A0. 1836. L E Y D S C II E 1 r'EV"° C 0 (J R A N T. WOENSDAG w 'h Afga ,f* ,4 - .u.-. -i v,-te G>. ,4 y .y 5®r.^ 47*«£- DEN 7den DECEMBER. NEDERLANDEN. Leyden den 6den December. Heden is alhier de 44ste verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje met het uitsteken van vlaggen, zoo van openbare gebouwen, als van vele particuliere huizen, en het houden eener grooce parade van het garnizoen ter dezer stede, gevierd geworden. Uit 's Gravenhage meldt men van den 5 December het volgende: In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van lieden, zijn gelezen, en voor kennisgeving aangenomen, de besluiten van den isten December 11.waarbij de reeds bekende ministeriële veranderingen hebben plaats gehad. Is ontvangen een verzoekschrift van ingezetenen uit Groningen, verlangende ecnigc veranderingen in de wet op den turf.. Verzonden aan de Commissie, die verslag doet: Bij monde van den heer Verwey-Méjcn ic. Op een verzoekschrift van het gemeente-bestuur van Workum, nopens de orga nisatie der rcgterlijke magt. Ter griffie nedcrgelegd. 20. Op dat van een ingezeten van Rotterdam, overhuurder van kleine gebouwde per- ceelen, die de restitutie verlangt van de voor de huurders betaalde personele belasting. De Commissie oordeelt dit verzoek buiten de bevoegdheid van de Kamer. Orde van den dag. 3°. Op dat van P. P. Sluisgemeen milicien bij de iode'afdcclingdie ontslag uit de dienst verlangt, omdat hij een broeder in dienst heeft. Zelfde besluit. van den lieer Kanngieserte Amsterdam, die daarbij herinnert Uit Dordrecht wordt van den 5 December berigt, dat alle de thani aldaar uit zee aangekomen schepen iapporteren, dat zij, na den orkaan van den 29 November, als door wrakken in het Kanaal en de Noordzee ge- Omtrent de verwoestingen door den orkaan van 29 November aange- wordt uit Alkmaar geschreven: ,j- - vrees voor eene rigt 4°. Op een vertoog v«m uc. m.u aan zijne brochures, onder den naam van Gedachtenen door hem uitgegeven, waarin hij zich op eene aanmerkelijke wijze uitlaat. Nedergelegd ter griffie. 5°. Op een verzoekschrift van H. Hansente Utrecht, die zich beklaagt over dc inrigting van de markten in de steden, het herstel der gilden verlangt en zich ook bij zonder tegen dc machinerie uitlaat. Als buiten de bevoegdheid der Kamer liggende, gaat dezelve omtrent dit stuk over tot de orde van den dag. 6'-. O;i dat van M. van Eij'kkorenmolenaar te Gouda, die klagtcn inlevert over dc trapsgewijze vermeerderingendie zijne aanslagen in verschillende belastingen ondergaan hebben. Zoo beliep die van het patent voor hem, van 1820—1830, 12. 86, en na 1830, ƒ36. 28; die van de grondbelasting, sedert 1820, f 20. 80, in 1836, 123. 05; cciie vermeerdering, welke hij ouiten alle evenredigheid drukkende heet. Hij dringt op dc noodzakelijkheid aan, dat de korenmolenaars in hunne verschillende bezwaren cenig- zins te gemoet worden gekomen. Nedergelegd ter griffie. 7°. Óo een stuk van den Colonel G its taf son, die zich op nieuw beklaagt over het ongeopend terugzenden van een' brief, dien hij in het vorige jaar aan deze Kamer ge schreven heeft. De Commissie, zich daarop steunende, dat in het voorleden jaar reeds over deze zaak beslist was, met de orde van den dag, concludeert tot hetzelfde besluit, dat worde aangenomen. Bij monde van den heer Bcnkes: i°. Op een verzoekschrift van verscheiden grutters uit de provincie Vriesland, die wijzigingen in de wet op het gemaal verlangen, ter zake van artikel 50. Nederlegging ter griffie. 2°. Op een adres van de zich noemende Christel ijk-Gereformeerde Gemeente van de Smilde, onder anderen door den Lceraar, tien heer de Cockonderteekend. die een te Veendam uitgekomen werkje inzendt, getiteld: Ootmoedig Smeekschrift van dc geloovigcn der provincie Groningen en Drentheaangeboden aan Zijne Majesteit onzen geëerbiedigdeti Koning en dc Hooge Overheid onzes Vaderlandsin hunne verdrukking. In dit stuk wordt aangedrongen op volledige godsdienst-vrijheidop liet bijeenroepen van eene wettelijke algemeene Synode, als in de dagen der vaderen, enz. De Commissie is van oordeel, dat het adres eigenlijk slechts een geleibrief van het genoemde werkje is, en dus niet in aanmerking kan worden genomen; terwijl het boekgeschenk in dc boekerij kan wor den geplaatst. Aangenomen. De heer antwoorden 1 lijk de begr«wu..&—7 »-r___0 om, indien de noodzakelijkheid daartoe mogt blijken, eene wet tot herziening der wet op het personeel voor te dragen,- echter geenszins gezind schijnt, oin een dusdanig voor stel voorloopig te doen, noch zich daarmede bezig houdt; dat het hein intusschen is voorgekomen, dat er sommige punten, waaronder wel voornamelijk dc regeling van de taxatie van het mobilair, eene dringende voorziening vorderen; ciat die taxatie toch den grondslag van aanschrijvingen hebbe uitgemaakt, welke tot billijke bezwaren hebben aanleiding gegeven; dat liet hem alzoo is toegeschenen, dat het nuttig en noodzakelijk kan worden geacht, om dit onderwerp, als eene aanvulling tot de wet, wettelijk te re gelen, vooral oirdit de ondervinding heeft doen zien, dar die aanschrijvingenook in de toepassingonregtvaardig hebben gewerkt; dat ten einde alle bezwaren uit den weg te ruimen, hij besloten heeft, aan de Kamer een ontwerp aan te bieden, waarbij dit punt wordt geregeld, zonder dat hetzelve aan eene toekomstige herziening der wet, scha delijk kan, noch zal wezen. Hij verineent voorts, dat dit voorstel dc hcffin? naar den vierden grondslag gemakkelijk zal maken. In het ontwerp wordt voorgesteld te bepa len, dat alleen dc stoffering, welke tot gebruik of sieraad van gebouwen verstrekt, of andere gedeelten van liet gebruikt wordende perceel dient, op de drie dubbele waarde zal worden geschat; dat van de rijtuigen afzonderlijk, volgens derzelver waarde, de be lasting gelieven zal worden; dat het den belastingschuldige echter zal blijven vrijstaan, om specifieke schatting van alle zijne mobilaire goederen, die volgens de'bestaande wei- in de belasting vallen, te blijven vragen; dat hij, in dat geval, alle de voorwerpen duidelijk en tiaauwkeurig aan de schatters moet aanwijzen; en dat, indien binnen liet jaax na de schatting blijken mogt. dat hij iets heeft achtergehouden of verzwegen, door hem eene boete zal verbeurd worden, gelijk staande met tien malen de waarde' van het aan de bestaande belasting onttrokken voorwern. Dit ontwerp, met de daarbij gevoc de Memorie van toelichting, zullen aan de afdcclingen van November worden toegezonden. De zitting wordt tot nadere bijeenroepiug gescheiden. Sedert de laatst gedane bekendmaking zijn door de belanghebbenden geligt de navolgende door Z. M. verleende octrooijenj Een octrooi in dato 5 Augustus 1836, voor den tijd van tien jaren verleend aan Richard Boyman [Boy wante Londen, domicilium verkozen hebbende bij A. SmitsMakelaar te Haarlem, op de invoering van de volgende nieuwe verbeteringen aan stoomwerktuigen, te weten: i°. Eene wijze om den stoom te verdikken, waardoor het verkorten of aanzetten van de binnenwanden van stoomwerktuigen belet wordt; 2*. Eene nieuwe gemakkelijke wijze om de stoomketels met water te voeden: 30. Een scheprad, hetwelk op verschillende wijzen bij vaartuigen, gelijk mede bij water- en windmolens kan aangewend worden. Een octrooi in dato 10 September 1836, voor den tijd van vijf jaren ver. leend aan P. de Kok, Pzte 's Gravenhage, op de uitvinding van een werk- geschikt om alle soorten van steen en marmer uit te hollen, rond te zacente slijpen en van lijstwerk en andere versierselen te voorzien. Een octrooi in dato 11 September 1836, voor den tijd van vijftien jaren verleend aan P. F. Friet, te Vlissingen, op de uitvinding van verbeterde kunst-armen met beweegbare handen. Een octrooi in dato 17 October 1836, voor den tijd van tien jaren verleend aan J. D. Altink en A. Berbeete Amsterdam, op de uitvinding van een ver beterd werktuig tor het bereiden van deeg voor roggebrood. Een octrooi in dato 20 October 1836, voor den tijd van vijf jaren, van 18 Mei 1834, verleend aan J. F. Gorriste Arnhem, op de invoering van eene draagbare kagchel. Een octrooi in dato 14 November 1836, voor den tiid van vijfjaren ver leend aan F. C. A. de Crouywoonachtig te Parijs, domicilium verkozen hebbende bij Mr. L. MetmanAdvokaat te 's Gravenhage, op de invoering van eenen nieuwen toestel om water, wijnolie en ««n vrucht te filtereren. Op het dorp Petten en den naburige Ilazepolder was de vr doorbraak van de Ilondbossche zeewering algemeen verscheidene ingezete nen vlugteden naar elders, en niet zonder reden, want in geval de wind, die een oogenblik, bij het bedaren van den storm, uit het N. W. woei, uit dien hoek had blijven waaijen, zoude eene overstrooming van een deel van Noord-Holland het gevolg hebben kunnen zijn. De evengemeide zee wering heeft dan ook weder eene hoogst aanmerkelijke schade geledenen zal niet dan met kosten en inspanning weder tot zekere sterkte kunnen wor den teruggebragt; en evenwel is alles aldaar nog oneindig minder nadeelig uitgevallen dan men meende te moeten vreezen. Des avonds, tusschen 6en 7 ure, is de herberg, staande aan liet zuidcinde van het dorp Schermenhorngeheel afgebrand: gelukkig heeft men, met inspanning van krachten, de belendende huizen behouden. Op denzelfden noodlottigen dag is, in den vroegen morgen, eene boerderij, aan den Driehuizerweg in de Schermeer, alsmede geheel afgebrand. Uit Goes meldt men iiog daarenboven Ook den volgenden dag heeft onder Krumingen's namiddags tusschen 2 en 4 ure eene windhoos algemeene schade veroorzaakt, welke inzonder heid eene b'ouwmans-woning, van welke de schuur is afgeslagen, heeft ge troffen Een schaapherder aan den Kruiningschen Vliet schapen hoedende, is door denzelven opgenomen en in den Vliet geworpenwaarin men eerst: den volgenden dag zijn lijk heeft kunnen vinden. Men vreest dat de be rigten van elders meerdere dergelijke ongelukken zullen vermelden, hoezeer gelijk hier en elders vele geredden of gespaarden reden tot dankbaarheid '^IJit"Beest6,"'provincie Gelderland, wordt het volgende geschreven: Op heden'den 29 November, trof de gemeente Beest, bij Leerdam, eene verschrikkelijke ramp. Tegen 2 ure in den namiddag bij bet woeden van eenen hevigen storm, ontstond er brand bij de wed. bestrenen, en in minder dan 10 minuten waren negen woningen en vijf vijfroedige bergen, met koren en hooi gevuld een prooi der vlammen, en zonder de oogenblikkelijke aan- gebragtehulp der gemeentespuiten, en die der naburige dorpen Rumpt en Deil f waarvoor bij dezen openlijke dank betuigd wordt)was het geheele dorp afge brand De schade na onpartijdig onderzoek bedraagt 37,620, waarvan de assurantie op de woningen is 17,100; terwijl van het koren en vee, huis raad en levensmiddelen niets verassureerd was, dan de meubelen van édn huisgezinalsmede vier woningen van meer behoeftige huisgezinnen, welke ook ri't tegen brandschade verwaard waren en welke alles verloren hebben, en zonder de hulp van hunne medemenschen in de diepste armoede gedom- FeVoor°dienóngelukkigen worden liefdegiften gevraagd, welke bij den heer r. M. Hanegraajf. R'jks Ontvanger, kunnen bezorgd worden. Uit Leeuwarden wo'dt berigt: Tot hiertoe zijn de berigten van de zeedijken, zeeweringen en kusten gunstig, dewijl nergens belangrijke schaden zijn gevallen; de vrees op vele zeeplaatsen was groot geweest, als zijnde men voor een buitengewonen hoo- pen' vloed beducht, en bereids was de stand van het buitenwater op de Lem mer des avonds ten 7 ure waargenomen op 2 el 1 palm boven volle zee. Uit Utrecht méldt men nog van den 4 December: Gelik wij in onzen vorigen gezegd hebben, is door den stormwind op Dingsd'ag 1. 1. een gedeelte van het achtkantige verwulfsel van den Doni-toren losgerukt, ten gevolge waarvan eene instorting van dat gedeelte heeft plaats gehad. Hierdoor is vele schade veroorzaakt aan het klokkenspel en het uur werk welke voor eenigen tijd zullen moeten stilstaan. Er zijn reeds maat regelen door het Stedelijk Bestuur genomen, om onverwijld te voorzien in alle verdere ongevallen, welke zouden kunnen ontstaan. Het luiden der klokken zal vooreerst niet kunnen plaats hebben, en de passage met rijtui gen in den omtrek zal niet toegelaten worden. allerlei soorten van T U R K Y E. Konstantinopel den 9 November. Volgens berigten van die dagteeke- ning waren de onderhandelingen van den heer Urguhart met de Turksche Ministers pver een nieuw handelsverdrag tusschen Engeland en de Porte zoo ver gevorderd, dat reeds een ontwerp van zoodanig verdrag aan den Sul tan ter goedkeuring was voorgelegd geworden. De Turksche oorlogschependie gedurende den zomer bij Beschibtasch ten anker hadden gelegen, waren naar her arsenaal gehaald, om aldaar te overwinteren. De pest had in de laatste dagen weder toegenomen. 7.ij heerschte in alle de wijken van Konstantinopelen in de meeste dorpen aan den Bosporus. Tusschen de hoofdstad en Adrianopel moeten geheele dor pen uitgestorven zijn. SPANJE. Berigten over Parijs van den 2 December. Men leest in den Franschen Mtniteur TeLEGRAPHISCHR depêches. Bayonne 29 November11 ure. Er is thans niets zeker van Bilbao, dan de aankomst van Espartero Ben 25Sten te Portugalette met 16 bataljons. De belegering had den aösten en 27sten zonder oDhonden voortgeduurd. Het Gouvernement van Tudela berigt, dat de benden, welke Gomez ver laten hebbente Terruel en naar Daroca zijn. De troepen uit Madrid ge trokken tijdens hare aankomst op den Taagzijn die stad weder binnengerukt. Bayonne, 30 November. Eene Carlistische brief meldt, dat Espartero den 2-sten te Saracaldo door Villareal is aangevallen geworden, en met verlies van manschappen en artil lerie op Portugalette teruggeworpen. De Carlisten hebben denzelfden dag het klooster van San Augustin en twee bekende huizen ingenomen. Gomez is in de Sierra de Ronda. Van den 2Östen wordt nog van de grenzen van Spanje geschrevendat de Carlisten tweemaal eenen aanval op Bilbao gedaan hadden, doch met ver.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1