ïohouwd wordenmaar aan de pogingen van een vreemd Gezant, is liet ge lukt liet strijdperk weder te openen, de Porte weder aan het weifelen en de zaak van Churchill weder op liet tapijt te lirengen. De heer von Butcniejf heeft namelijk de door den heer Pozzo di Bor'go opgespoorde bewijzen ont vangen, dat Lord Ponsonby zijne dreigende vordering zonder den last der Britsche Regering en op zijne eigene verantwoordelijkheid gedaan had, als mede dat.de Engelsc'ic Ministers zich met eene veel geringere voldoening, dan de afzetting van de Reis-Effendi zouden te vreden gehouden hebben, en dat derhalve de Porte zich door dien maatregel zonder dringende noodza kelijkheid zelve vernederd had. Deze bewijzen zijn dezer dagen bij eene nota aan den Sultan voorgelegd geworden, en hebben denzelven zoo zeer overtuigd dat hij terstond in den hevigstcn toorn ontstak etl den Kiaja-Bey, Pertew-Effendidie zoo liet schijnt den raad tot afzetting van den keis- Effendi gegeven had, weg joeg. RUSLAND. In de stad Oria ontstond in den loop van dezen zomer brand in het huis van een' gepensioneerden soldaat, wiens drie minderjarige doch. ters zich alleen in dat huis bevonden. Zijn I3jarige zoon, die op dat oogen- biik zich naar huis begaf, stortte in het brandende huis, en redde met groot levensgevaar zijne zusters, van welke de jongste, een tweejarig kind,reeds sterk gewond was. Mij zelve was ook gewond, en zijne hoofdhaar was ge. heel verzengd. M. de Keizer heeft den knaap de reddingsmedaille ge schonken, en voor hem in de bank 2000 roebels doen leggen, om dezelve v met zijne meerderjarigheid, met de daarop geloopene interesten, uit te beta len voorts heeft Z. M. bevolen, dat hem het regt van een opper-officiers- zoon zal verleenden van deze moedige daad openlijke afkondiging zal gedaan worden. PORTUGAL. De .berigten weiden uit over de ontsteltenis, welke in die hoofdstad be sraat, en over het aantal personen, dat dezelve verlaat, ten gevolge van de onzekerheid, die in het staatkundige heerscht. De adel en voornaam, ste ingezetenen schijnen allen naar derzelver landgoederen te vertrekken, en zullen wel niet terugkeeren, alvorens de zaken eene vaster gedaante aange nomen hebben. Men kan' den toestand der dingen in Portugal nagaan, wan. neer men weet dat geen edelman door de straten zou gaan, zonder te wor den beleedigd. Al de geregelde troepen zijn naar dé grenzen vertrokken, om dezelve tegen onverhoopte vorderingen van Gomez te dekken. Erimoest eene groote wapenschouwing hebben plaats gehad, 0111 de staatsregeling te beëdigen, doch daar het zwaar geregend had, moest deze beëediging in de kazerne plaats hebben, en de vuurwerken en verlichtingen, welke voor de zen avond waren gereed gemaakt, hadden het armhartigst aanzien. SPANJE. Berigten over Pdrijs van den 25 October. De Gazette van den i/den bevat niets belangrijks, ook niets omtrent de krijgsverrigtingen van Gomez. De Bevelhebber van Malaga heeft eene proclamatie aan de inwoners van die stad uitgevaardigd, waarin hij hun aankondigt, dat, ten tijde van nood, de Engelsche schepen, in de haven hun zuilen bijstaan, doch niet.indien zij zich niet behoorlijk gedragen. Omtrent den toestand van de Franschen, in dienst van Spanje, leest men het volgende: Men laat het vreemden legioen aan brood, andere levensmiddelen, soldij en de noodzakelijkste kleedingstukken gebrek lijden. De officieren lijden evenveel als de soldaten. Geene uitdrukkingen zijn sterk genoeg, om de ellendewaaraan deze braven ten prooi zijnaf te malenen indien de Fransche Regering, zoo als maar al te zeer te vreezen is, zich met hun lot niet inlaat, zullen zij, niet figuurlijk, maar in den letterlijken zin des woords van honger en ellende omkomen. De Engelschen bezitten nog het hulpmid del, om San-Sebastian uit te plunderen, zoo als zij den gehcelen omtrek dier vesting gedaan hebben; hier bestaat niets dergelijks. Personen die van de laatste gevechten in den omtrek van San-Sebastian getuigen geweest zijn verzekeren, dat al wat men van de onbekwaamheid des Generaals en van de ordeloosneui etju icgtvcu gezega neen, nog niet sterk genoeg gekleurd is. De overgroote geldsommen, welke men voor dit gespuis be steed heeft, zijn op de onbeschaamdste wijze aan Spanje ontstolen. Op geen enkel punt kan het legioen zich zelve beschermen; zonder de Spaan- sche bataljons, en vooral zonderde Chapelgorris, zouden.de manschappen daarvan reeds voor lang door de Carlisten in de pan gehakt zijn. Men heeft waarlijk door de afzending van dit legioen den Engelschen naam onteerd, en met de krijgsmans eer een schandelijk spel gedreven. Berigten over Parijs van den 2 6 October. Het Fransche Gouvernement heeft per telegraaph de volgende tijdingen ontvangen: Bayonne 22 October, half zeven ure des avonds. Het vreemde legioen heeft 250,000 franks en levensmiddelen bekomen. Ilet convooi was te Villava door de Carlisten aangevallenzij zijn afgesla gen, verstrooid geworden, en hebben volk verloren. Bayonne den 24 October, tien ure. Gomez is den I3den te Cordova terug gekomen, en heeft zich bij de aankomst van Alaix op de Manche gerigt, welke Alaixj den volgenden dag te Cordova is aangekomen. Rodil was den i4den te Val-de-Pena. Men wist aan het hoofdkwartier niet, welke rigting hij zou nemen. De engtens van de Sierra-Morena waren door ben den onderschept. Men had geene gemeenschap met Andalusiedan over Estramadura. Het schijnt, dat geen gevecht heeft plaats gehad. Twee bataljons van de nationale gemobiliseerde garde te Madrid zijn den i8den naar Toledo vertrokken. De geheele Carlistische artillerie is naar Bis- caye overgebragt. Men verwachtte eenen aanval op Bilbao. Het Carlistisch hoofdkwartier is den ipden te Escoriasa overgebragt. Wij hebben heden geene brieven van Madrid ontvangenmaar wij ont. vangen de dagbladen van den i8den. Wij vinden er omtrent Gomez en het Andalusisch leger de volgende berigten in: De Kapitein-Generaal van Grenada aan den Minister van Oorlog: Excellentie! De Commandant-Generaal van de 3de divisie van het leger van het Noorden Alaixmeldt officieel van Cordovaonder dagteekening van gisteren, hetgeen volgt: De oproerige horde zal het Andalusisch land geen hinder meer doenzon der de overhaasting, met welke zij uit deze stad (Cordova)laatstleden nacht, gevlugt waszou zij voor altijd uitgeroeid geworden zijn. Mijne afdeeling, ongeduldig om dezelve te bereiken, heeft den geheelen nacht doorgemarcheerden ten drie ure des morgens zijn wij in deze stad aangekomen; ondertusschen bevonden zich vele gevangenen in de magt van mijne afdeeling; men heeft wapenen en oorlogstuig hernomen. Het schijnt, dat de factieusen twee stukken van 8 ponden in den omtrek van Lucene ver borgen hebben; zoo groot is de schrik, met welke deze afdeeling vlugt. Twee geforceerde marschen zijn genoegzaam geweest om al de dwaze ont. werpen van inval te vernietigen. De factie trekt zich in de Manche door Sierra-Morena terug en in de rigting Van Pozo Blanco. Grenada, 5 October 1836. Antonio Quiroga. De Eco delComerciodie bovenstaande tijding mededeelt, voegt hierbij: De nederlaag van Gomez wordt bevestigdvolgens de communicatie van den'Administrateur van Villana de San Jtrair van den lóden, die zegt: Sedert mijne laatst berigt heb ik de volgende tijding vernomen: De factie van Go mez is tusschen Cucvas Alcas en Cuevas Bajas vernietigd gew'örden; ioocsla. ven zijn op het slagveld gebleven; zijn voetvolk is ingesloten en vraagt 031 i te capituleren; zijn paardevolk is op de vlugt en onze troepen vervolgen dezelve. Den if October heeft de eerste vergadering der Cortes plaats gehad; er waren 67 leden tegenwoordig. Tot Voorzitter is de heer Becerra benoemd. Te Bayonne is op eene som van 75,000 fr„, die aan de Spaansche Regering toebehoorde en naar San-Sebastian stond verzonden te worden, door eenige schuldeischers dier Regering beslag gelegd, Berigten over Parijs van den 27 October. Zooals men wel had kunnen gissendat de tijding van het verslaan van Gomez door Alaix, van Madrid aangebragt, bezijde de waarheid was, oin weder op den stand der effecten te werken; zoo wordt dan ook thans door het Journal des Debars berigtdat dit met zoo veel ophef aangekondigd gevecht, niets dan eene nietsbeduidende schermutseling met de voorhoedè geweest is. Het plan zou wel bestaan hebbenom Gomez van alle kanten in te sluiten, doch volgens zijne bekende vlugheid, was hij langs eenen weg, welken men niet geineend had begaanbaar te zijn, gerust ontweken. Thans leest men in eene correspondentie van Madrid, van den 20Sten: De renbode van Andalusie, gisteren morgen verwacht, is nog niet aan. gekomen. Men is algemeen in ongerustheid, dat men zoo onzeker is over den marsch van Gomez, die, volgens een gerucht in vele kringen verspreid, Estramadura zou overweldigd hebben en thans in de rigting van Trugillo voortrok; dit gerucht gaat zeer snel voort, omdat de renbode van Estras madura en van Portugalzoowel als die van Andalusie te vergeefs gewacht wordt, De Cortes hebben ir. de voorbereidende zitting, zich op geene gunstige wijze jegens de Ministers getoond. De magtigingen van den Minister van Oorlog zijn niet aangenomen. Deze vijandige gesteldheid van de Kamer, gevoegd bij de hevige polemiek van de drukpers der oppositie, is van geen gunstig voorteekenen voor het Kabinet. Gisteren zijn van Madrid 7 renboden naar onderscheiden Generaals afgezonden. Uit Barcelona wordt gemeld, dat Mina in zijnen gezondheids-toestand verbeterde. Te Grenada hebben 70 a 80 gevangenen, die bij Jaën gemaakt waren, poging gedaanom uit te breken. Zij zouden plan gehad hebben de deuren open te breken, de overige gevangenen los te maken, de Autoriteiten te ver moorden, de stad te plunderen en dan hunne factie weder op te zoeken. Hun voornemen is echter ontdekt geworden. Tien van de voornaainsten zouden nu doodgeschoten worden. ITALIË. Napei-s den 11 October. Uit deze stad meldt men: Toen over korten tijd de Koning door de oude stad reed, brak ongeluk kig iets aan het rijtuig, en hij was genoodzaakt eenige oogenblikken stil te houden. Dadelijk werd hij van een hoop gemeen volk omringd, dat hem om hulp smeekte en klaagde, dat de broodprijs zoo zeer opsloeg, dat ook het brood dagelijks slechter werdwaarvan hij zich ook door een over. gereikt stuk overtuigen kon. Deze voorstelling had nu, zoo als het schijnt, toch eene goede werking, en er is sedert dien tijd in deze zaak goede ver andering gekomen. De Regering laat goed brood bakken en onder de ar men verdeelenook bemerkt men, dat het getal der bedelaars, die hier in veel grooter aantal als ergens elders in Europa de straten vervullen, aan. merkeljjk verminderd is. Even zoo zijn de klagten over de bestaande ziek ten tot de ooren des Konings gekomenwelke daarop ook verder zal letten en maatregelen daarstellen, om ook hierin verbetering te brengen. ZWITSERLAND. De Sociëteit van Zekerheid van het kanton Berndoor de Patriciërs op- gerigtheeft eene openbare zitting gehoudenin welke zij een adres ge stemd heeft aan de groote vergaderiog. Dit stuk vraagt: i°.dat de eisschen van Frankrijk moeten afgeslagen worden, en dat men niet tot eene toena dering moet komen, dan door middelen, die met de nationale eer bestaanbaar zijn; 2-.dat het conolusum zeer streng moet uitgevoerd worden, ten minste wat Bern aangaat; 30. dat niemand vande vlugtelingen, over wien de naaste Staten zich te beklagen hebben, moet worden toegelaten tot de mede dinging van posten in het Gemeenebest; 4°.dat niemand, die in Zwitserland vreemd is, tot de uitoefening van burgerlijke regten zal worden toegelaten, ten zij hij eenigen tijd, minstens 5 jaren, ia Bern gewoond heeft: DUITSCHLAND. Uit Weenen schrijft men van den 19 October het volgende: Koning KareiX, die reeds den 7den dezer Kirchberg verlaten had, heeft zich eerst naar Linz begeven. H. K. II. de Hertogin van Angoulcme is met. de dochter der Hertogin van Berry den 6den insgelijks derwaarts vertrokken. Het geheele gezin begeeft zich naar Goertz, om aldaar den winter door te brengen. De jonge Hertog van Bordeaux begint voor zijne jaren buitenge, wöon zwaarlijvig te worden, maar is/overigens zeer levendig en opgeruimd. H. K. H. de Hertogin van Berry houdt zich te Graetz op, maar zal zich eerlang naar Salzburg begevenom daar hare kinderen te. ontmoeten. .Uit Koblentz schrijft men, dat Z. D, H. de Hertog Bernhard van Sakscn-lVeimar met zijne beide zonen den 24Sten met tie stoomboot van daar raar Nijmegen is afgevaren. Deszelfs echtgenoote is naar Biberich afgereisd. De Groothertog van Sahen-lVeimar heeft den Hertog Bernard- tot Bonn vergezeld. Frankfort den 26 October. Alhier is dezer dagen aangekomen de Ma joor in Nederlandsche-dienst van Panhuis, lid van de militaire Bondsverga dering en buitengewoon Afgevaardigde wegens Luxemburgdezelve heefc zijne functien onmiddellijk aanvaard. GROOT-BRITANNIE: Londen den 26 October. Gisteren heeft de Tnrksche GezantRedschid- Bey, zijn eerste bezoek bij Lord Palmerstoh afgelegd; nader zal hij bij den Koning ten gehoore toegelaten worden. De Oostenrijksche Ambassadeur, Prins Eslerhazyis Maandag hier aan. gekomen en beeft gisteren Lord Palmerston een bezoek gegeven. De geruchten van-het zenden van eene aanzienlijke magt naar Eortugal, wordt door Ministeriele bladen tegengesproken. De Times behelst een vertoog, hoofdzakelijk inhoudende, dat al de graanwetten tot dus verre derzelver doei gemist hebben, en de landbouwer niet minder dan te voren klaagt. Te Dunkerrin, op de grenzen van het Ierseh Graafschap Tipperary heeft, ter zake van het innen der tienden, een bloedige oploop plaats ge had, waarbij een landman doodgeschoten en een Polnie^officier zoo gruwe lijk mishandeld is, dat men voor zijn leven vreest. Laatstleden Dingsdag voor acht dagen omstond in eene der zoogenaamde caravanen, of groote wagens, welke de heer IVonbweli, de eigenaar eener menagerie van wilde dieren, rondvoerr, bij het binnen rijden der stad Banff een omzettend gedruis. Weldra bemerkte men, dat eene leeuwin in het hok van een' buffel gedrongen, en dat er tusschen de beide dieren een vreeselijk gevecht ontstaan was. Het duurde lang eer de oppasser de leeuwin in haar hok terug konde drijven, en toen men den staat van den armen buffel onder zocht, vond men hem zoo deerlijk gekwetst, dat hij het kott daarna bestierf

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2