in zijne uitgaven zou kunnen voorzien. Eindelijk had men de bedreiging op het slot, dat, zoo tie gedane aanvraag voor het syndicaat niet werd goegekeurd, de uitloting van uitgestelde schuld voor 1837 niet zou plaats hebben zeer on gepast gevonden,daar die heilige verbintenis derRegering in allen geval moest na. gekomen worden, en de nalating hiervan met een Staats-bankeroet gelijk stond. Ten slotte van het verslag wordt gezegd, dat, ten gevolge van de mede- deeling der aanmerkingen van de Regering, dezelve nog, in het ontwerp betrekkelijk de uitgaven, het volgend nieuw artikel heeft ingelast: „Art. 2. Naar aanleiding van art. 1 der wet van 24 April 1830 Staatsblad N°. ri), zal, zoo lang en in zoo verre als de splitsing der schulden de uit gifte der obligatien niet zal hebben plaats gehad, de som van 5,600,000, op de 2de afdeeling van het onderdeel A van liet IXde hoofdstuk afgetrok ken, ten behoeve van de schatkist, uit de geldmiddelen van de Overzeeschc bezittingen verstrekt wordt." De beraadslagingen over de begrootings-wetten worden tegen aanstaanden Woensdag, 's morgens ten half elf ure, aan de orde van den dag gesteld. Waarna de vergadering tot nadere bijeenroeping wordt gescheiden. Uit Amsterdam meldt men van den 8 December: De heer Cornells AlewjnRidder der orde van den Nederlandschcn I.eeuw, iiil van bet Koninglljk Nederlandsch Instituut, enz. enz., is bij besluit van Zijne Maj. van den 19 Nov. 1!., benoemd tot lid van den Raad van Bestuur der Koninglijke Akademie van Beeldende Kunsten alhier, in plaats van wijlen den heer A.J. Saportas, en heeft gisteren in den Raad voornoemd als zoo danig zitting genomen. Den 30 November II. is te Amsterdam op de werf de Reus, vgn de scheepsbouwmeesters A. ae Graaf en Zonen, van stapel geloopen het bark- schip de 3 Grienden, gevoerd door Kapitein J. Sipkes Fzn., gebouwd voor rekening van de heeren I. H. Bagman en Zoonen den 6 December jl., op de werf de IValvisch, van den scheepsbouwmeester .7. Nieuwveenhet fregat de Koning der Nederlandengevoerd door Kapitein G. IV. van BarneveldKooy en het barkschip Theodora en Saragevoerd door Kapitein J. Schut, beide ge bouwd voor rekening van den heer B. IV. van Straten. De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij heeft van den rsten December 1835 tot ultimo November 1836, 25 menschen gered, en sedert 1824 reeds 350. In het Algemeen Handelsblad van den pden dezer, leest men: Naar men verzekert, zouden er tusschen de Nederiandsche en Fransche Regeringen schikkingen beraamd zijn, tót het, Van den isten Jaiïuarij aan staande af, vrij en onverlet voeren der regtstreeksche briefwisseling tusschen Frankrijk en Oud-Nederland, zoodat de brieven van Parijs in 42 uren hier te lande zonden aankomen en uitgegeven worden. En in die van den roden dezer het volgende artikel: Men verneemt uit Hilversum, dat zekere Ellas Koster, in den nacht van den 5den op den 6den dezer, zijnen vader, IVillem Koster, om het leven zouae gebragt hebben, of ten minste zoodanig zoude gewond hebben, dat dezelve aan de gevolgen overleden is. De dader is op heeterdaad dóór den geregtsdicnaai P. de Noay in hechtenis genomen. Te Dordrecht is den 5 December jl., op de werf genaamd deMervede, bij Cornells Gips en Zonen, de kiel gelegd van een fregatschip, genaamd Eli sabeth Anthonia, groot ongeveer vijf honderd lasten, bestemd voor de vaart op de Üost-Ir.diê'n. Uit Licfkenshoek meldt men van den 3 December: Ook wij, maar vooral het naburige Lillo, zijn niet misgedeeld gebleven, van den geweldigen storm van den 29sten 1. I., en ofschoon men op geene der beide plaatsen het daarbij ontkomen van menschen te betreuren heeft zoo is de schade aan vernielde daken, schoorsteenen en vensters aanzienlijk. De toren te Lillo, op welken zich de telegraaf bevindt en die een oud ge. bouw is, stond te waggelen, zoodat men ieder oogenblik deszelfs nederstor- ting verwachtte; hij heeft het echter nog gehouden, maar de haan en het seinbord van de telegraaf zijn er afgevlogen. Het water in de Schelde was zoo onstuimig, dat Lillo voor ons oog als door een wolk verborgen wasde ingezetenen van den omtrek waren hunne woningen reeds ontviugr. AMERIKA. Uit New-York is berigt ontvangen van een verschrikkelijk ongeluk, het welk aan de tusschen St. Johns, in New-Brunswick, en Portland varende stoomboot Royal Tar, is overkomen. Dit vaartuig vertrok op den 21 Octo ber en had 90 tot 100 passagiers, waaronder familien met kleine kinderen, aan boord, als ook eene menagerie van wilde beesten, waarbij een oliefant, twee kameelenpaarden, enz. Bij de doorvaart door eene zeeëngte in de Penobscot-baai op den 25sten dier maand, ontdekte men, dat de ketel ge noegzaam ledig was, en daar men sterken tegenwind had, zoo moest de togt door middel van stoomkracht worden vervolgd; terwijl men zich nu gereed maakte om den ketel te vullen, ontdekte men, dat het rondom denzelven gelegen brandhout vlam had gevat. De brand was niet te blusschen, maar nam zóó snel de overhand, dat niet al de passagiers (Voornamelijkdoordien zij zich te zeer door schrik lieten vermeesteren) konden gered wordeneen 3otai, die zwemmende het land meende te bereiken, kwam in de golven om, en het vaartuig met al de goederen brandde tot aan het water af. RUSLAND. Bij eene Keizerlijke verordening is vastgestelddat voortaan ook Israëliten die in de faculteit der geneeskunde eenen graad verworven hebben, alsRijks- AmBtenaren kunnen aangesteld worden, doch alleen in de westelijke Gouver nementen des Rijks. Te Petersburg heeft men, wegens ijsgang, in den ochtend van 23 No. vember, de Isaaksbrug over de Newa moeten wegnemen, zoodat de ge- meenschap met den overkant, tot dat het ijs zich zal gezet hebben, met schuiten wordt onderhouden. Eene officiële opgaaf vanRusland's handel aan de westelijke landgrens, gedurende het jaar 1835 doet zien, dat de waarde van den uitvoer 16,095,052 en die van den invoer 20,234,821 roebels heeft bedragen. PORTUGAL. Lissabon den 26 November. De laatste berigten behelzen de mededeeling van een misnoegendat tusschen de aanhangers van de liberale partij te Lissabon en de Ministers ontstaan was. De eersten namenlijk wilden, dat allen, die aan de laatste tegen-omwenteling hadden deel genomen, uithnnne posten zouden gezet worden. De Ministers hebben de onbetaamlijkheid hiervan aangetoond, omdat vergetelheid van al het gebeurde beloofd was en zij liever allen hun ontslag zouden nemen, dan toelaten, dat de liberale partij hierin haren zin kreeg. Hierop heeft de laatste zich stil gehouden. Er heerschte onder de troepen, die uit Lissabon tegen de Miguellisren waren uitgetrokken groote ontevredenheider waren van deZelve vele offi cieren en manschappen voor Don Miguel omgekocht. Zelfs heeft een zeker Fransch Colonel, niet ver van Braga, begonnen een leger voor Don Miguel op den been te brengen. Tusschen de troepen heeft reeds eene schermutse ling plaats gehad, een Luitenant-Colonel der Miguellisten is daarbij gevan gen genomen. Op de kusten kruisten steeds Fransche, Engelsche en Portugesche oorlog schepen, om op schepen jagt te maken, die Don Miguel nit Italië konden overbrengen. Volgens een herigt zouden de Azorische eilanden in algemeenen opstand z(jn en zich vrij verklaard hebben. SPANJE. Berigten over Parijs van den 6 December. Telegraphischr Depêches. BaYonne, 4 December, des middags. Men schrijft van Madrid, den 30 November, dat Gomez, na bij Gibraltar geweest te zijn, den 24Sten te Alcala is teruggekomen, Ribero achter zich hebbende, Narvaez te Algar en Alaix te Ubriquedie hem hoopten in te sluiten. De rust is te Madrid den 28sten en 29sten gestoord geworden, door eene insubordinatie van het 4de regiment van de garde tegen zijnen Colonel; het is ontwapend geworden door hnlp van de nationale garde. Drie man zijn den posten doodgeschotende rust is hersteld. Bayonne, 5 December. Twee honderd man van de Koninglijke garde van Madrid opgestaan zijnde, hebben zich in hunne caserne verschanst, waar zij, na het vuur der artillerie gedurende éën uur te hebben uitgehouden, zich op genade hebben over gegeven Den 3oscen des morgens zijn 3 uit hun doodgeschoten. De troepen, de nationale garde en de Autoriteiten hebben hunnen pligt gedaan. De rusc was den gosten te Madrid hersteld. Er heeft onlangs eene opschudding te Barcelona plaats gehad, doch de Autoriteiten zijn er spoedig in geslaagd om dezelve te dempen. Men schijnt echter naderhand noodig geoordeeld te hebben om eenige inwilligingen aan de woelgeesten te doen, want men hèeft een corps van 350 militairen opge- rigtbestaande uit mannendie zonder arbeid warenen bekend stonden wegens hunne aankleving van liberale beginselenten einde de openbare rusc te handhaven en den sluikhandel te beletten. Cabrera loopt wederom vrij Valencia dooroveral belasting en leeftógc eiscbenrie. Een bevel van Madrid te Valencia gekomen, spreekt de Franschen van alle belasting vrij. Brieven van "de grenzen melden, dat Bilbao het den 2den nog hield, 1 De stoomboot Radamanthe heeft te San-Sebastian op nieuw oorlogstuig en artilleristen aangebragt. Allen staan onder de bevelen van Lord John Hay. Er zou volgens een Fransch blad een Pruissisch Gezant in het hoofd kwartier van Don Carlos aangekomen zijn, om met hem onderhandelingen aan te knopen. Hij zou door de Noordsche Mogendheden erkend worden, zoodra hij Bilbao had ingenomen. Berigten over Parijs van den 7 en 8 December. De laatste telegraphische depêche van Bayonne, 3 December, door de duisternis afgebroken, is de vólgende: Irribarren is op Azagra aangetrokken, en de Generaal Closnard op Puenta de la Reynaom den doortogt te beletten van eenige honderdenin Anda. lusie buit gemaakte, paarden en gelden, welke Cabrera, die den 29 Novem ber met een bataljon aan de Ebro stond, aan Don Carlos trachtte over temaken. De dagbladen melden nog eenige bijzonderheden van den opstand van een gedeelte der garde te Madrid (zie boven). Uit dezelve blijkt, dat tegtn de caserne, waarin zij zich had opgesloten, zes kanonnen zijn aangebragt en niet minder dan 11,000 man troepen was aangewend om haar tot onder werping te brengen. Nadat dit regiment zich had overgegevenmoesc het loten, wie van eiken 5 man zou doodgeschoten worden; reeds 3 hadden dit vonnis ondergaan, toen er van H. M. genade kwam.De opstand schijnt wezenlijk door ongenoegen tegen den Colonel ontstaan te zijnwelke aan dit regiment gegeven was, om er de krijgstucht te herstellen. Men meent, dat er eene groote verantwoording op de Ministers rust, die den opstand voorzien hebbende, denzelven niet hebben voorgekomen. Van Bilbao is geene latere tijding. De opeisching, welke de Carlis- tische Generaal Eguya aan Bilbao gezonden had, is de volgende: „Een eerlijk verdrag, bij tijds aangegaan, kan alleen nog uwe stad van eene vreesselijke ramp redden. Ik voorzie voor haar brandplundering en alle de afschuwelijkhedendie in eene stormenderhand veroverde stad ge pleegd worden. Ik wilde die gaarne voorkomen. Later zal mij dit niet meer mogelijk zijn, als gij, na getrouw uwen pligt te hebben voibragtzoo als tot niertoe het geval is geweest, alle palen te bulten gaat, en mij dwingt, om de stad stormenderhand in te nemen, zoo als ik thans het versterkte kloo ster van San Augustin gedaan heb." In een berigt uit Madrid aan het Journal des Débats zegtdat het land niet alleen door Carlistischemaar ook door onderscheiden roofbenden ver. ontrust wordt. In de Bredasche Courant leest men: Dat oorlog het verlies van vele menschen-levens en andere onheilen mede brengtis een ieder bekend; het juiste getal blijft altijd echter een raadsel, aangezien zelfs de officiële legerberigten niet zijn te vertrouwenvan daar het Fransche spreekwoord: mentir comme un bulletin. Als een staaltje hiervan laten wij uit de officiële dagbladen van Christina te Madrid en van Don Car- los ce Onate de onderstaande opgaaf volgen: Bulletins van Madrid. Van het begin des oorlogs tot 1 April 1836 zijn van de Carlisten gesneuveld 280,535 van 1 April tot 8 October 33,927ge- vangen genomen in het eerste tijdvak 54,493; in hét laatste tijdvak 11,760. Totaal der gesneuvelden en gevangenen 380,715. In die beide tijdvakken zijn kanonnen veroverd 221; veldslagen gewonnen 597; waarvan de vijand geheel werd geslagen 370; gedeeltelijk 227. Bulletins van Onate. Van September 1834 lot nu I0e zÜn volgens 189 bul!etins,aan de zijde der Christinos gesneuveld 189,688; gevangen genomen 43,811 toi de Carlisten overgeloopen 42,936. Totaal der gesneuvelden, ge vangenen en deserteurs 276,453. Veldslagen gewonnen 95; stukken geschut veroverd 107; beslissende ge. vechten geleverd en gewonnen 87. Overeenkomstig deze officiële legerberigten zon dus gedurende den tegen- woordigen Spaanschen burger-oorlog nagenoeg j'4sie gedeelte der gansche bevolking omgekomen zijn! Aan het Ministerie van Oorlog is eene depêche gekomen, 1 dat men Gomez zeer naatiw ingesloten haden er reeds een ge plaats gehad, waarin eenige dooden gevallen waren. Narvaez zou vervolgen en men meende, dat men spoedig de nederlaag van G nemen zou. De Generaal Riverowélke zelf aan het vervolgen v is, heeft deze depêche overgemaakt. DUITSCHLAND. Frankfort den 7 December. Volgens berigten uit Stutgardt «1 densche zijndoor het sedert eene week voortdurende regenachti en het smelten van de sneeuw op de bergen, zoowel de Neckar als den nevenstroomen derwijze gestegen, dat zij op verschillende pla: ten derzeiver oevers traden en de wegen overstroomden. Een groot van het Badensche plaatsje Rust is onder water gezetvelen mensc ten hunne woning verlaten en het vee uit de stallen nemen; de L; zijn blank gezet,de met aardappelen gevulde kelders zijn volgeloopi gen, wegen, dijken en sluizen zijn deels beschadigd, deels geheel Ondanks deze hooge mate van rampspoed geeft de weersgesteld geene hoop op een blijder vooruitzigt. Ook bij ons is de Mein aan gezwollen, doch verneemt men nog niets van veroorzaakte schade. Bij kabinets-bevel van 21 November jl.heeft Z. M. deKonings sen de verordening van 20 Mei 1833, betrekkelijk het verbod om bv sche hoogescholen te bezoeken, gewijzigd. Het onvoorwaardelij aan Pruissische onderdanen, om zich naar de hoogescholen te I Wurzburg en Heidelberg te begeven, wordt daarbij ingetrokken, e nisier voor het onderwijs gemagtigd om aan jonge lieden die zulk

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2