L E Y D S C II E C O U R A N T. 1836. WOENSDAG Wft) i5 DEN a8sten DECEMBER. NEDERLANDEN. Leyden den i^sten December. liigeWaam is het ons, te kunnen berigten, dat er onder onze landgemo- ieden aanwezig zijn, die de Natutirkunaige Wetenschappen beoeie: e.i negens hunne bekwaamheden buiten 's lands geacht worden. Onder verdient melding de Heer W. de Haan, M. M. P. N. Dr., Conser- •r van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier, Korrespondent het Koning/jk Nederlandsche Instituutzijnde achtereenvolgens tot Lid eind van de Maatschappij der Natuurlijke Historie en die der Entomo- beide te Parijs, van de Linneaansche Maatschappij van Normandie te i, 'van de Akademie van Livorno, van de Senkenbergsche Natuurkun- Maatsehappij te Frankfort- yan de Keizerliik^ Maarcehappij der Nacnur- rzucaers te ïvjoscou en tot een van de zes honoraire leden der Entomo- che Maatschappij te Londen. Zoo als wij gevreesd hadden,' is het water door den hevigen storm van isteren, al meer en meer opgeloopen, en met geweld over de wal- .Ier stadsgrachten gespoeld. De geheele Oude RhijnOude Vest en Sin - Langegracht en verscheidene andere grachten waren onder water ge- zoo zelfs, dat op vele plaatsen het water de huizen instroomde en winrer-voorraad bedorven is. De gemeenschap was dan ook gisteren door aanhouden van den wind nog gedeeltelijk gestremd. Tot digt bij mid- icht van den 25sten dezer was het water steeds wassende en is eerst in morgen van den sósten vallende geworden. De oudste menschen alhier herriuneren zich niet ooit zulk een vloed van water, zelfs toen de uitwatering te Katwijk aan Zee er nog niet bestond, gezien te hebben. Des Zondags avonds is er in de Paradijssteeguitkomende op de Haarlem- stiaat, bi and geweest, doch door spoedig aangebragte hulp van twee brand spuiten dadelijk gebluscht. De invallende vorst maakt dat nu een dikke ijskorst- op de straten ligt, welke het gaan moeijelijk en gevaarlijk maakc. Het ware te wenscben, dat de inwoners, voor zoo veel doenlijk was en het harder begon te vriezen, het ijs daarvan lieten opruimen, waarvan velen reeds het voorbeeld gegeven hebben. De berigten uit den omtrek dezer stad luiden omtrent de laag gelegen landen treurig. Vele schapen moeten onder Leyderdorp verdronken zijn. Onder Voorschoten is mede brand geweest, doch spoedig gebluscht. Men meldt uic 's Gravenhage van den 26 December: Door Zijne Maj. den Koning zijn, bij onderscheidene besluitengedaan de navolgende benoemingen tot Burgemeesteren der steden, ter vervulling van zoo bestaande vacatures, als van die, welke, door de gewone aftreding, op den 2 Januarij 1837, zullen ontstaan, als: In de p'ovincie Gelderland: voor de stad Nijmegen, Jonkhr. D. R. J. van lijnden; Arnhem, Mr. .7. JKeerts; Zutphen, Mr. P.Swavifig; Harderwijk, Mr. /-/. F. van MeursThiel, Mr. C. C. van Lidth de Jende; Zalt-Bommel Mr. J. ThooftWageningen, S. IV. van de Graaf; Culenburg, B. van der Mandeie; Doesburg, Mr. J. A. Tengbergen; Elburg, R. O. H. van Mane> Groenlo, .7. A. IlumtnelinckDoetinchem, IV. Colson Aberson; Lochem, .7. Leen; Nijkerk, Mr. E. G. Ardeschen Hattem, IV. C. van Braam. In de provincie Holland (noordelijk gedeelte)voor de stad Alkmaar, Jonkhr. G. Fontein Ijei-tchui"- Amcr<,rJ.n>nt.. u. CramerIviaiu, C. van Bommel; Enkhuizen, Mr. A. van Bleiswijk; Haarlem, C. J. ile Bruin Kops; Hoorn, J. C. van de Blocrjuery; Metiemblik, Mr. P. Pont; Monniken, dam, D. Arbman Dz.; Purmerend, -S'. de Vries; Weesp, 77. de Vries, en Zaandam, Huibert van de Stadt. lil de provincie Holland (zuidelijk gedeelte): voor de stad Rotterdam, Mr M. C. Bichon van JJsselmonde; 's Gravenhage, L. C. R. Copes van Cat- tenburchLeiden, Jhr. .7. C. de Meij; Dordrecht, .7. van der Eist; Delft. Mr. C. Overgaauw Pennis; Schiedam, .7. Loopuijt; Gouda, A. van Bergen; Gorincbem, A. van Hoeij .7. Jbz.; Vlaardingen, 77. L. van Lintten van den Heuvel; Maassluis, A. Roest; Brielle, .7. van der Minne; Woerden, .7. de Braamten Schoonhoven, .7. van Koetsveld van Ankeren. In de provincie Zeeland: voor de stad Middelburg, Mr. .7. F. Lantsheer; Zierikzee, M. C. de Crane; Goes, .7. 77. Verschoor van Nisse; Tholen, Mr. K. LVagtho; Veere, .7. KleinmanSluis, ,7. B. Bekaar; Hulst, .7. L. van Dortmont; Axel, P. A. van Dishoeck, en Vlissingen, A. van der Suta/me. In de provincie Utrecht: voor de stad Utrecht, Jonkhr. Mr. H. M. A. .7. van Asch van IVijck; Amersfoort, O. Schèltus van Leusden; Wijk bij Duur stede, 77. .7. van Maricnhoff; IJsselstein, .7. F. Beijen; Rhenen, II. II. van Deventer, en Montfoorc, ,7. 77. C. Sieverts. In de provincie Vrieslandvoor de stad Leeuwarden, T. Fcenstra; Bo's- ward, T. Hoekstra; Sneek, T. Gronggri/pDockum, IV. R. van der IVeide; Harlingen, .7. Rodenhuis; Stavoren, S. G. Siedsesz; Sloten, .7. 77. Tromp; Workrnn, C. Troste; Ijlst, IV. 77. RingnaldaHindelopen, A. Bumaen Franeker, .7. Banga. In de provincie Overijssel: voor de stad Zwolle, Mr. A. .7. Vos delVael; Deventer, Mr. M. van Noorninck, en Kampen, Mr. F. Lemker In de provincie Groningen: voor de stad Groningen, Jonkh. .7. F. van Iddekinge. In de provincie Drenthe: voor de stad Assen, 77. .7. OostingCoevorden, 7?. Sltngerbergen MeppelG. L. Kniphotst. Door Z.'M. is benoemd tot Vrederegter te Alphen, Mr. .7. 77. van der Sande. Zijne Ëxc. de Minister van Financien heeft ter kennisse van het al- gemeen gebragt. dat de door de Nederlandsche en Franscbe Regeringen ge- maakte schikkingen tot bespoediging van den loop der wederzijdsche brief wisseling tusscben de beide Rijken, met den isten Januarij aanstaande zul len worden ten uitvoer gelegd. 2. Exc. de Minister is, ten gevolge van een accident aan het been, sedert eenige dagen ongesteld, en zal zich vooreerst niet op het Ministerie kunnen begeven. in plaats van wijlen Jonkheer .7. Huyiecoper van Maarseveenis tot mede Commissaris van bet grootboek der nationale schuld benoemd de heer Mr. FVillem Cornells V Hoen. Naar men verneemt is vgn 's Rijks wege weder over het loopend jaar tene geldelijke toelage verleend geworden aan het Israëlitisch Seminarium te Amsterdam. Het Departement voor de Marine is gemagtigd om, voor een tijdvak van drie achtereenvolgende jaren, in het openbaar aan te besteden de benoodigde linnens van inlandsch fabricaat, tot vervaardiging van de kleedingstukken róor 's Rijks zeemagt. Uit Haarlem meldt men van den 2ÖstenJ Sedert Zaturdag waait in deze streken een sterke Noord-Noord-Oosten we d, weike gisteren tot een hevigen storm is overgegaan, die tot heden avond nog voortduurt. Een aantal gebouwen zijn daardoor in de stad en omstreken weder beschadigd. Van Sparendam vernemen wij, dat aldaar een elftal schepen op het IJ deels verongelukt,-deeis zwaar beschadigd zijn terwijl zich nog andere, üoor het ijs bezet, iti gevaar bevonden. Daarbij moeten verscheidene personen zijn omgekomen. Men meldt uit Amsterdam, dat aldaar laatstleden Vrijdag is overleden de Hoog Ed. Gestr. heer 77. IV. Lantsheer,<- Ridder der Militaire Willems orde en van den Nederlandschen Leeuw, Schout-bij-naclu in dienst van Zim- Maj. den Koning, Directeuren Commandant van het Departement der Mui-e van de Zuiderzee, te Amsterdam. i\ .g meldt men van daar van den aösten: Le hevige storm, welke sedert gisteren nog voortduurt, beeft vele scha- den veroorzaakt; als aan daken, schoonsteenen enz. Verscheiden boomen zijn ontworteld of gebroken. Rolkoetsjes en melkkarren zijn hier en daar omver geslagen. Op den Singel is een man in het water gevallenen tot heden niet gevonden. Op den Buitenkant, bij de Kraansluis, is een kuipersknecht, door het om vallen van ecnen boom, aan de knie en lendenen gekwetst en naar het gast. huis gebragt. Aan den Buitenkant is veel schade gebeurd, voorloopig kan men opgeven, dat twee Buikslooter beurtschepen en een koeschuit gezon ken zijn; een turftjalk is verbrijzeld. De Zaandammer stoomboot is losgeraakt en thans in zinkenden staatzijnde de daarop zich bevonden hebbende personen met moeite gered. De Zwolsche beurtman beeft zijne sloep verloren en zit tegen de dijk te rijden. De geheele Buitenkant is met stukken hout, drijvende turf, enz., als bedekt. Volgens de waarnemingen gisteren den listen aan het stads-water-kanl toor alhier gedaan, is de hoogste stand van het water geweest des avonds ten 6-ure, als wanneer dezelve was van 174 duim boven peil. De heer ,7. van Dam, Thz.onderwijzer bij het huis van correctie te Hoorn, is door het letteroefend genootschap Tot Nut en Beschaving, te Am sterdam, den ioden dezer, met goud bekroond geworden voor een' bundel oorspronkelijke hekeldichten, op de zeden en gewoonten van onzen tijd toegepast. Uit den Helder schrijft-men van den 24sten hèt volgende: Heden morgen is Zr. Ms. fregat de Zaan Kapitein ter zee, A. de Monije, weder naar zee gezeild. Uit Harderwijk schrijft men van den 24 December: Gisteren is van bier te water naar het Nieuwe Diep vertrokken eèn deta. chement, sterk 70 manschappen, onder bevel van den 2den Luitenant de Beer, om van daar met het schip Nootd-Holland, raar de West- te worden overge voerd; zullende tevens op den 28sten dezer mede van hier naar het Nieuwe- Diep vertrekken een detachement, sterk 200 manschappen, onder bevel van den 2den Luitenant A. Nannings, vergezeld van de 2de Luitenants .7. L. de Saüs, .7. Schon er en .7. E. Houthuizenen den officier van gezondheid^de v - c. o. /<wA«.r ccr„c Ki'wsrige-gtisgenheitl met liet schip Schimmelpennink naar Java te worden overgevoerd. Van de ziide der Belgische Regering is aangekondigd, dat de ijzeren spoorweg van Mechelen naar Denoermonde den 2 Januarij 1837, plegtelijk zal worden geopend. De Belgische vertegenwoordigers hebben den 23 December met 62 tegen ééne stem de wet aangenomen waarbij de sterkte van het leger op j 10,000 man bepaald blijft, en de ligting van 1837 op 12,000 man wordt vastgesteld, T U R K Y E. F.en uittreksel van eenen brief van den Nederlandschen Consul-Generaal te Smyrna van den 26 November bevatdat de brieven van 22 October nit Hólland en 1 November uit Weenen waren verloren gegaan, door het veron gelukken van de Turksche stoomboot, den i8den van Koristantinopel afge varen in de Dardanelles De brieven van 29 October uit Holland en 8 No vember uit Weenen waren goed aangekomen. De Sultan had een fuitstapje den 27 November naar Nikoinedie gedaan., o .1 een oorlogschip van stapel te zien loopen. Tahir-Pzchz was tot Goü. verneur van Tripolie aangesteld. RUSLAND. Uit Petersburg schriift men, dat Z. M. de Keizer voornemens was, otn in liet aanstande voorjaar, de zuidelijke deelen van zijn Rijk te bezoeken. Het plan van het Gouvernement voor Israëlitische landbouwers-kolo- nien wordt door de Joden zeer toegejuiebd. Niemand zal gedwongen wor den daarheen 'te gaan dochzoo zij gaanvan alle belasting ontheven zijn en vee, gereedschappen en grond ontvangen. Te Kronstadt zijn gedurende het open water van dit jaar uit zee aan gekomen 1104 schepen, 185 minder dan in 1835, en uitgezeild 118i sche. pen, 80 minder dan in 1835. S P A N J E. Berigten over Parijs van den 23 December. De divisie van Ribero is reeds te Ocana aangekomendie van Narvaez te Manzanares; men beweert, dat de eerste in eenen volkomen staat van indis cipline is. De Generaal Narvaezdoor Alaix verraden, had aan het Gou vernement ziin ontslag verzocht, maar wel verre.van aan dit verzoek te vol doen, heeft men dien verdienstelijken olhciér tot den rang van Veldmaarschalk bevorderd. Narvaez wordt héden avond of morgen ochtend met zijne divisie hier verwacht, maar hij zal de hoofdstad slechts doortrekken. Het a'gemeene gevoelen is, dat die fraaiie divisie deel zal maken van het reserve corps, dat men op het oogenblik in Castilie oprigt. Men schriift uit Gnadalaxara van den T3den: Het gedrag van de rekruten in dit gewest is bewonderingswaardig geweest deze ionge lotelingen hebben zich vol geestdrift in het fort opgesloten, en toen men wist, dat Gomez naderde, hebben zij gezworen eer te sterven, dan zich over re geven. De Overheden hebben eene groot? beradenheid ge- toontzij hebben zich in het fort opgesloten, toen de vijand niet meer, dan

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1