A\ 1837. L E Y D S C tl E R A N 1 <v, V R IJ D A G, a g g f ir a! i m,J>* 6 JANUARIJ. NOTIFICATIE. NATIONALE MILITIE. Ligting van het jaar 1,837. Oproeping tot de Inschrijving. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, gezien hebbende art. 51, 52, 53» 5*>» 57, óo tot 68, en 166 der wet van den 8 January 1817, alsmede art. 5 der wet van den 27 April *820; Brengen, bij deze, ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad, alsmede van hen, die vroeger onder de Gemeenten OegstgeestLeyderdorp en Soeterwoude woonachtig zijn ge weest, doch, volgens de laatstelijk opgenomene grensscheiding, tot her gebied deV.cr Stad zijn overgegaan, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie, van dit Jaar, geschieden moet van de zoodanigenwelke geboren zijii in het Jaar 1818; Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid, welke redenen tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebbenen of zij zich tegenwoordig of afwezend of in Vrijwillige Schut te rijke of Militaire 'dienst bevinden, verpligt zijn zich te doen inschrijven; Dat Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in dezen, voor hunne naastbestaanden of pupillen, mitsgaders Regenten van publieke Gestichten, voor de onder hun beheer staan- dende belangen moeten behartigendoor de bij de wet gevorderde opgave te doenen daarvoor veügntwoordelijk zijn; Dat onder de Ingezetenen ten dezen ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van hun vermogen of luin verblijf, in het Koningrijk komen vestigen, alzoo zij, even als de Inboorlingen, verpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappelijke ver dediging van den Staat, welke hun veiligheid en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge op, alle de in de termen vallende Ingezetenen, om te compareren in een der vertrekken van het Raadhuis Op Maandagden 9 January 1837, des voormiddags van 10 tot 1 ure de bewoners van Wijk 1 en ïi, en die van het buiten-territoir der Stad. Op Dingsdag, den 10 January 1837, des voormiddags van 10 tot 1 ure de bewoners van Wijk 111 <n IV. Op Woensdagden n January 1837 des voormiddags van 10 tot 1 ure de bewoners van Wijk V en VI. En op Donderdagden 12 Januarij 1837, des voormiddags van 10 tot 1 ure de bewoners van Wijk VII en Vlil. Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd wel expresselijk de belangheb-' benden, zicu, door.getrouwelijk op te komen., vrij te waren tegen de nadeelige gevol gen, welke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voortyloeijende boven opge- gevene tijdsbepaling, in het oog te houdenen bij dQ inschrijving zich te voorzien vafi iumnfe -'cbpottc-actfe. alsmede schriftelijk op te- gefcen' hunne woonplaats en het wijk en nummer hunner huizen; ten einde hierdoor voor te komen de onaangenaamheden, welke voor de ingeschrevenen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van den naam of een abuis in dc opgave der woonplaats, waardoor, dikwijls de Ingeschrevenen te vergeefs worden czocht bij oproepingen, welke voor hun wezenlijk belang gedaan worden. Zullende cr, van lieden af, ter Secretary gevaceerd worden ter afgifte der geboorte- acten, vo >r d'-egenen, welke binnen deze Stad zijn geboren, 's morgens van 10 tot 1 ure. Aldus gedaan cn gepubliceerd, bij H. H. Bargcmefester en Wethouders der Stad Leydenop den 2 Januarij 1837. J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. De persoon van JUSTUS HËNRICH SCHERP, behoorende tot de 2de kompagnie van het bataillon Artillerie Transporttrein, zich thins met onbe paald verlof binnen deze Stad bevindende, wordt verzocht zich te vervoe gen ter Secretarie dezer Stad. NEDERLANDEN. Leyden den 5den Januarij. Uit de Studenten-Almanak voor dit jaar blijkt, dat aan onze Hoogeschool bet getal der ingeschrevenen Studenten bedraagt 711, welke over de ver schillende Faculteiten aldus verdeeld zijn, als: in de Godgeleerdheid 186, in de Regten 272, in de. Geneeskunde 185, in de Letteren 44 en in de Wiisgeerige Wetenschappen 13. Men meldt uit 's Gravenhage van den 5 Januarij: Bij gelegenheid van het Nieuwejaar, is er 1. 1. Zondag groot diner ten hove geweest, waarbij HH, KK. HH. de Prins en Prinses van Oranie. met Hoogstderzelver beide oudste Zonen, HH. KK. HH. Prins en PrinsesFrederik der Nederlanden, de leden van bet Corps Diplomatique, de Ministers, de Staatsraad-Burgemeester dezer Residentie en andere aanzienlijke personen zijn tegenwoordig geweest. Bii Koningliik besluit van den 29 November jl., is de heer A.H.Rodde benoemd tot Nederlandsch Consul te Pernau, in Rusland. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden en H. K. H. Prinses Albert van Pruissen hebben elk 100 gegeven aan de ongelukkigen te Beest. In den afgeloopen nacht is in deze Residentie overleden Mr. A. IV. N. van Tets van GoudriaanMinister van Financien, Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, President van het Amortisatie-Siindicaat en van her Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, enz. Den isten Januari, 18,4 werd wiilen de beer van Tets van Goudriaan benoemd tot Commissaris-Generaal van bet Departement der Monden van de Maas; in April 1814 tor Staats raad in buitengewone dienst, en tot Gouverneur van Noord-Holland; en in Mei 1828 tot Minister van Financien, in de plaats van den, 13 April bevo rens overleden Minister Appelius. Gedurende eene reeks van 23 jaren heeft bij derhalvein opgemelden betrekkingen den Staat gediend. Een ieder zal moeten erkennen, dat hij zijne verschillende betrekkingen met onbegrens der, iiver en bekwaamheid beeft vervuld; dat steeds, maar vooral se dert den Belgischen opstand, eene zeer moeijelijke taak op ziine schouders drukte; dat hii zich op eene waardige wijze daarvan beeft gekweeten; en dat ziin dood derhalve als een groot verlies voor Koning en Vaderland mag beschouwd worden. Als redenaar had hij in ons Vaderland slechts weini gen, die hem op zijde streefden. Met den isten dezer is in dienst gesteld het te Willemsoord liggend geraseerd fregat Algiers, waarover, met eene bemanning van 250 koppen, het c.ommandement is opgedragen aan den Kapitein ter zee .7. T. Machielsen, Over de te Vlissingen liggende corvet Amphitrite. met eene eqnipagie van j go knopenis het bevel opgedragen aan den Kapitein-Luitenant ter zee 77. .7. T nghergen. - Dezer dagen zijnde plaatselijke besturen onderrigt geworden, dat, door dë zorg van de permanente commissie van weldadigheid, eenige voorloopige maatregelen genomen zijn, waardoor de opneming van bedelaars-kolonisren aan de Ommerschans niet langer zal behoeven te ;vorden geschorst, en de opzendingen uit zoodanigen gemeenten, waar het geheel staken der opzen dingen aanmerkelijke ongelegenheden mogt veroorzaken, weder zullen kun nen plaars hebben; doch dat, bijaldien her zake mogt zijn van talrijke trans porten uit steden, de commissie voornoemd verzoekt, dar aan haar deswege vooraf worde kennis gegeven, ten einde haar in de gelegenheid te stellen, 0111 over de al of met opneming te kunnen foordeelen. Derhalve zal aileen met de opzending vati enkele- personen weder voortgegaan kunnen worden terwiil voor het geval, dat de opzending van een talrijk transport in aanme-r. king mogt komen de belanghebbende besturen uitgetroodigd zijn om vooiaf aan her provinciaal Gouvernement daarvan kennis te doen dragen, ten einde daaromtrent met de permanente commissie in overleg zou kuunen worden getreden. Bij de commissien, welke zich te Spaarndam tot het inzamelen van gelden voor de door den jongsten storm ongelukkig geworden schippers ver- tenigd hebben, is reeds ontvangen eene som van ƒ2688.73, benevens twee Russische coupons ieder Rs. ƒ12.50, i stuk van 20 francs, eenige levens middelen, enz. De Rotterdamsche courant bevat de opgaaf der schepen, die in 1836 in de Maas en Goeree zijn ingekomen en uitgezeild; volgens die lijst zijn 1707 schepen ingekomen en 1692 uitgezeild, behalve de vischhoekers, jagers, haringbuizen en schepen die van Rotterdam, Dordrecht, Schiedam enz. langs de Zeeuwsche Stroomen zijn ingekomen of uitgezeild, of die binnen door langs de Wadden, van Hamburg, Bremen enz. zijn gearriveerd of derwaarts vertrokken. In 1835 ingekomen 1731, in 1836 1707, dus in 1836 minder ingekomen 24. I11 1835 uitgezeild 1725, en in 1856 1692, dus in 1836 minder uitgezeild 33. I11 het afgeloopen jaar 1836 zijn in Schiedam uit zee aangekomen 97 schepen, waarvan 48 met kolen, hout enz., en 49 met granen van Liebau, Riga, Greifswald enz., alsmede 34 schepen van MannheimMaintz, Keulen en andere plaatsen aan den Rijn gelegen, waarmede en verder van binnen lands zijn aangevoerd 18773 lasten rogge en gerst, zijnde 2367 lasten meer dan in 1835. Gedurende het jaar 1836 zijn van de reede van Maassluis uitgezeild 352 en binnengekomen 3 koopvaardijschepenbehalve de haring- en visschepen. Te Haarlem zijn in 1836 geboren 424zonen, 390dochters; te zamen 814 kinderen, waaronder 7 paar tweelingen. Gestorven zijn 292 personen van bet mannelijke en 319 van het vrouwelijke geslacht; te zamen 611. Ge huwd 206 paren. Te Dordrecht zijn in 1836 geboren 790 kinderen, van welke 422 van het mannelijk en 376 van het vrouwelijk geslacht. In hetzelfde jaar zijn aldaar overleden 362 van het mannelijk en 345 van het vrouwelijk geslacht, te za men 707 personen; gehuwd waren 204 [ftren en 1 paar gescheiden. Het vorige jaar had het getal der geboorten 750 bedragen, waren 621 personen gestorven, 199 paren gehuwd en 3 paren gescheiden. SPANJE. Berigten over Pari/s van den isten Januarij. De Parijssche Moniteur bevat: Een uit Bilbao aangekomen persoon heeft den 28 December te Bayonne verzekerd, dat Esparterona een vrij scherp gevecht, den 25sten's morgens in Bilbao :s binnengerukt; dat de Carlisten een deel van hun geschut verlo ren hebbenen dat Don Carlos te Villafranca was aangekomen. Men heeft berigten uit Madrid tot'den 24 December. De Cortes hebben dien aag bit het wijzigen der staatsregeling, het beginsel aangenomendat de Koning de Wetgevende Kamers kan bijeenroepen en ontbinden. De wet ten tot het verleenen van buitengewone magt aan de Ministers zijn afgekon digd. Over den staat van zaken te Barcelona was men weder geruster, daar alien, die iets te verliezen hadden, zich tegen de revolutionnairen verklaar den. De trekking voor de ligting van 5*0,000 man ging te- Madrid rustig voort en men zag aldaar de toekomst den 24Sten een weinig minder duister in. De Gazette de France meldt, dat de aanvalvan Espartero langs de beide oevers van deNervion, zooals men meent, wegens de groote menigte sneeuw, welke er gevallen is, niet heeft kunnen WOfden voortgezet. Men verhaalde, volgens dit blad, dat Narvaez Madrid zou verlaten, om met zijne afdeeling naar de Ëbro te' trekken. De laatste berigten van Spanje bevatten de vólgende tijding uit Madrid. De Cortes zetten het werk van de herziening der constuiiiie voort. Men heeft inde zitting van den 24sten twee artikelen gestemd, namenüjk de Koning zal ieder jaar de Cortes bijeenroepen, en; de Koning zal ieder jaar de Cortes kunnen laten voortduren, schorsen of ontbinden. In het laatste geval ral hij, binnen eenen bepaalden tijd, nieuwe moeten bijeenroepen. Beide deze artikelen bevinden zich niet in de constitutie van 1812. De tijding door den Moniteur medegedeeld van het binnenrukken van Bilbao Hoor Espartero wordt door eenen brief uit Parijs, aan den Brnssel- schen Emancipation gezonden bevestigd. Men moet echter officiële tijding hieromtrent te gemoet zien. Onder het Engelsch bataljon te San-Sebastian waren wederom onlusten voorgevallendie echter door het gevangennemen van twee compagnien ge stuit zijn: de manschap van dezelve is in debocijen en zal voor eenen krijgs. raad gevonnisd worden. GROO T-BRIT ANNIE. Londen den 31 December. De bladen bevatten nadere opgaaf omtrent de menigte sneeuw, welke de beide Kersdagen in Engeland en ook in Ier land gevallen was. Op sommige plaatsen was, door den zwaren storm, welke tevens woei, de sneeuw tot 20 en 40 voeten opgewaaid, zoodat alle gemeenschap op de wegen moest gestremd blijven, en zelfs 2.M. drie dagen op zijn kasteel te Brighton eenzaam heeft moeten doorbrengenook geene depêches van Londen kunnende ontvangen. Er zijn ook door de opgehoopte sneeuw hier en daar ongelukken gebeurd; onder anderen te Lewes, niet ver van Brighton gelegen, aan den voet van hooge rorzen gebouwd, zijn er zware sneeuwklompen naar beneden gestort, onder welke een I2tai menschen bedolven werden; 150 man zijn dadelijk aan het werk gegaan, om de sneeuw weg te ruimen, met dit gevolg dat er nog 6 gered ziin. Het aantal sche pen. gedurende de Kersdagen op de Engelsche kust vergaan, moet zeer groot wezen. Te Longfort in Ierland zijn h'oedige twisten ontstaan, bij gelegenheid dat er een nieuwe Vertegenwoordiger in het Parlement moest gekozen wor den. De toestand der armen in Ierland is beklagenswaardig, op sommige plaatsen heerscht werkelijk hongersnood, en O'Conncll perst desniettemin van die bevolking voor zich 16,000 af, en wil, dat er wekelüksche bijdragen voor cie zoogenaamde Nationale Associatie worden opgebragt.

Leydse Courant | 1837 | | pagina 1