A0. 183(5. L E Y D S C II E CöüRAK T. VRIJDAG v*.r K*. DEN 18den NOVEMBER. NEDERLANDEN. Leyden den i/den November. Men meldt uit *s Gravenbage van den isderr dezer: Bij besluit van den 29 Octoberheelt Z. M. tot'Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd, den wei-eerwaarden heer Jacobus Groojf, Apostolisch Prelect der Nederlandsche missiën in Suriname en Pastoor der Roomsch-Catholijlte gemeente te Paramaribo, en zulks ten einJe aan dien ij.verigen Nederlandschen Priester een blijk van Hoogsuieszelt's goedkeuring en tevredenheid te geven, wegens de lofwaardige wijze, waarop hij, sedert het jaar 1825, zijne moeijélijke en niet zelden gevaarvolle ambtsbetrekking heeft vervuld, en inzonderheid wegens de buitengewone diensten en opoffe ringenwelke hij, even liefderijk als belangloos, heeft bewezen aan de ongelukkigendie door de besmettelijke ziekte, bekend onder den naam van Lepra of Boadie aangetastop het gesticht Batavia, aan de rivier Coppename gelegen, worden verpleegd, en met weiker geestelijke verzor ging de heer Groojf op zijn daartoe gedaan vrijwillig aanzoek in het jaar 1830 h belast geworden. Door Zijne Maj. den Koning zijn twee besluiten, omtrent het loods, wezen genomen, weike beide door de Staats-Oourant van den i6den dezer worden bekend gemaakt. Bij eene circulaire aanschrijving aan de heeren Gouverneurs is be paald dat de Ontvangers der belastingen geene toestemming meer aan de molenaars zullen mogen geven tot bcc malen van graan tusschen zons-onder- <fcn opgang, voor zoodanige molens waar na zons-ondergang of voor zons- onder- en opgang afleveringen van gemalen graan wordt opgemerkt. Men méldt uit Scheveningendat de winter-naaischool voor meisjes, iiit de minvermogende klasse aldaar, reeds over vijf jaren door H. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje opgerigten welke, onder opzigt van mevrouw Mam, steeds voldoelde uitkomsten oplevert eif aan de beschaving 'zoo zeer bevorderlijk iswederom in de vorige week aan het Badhuis is geopend, en dat H. K. K. H. zich tot dat einde in persoon derwaarts had begeven. Uit Rotterdam meldt men van den iöden dezer: Met de stoomboot de Batavier zijn gisteren van hier naar Londen ver trokken de heer Dedel', Zr. Ms. Ambassadeur aan het Engelsche Hof, en Z. D. II. Prins Eduardtweede Zoon van Z. D. H. den Hertog van Sak sen-Hreimar De Belgische dagbladen van den 14 November berigten, dat de heer de Loc, Ambassadeur of gevolmagtigd Minister van Leopold rati Saksen-Co- burg, residerende ie Brussel, uit YVeenen is terug gekomen, even als des. zelfs Gezant, de Generaal Goblet, uit Berlijn, met de kous op het hoofd. Men weet niet regc of de heer de Lo'è in Weenen is toegelaten of dat hij reeds, buiten die hoofdstad is terug gezonden; doch het is zeker, dat hij een briefje heeft ontvangen, geteekend door Prins Metternich, waarin de vertegenwoordiger van Leopold wordt uitgenoödigdnaar Brussel terug te kee- ren. Een Belgisch dagblad zegt: b faire un demi tour a droite et b reprendre le chemin de Bruxclles dans le plus bref dèlai. Het briefje was in denzelf den stijl als dat, hetwelk de Belgische vertegenwoordiger in Pruissen ontving, liet blijkt hieruit, dat Oostenrijk ook al behoort onder die Mogendheden, tegen welke Leopold zich met volharding moet verdedigen(geluk hij in zijne aanspraak heeft verklaard. De Belgische Gezant is uit Rome ook ter on- verrigter zaak terug gekomen. Hoe is het mogelijk? Zoo tin: bebrïr Leopold alleen zijn en blijven erkend door schoonpapa en den heer Pahner- ston, door dén Franschman en door één Engelschman. -Volgens een berigc uit Antwerpen hadden Belgische schepen, onder neutrale vlag varende, te Vlissingeti vrijheid bekomen, om de binnenwateren naar Holland door te varen. O O S T - I N D I E. De Javasche couranten loopen tot 23 Julii. Op den 16 Julii is te Batavia in de vrijmetselaars loge la Fidéle Sinciritéter eere van het leest van Sc, Jan, door de talrijk aldaar iianwezige vrijmetselaars en vele andere genoodigden eene luisterrijke bijeenkomst gehouden. De Gouverneur-Generaal heeft in den loop der maand Julii eene inspectie reis ondernomen door de residentie Bantam, de afdeeling Kraivangen de residentien CheribonTagal, Pekalongan en Banjoemas, welke tournée ook in de twee volgende maanden zoude worden voortgezet, zijnde intusscheti de Raad van Indië met het beheer der zaken belast. Op den 2 Julij jl.is te Dassooh, Oesiclen[ie Rembang), met het beste gevolg, van de timmerwerf van den scheepsbouwmeester H. Browne, van stapel geloopen, een prachtig gekoperd fregat-schip van 200 lastenhetwelk de Hermina genaamd is geworden, en bestemd is voor den handel naar China en dei) Oosterschen Archipel. T U R K Y E. Smyrna den 16 October. Uit Alexandrie is het officiële berigt ontvangen, dat de Engelsche Consul, overste Campbell, den Onderkoning bewogen badom de bijzondere gunstendie de Russische onderdanen tot hiertoe genoten hebben, te doen ophouden, en de Russische onderdanen met die der overige natiën op gelijken voet te stellen. Ons .Journal van den 151)01 behelst over deze door den heer Campbell behaalde overwinning een belang rijk artikel. SPANJE. Berigten ovir Parijs van den 13 November. Uit Madrid meldt men van den 6den, dat door de Cortes het voorstel ver. worpen was om de miliciens, op bevel van het Gouvernement gemobiliseerd, van de werving uit te sluiten. Den 2den bevond Gomez zich te San-Benito in Estramadura, en Rodil te Paraleda. Alaix was te Villa-Hermosahij heeft van daar aan Rodil geschreven, dat hij weer tot vervolging van Gomez zal oprukken, zoodra hij weet, waar hii is. Men schrijft uit Merida van den 29 October: De door Comez te Almaden gevangen genomen manschappen, zijn alle uit gelezenesoldaten, voortreffelijke schutters, ui: Estramadura geboortig. Escra madura hangt nu van de genade van Gomez af; want Ataix en Rodil doen iets. De gelieele proviucie en de troepen zelve verwenschei) Rodil en laken geheel en al zijn gedrag. De schrik schijnt alle gemoederen vermeesterd te hebben; de verhuizing naar Badajoz is groot. i!yonne den 8 November. De Carlisten hadden den 5den bet beleg voor Bilbao nog niet hervat; maar zij hielden de siad nog geblokkeerd. Er schijnt gebrek aan buskruid geweest te zijnwaarom sommige Opperhoofden der Carlisten van mcening waren, het verder beleg een veertiendaag uit te stel len. Montenegrode Bevelhebber der artillerie, is niet, zooals gemeld was geworden, gesneuveld. De pogingen van Esparterovan wieu men onder, tu'sschtn niets verder verneemt, hebben de stad dus niet kunnen ontzetten. Op den 3den had het garnizoen van Bilbao met 15 A 1800 man een uitval gedaan 0111 een deel huizen buiten de stad, den Carlisten tot dekkings. punten strekkende, te verbranden. De Generaal Saraza, die over het blokade. corps nevel voert, had de uitvallers eenter weder in de stad teruggedreven. I11 ditbeiigt wordt bevestigd dat de afdeeling van Narvaez den qoen Madrid ve.laten heeft, en deze Generaal Rodil in het bevel zou vervangen. Men meende dat Gomez den 3isten te Caceres was binnengetrokken. Berigten over Parijs van den 14 November. Van de Spaansche grenzen schrijtc men van 10 November: lk ontvang op bet oogenblik de courant van Onate van den 8sten, in welke men Behalve het verslag van den uitval den 3det) door eene brigade van liet garnizoen van Bilbao gedaan, het volgende leest: Daar het weder altijd regenachtig is, blijven de krijgsverrigtingen tegen Biibao nog bij voortduring geschorst, hoewel de toebereidselen voortgezec worden. Het hoofdkwartier is nog altijd te Durango. Een reiziger die den 8sten te Arnhou aangekomen is, berigt nög dat Don Carlos den 5<ien aan Fguya bevel gegeven heeft, om op nieuw het geschuc yoor Bilbao te planten en den aanval te hervatten. Hij voegt er bij, dat die Carlistisch opperhoofd bevel heeft, om, het koste wat het wilde; die stad te vermeesteren. Van Behobia schrijft metl onder dagteekening van 9 November, te dien opzigte: Het gerucht loopt hier dat de Carlisten gisteren ot heden hebben moeten aanvallen. Men heeft gisteren bier geene berigten van Bilbao over zee ontvangen. Quiroga, die te Malaga het bevel voert, heeft eene ordonnantie uitge vaardigd, waarin bepaald wordt, dat niemand wapenen mag dragen, zelfs niet in uniform van soldaat of nationale garde gekleed; alleen zij, die in wer kelijke dienst zijn mogen dezelve hebben, en de jagers en grenadiers den sabel, doch dan zonder copotjas gekleed zijnde. Iedereen moet zijne wape nen overgeven, al had hij ze ook met zijn eigen geld gekocht; die met Wapenen gevonden wordt zal voor eenen krijgsraad gebragt en zelfs ter dood kunnen veroordeeld worden. Iedereen die tot de nationale garde behoort en uniform draagt, zal een bewijs daarvan moeten bij zich hebben, door den Kapitein der compagnie geteekend. Eindelijk zal niemand knevels mogen dra. gen, die niet-tot de troepen of nationale garde behoort. liet Journal des Dèbats berigt dat het Spaansche Gouvernement, op voorstellingen van den Gezant van Frankrijk, verklaard heeft, dat uit de Frsnscke kerk van St. Louis te Madrid de geheiligde vaten en overige kost bare voorwerpen niet zouden worden weggenomen. Deze kgrk behoort tot et-;. liefdadigheids-gesticht, hetwelk in 1613 door eenen Franschcn Priester is gevestigd, met bepaling, bij uitersten wil, dat al wat tot deze stichting behoorde aan zijne natuurlijke erfgenamen nioet terugkomen, in geval ooit die -----werpen aan derzelver oorspronkelijke bestemming mogten wórden onttrokken. F R A N K R IJ K. Parijs t'en 13 November. Men leest in den Monitetir van lieden: Volgens bevelen van den Koning, is Napoleon-Lodewyk Buonaparte uit liet huis vin arrest van Straatsburg, waar hij gevangen werd gehouden, gehaaid, om naar de Vereenigde Staten, op een vaartuig van den Staat, te vkordèn overgeorsgt. jrcn a ider blad deze dispositie van den Koning nog niet wetendemaar gissendeschrijft hetgeen volgt: 7.00 men verneemt zal de Prins Lodevyk Buonaparte zich te Lorient op eett lauds-vaartuig inschepen, om naar de Vereenigde Staten van Noürd Amerika te worden overgevoerd. Zijne moeder, de Hertogin van St. Leu, schijnt hem niet te zullen vergezellen maar de vergunning te hebben gekregen om gedurende eenigen tijd in Frankrijk tc verblijven, ten einde hare toebereid selen te maken om, gelijk zij dit voornemens schijnt, h,iör zoon naar Ame rika te volgen; dezelve heeft heden morgen het buitengoed Very verlaten, om naar haar kasteel Arenenburg in Zwitserland terug te keeren. Bij 1 et tbanj naar Amerika zenden van den Prins Lodewyk, maakt men de op. nierking, dat verscheidene der jongere leden van de familie Buonaparte elkan- der aldaar zullen aantreffen; reeds bevindt zich er een zoon van den Prins ran Canino, die te Tvome in onlusten gewikkeld, van daar ontsnapt is, ter- wiil een andere zoon van Lucien, thans wegens manslag te Rome ter dood veroordeeld, waarschijnlijk, bij verzachting van straf, naar Amerika zal ge. bannen worden; men meent althans, dat de Fransche Gezant te Rome daar toe pogingen aanwendt. Ten gevolge van een en ander zonden ook meer- dere leden van gezegde familie zich m Amerika willen vestigen. Den 9de!) heeft men te Toulon berigten uit Bone van den 4-Jen ontvan gen. Zoo als te Parijs per telegraaph reeds was berigt geworden, was de Hertog van Nemours daar den 29 October aangekomen; zijne komst, die onverwacht was; had eronder de troepen veel blijdschap verwekt, daarmeti nog altiui twijfelde of het met de expeditie naar Cönstantine wel regt ge meend was, of dat dezelve nog zon vertraagd worden. De jonge Piins had bii zijn in'togt in de stad de troepen ih oogenSchouw genomen hij was in hec hóiel van cfen Bey Tussuf gehuisvest, die hem een kostbaar paard ten ge. scherke had gegeven. De Maarschalk Clausel is den 3tsten te Bone aange komen. Detogt, eerst tegen den isten November bepaaldzon niet voor den t-ilen of i5den worden aangevangen. De order-officieren van het 4de regiment artillerie, die aan den mili tairen opstand te Straatsburg hadden deel genomeu en waarom dit regimêne uit de stad verwijderd is geworden, hebben aan den Generaal VJrot den vol genden brief gezonden: Generaalt „Ot> het punt staande om Straatsburg te verlaten, gevne'en wu allen de behoefte, om 11 te betuigen, hoezeer wij betreuren van niet meer onder uw beschermen I opperbevel te staan. In de omstandigheidwaarin ii ons be vinden, maken wij er ten genoegen van, ons te herinneren, met welk eene

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1