r. i A0. 1836. L E Y D S C II E COIJ R A N T. WOENSDAG if. T' •r s V» y F^'rsd (')ÏV v--* "l iTEN GEWOON DEN i Aden NOVEMBER. NEDERLANDEN. Leyden den ïsden November.. Men meldt uit's Gravenhage van den I3den dezer het volgende: Zijne Majesteit de Koning heeft bepaald, dat het tarief, gearresteerd bij Hoogstdeszelfs besluit van den 21 Augustus jt., N°. 30, omtrent de jaarlijk- sche toelagen aan de daarbij vermelde ollicieren der Marine, ter vervanging van de vroeger gedane verstrekkingen van schrijfbehoeften in natura, niet van toepassing zal wezen op Zijner Majs. oorlogsvaartuigen in Indië gesta- tionneerd, maar dat ten behoeve dier bodems van kracht zullen blijven de bepalingen in den tijd door den voormaligen Commissaris-Generaal du Bus de Ghisignles vastgesteld. Op het laatst der maand October zijn in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de begrootingswetcen voor den jare 1837 onder zocht geworden. Bij dat onderzoek heeft men weder op het daarstellen van bezuinigingen aangedrongen, en deszelfs leedwezen uitgedrukt, dat de be. grootingswet in dit opzigt als een achteruitgang is te beschouwen; dat de bijdrage uit de Oost-Indische kas weder van de begrooting was weggelaten, evenzeer als de uitgaven, die daardoor zouden worden gedekt; dat ook an dere uitgaven op de begrooting weder niet voorkwamen; en dat dezelve der- halve niet 'den waren staat van 's Rijks geldmiddelen aanduidde. Men heefc op de herziening van verschillende bestaande wetten en verordeningen aan gedrongen. Men heeft voorts algemeen zijne bezorgdheid te kennen gege ven, dat de gezondheidstoestand der stad Medenblik, voor de leerlingen op het Instituut aldaar, zeer ongunstig was, en den wensch geuit, dat de Re gering er op bedacht niogt zijn, deswege een onderzoek te doen bewerk stelligen, ten einde, indien zulks werkelijk het geval was, men op eene verplaatsing hedacht zou kunnen zijn, daar gedurige ziekten hoogst nadeelig op de ontwikkeling van de krachten der leerlingen moeten werken. Over het algemeen kwamen de voorgedragene ontwerpen aan velen minder aanne melijk voor, dan de voordragten, welke voor de dienst van het loopende jaar, in 1835 waren aangeboden. Wijders heeft men vermindering van op centen der grondbelasting verlangd, en voor het minst, dat de twee opcen ten, aan de gemeencen ontnomen, aan dezelve zouden worden teruggegeven. Groote zwarigheid heeft echter gevonden het voorstel, om het Amortisatie syndicaat de vrije beschikking te laten over de kapitalen 2j- pCt. werkelijke schuld, welke in i83oen 1831, ten beloop van ƒ3,761,500," aangekocht zijn. Men heeft de noodzakelijkheid daarvan, behoudens nader te ontvangen in lichtingen, niet kunnen inzien, en in deze aanvrage een blijk meeuen te vinden, dat de toestand van het Amortisatie-Sijpdicaat veel te wenschenover laat. Te dezer gelegenheid is overigens op nieuw op het treffen eener eind- schikking met Belgie en op de herziening der grondwet, enz., met den meesten ernst, aangedrongen. De antwoorden der Regering op de gemaakte bedenkingen worden weldra te gemoet gezien. Naar men verneemt, zal jonkheer S. Deciel, onze buitengewone Ge zant aan het Britsche Hof,'den ijden dezer maand deze Residentie verla ten en naar Londen terugkeeren. Dezer dagen is ook derwaarts vertrokken jonkheer .7. C. Gevers, Secretaris van Legatie van het Nederlandsch Gezant schap te Petersburg, die zich met verlof alhier bevond, en met depêches belast, naar Londen is afgezonden. De bekende Colonel Gustafson heeft thans ook aan de Relgische Ka mers een verzoekschrift ingediend, waarbij hij zich over den Belgischen Minister van Justitie beklaagt. Van Virion wordt van den 7 November het volgende geschreven: Zaturdag-11, kwam een ledige transportwagen, met zes paarden bespannen en door eenen bediende geleid, van Florenville terug. Op dien wagen be vond zich ook een jong meisje. Bij Rouvroy gekomen, werd de wagen door het wassend water overvallen. De bediende meende echter, de nog korten tijd bevorens waadbare rivier te kunnen doorrijden. Hij Styurde er dus zijne paarden in, maar de bedding der rjvier was niet meer dan een diepe poel van los zand, waarin de paarden verdwenen, den wagen medeslepende en dien op eene zijner zijden om vene werpende. De door het water overstelpte bgcjiepde kwam nog tot tweemalen boven met den kreet help! help! Waarop hij insgelijks door den stroom werd weg gesleept. Het jonge meisje had intusschen de tegenwoordigheid van geest gehad, om op een der achterwielen te klimmen, hetwelk nog boven water stond. Daar bragt zij eenen vreesselijken nacht door; het water steeg ge durig hooger, en dreigde haar geheel te overdekken. De bewoners der beide dorpen schoten op haar noodgeschrei toe, bleven den geheelen nacht bii de rivier, vergeefs beproevende de ongelukkige ter hulp te komen. Ein delijk omstreeks den morgen viel het water een weinig, en met ongelooffe- lijke moeite en zelfopoffering gelukte het, de ongelukkige van eenen dood te redden, welken zij gedurende twaalf uren had voor oogen gehad. T U R K Y E. Konstaktinopel den 19 October. De berigten uit die plaats bevatten dat Lord Ponsonby uit Teheran en de Porte van Reschid-Pochz in de laatste dagen geruststellende tijdingen ontvangen hadden omtrent de jongste gebeur tenissen in Persie. Ofschoon het uit onderschepte brieven gebleken was, dat 15,000 Persianen in aantogt waren om den sedert door Reschid-Pacha ver slagen Vorst der Kurden, Revendus-Bey te ondersteunen, en ofschoon dus het regt aan de zijde der Porte was, had deze echter, ten einde de belan. gen van den handelstand niét té benadeelen en geene ontevredenheid onder denzelven op te wekken, begrepen de zaak te moéten laten rusten; en dien volgens had de Reis-Effendi niet alleen aan de vreemde Gezanten maar ook aan de Oversten van den handelstand de verzekering doen toekomen, dat de vrede niet gestoord zou worden. De groote verwoestingen, welke de nést dit jaar onder de Turken en bijzonder onder de troepen veroorzaakt, hebben een zeer ernstig besluit van den Sultan ten gevolge gehad, namenlijk om quarantaine-inrigtingen tot be schutting der hoofdstad daar te stellen. Men is reeds bezig de middelen aan te wenden, waardoor deze maatregel van kracht zal worden, en er zouden reeds vier punten, namenlijk Adrianopel, Scutari, de Dardanellen en Fana- taki bestemd zijn geworden, om pesthuizen op te rigten. Jammer maar, dat de Turksche Regering eetst nu de doelmatigheid van zulke inrigtingen leert inzien, daar de besmetting reeds over het land verspreid is, en daardoor de invoering, ten minste voor dit oogenbük, geen nut kan te weeg brengen. De pes; heeft in de laatste week op eene hoogst verontrustende wijze ge. woed, zoodat ieder, dien het slechts mogelijk is, zich van alle bezigheden terugtrekt en zich in zijne woning opsluit, of wel de muren der stad oiitvlugt. RUSLAND. Er zijn reeds vele plannen ontworpen, om de bannelingen in Sibirie door eene geregelde levenswijze aan orde en huisselijkheid te gewennen; doen de meeste zijn ondoelmatig bevonden. De Gouverneur van Irkutzkde heer van Zeddler, heeft een plan voorgeslagen, hetwelk door den Keizer is goed gekeurd volgens hetwelk elke landman of kroonboer eene gratificatie zal bekomen, die zijne dochter aan een banneling uithuwelijkt en hem als een lid zijner familie in huis neemt. Dit plan is slechts gedeeltelijk goed, daar het getal der meisjes tot dat der bannelingen als t tot too staat. De Russische Regering heeft daarom besloten, meer en meer dorpen of koloniën voorde bannelingen aan te leggen. In Sept. 1827 vergunde Z. M., volgens een hein voorgelegd plan, om 5955 bannelingen in de provincieJeniseiskin 22 nieuw aan te leggen dorpen te koloniseren. Tot dat oogmerk, zijn aan ieder bati- neiibg of kolonist 15 dezatinen land afgestaan, en zoodanige schikkingen ge maakt, die het best bevonden zijn. Het bestuur betaalt het hoornvee en de gereedschappen, en laat de kolonisten dezelfde regten als de kroonboeren genieten. Met deze kolonisatie zal het Russische Bestuur voortgaan. Onder dagteekening van 29 October wordt van de Poolsche grenzen gemeld In Polen heeft zich het gerucht verspreid, dat er bij gelegenheid van den naamdag des Keizers een aantal personen, die nog wegens deelneming aan den opstand gevangen zitten of verbannen zijnbegenadigd zullen worden. Onder dezen worden met name de Generaals Krukowiecki en Vorst Michael Radzivill genoemddie beiden sedert de demping van den opstand als banne lingen in het binnenste van Rusland leven. Laatstgenoemde, die wel een tijd lang het revolutionnaire Poolsche leger aangevoerd, doch daarbij eene meer lijdelijke dan handelende rol gespeeld heeft, moet bij herhaling eene doorluchtige voorspraak gevonden hebben, waarop het geruststellende ant woord zoude gegeven zijndat zijne ballingschapdie overigens zoo drage lijk gemaakt wierd als mogelijk was, niet eeuwigdurend zou wezen. Daar entegen moet tot nog toe elke voorbede voor den Vorst Czartoryski ver- geefsch geweest zijn, hetgeen geenszins bevreemden kan, daar deze Pool zich buiten's lands steeds als een hardnekkig vijand van Rusland betoond heeften nog steeds als het middelpunt en de hoofdsteun der ontevredenen én uitgewekenen beschouwd moet worden. PORTUGAL. Lissabon den 29 October. De berigten van deze dagteekening zijn van weinig belang. Op den Taag lagen nog 18 zoo Engelsche als Fransche oor logschepen, hetgeen het vermoeden levendig hield, dat er eene contrarevo lutie zou bewerkt worden. Er liep een gerücht, dat door het niet betalen der S aansche interest, ook Portugal in de onmogelijkheid zou wezen de te verschijnen interest te betalen. De verjaardag van Prins Ferdinand, Ge maal der Koningin was dezen dag gevierd, ook door het losbranden van hef geschut en het vlaggen der schepen in den Taag, doch het lever, dat op het paleis was aangezegd, was uitgesteld geworden; men wist de reden niet. Door een vernieuwd besluit der Cortes zijn Don Miguel en zijne af. stamuielingen voor altijd van het regt op den troon vervallen verklaard. SPANJE. Berigten over Parijs van den 11 November. De Cortes zijn den 3den wederom vergaderd geweest. Men merkt op, dat er nog 113 Afgevaardigden afwezig zijn. De Commissie, hiertoe benoemd, heeft het voorstel van wet, om de ne. tionale garde te mobiliseren goedgekeurd; aangezien van derzelver hulp niet; dan in den grootsten nood', zou gebruik gemaakt worden. De tijdingen van Madrid van dpn 3den zijn onbeteekenend. Men had nog geene tijding van Rodil of van Gomez. Men vreesde dat den volgei - den dag. den feestdag van St. Karet, er êeiu'ge beweging onder de Cailisten zijn zou maar de verbittering was te Madrid te groot oin hun de minste demonstratie toe te staan. De bladen van Madrid maken het volgend stuk bekend: A. M. D. P. Angelis, Oorlog-Commissaris van het hoofdkwartier van den Marquis Rodil. Cons.'irurionnele Atcadie van Almaden. Ik heb de eer u te melden, dat het mij onmogelijk is ter uwer dispositie ro.ooo rations broodvleesch en wijn te stellen, welke gij mij door uwe depêche van heden gevraagd hebt; want Gome2 heeft Zich van de stad meestergemaakt, niettegenstaande den vol- standigen moed der soldaten en der troepen onder bevel van den Brigadier Flinter. De stad is door de factieusen geplunderd; onderscheiden huizen zijn verbrand. Gomez is heden om 3 ure naar de stad Chillon vertrokken, van waar Kil zich naar Siruela zal begeven; hij voert met zich al het geld van de openbare kassen, het gezegeld papier, paarden, koeijen, Wapenen en 800 gevangenenonder welke zich de Gouverneur der mijnen en de Bri gadier Flinter bevindtde ingezetenen zijn beroofdde factieusen hebben 'hun zelfs hunne kleederen niet gelatende ondervpndén schade is onbere kenbaar. Ik kan u des te minder de rations, geven, welke, gij mij vraagt, daar wij heden zelfs niets te eten hebben;., er.is haver, wij hebben geen gebrek aan koren, maar het is onmogelijk hetzelve te malen, omdat de factieusen aan de moolenaars hunne paarden en muilezels hebben ontroofd. De mijnen zijn onder water gezet. God houde u in zijne bewaring Almatlen, 25 October 183<S- (Ge/.) D. M. de Alano. Berigten over P(trijs van den 12 November. In de zitting van de Cortes van den sden is niets van belang voorgevallen. De inneming van het Carlistisch fort Cantavieja, den 3isten der vqrige maand, wordt bevestigd. Men rekende het van veel belang, dat deze stapel en wapenplaats der Carlisten in' banden der Christihos gevallen was. Uit Madrid schreef men van den sdendat men niets van Gomez en Rodil wist. In een ander berigt echter leest men Op lfet oogenbük verneem ikdat Gomez zich den 3den dezer te Cacères (Estramadnra) bevond. Rodil stond toen te Sariacejo, tien uren van daar Aliax it) de omstreken van Toledo. Gij kunt u verzekerd houden, dat de bekwame manoeuvres van G<mez al de plannen van Rodil hebben doen mis. hikken. De jongste togtcn die Gomez zoozeer tot eer verstrekken, hebben de Carlisten te danken aan den Chef van hunnen staf, Lasala geheeten, een ïuan van groote bekwaamheid en vroeger Kapitein van de Koningljjke garde.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1