in eene branding die het naderen zeer gevaarlijk maakte, weder vlot te krijgen, zoodat hetzelve, na door de adsistentie der plaatselijke autoriteit in de rivier te Koepang gehaald, en aldaar vertimmerd te zijn, bij het afgaan van dit berigt, weder gereed wasom de voorgenomen reize naar China te vervolgen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 9 Januarij, De Koningin heeft het volgend besluit uitgevaardigd, omtrent de erken ning en vrijen handel van Mexico in Spanje: Art. 1. Alle vijandigheid tusschen mijn Gouvernement en mijne onder, danen en de burgers of bewoners van Mexico zal var. heden af ophouden. 2. De reeds, in Spanje aanwezige Mexicanen, en zij die zich daar later mogten willen nederzetten, zullen worden behandeld als de onderzaten van Devnende Mogendheden. 3. De Mexicaansche schepen zullen even als die der bevriende natiën toegelaten worden in al de havens van Spanje mits zich gedragende naar al de wetten en. verordeningen op den vreemden koophandel. De Cortes te Madrid hebben in derzelver zitting van den 28 December met 88 tegen 53 stemmen bepaald, dat de verkiezing der leden van de Wet gevende Kamers voortaan regtstreeks zal plaats hebben. Van de Spaansche grenzen schrijft men: De 28 kanonnen, welke de Carlisten zijn ontnomenzijn benevens 150 gé- vangenen naar Bilbao opgebragt. De Carlisten hebben 300 dooden gehad, welke men heeft moeten verbranden. De 24sten heeft de Generaal Saarsfieid al de troepen van Ribera en andere punten van Navarre te Pampeluna vereenigd. Hij heeft bij zich 8000 man infanterie en 400 ruiters, daaronder begrepen vier bataljons van het Algier- sche legioen alsmede de garnizoenen die de linie van Pampeluna naar Ron- cevaux, en van daar naar de Ebro bezetten. Men verzekert dat Saarsfieid met zijne strijdkrachten op Vittoria zal aanrukken. De 2de en 7de bataljons van Navarre, onder aanvoering van Thomas Tarraguelhebben, den 23Sten, den molen van Zabaldica geplunderd en al het meel mede genomen. De Car- listische Colonel der artillerie Trobo is gevangen gemaakt. Men vtyzekerde, dat de Carlistische Opperbevelhebber Fiilareal óf door Gomez óf door Casa-Eguya zou vervangen worden. Voor den laatste zou ech. ter meer kans zijn. Don Car los lijdt aan eene keelontstekinghet gevolg van het ruwe weder. De Carlistische bende van Ros d'Eroles heeft in Arragon eenen stouten slag gewaagd; zij heeft namelijk, met het vallen van den avond, de stad Banabarraop zes mijlen afstands van Barbastro, verrast en schrik verspreid onder het garnizoen, bestaande uit mobiele nationale gardes; tot den gan se len nacht door heeft de vijand de stad geplunderd. Alleen eenige weinige hnizen weiden uitgezonderd. Ten elf ure des morgens, na eenen aanzien lijken buit medegenomen en talrijke buitensporigheden gepleegd te hebben, ti de bende afgetrokken. Er zijn thans berigten medegedeeld over de oproerige bewegingen te Barcelonavoor Mina's doodden 20 December voorgevallen. Op een oogenblik, dat in een van de schouwburgen der stad eene groote menschen- menigte bijeen was, heeft men, met geen ander doel, dan om opschudding te verwekken, het geroep van: brand! doen hooren. De daardoor bijeen- geschoolde volkshoopen namen weldra eene dreigende houding aandoch de bevelhebber der stad, de Brigadier Luna, begaf zich dadelijk te midden der onruststokers en heeft hen met hulp van eenige ruiters uiteengedtevenniet. tegenstaande er rondom hem een moordgeschreew opging. Na deze gefnuikte poging, hebben de aanzienlijkste bewoners van Barcelona, ten getale van 6 of 700, eene bijeenkomst gehouden, waarop tot het indienen van een adres aan de Koningin-Regentes is besloten, tot strekking hebbende, om de vervanging van den stedelijken Raad en van de Junta van wapening te ver zoeken, die men verdacht houdt van heimelijk de woelingen te Barcelona aan te stoken. Den 22Sten zijn afgevaardigden met dit adres naar Madrid op reis gegaan. Ook te Cadix moeten zich kenteekenen van ontevreden heid hebben vertoond, ten gevolge waarvan de Kapitein-Generaal Aldaiua zich daarheen heeft begeven. Berigten uit Bilbao van den 31 December melden, dat Don Carlos te Durango was; fi'llareai was afgezet. De voorposten der Cailisteu stonden tot voor de poorten van Bilbao. In het laatste gevecht waren veel Christinos Opperofficieren gesneu veld. Weinige bij de Carlisten. Mina is den 27 December met Veel statie te Barcelona begraven. Narvaez heeft aan Hare Maj. een vertoog ingediend, waarin hij straf verlangt voor Alaix en andere verraders, daar hij anders geen militair kon blijven. ZWITSERLAND. Het Voorzitterschap van de kantons, of het dus genoemde Voorort is met het einde vanphet afgeloopen jaar van Bern, op Lucern overgegaan. Het Voorort van Bern heeft voor zijn gezag neder te leggen, nog de volgende circulaire aan de onderscheidene kantons gezonden: „Het Voorzittend kanton haast zich, de Staten van het Bondgenootschap te berigten, dat de vlugtelingen Joseph Mazzini, Johann en August Ruffini ten gevolge der dienstvaardigheid van den Franschen Gezant in Zwitserland, na paspoorten van Z. Exc. erlangd te hebben, om op hun woord van eer vrij door Frankrijk te kunnen reizen, zich verpligt gevonden hebben onver wijld het Zwitsersch grondgebied te ontruimen. Ten einde de afreis dezer vlngrelinrrenwier langer oponthoud in onze Republiek de betrekkingen van het Bondgenootschap tot de naburige Staten in gevaar zou gebragt hebben, gemakkelijker te makenheeft de President van het Voorzittend kanton hun, op hun verlangen, geleibrieven doen bezorgen, met welke zii zich naar de Fransche grenzen hebben begeven. Het Voorzittend kanton Bern acht zich gelukkig, aan het slot van zijn beheer, 11 deze toegevendheid van den Fran schen Gezant te kunnen mededeelen, en de kantons-Regeringen zullen daarin ongetwijfeld' insgelijks een duidelijk bewijs der welwillende betrekkende opmerken, die tusschen Frankrijk en het Bondgenootschap bestaan." DUITSCHLAND. Tegernsf.P- den 5 Januarij. Sedert gisteren namiddag en avond isTegernsee zoo gelukkig HII. MM. ouzen allergenadigsten Koning en Koningin, alsook

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1