S f A N J E. DU1TSCHLAND. Weenen den 22 December. Uit deze stad meldt men: FRANKRIJK. Tegen tien avond liep de wind meer boitelijk, loodat hun vaartuig door het kleine eilandje waar achter zij lagen, niet meer beveiligd werd voor tfe woedende golven, en zij elk oogenblik vreezen moesten, dat hetzelve zoude zinken, en zij dus een wissen dood in de gqlvgn zouden vinden» Omstreeks ten een ure in den nacht werkelijk bespeurende, dat hun vaar. tuig zoo veel water in kreeg, dat het begon te zinken, spanden zij alle hunne krachten in om met hunne boot het eilandje te bereiken, hetwelk hun na vele moeite gelukte doch naauwelijks waren zij hier gelandof zij Za gen hun schip zinken, en oogenbltkkelijk daarna ook de boot door tie got. ven wegspoelen; zoodat zij nu hulpeloos den nacht moesten doorbrengen op dit eilandje, waarover de golven heensloegen, en zich doornat aan de nijpende koude zagen blootgesteld; terwijl zij uit de gemeente Rossom', als liggende onder'den wind, 'geen -hulp kónden verwachten daar men door de sneeuwjagt en storm belet werd hen te zien of' te hooren. Ondertusschen was onze Wakkere bakenmeestér, Piet van Herpenden ge- heelen nacht, hoewel hij niets van de schipbreuk had kunnen vernemen, maar evenwel het ergste vreesdeop middelen bedacht om de manschappen te redden; zoodra de dagaanbraK, beproefde hij om een zijner vaartuigen re water te brengen, doch dit werd door de bruischende golven, dadelijk ver. zwolgen; waarom hij, niet denkende om zijne ónde moeder en vrouw mét zes kinderen die hij te bezorgen heeft, besloot zijn eigen leven tot redding dezer schipbreukelingen te wagen, zich te begeven naar het veer van oud St. Andries, omdat de vaartuigen aldaar meer boven den wind lagen, en er eene boot te huren met twee manschappen waarmede hij gelukkig de schip breukelingen bereikte; en zoo bragt deze brave menschenvriend de vijfman schappen beden morgen omstreeks negen ure gelukkig, doch verstijfd van koudein deze gemeente aan wal. In Belgie zijn thans openbare gebeden voorgeschreven voor de geluk kige bevalling der Gemalin van Leopolddie zich weder in eeneD zwangeren toestand oe vindt. Uit Antwerpen meldt men van den 2? December: Met genoegen ziet men, dat het bewijzen der hulp en diensten, welke de menschelijkheid gebiedt, tusschen Hollanders en Belgen weerkeerig wordt. Thans melden onze biaden dat een Belgisch officier, wiefis haam echter niet genoemd wordt, met de troepen onder zijn bevel 1. 1. Zondag allen bijstand, die in zijn vermogen was, toegebragt heeft aan het volk van eene Holland, sche kanoneeibootwelke dóór den storm vgn dien dag, bij den Doei, aan den Belgischen wal geslagen was. RUSLAND. 3 J') Petersburg den 17 December. Eene Keizerlijke verordening bepaalt, dat in het vervolg zijdie naar Siberie verbannen worden, in de krijgsdienst zullen worden ingelijfd indien zij nog geen 35 jaren bereikt hebbenzij ,die vari 35-40 jaren tellen, zullen aan de arrestanten compagnien worden over geleverd. Die hoogeren ouderdom hebben, zullen alleen naar de volkt-kolo- rtieii iii Silifirie'gezondefi wórden'. Zoo als wij in onze vorige gemeld hebben heeft de Keizer maatregelen bepaald om het lot van die Joden, die bij koloniën zich willen voegen, te verbeteren. Ziet hier de bepalingen, waarop die kolonisatie rust: '1°. Elke Jóóddie niet wegens wetóvertreding vervolgd wordt of in eenig zwaarwigtig proces gewikkeld is, heeft het regt om zich te doen koloniseren. 2°. Geen Jood mag tégen zijnen wil of door geweld gekoloniseerd wor den het Gouvernement zal alleen zijne goedgunstige oogmerken en de door hetzelve aangeboden vöoïdeelen doen kennen, zijnde het aan eiken belang hebbende vrijgelatendaarvan al dan niet gebruik te maken. 3°. Daarentegen zuilen al degenen, die zich vrijwillig daartoe laten in schrijven, vrijdom erlangen van alle tegenwoordige en nog van vroeger schul dige belastingenzij zuljen op kosten der Regering en in het gunstige jaar- getiidenaar de plaats hunner bestemming vervoerd worden. 40. Bij hunne aankomst zal elk gezin eene vooraf gereed gemaakte wok ning aantreffen; en elk mannelijk lid des gezins zal ontvangen 15 dessetines (eenedessetine heeft 2,400vadems land), veeiri evenredigheid, gereedschap voor den landbouw zaad tot zaaijen en de noodige mondbehoeften om tot op de* eerstltomenden oogst zich te kunnen onderhouden. 50. De Plaatselijke Autoriteiten zijn bijzonder belast om over den bloei dezer koloniën te waken, en daartoe al de voordeelen aan te wenden, welke de plaatselijke gesteldheid kan aanbieden. Op bevel des Keizers heeft de Minister van Financien, voor de eerste inrigtingen van dezen aard1 joo dessetines bouwland in het Gouvernement Tobolsk en in de provincie Omsk bestemd; maar aangezien het groote aantal Joden, die tot deze koloniën verlangen toe te treden, is het te voorzien dat deze hoeveelheid spoedig uitgeput zal zijn en spoedig zal moeten worden vermeerderd. Den pden dezer heeft de opening van den grooten schouwburg plaats ge had. Hunne Majesteiten en het hof woonden deze plegtigheid bij, als ook de Gezanten, de Ministers, het kortlings alhier aangekomen Gezantschap van den Chan van Bucharijeenz. Ter opening van den schouwburg werd eene nieuwe Russische Oorspronkelijke opera: Het leven voor de Horstenten tooneele gevoerd, welke algemeen beviel, waarom de componist eenstemmig werd voorgeroepen en toegejuicht. Deze schouwburg is een der grootste in de wereld. Behalve de groote Keizerlijke loge en de bijzondere loges der Keizerlijke famielje'bevat het gebouw 16 loges van den eersten rang, 28 loges in de Bei-Etage, even zoo veel in den 2den, 3den en 4den rang, voorts 2 gallerijenen in den 5den rang een amphitheater en een paradijs. In liet Parterre bevinden zich 438 leuningstoelen in 18 rijen, en achter de leuningstoelen de afgedeelde plaatsen. De tentoonstelling van kunststukken heeft uit 580 nummers bestaan meestendeels schilderstukken, van 204kunstenaars, onder welke91 Russische en 27 uklandsche schilders, 16 Russische en 2 buitenlandsche beeldhouwers, 49 architecten, 10 Russische en 3 buitenlandsche plaatsnijders, 1 lithograaf en 5 medailieurs. De werken van deze kunstenaars waren in 27 zalen en kamers ten toon gesteld. Onder het beeldhouwwerk waren 3 groepen, 16 standbeelden, 12 borstbeelden en 10 basreliëfs. Er zijn geene bijzondere, latere berigten uit Spanje. Men verhaalde, dat de Generaal Espartero bij zijnen overtogt op den regter oever veel geleden Voorts zou de Carlistische Generaal Roy* opgeroepen zijnom zich met de troepen van Gamez en Cabrera te vereenigen. Men wilde daaruit besluiten, dat, indien Bilbao in hunne handen viel, zij wederom eene be langrijke expeditie in het oog hadden. Cabrera is met zijne magt van 7000 man op den regter oever der Ebro, bij Miranda en Logrono gebleven. De Ge neraal Saarsfieid uit Pampeluna opgetrokken, om Gomez tegen te houden, is, zonder zijn doel bereikt te hebben, naar die stad teruggekeerd. Berigten over Parijs van den 28 December. De Spaansche berigten zijn nog altijd van eenig belang ontbloot. Men heeft berigten uit Bayönne van den 24Sten, welke alleen eenige bij zonderheden omtrent het Fransche vreemden-legioen inhouden, van hetweik de soldaten in geen 27 dagen eenige soldij ontvangen hadden. De Colonel Conrad is daarop met het legioen met gefprceerden marsch naar Eodosa ge trokken, en heeft aldaar ten minste eenige «fdoeuing geëischt, betgeea hem sa veel moeite toegestaan is. Uit Pampeluna wordt van den 21 ;Dec. .gemelddar de voorposten van Irribaren en Conrad eenige gevangenen op ae ieger-afdeeling van Cabrera gemaakt hadden. Deze afdeeling schijnt voornamenlijk uit ruiterij te he- 1 staan. Gemelde Christino's-Opperhoofden zouden digter bij Pampeluna ko men en Cabrera aldus in bedwang houden. Van Bilbao niets nieuws. ZWITSERLAND. Door het Voorzittend kanton is aan de overige wederom eene -circtt latre afgevaardigd, met vermaning om naanwkeurig acht te slaan op de uitvoe ring van het besluit van den Landdag, .wegens het verdrijven van de ver dachte vreemdelingen. Eene aanzienlijke premie is uitgeloofd op de uitle vering van de vier bekende oproermakers MazziniRauchettpiatt en de ge broeders Ruffini. De beruchte Conseil is den 17 December, door eenen iandjager begeleid, uit Bern gevoerd, en te Delle op Fransch grondgebied gebragt. De sints verscheiden dagen verwachte courier uit Napels is thans met de laatste beslissing des Konings, betreffende zijn huwelijk, hier aangekomen. Ten gevolge hiervan is de groote opwachting, wanneer de Vorstelijke bruid de gelnkwenschen van den hoogen Adel en het diplomatieke ligchaam zal ontvangen, op den 27sten dezer bepaald. Het vertrek des Hertogs van Sa lerno met zijne Gemalin zal op den 28, en dat van den Aartshertog Karet niet de Prinses Thcrcse en familie den volgenden dag plaatj hebben. De Ko ning van Napels komt over zee naar Venetie en denkt den 3den Jamiarij te Triënt aan te komen, alwaar op denyden derzelfde maand de huwelijksvol. trekking zal geschieden, Uit Elberfeld wordt liet volgende geschreven Dat liet aan schipper Stamm toebehoorendevan Rotterdam naar Dussei- dorp besremde schip Hr.nain den geweldigen storm van 29 November ji. op den Hoilandschen Rhijn is vergaan, is genoeg bekend. Minder bekend zal liet misschien wezendat men voor het opvisschen en bèrgen der door den stroom voortgesleepte koopmansgoederen, welker hoeveelheid zeer aan zienlijk is, bestaande onder anderen uit meer dan 200 balen katoen, als red-' dingskösten niet minder eischt dan 331 pCt.dus het derde deel der geheeie waarde, 'zoo dat ten dezen wordt gehandeld naar de oude wetten van liet strandregt', die eené eeuw toebehoorentoen het vuistregt alles regeerde. Indien enkele visschers eenen zoodanigen eisch deden, zoude dit zijn te ver ontschuldigen door den trap van beschaving dier volksklassedaar in dit ge val echter een Hollandscbe Burgemeester het woord voert, vervalt alle ver ontschuldiging van dien aard en wordt men onwillekeurig herinnerd aan de verhandelingen wegens de Rhijnscheepsvaart, aan de geweigerde concessie tot het met stoomschepen bevaren van den Beneden-en Middelrhijn en vele .•rdere dingen, welke deze nabuurschap aan de Rliijnprovincien doen gevoelen. Bovenal echter wordt een ieder gedreven tot het doen van cle viaag, of de Hollanders bevoegd zijn om het derde gedeelte der waarde van geredde goe deren te vorderen, dan wel of liet Rhijnvaartsverdragditbarbaarscliestrand regt heeft afgeschaft? Het ware te wenschen, dat regiskunciigen hun ge voelen dienaangaande openlijk bekend maakten. De Koning van Engeland heeft de volgende familie-wet voor liet Ko ningrijk Hanover afgevaardigd: Wij tHiilemlH enz., overwegende, dat de sedert de ontbinding van liet Dnitsche Rijk aanmerkelijk veranderde betrekkingen der leden van de Duit- sche regerende huizen tot hun opperhoofd en tegenwoordigen Souveiein eene nadere bepaling behoeven; overwegende wijders, dat de ten gevolge van de invoering der staatsgrondwet in ons Koningrijk flanover verorde' de nieuwe inrigtingen in de staathuishouding eene herziening op het stuk der Apanages evenzeer vereischen, als dezelve ook noodzakelijk schijnt voor het geval, dat er eene afscheiding der kroon Hanover van de Grooi-üru tannische. kroon plaats had: hebben besloten, na voorafgaand zorgvuldig onderzoek der oudere familie verdragen en óp den grondslag derzelve eene Koninglijke familie-wet voor het Koningrijk Hanover daar te stellen, daarin met in achtneming van al het bruikbare, verouderde bepalingen op te heffen, nieuwe voorschriften in de plaats te stellen, en zoo veel mo gelijk twijfelingen en dwalingen voor de toekomst te voorkomen. Wij be velen derhalve enz. Daarop^volgen de t3 hoofdstukken, waaruit de wet bestaat, en waarvan het vierde over de orde van troonsopvo ging hai delt. Volgens de daarin vervatte bepalingen is de Hanoversche kroon erfelijk in het huis van Bruns. wijk-Lunebtirgnaar het beginsel van ondeelbaarheid en ce-stgeboorte, in den rtianreliiken lijn. Bij uitsterving van den mans stam der tegenwoordige Koninglijke linie, gaat de kroon, met uitsluiting der vrouwelijke afstamme. lingen over op den mansstam der tegenwoordige Hertoglijk Bninswijk-Wol- felbuttelsche linie, en wel op den regerenden Hertog, in welk geval de alsdan weder vereenigde landen van het huis nimmer weder van elkander geschieden mogen worden. Op gelijke wijze gaat het Hertogdom Bronswijk, bij vroeger uitsterven van den mansstam der Hertoglijke linie, met uitslui ting der vrouwen, op de riiahnelijke afstammelingen der Koninglijke linie over. Ten einde allen twijfel omtrent de orde van troonsopvolging onder de thans levende leden van het huis Brunswijk-Lunehurg weg te nemen, is door den Koning bepaald, dat in geval van zijn afsterven zonder wettige man- neliike rakomelingen de Hanoversche lcioon allereerst overgaat op zijnen broeder den Hertog van Cumberland en diens mannelijke afstamiingen; bij ontstentenis daarvan on 's Konings broeder den Hertog van Sussex voor zijnen persoon, en eventueel op ziine manneliilce nakomelingen lut een mogelijk nog te sluiten wettig huwelijk; daarna op 's Konings broeder den Hertog van Cambridge en diens mannelijke wettige nakomelingen, en eindelrk bij ont stentenis ook van dezen op den regerenden Hertog Wilhelm van Brunswijk. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 28 December. Hare Maj. de Koningin is wederom door ge* vatte koude ongesteld. Z. M. de Koning leed weder aan.de jicht. Er is in de omstreken van Londen zeer veel sneeuw gevallen, zoodat de gemeenschap met onderscheiden plaatsen geheel gestremd is. Tusschen Londen en Brighton zijn verscheiden rijtuigen onder de sneeuw bedolven, van welke de passagiers mrr moeite gered zijn. Te Brighton is de koude zoo hevig geweest, dat verseïeiden menscben op straat doodgevroren zijn. Te Dublin hebben de aanhangers der Hervorming eene feestmaaltijd ge. houden, waarbij dapper op de Torys gescholden is. Het dagblad Canton-Press van 18Jiinii bevat de vertaling vin een edict, waarbij het onderwijzen en belijden der Christelijke Godsdienst in China ver boden worden. Naar het schijnt, li ad men dikwijls vrees nopens de oog. merken der Christenen in verschillende deelen van Chit a gekoesterd; en lang reeds waren dezelve door de Chinesche Regering met leede oogen gezien en somtijds streng gestraft. De Fransche en Spaansche berigten van den 26 December bevatten niet» ter overneming waardig. Het vondelings hospitaal in deze hoofdstad, hetwelk in 1640 werd daargesteldheeft tot 183d opgenomen een aantal van 49(1,644 kinderen. Het grootst aantal vondelingen was in 177?, toen het getal 7,676 beliep het kleinste in 1795. Na den bevigsten revolutietijd is het getal wederom

Leydse Courant | 1837 | | pagina 2