r. ji veil d.iLgevallen komen uiterst zeldzaam voor, en het is dan ook hieromtrent, dat ny niet ongenegen is, om, aan de in dienst tre dende lotelingen, nopens dit punt, te gemoet te kouien. Wat aangaat ue hoogte van 'het contingent en de hdiensthouding van zoo vele ligtingen, deelt de Regering ten volle in den tvenschdat zulks spoedig moge kunnen plaats hebben; doch, even als vroeger, is zij van oordeel, dat het wezenlijk belang des Vaderlands het verleenen van een uitgebreider omslag, nog on- raadzaam doet beschouwen; dat er onvermijdelijk verpligting bestaat, om een aanzienlijk leger op de been te houden; dat de grondwet alleen in tijd van vredeen alzoo iu gewone tijdenhet ontslaan van ligtingen voorschrijft; dat wij, wel is waar, in geen dreigend oorlogsgevaar verkeeren, maar ons wel in buitengewone omstandigheden bevinden, en dat die omstandigheden te zeer van gewone tijden afwijken, dan dat men tot eenig ontslag zou kun nen overgaan, of, aan den anderen kant, door de indienschouding van eenige ligtingen boven den gewonen tijd, de grondwet of de algemeene wetten op dit stuk zou overschrijden. Wij bevinden ons, zegt Zijne Exc. ten slotte, niet in staat van oorlog, maar veel minder in staat van vrede; waar het toch opstandelingen geldt, die, indien de zegevierende togt van den hoogvereer- den Opperbevelhebber van het leger niet door van buiten komende omstan digheden waren gestuit, tot hunnen pligt zouden zijn gebragt, doch thans in hunne afscheuring volharden, laat zich het woord van vrede niet toepassen. Uit dien.hoofde behooren wij eene toereikende landmagt, en wel op eene aanzienlijke sterkte, te behouden, en behoort men tevens voor derzelver goede organisatie zorg tc dragen. Wanneer men toch een blik op de kaart vrons land werpt, dan zal het blijken, dat de verdediging onzer uitge strekte grenzen en menigvuldige vestingen, een aanzienlijk leger vordert, en men zal dan de overtuiging erlangen, dat hetzelve voor als nog op den te- getnvoordigen voet moet verblijven. liet is zoo, de Conventie van den jare 1833 verbiedt, om eenige vijandelijkheden te voeren, maar de ondervinding heeft toch doen zien, dat in de Staten, waar de revolutionnaire begrippen eens de overhand hebben verkregen, het zelfs niet van den wil der bestuur ders, maar veeleer van se luimen der revolutionairen afhangt, of men aan gesloten verdragen de hand zal houden. Het gevolg der verwerping dezer wet zon derhalve niet zijn het omslaan van eenige der vorige ligtingen, maar de niet iudienststeiiing van die voor 1837. Men zou derhalve het lot der zich onder de wapenen bevindende miliciens verbitteren en verzwaren. Bij eene aanneming der wet, met de meescraogelijke eenstemmigheid, zal de Vergadering aan Ncêrlands ingezetenen de overtuiging geven, dat de wet noodzakelijk is, en aan den vreemdeling doen zien, dat daar, waar het geldt bet verstrekken van opofferingen in geld en in manschappen, ter verdediging van den Vaderlandschen grond, de grootste eensgezindheid tusschen de Re gering en de Vertegenwoordiging des Volks bestaat. Dc heer Hooft vreestdat de tegemoetkoming aan de door hem gemaakte bedenkingen, door speciale beschikkingen en speciale uitleggingen zal plaats hebben. Daardoor wordt het stuk der militie echter al meer en meer inge wikkeld en wijkt men al verder van de wet #f. Hij vertrouwt echter, en hier komt hc'i voornamelijk op aandat er nooit meer dan 1 man van de 300 zielen geligt zal worden. De lieer van Dam van Isselt meent aan den Minister, namens de tegen standers der wet, tc moeten verklaren, dat zij zich niet weigerachtig zullen betoonen, om, wanneer de omstandigheden zulks gebiedenen men de over tuiging daarvan mogt erlangende in diensthouding van meerdere ligtingen der Nationale Militie toe te stemmen, en de Regering in staat te stellen, om het leger, zoo noodig, op een aanzienlijken voet te houden; doch zij verlangen, dat de bepalingen der grondwet, die den weg voorschrijft, die ter bereiking van dat oogmerk moet gevolgd worden, stipt worden nagekomen. Niemand meer het woord vragende, worden de beraadslagingen gesloten, en het ontwerp in hoofdelijke omvraag gebragt; hetzelve werdt met35tegen 14 stemmen, aangenomen. Voor het ontwerp stemden de heeren: Hooft, van Tttyll van thereCorrer- Ilooft van Meeuwen, van den Mortel, Star Busman, van HemertSnouck Hurgronje, van IVickeveort-CrommelinDruyvesteyn, Hinhpen, Frets, de la CourtVyfhutsvan den V'Adenvan Rappard, TrompVcrwey-MèjanOp den Hoof, de BordesLemkerRenkesQuint usIVeertsvan Asch van IVyck, Donker-CurtiusDyckmeestervan Nagetlvan Reenen, Co/toc-cfGscury ,Ctif- ford, Hoynck van PapendrechtBeelaerts van Blokland, van Tuyll van Coel- horst en de Jonge. Tegen hebben gestemd de heeren: Saudberg, Schimmelpenninckvan Dans van Isselt, RauweRengersLuyben van Swinderen van RinsumaIHarin Knip/torst, Gockinga, Cats, van Sytzama, Backer en Luzac. Afwezig waren de heeren: van der Gronden, van Alphen, Ingenhousz, Dciel, Repelaer en Boddaert. Het ontwerp zal, op de gebruikelijke wijs, aan de Eerste Kamer worden verzonden. De vergadering ging hierop tot Woensdag, den 15 Februari] van het vol gende jaar, uiteen. Blijkens officiële opgaven, zijn gedurende den jare 1835, in de ver- schillende havens van het Rijk, ingeklaard, 5454 zeeschepen, te zamen 674,115 tonnen voerende, als 5121 schepen, die 654,036 tonnen bevatten, en 333 schepen, die 200,79 tonnen ballast inhouden. Te Amsterdam zijn ingeklaard 2004 schepen, te Muiden 4, te Zaandam 201, te Hoorn 1, te Enkhuizen 9, te Medemblik 47, te Edam 95, te Monnikendam 10, te Alk maar 23, aan den Helder 13, te Texel 7, te Terschelling 3, te Purmerend 15, te Brielle J, te Maassluis 3, te Helvoetsiuis 31, te Rotterdam 1348, te Delfshaven 3, te Schiedam 106, te Vlaardingen 40, te Dordrecht 202, te Vlissingen 27, te Veere 1, te Zierikzee 11, te Brouwershaven 2, te Middelburg 29, aan den Lemmer 23, te Stavoren 6, te Workum 71, te Ilarlingen 340, te Dockum 15, te Ameland 1, te Kampen 4, te Zwolle 21, te Delfzijl 232, te Termunterzijl 96, te Groningen327, te Oude-Pekei-A 10, te Lang-Akkerschans 28 en te Zoltkamp 33. Uitgeklaard zijn 5,507 schepeflj' te zamen 689,498 tonnen voerende, als 3,303 schepen eene lading van 425,496 ton inhoudendeen 2,204 schepen met "254,002 tonnen ballast. Te Amsterdam zijn uitgeklaard 1,985 schepen, te Amersfoort 2, te Muiden 24, te Zaandam 138, te Hoorn 1, te Enkhui zen 5, te Medemblik 43, te Edam 75, te Monnikendam 8, te Alkmaar 25 aan den Helder 12, te Tessel II, te Terschelling 6, tc Purmerend 19, te Brielle 1, te Maassluis 2, te Hellevoetsluis 14, te Rotterdam 1,439, te Delfshaven 5, te Schiedam 107, te Vlaardingen 38', te Dordrecht_i87, te Vlissingen 35, te Veeren 1, te Zierikzee 11, te Brouwershaven 2te Mid delburg 29, aan den Lemmer 29, te Stavoren 2, tc Workum 84, te Ilar lingen 332, te Dockum 22 te Makkum 10, te Ameland 3, te Schiermon nikoog t te Kampen 4, te Zwolle 29,1e Delfzijl 204, te Termunterzijl 115, te Groningen 356, te Oude-Pekel-A 15, te Lang-Akkerschans 50 en te Zoltkamp 26. In het Algemeen Handelsblad leest men: Omtrent den jegens IVillem Koster te Hilversum gepleegden moordver neemt men nader, dat deze 12 kinderen had, waaronder reeds verscheidene getrouwdendie dan ook niet bij hem woonden. Daaronder behoorden ook Ellas Koster, die in den nacht van den 5den op den 6den dezer, tttsscheli half twaalf en twaalf ure bij zijne ouders aan de achterdeur kwam aankloppen, eti al schreeuwende eischte om binnen gelaten te worden. Binnengekomen, wilde hij volstrekt naar voren, waar zijne ouders sliepen. Toen zijne zusters en broeders hem daarvan niet konden terughouden, gingen zij de wacht roe pen, en toen zij terug kwamen, vonden zij hunnen vader dood voorover onder een paar stoelen liggen. Hoe de oude ntan gedood is, weet men niet zeker; alle huisgenootcn zeiden liet niet te weten, ofschoon dan ecu hunner zich ten aanhooren van getuigen heeft laten ontvallen, dat haar broeder zij. nen vader gedood had. De onzekerheidwaarin men verkeertis misschien te wijten aan den dienaar die des nachts Etias Koster heeft in hechtenis ge nomen, die den Burgemeester der gemeente eerst des morgens vroeg van liet gebeurde heeft kennis gegeven, zoodat deze niet in de gelegenheid was, de familie Koster als het ware op heeter daad te ondervragen. Uit Harderwijk meldt men van den 14 December: Heden zal van hier te water naar Helvoetsiuis vertrekken een detachement sterk 22 Kadets-onderofficierenonder bevel van den eden Luitenant Eu,. vergezeld van de 2de Luitenants Heimertz, TI. van Zadelhof en H. /kre sen, van de mariniers, en van de infanterie de Luitenants Graaf van Bcut- heim, Teklinhorg Rheda, alsmede den officier van gezondheid, 3de klasse, Fitzeck, om van daar met de eerste gelegenheid met het schip Neêrlandsch Koning naar Java te worden overgevoerd. Uit Middelburg meldt men van den 14 December: De Engelsche stoomboot Chiefain, welke door den storm van 29 Novem. ber 11. bij den Zuid-Kraaijart aan den grond is geraaktis door de stoomboi t de Schelde naar deze stad gesleept, om alhier van de bekoinene schade te worden hersteld. De brik, welke den 8sten dezer op den Banjaard. vervallen is, was in kor. te oogenblikken geheel verbrijzeld. Ingevolge opgaaf was het de LanieKa- pitein Poodts, van Antwerpen, laacst van Duinkerken naar Liverpool bestemd en geladen met vlas. De Kapitein, een man en de jongen zijn verdronken, terwijl zes man met de boot aan Schouwen zijn aangekomen. Uit Nijmegen meldt men, dat de rivier aan het vallen was. Ook de tijdingen uit Duitschland berigtten hetzelfde. Te 's 'Bosch was het water den i5den nog wassende, een gedeelte der stad stond onder water. Een lirusselsch dagblad meldt, dat de heer de Meulenaere aan Leopold zijn ontslag als Minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd en' bekomen bad. Ook de heer NothombSecretaris-Generaal bij dat Ministerie, had zijn ontslag gevraagd. PORTUGAL. Lissabon den 4 December. Volgens een besluie heeft H. M. aan hun allen, die in de onlangs voorgevallen staatkundige gebeurtenissen hebben deel genomen, kwijtschelding van straf verleend. De zaken echter waren in Lissabon nog altijd in verwarring en onzekerheid, en de Engelsche in gezetenen der hoofdstad moesten nog zeer op hunne hoede zijn en hadden veel te verduren. Men had van de Miguellistische vaartuigen, welke men berigt had, gezien te hebben, niets verder vernomen; men begon daarom die tijding in twijfel te trekken. Nu liep wederom het geruchtdat Don Miguel te Bayonne gepasseerd was en zich thans in het hoofdkwartier van Don Carlos bevond. Nabij Valeria in het noorden des Rijks had zich wederom eene vrij aan zienlijke Miguellistische bende vertoond. SPANJE. Berigt en over Parijs van den 13 December, Het Fransche Gouvernement heeft 4 telegraphische depeches medegedeeld. Volgens de eerste was Gomez te Orzuna, eene stad van 15,000 zielen .bin nen gerukt. De tweede meldt, dat Espartero weder op den linker oever van de rivier voor Bilbao is terug getrokken, zoo als gezegd wordt, om zich aan het hoofd te stellen van de reservedie te Balsameda was aangekomen. De twee laatste depeches luiden aldus Bayonne, 10 December, ten 3 ure. Niets nieuws van Bilbao. Men gelooft dat het innemen van die stad zal afhangen van den uitslag der operatien tegen Espartero, bij welke zich den 6den, te Portugalette5 reserve-bataljons gevoegd hebben. De Carlisten hebben vruchteloos beproefd de brug van Desiarto af te breken. De leger- Brigadier Albuin heeft, den 4den, van Cabrera nog 150 paarden genomen. Onder het getal der krijgsgevangenen bevindt zich de Bisschop van Pampeluna. Bayonne, ii Decemberhalf i ure. Niec regesoeeks Mj om ontvangen berigten melden, dat Alaix, in den nacht van den 29 November, Gomez te Alcandete achterhaald, verstrooid en een groot deel zijner manschap gedood of gevangen genomen heeft. Uit Madrid heeft men de volgende particuliere correspondentie van den 5 December: Generaal Rivero, bevelhebber van de divisie der garde, schrijft uit Utrera van 28 November, dat hij, krachtens den hem gegeven last, zich thans naar de plaats zijner bestemming, Salamanka of Avila, zoude begeven, aangezien Gomez was geslagen. Dit blijkt echter niet volkomen het geval geweest te zijn, en hierdoor is in de gemoederen ontevredenheid verwekt; de nederlaag was niet zoo groot als het bulletin van Narvaez luidde, vermits volgens de gisteren door de Gazeta zelve bekend gemaakte rapporten Gomez zich te Despenaperros bevond. Heden verhaalde men ter beurze, dat hij te Santa Cruz de Mudela wasvan waar hij nit eerstgemelde plaats veie rations had ontboden; indien dit waar bevonden wordt, alsdan heeft Narvaez zijne bul letins schandelijk vergroot. Ook de, zoo het heette, op Cabrera behaalde overwinning bepaalt zich tot het uiteen jagen zijner bende, hetgeen niets beteekent, vermits de Carlisten na hunne vlugt zich spoedig wederom vereenigen. Van Portugalette komt zoo even een renbode aan, naar men gelooft met het berigt van de bemagtiging van een fort. De fondsenhandel aan onze beurs is iets levendiger geworden en het geid ruimer; de 4 pCts. zijn voor 25 a 26 verhandeld, ep de 5 pCts, nieuwe 19! a 20. Wij gelooven hier geenszins, dut de Schatkist-biljetten, welke men in ruiling geeft voor de Novembcr-Coap.on^; op den vervaltijd zullen voldaan worden; zelfs hebben wij reden om tc vermoeden, dat het dividend der Binnenl. Schuld onbetaald zal bfj-.'en. Het gerucht wordt verspreid, dat Gomez te Alcandetejs geslagen, welk gerucht echter bevestiging behoeft. Het schijnt dat de Generaal Seoane zijne dimissie heeft genomen; de heer Infante vervangt hem provisioneel. In de Cortes-zitting van heden, ter be raadslaging over de door het Gouvernement voorgestelde maatregelen tegen de drukpers en de persoonsvrijheid, heeft de heer Calatrava verklaard te zullen aftreder, bijaldien de Cortes hem de verlangde onbeperkte magt niet verleenden. De uitslag is nog niet bekend. Berigten over Parijs van den 14 December. Het Fransche Gouvernement heeft wederom de volgende telegraphische depeche medegedeeld: Bayonne 12 December4 nre des avonds. Berigten van den loden melden dat Espartero, op de linker-oever gelegerd, tusschen Portugalette en Baracaldo, zijne brug weder heeft doen ophalen. De Carlisten versterken zich op dezen oever, om te beletten dat hij te Bil bao kome. Zij hebben aldaar een gedeelte hunner artillerie gelaten en het overige deel op hoogten geplaatst. Sedert den ïsten heeft hun vuur tegen Bilbao opge houden. Zij schijnen, den uitslag van het beleg van het welslagen hunner operatiën tegen Espartero afhankelijk te maken. Blijkens berigten uit Madrid van den 6den dezer bevestigt het zich dat C.omez andermaal door de divisie van Aiaix is geslagen en wel bij Alcandete; die berigt heeft ter beurze van Madrid gunstig gewerkt. Volgens het Madridsche dagblad l'Eco del Comercio beeft Gomez te Ossuma eene aanzienlijke schatting geheven, en zou hij aldaar eenen brief van Don Carlos ontvangen hebben, waarin deze hem zijnen dank voor de toe-

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2