7 ft lies waren afgeslagen. De Carlisten zonden daarover zeer ter nedergeslagen zijn; dit had men. op de grenzen kunnen zien! Ook verspreide men het sneuvelen van den Bevelhebber voor Bilbao, Eguyadoch nader had men berigt, dat het slechts zijn neef was. Over Engeland had men ook berigten van Bilbao van den 22Stendie melden, dat B'lbao zich in eenen hagchelijken toestand bevond en Espartero de Carlisten voor Bilbao niet zou durven aanvallen. Berigun over Parijs van den 3 December. De Moniteur deelt de volgende telegraphische depêche mede: Bayonne, 1 December, 8 uren 's avonds. De Spaansche Oorlogs Minister Cambais vervangen door Rorigo de Pera. De Cortes hebben, den 2Östen, met algemeene stemmen dc vervallen verklaring van Don Carlos aangenomen; zij moeten zich eerdaags bezig hou. den met een voorstel, strekkende om het vonnis en de ter dood brenging van dien Prins, ingeval hij gevangen genomen werd, vooraf vast te stellen. Men heeft den 18 November te Valencia eene zamenzwering ontdekt, welke ten doel had KaïelF uit te roepen dit zon opdat tijdstip gebeuren als Je nationale garden den volgenden Zondag de stad zouden zijn uitgetrok. ken, tot het houden van parade; men zou dan dadelijk de poorten sluiten en de citadel bezetten. De zamenzwering ontdekt zijnde, zijn er vele per sonen gevangen genomen en een legercorps, dat zich in den omtrek bevond, is uitgenood! d geworden in de stad te komen. De Eondensclie Times deelt van zijnen correspondent bij Bilbao de vol. ger.de bijzonderheden mede Den ipaen zijn twee lieden gevat, die brieven van den Bevelhebber der stad voor Espartero bij zich hadden. Zij zijn op last van yillareal doodge - schoten. Espartero heeft eene zijwaartsche beweging gemaakten bevindt zich thans (den 22Sten) te Cascro, aan de zeekust, ten westen van Portu. galette, met 10,000 man. yillareal heeft een deel zijner strijdkrachten raar Somorrostro gezondenhetwelk tusschen Castro en Portugalette ligt. De Cliristinos kunnen dien ten gevolge niet zonder groot verlies laatstgenoemde stad bereiken, daar de Carlisten in het bezit eener brug zijn, welke Espar. tero moet overtrekken. Binnen tien dagen moeten in dezen omtrek gewigtige gebeurtenissen voorvallen. Eene door yillareal te behalen overwinning zou onberekenbare gevolgen hebben. Voor eene nederlaag is weinige kans. De gesteldheid van den grond is voor yillareal gunstig. Van Portugalette tot Bilbao vindt hij eene geheele reeks stellingen, waarin hij zich krachtig ver. dedigen kon. Mijn persoonlijk gevoelen is, daf Espartero, dit wetende, de Carlisten niet zal durven aantasten. ITALIË. Uit Rome wordt van den 24 November gemeld, dat de Paus eenige nieuwe Cardinalen en Bisschoppen benoemd had. Uit Napels meldt men van 19 November, dat er aldaar sedert eenigen tijd een fonds gemaakt was, uit gelden door Protestanten aangebragt, om uit hetzelve de zich te Napels bevindende behoeftige geloofsgenooten bij te kunnen staan. Er waren reeds ten dien einde 1000 ducati zaamgebragt. De Vesuvius voorspelde eene uitbarsting; iederen avond was de krater sterk verlicht, en men hoorde dikwijls in den berg een donderend geraas. DUITSCMLAND. Te Weenen was den 22sten een renbode uit Napels aangekomen, de vol. magt voor het sluiten van het huwjijk des Konings met de Aartshertogin T.'teresia medebrengende. De Prins van Salerno moest den Koning van Napels bij het huwlijk, ciat in den loop van deze maand zou piaats hebben, verte genwoordigen. Den 4 Januarlj zou Z. M. zijne Gemalin te Trient ontmoeten. De overgeblevene famielje van Karei X zal hare verblijfplaats te Görtz blijven houden. De orkaan van den 29Sten heeft zijne verwoesting ook tot de westelijke gedeelten van Duitschland uitgestrekt. Te Solingen is, behalve veel andere schade, de spits van den nieuwen kerktoren afgewaaid en op het kerkdak nedergestort, hettvelk daardoor geheel vernield is. Te Dusseldorp is een geheel huis ingestort en heeft de brug over den Rhijn door het vergaan van een aantal Aken, veel schade geleden. Te Munster en in de omstreken zijn mede eenige huizen, schuren en windmolens omgewaaid; nabij die stad is onder anderen een met vier paarden bespannen postwagen opgenomen en om- vergeworpen. In de omstreken van Hamburg is de orkaan des avonds tegen 6 ure komen opzetten, en heeft tot 11 ure gewoed. Vele kleinere vaartui. gen op de rivier bij die stad hebben schade bekomen, en in de haven van Altona is eene brik omgeslagen. Nog meldt men uit Dusseldorp, dat ten gevolge van den geweldigen storm van 29 November een 2otal vaartuigen op den Rhijn zijn verbrijzeld of gezon. ken, waaronder het vaartuig van den schipper Stamm, hetwelk met eene lading van 100 last uil Rotterdam naar Dusseldorp was bestemd en in de na. bijheid van Rommel te gronde ging; de bemanning redde zich nog tijdig aan land. GROOT-BRITANIEN. Londen den 3 December. Nadat er een Kabinets-Raad gebonden was, is bekend gemaakt, dat het Parlement tot 31 Januarij geprorogeerd is. Deze prorogatie zal echter de laatste zijn en op dien dag zullen de beide huizen hunne werkzaamheden beginnen. In deze hoofdstad wordt, naar men verneemt, onverwijld de zoon van den tegenwoordigen Spaanschen Minister van Finantien, den heer Mendizabal, belast met eene gewigtige geheime zending, verwacht. Zelfs sommige gemeente besturen, gaan hu over de noodzakelijkheid van hervorming van het Hooger-Huis spreken; zoo is, onder anderen, dezer d(.ven in dien van Canterbury daarover beraadslaagd en met dertien tegen vier srelnmen beslist geworden, dat genoemd Bestuur die hervorming noodig keurt op grond van den stelregel, dat alle magt van het volk uitgaat, en er dus neen tak van wetgeving mag bestaan, wier verrigtingen niet aan de goed- of afkeuring des volks zijn onderworpen. De Alderman Brent, die de motie daartoe deed, veroorloofde zich omtrent de meerderheid der Lords de on voegzaamste uitdrukkingen, daar hij hen, onder andereu, woedende en on geneeslijke krankzinnigen noemde. FRANKRIJK, Parijs den 2 December. De Moniteur maakt de volgende nota bekend, denzelven door de Spaansche Legatie toegezonden: Parijs i December. De ondergeteekendcBuitengewoon Gezant en Minister Plenipotentiaris van H. M. de Koningin van Spanje bij 7,. M. den Koning der Franschen, doet aan de houders van Spaansche schuldbrieven bekend maken, dat, geau toriseerd zijnde door zijn Gouvernement, om de verwisseling van de verloo pen interest. 1 November j. 1. in schatkist-bons te bewerkstelligenwaarvan hij -berigt gegeven heeft, den loden van die maand, gebrek aan tijd tot nogtoe den ondergeteekende verhinderd heeft deze verwisseling tot stand te brengen, hetgeen hem zeer leed is. De Graaf Caiupuzano de Rechin. Een dagorde aan de regimenten var de eerste afdeeling gerigt, meldt, dat het aan 20 oppassende mannen van elk regiment zal geoorloofd zijn,aan vraag te doen om in de expedi.ie tegen Constantlne te deelen. Den 3 December. Sedert eenige dogen is te Parijs het gerucht in om- ooo dat Mendizabal voornemens is te Parijs en Londen van bankiers te verwisselen, Overigens schijnt het, dat, sedert debemoeijingen van den heer Mateo Durouaangaande de betaling van het semester van November, door het Spaansche Gouvernement miskend zijner eene groote verkoeling tus. schen dat Gouvernement en deszelfs bankiers te Londen en Parijs heeft plaats gehad. De heer de PoHgnacdie thans den ouderdom van 56 jaren bereikt heeft, heeft in het geheel 16 jaren en 4 maanden in eene gevangenis doorgebragt. De terugroeping der Portugesche Gezanten te LondenParijs en Brus. sel bevestigt zich zulks is geschied bij een van 15 November gedagtee. kend Koninglijk bevelschrift, maar is eeniglijk gegrond op de weigering van die Ambassadeurs om op de constitutie van 1822 den eed af te leggen; tot er nieuwe nieuwe Gezanten zijn benoemd zullen de Secretarissen de functien vervullen, Te Parijs werd op de beurs de inneming van Bilbao vrij algemeen ver- spreid en geloofd. Ook het berigt, dat Don Carlos door de Cortes vogelvrij verklaard was, had eenen slechten indruk gemaakt. Men vreesde nu nog te meer voor demonstratien van den kapt der Noordsche Mogendheden. Te Parijs heeft men insgelijks van den storm zeer geleden. Reeds den vorigen dag had men opgemerkt, dat het water der Seine buitengewoon hoog tot ruim 5 ellen buiten de oevers geloopen was, en de kaaijen overstroomd waren. Den 29sten heeft zich de storm in deszelfs volle kracht doen gevoe len. Even als elders, zijn overal daken en schoorsteenen nedergekoroen hoornen omvergerukt, enz. Door het vallen van eene dakpan, is aan een*1 persoon het hoofd in tweeën gespleten; van de Tuilerien en de Koninglyke bibliotheek zijn, zoo als men schrijft, de leijen daken, even als de bladeren, der buomen, nedergevallen. Als eene bijzonderheid van het in den butsten tijd geheerscht hebbende zachte weder, merkt men te Parijs op, dat inde omstreken dier stad in verschillende tuinen, de knoppen der seringen uit- botteden. P. J. Derks, van Bilbao, O. Smith en W. Coilsius ZEE-TIJDING. In Tessel binnengekomen J. Engelenburg, van Lissabon, j. O. l.indfbrs, van Archangel naar Cadix, als bijlegger, van Londen. liet schip PetronellaKapt. J. A. Schuring, met stukgoederen, van Londen naar. Amsterdam, in Tessel binnen, is, volgens brieven van liet Nieuwe Diep van den 30 Nov. en 1 Dec., in den avond van den 29 Nov. van deszelfs ankers geslagen en op den Zuid- wal vastgeraakt; een gedeelte der lading was reeds in een schuit gelost en in het Nieuwe D'ep aangebragt, en ntcil hoopte, nadat ook het overige gcdcelte'dcr lading gelostzoude zijn, waartoe 'alreeds.weder twee schuiten waren afgezonden, hetschip weder afte brengen. Het schip the Feme, Kapt. S. Holman, van Londen naar Harlingen, in Tessel binnen is mede in den avond' van den 29 Nov. van deszelfs ankers geslagen en op de Zuidwal vastgeraakt; schuiten tot adsistentie zijn dadelijk derwaarts afgezonden. Het schip de Tweelingen Daniel en HtilcoKapt. H. F. Klein, van Amsterdam naar New-York is, volgens een brief van het Nieuwe Diep van den 1 Dec. dien dag met overgcworpcu lading, verlies van zeilen en meer andere schade, uit zee terug en in het Nieuwe Diep binnengekomen; zou waarschijnlijk moeten lossen, om het schip, hetwelk mede zeer veel geleden hadte repareren. liet schip die '/.etc Hoffnung, Kapt. P. F. Reuter, van Rotterdam naar Whitby, is, volgens een brief van het Nieuwe Diep van den 1 Dec.dien nacht op den Haaks ge raakt, doch na aldaar zwaar gestoten te hebben, met hulp van een sloep met volk, we der afgebra.gt ell vol water tegen den Heldersche wal gesleept; hetzelve zoude geheel weg zijildoch men hoopte een gedeelte der lading en inventaris te bergen. Het schip Nette. Christina, Kapt. J. D. Sandersfeldtvan Amsterdam naar Bremen, is den 30 Nov., met verlies van een anker en touw, doch overigens, met de lading in goeden staat re Harlingen binnengcloopen. Het Deensche Jagt Lemmet, Kapt. P. C. Kruse, met raapzaad, van Praestöe naar Amsterdam, laatst van Laurvig, in Terschellingen binnen, is, volgens een brief vandaar van den 30 Nov.den vorigen avond van deszelfs ankers weg en legen den Zuidwal ge slagen alwaar de Equipagie genoodzaakt was het schip te verlatende ladingwelke geheel nat waszouop order van de Expertals ook het vol water zittende wrak ten spoedigste verkocht worden. De kof de Hoop, Kapt. S. E. Scherpbier, met tarwe en zaad, van Dantzig naar Am- sterdam, den 26 Nov. in Tersch. binnengeloopenen wegens storm en tegenwind in het schuitengat geankerd, is, volgens een brief vandaar van den 30 dito, den vorigen avond van twee ankers weggeslagen en op den Zuidwal geraakt; dezelve was door bet stoten lek geworden, en zou, ook tot behoud der lading, welke welligt van onderen bescha- digd zal .zijndezelve moeten lossen, om weder afgebragt te kunnen worden. PRIJS-COURANT Dm EFFECTEN. Amsterdam den 5. December 1836. Nederlanden. Werkel.Scln1M2JpCt.52J» SiJ Dito 599jaioo Uitg. Kans-Biljetten21 Ja 211 Amort. Syndic. 4 J93Ja 935 3Ï 74Ï» 75] Hand.-Maats. 4! 177 ai77| 1 Nieuwe dito..4; toijaioïj Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. 79ja 80} Rusland. Gb.7/.&C°.i798 5pCt. 102,8103 18JJ5!02jaio3 Ins. en Certif. 663Ja 64', 1SJJ594sa 95 Pruissen. Geld!, ttLond. 4pCt. a Aandeelen van dito 111 Jai 12 Gebl. 52r« 99 'e 21 t 93a 75 '77j 102 79s I02v 102 J 64 941 Spanje. Nieuwe 1835 8551pCt. 1 Dito onbep. st.1 Dito passive Dito nitgest Coupons 1 Nov. Oostenrijk. Obl. Goll C°. 5 pCt. Certificaten.2 J - Neg. Metaliek2, Idem5 98 Dito in Lond. 5 Bank-Aktien.,3 Napels. Certificaten.5 pCt. a Dito in Napels.5 poja 90J Griekenland. 8Jai9 8 ai8J 5 5ï 8 a 2 a a a 99 a a 111| Obl. 11.gr./.5/. 5 pCt. a Gebl. 981 90J Heden werd mij mijn geliefde Echtgenoot WILHELMUS GROEN, in den ouderdom van ruim 46 jaren, na eene genoeglijke Echtvereeniging van 5' jaar, aan de gevolgen van eene langdurige Borstziekte, en na voor- zien'te zijn met de IIH. Sacramenten der Stervenden, door den dood ontrukt. I.eyden, MARIA TIMP, 3 December 1836. Wed. W. Groen. Gevoelig voorde menigvuldige blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van mijn Dochter, betuig ik voor dezelve, langs dezen gebrnikeüjken weg, mijnen opregten dank, Leyden, 7 December 1836. J. E. D. L. C. MONOD de FROIDEVILLE. VERKOOPING op RECTERIJJKE AUTORISATIE in her Heeren- Logcment aan den Burg te Leiden, op Zatnrdag den ^December 183S, des avonds ten zes ure, van een HUIS en ERVE, waarin de Logements- en Stalhouders-Ajjaire sedert "vele jaren met goed succes is en nog wordt uitgeoefend; voorts daaraan verheeld Koetshuis en Paardenstalling; staande en gelegen op de Hoogewoerd, aan den hoek der Binnenvestgracht, Wijk 3 N". 27 en 27 rood. Het voorschreven Perceel kan daags vóór en op den Verkoopdag worden bezichtigd; zijnde inmiddels nadere Informatien te bekomen ten Kantoren van de Notarissen H. J. HOFSTEDE en P. MULLER, te Leiden. By de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2