A0. 1836. L E Y D S C II E N'\ CÖURAN T. WOENSDAG 'DEN aösten OCTOBER. NEDERLANDEN. Ley den den 25sten October. Men meldt 'uit 's Gravenhage van den 24sren dezer het volgende: Heden morgen is Z. K. H. de Prins van Oranje naar het hoofdkwartier des legers, te Tilburg gevestigd, vertrokken. Zijne Maj. de Koning heeft aan den heer Mr. .7. G. Baron de Mey viin Streefkerk, Minister van Staat, uit hoofde van zijne voortdurende zwakke gezondheid, een pensioen verleend. Dezer dagen heeft Zijne Mai. de Koning onderscheidene benoemingen en bevorderingen bij hêt wapen der artillerie gedaan. Vaii Regeringswege is eéne som van 4000 gulden toegestaan, tot aan koop van Oostersehe Handschriften uit de boekverzameling van wijlen den Hoogleeraar Hamaker, ten behoeve der Akademische Bibliotheek te Leyden. Heden middag heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal eene zit ting met gesloten deuren gehouden, waarin over het ontwerp van adres aan den Koning, in antwoord der Troonrede, is beraadslaagd. Onderscheidene leden hebben deswege het woord gevoerd. In omvrage gebragt zijnde, is het ontwerp, zoo men zegt, met algeineeue stemmen, op slechts eene na, aangenomen. Men verzekert, dat de heer tVarin, die tegen het ontwerp het woord gevoerd heeft, zich ook daar tegen verklaard heeft. Het ont werp is vervolgens aan de Eerste Kamer verzonden, welke zich morgen met hetzelve zal bezig houden. Bij eene aanneming van het ontwerp door de Eerste Kamer, welke te verwachten is, zal het ontwerp, Woensdag mor gen, door eenê vereenigde Commissie der beide Kamers, aan Vvelker hoofd zich Graaf van Reede, Voorzitter der Eerste Kamer, plaatsen zal, den Ko ning worden aangeboden. Van wege de Tweede Kamer zijn tot leden dezer Commissie benoemd de heeren: de Jonge, van Dam van hielt, Dyckmeester, van Meeuwen, Boddaert en Gockinga. Reeds heden hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer, met het onderzoek der aan dezelve voorgestelde financiële wetten, een aanvang ge maakt. Morgen zal hetzelve worden voortgezet. Men verzekert, dat binnen weinige dagen aan de Kamers de staatkun dige mededeelingen zullen worden gedaan, welke derzelven in de Troonrede zijn toegezegd, Zijne Exc. de Minister van Financien brengt door middel der Staats courant ter kennis van IV. N., dat bij deszelfs Departement, ten behoeve van 's Rijks schatkist, wel is ontvangen de som van vijf en zeventig guldens, in drie Bankbiljetten, ieder van ƒ25-, den 17 October onder het postmerk van Amsterdam verzonden. Uit Scheveuingen meldt men, dat dit jaar de steurharing-vangst bij. zonder voordeelig uitvalt. Sinds eene mlind zijn er 29 visschers-pinken, die voor die vangst van dat zeedorp waren uitgezeild, van dezelve terugge. keerd. In de laatste dagen keerden, onder anderen, nog 8 pinken terug, ■welkehetgeen nog nooit te voren had plaats gehad700,000 stuks harin gen hebben aangebragt. Uit Utrecht meldt men van den 23 October, dat de nieuwe postwa- gendienst van Hoorn op Amsterdam, bij uitstek voldoet. Zoowel de post. wagens, als de bijwagens, welke uit hoofde van de menigte reizigers, dik wijls gebruikt worden, zijn gemakkelijk en ruim. Het is overigens een groot gemak, in minder dan vier uren tijds te Amsterdam te wezen, aldaar zes uren tijd te hebben tot het verrigten van 2aken, en dan nog des avonds ten acht ure weder te huis te zijn. Deze gelegenheid heeft men nu driemaal 's weeks en duS maakt men weinig gebruik van de in geenen deele uitlokkende schuiten. De Brusselsche bladen melden, dat dê officieren der Engelsche Ma« rine rtiet verlof afwezig, althans die zich in Belgie bevonden, van de Ad. miraliteit te Londen onverwacht bevel hadden gekregen om, hetzij op de schepen, of in de havens, Waartoe zij behooren, terug te keeren. T U R K Y E. Smyrna den 20 September. Het Fransche fregat Iphiglnie, aan boord waarvan zich de Prins de Joinviile bevindt, is naar Syrië en het eiland Rhodus vertrokken. De Gouverneur 77«sser'»-Pacha heeft den Prins gedurende zijn ■Vèrblijf vele eer bewezen. Volgens berigteh uit Alexandrie van 29 Augustus staakt Mehemed-Alie allengs alle zijne groote ondernemingen: zelfs de werk. zaamheden aan het bed van den Nijl en aan het arsenaal hebben opgehouden. Het ontbreekt overal aan geld. De uit Frankrijk gekomen ingeneurs en werk lieden worden niet meer betaald, en maken zich gereed om terug te keeren. Sedert het vertrek van den Franschen Admiraal Hugon, beweert men, dat dezelve niet alleen het bekende bevelschrift des Sultans betrekkelijk den yrijen handel overgebragt, maar ook nog andere waarborgen van Mehemed- Ali gevorderd heeft, waardoor diens stelling van onderdaan ten aanzien der Porte voor goed verzekerd zoude zijn. Tot hetzelfde einde zou ook de En- gelsche vloot onder Admiraal Rowley naar Alexandrie stevenen. SPANJE. Berigten over Parijs van den 21 October. Het Ministerieel dagblad van Parijs maakt het einde van de telegraphische depêche bekend, welke gisteren door den avond was afgebroken: Men schrijft ook dat Gomez Cordova niet verlaten heeft, dan nadat hij het fort had ingenomenwaarin de burgerlijke en militaire Overheden gevlugt Warén. Niets nieuws over zijnen fnarsch van Alcala. Rodil was den 8sten te CobsUegra. Hieromtrent leest men in het Journal des Débats: Het fort van San Pelaglo, waarin 2506 man nationale garden met 3 stuk ken geschut opgesloten waren, heeft zich, na eenen tweedaagschen tegen, stand overgegeven. Die overgave heeft voor Gomez onberekenbare voordëe- len opgeleverd. Hij heeft zich te gelijk van de kostbaarheden der hoofd kerk, van de Regeringskassen en van de schatten van bijzondere personen, die in dat fort waren geborgen en welker waardij op ten minste 15 millioen realen (omstreeks 2 millioen Nederl. guldens) geschat wordt, meestergemaakt. Na het behalen van dezen rijken buit heeft Gomez, die door zijne orde. looze hulpbenden meer belemmerd, dan geholpen werd, zich gedwongen gezien, om tegen het gepeupel, dat met hem het fort van San Pelaglo heeft belegerd, met gestrengheid te werk te gaan. De plundering was reeds met zoo veel drift begonnen en de geheele stad werd zoo zeer bedreigd, dat de Carlistische Bevelhebber dadelijk eene krachtige dagorder heeft uitgevaar digd, om die ongeregeldheden te stuiten. Hij heeft te Cordova eene Junta geheel in den geest van de partij der geestelijkheid ingesteld. Het gepeupel, in zijne roofzuchtige verwachtingen gedwarsboomd, neeft later,zijne woede in het bloed der gevangenen willen stillen, maar Gomez heeft ook daartegen even krachtige, als menschlievende maatregelen genomen. Alle berigcen roe men zijne gematigdheid, die te loffelijker was, omdat het volk na de over- winning groote verbittering en zucht tot wanorde deed blijken. Nog leest men in dit blad: Indien men het algemeenc gerucht gelooven mag, hebben de door Gomez behaalde voordeden eenen schier algemeenen opstand doen ontstaan. Eeya Priego, Carcabey en verscheiden andere vlekken en dorpen hebben den steen der constitutie verbroken en Karei F als Koning uitgeroepen. Gomez heeft zich daarop dadelijk met het organiseren der Koninglijke vrijwilligers bezig gehouden, maar het gebrek aan tucht en orde, dat steeds onder de benden van dezen naam heerscht, maakt het zeer twijfelachtig, of Gomez wel eenig wezenlijk nut van hen trekken zal. Veel wezenlijker is het voordeel ge weest, dat het bezetten van eene zoo vruchtbare streek, als de provincie Cordova, alwaar zich onder anderen vele paardenstoeterijehbevinden, hem heeft opgeleverd. Hij heeft reeds meer dan 1200 paarden daaruit getrokken, en heeft zich onder anderen meester gemaakt van degenendie zich in de stoe terij des Infanten Don Francisco bevonden. Het verzamelen van dezen buic is dan ook de reden geweestdat Gomez tot den 8sten te Cordova gebleven is. Men heeft berigten van Madrid tot den idden. De schuld zonder intresc was 2 pCt. gestegen. Men verneemt, dat de depêche van den löden loochent, dat Gomez te Seville was binnengekomen. Alaix heeft aan den Generaal Quiroga den 4den een rapport gezonden waarin hij zegt geen geld te hebben, om zijne divisie te betalen, en hein verzoekt, dit dadelijk, indien hij kan, over te zenden, als ook wagens om dè militairen zoo spoedig mogelijk te vervoeren. De Liberal meldtdat de Generaal Paon den Carlistischen Bevelhebber Sanz aangevallen, geslagen en op hem 1500 gevangenen gemaakt heeft. Deze tijding verdient echter grootelijks bevestiging. Berigten over Parijs van den 22 October. De berigten, die gedurende eenigen tijd zoo bijzonder gunstig voor Gomez en deszelfs expeditie in Andalusie geweest zijn, zijn heden geheel en al van aanzien veranderd. Wel was tevens gemeld gewordendat Gomez niec kon ontsnappen, omdat hij van alle kanten door constitutionnelen was inge sloten, doch men had gemeend, dat hij zichzoo als zoo dikwijlswel weder eenen uitweg zou banen en onverwachts op een ander punt van Spanje zich vertonnen. Men berigt evenwel thans, dat Gomez eenen zwaren neder laag door Alaix bekomen had, waarbij hij niet alleen 1000 man aan gesneu velden en 1500 aan gevangenen zou verloren hebben, maar zijn geheel leger iü wanorde geraakt en over het geheele land verspreid zou zijn. Wij her inneren ons echter hierbij j hoeveel ophef van het gevecht gemaakt is dat onlangs ook tusschen Gomes en Alaix geleverd wasen waarvan toen ook geschreven werd, dat Gomez geheel was verslagen geworden, terwijl het later bleek, dat het slechts eene schermutseling met de achterhoede geweest was; tevens zijn deze berigten nog alleen van de zijde der consti tutionnelen en van de Regering van Madrid, welke wel alles bij de hand zal nemen, om zoo mogelijk het geschokt staats-crediet te herstellen. Voor dat bovengenoemd gevecht, waarin Gomez zou geslagen geworden zijn j geleverd werd, zou Gorr.ez een' parlementair aan Alaix gezonden hebben* om te onderhandelen, hetgeen de Generaal Romero uit Jacu, den 12 October! dus berigt: 1 De opstandeling Gomez heeft een' parlementair aan den waardigen Generaal Alaix gezonnen, om hem te vragen in een vergelijk te treden; deze brave vaderlander heeft den parlementair in de Alhambra van Grenada doen op sluiten. Inwoners van Jaende vrijheidmoordende factie van Gomez loopc op hare laatste beenen, laat ons vliegen om dezelve geheel af te maken. Ook de Spaansche berigten over Londen den assten ontvangen bevestigen bovengenoemde tijding, doch met dit onderscheid, dat eerst na een tegen- spoedig gevecht Gomez den parlementair aan Alaix gezonden had. Volgens eenige berigten had Gomez te Cordova schandelijk huis gehou denalles geplunderd en vermoord, thans échter wordt bekend, dat die be rigten, uit Madrid afkomstig, geheel tegen de waarheid zijn. ZWITSERLAND. Volgens het dagblad Helvetic, is de eerste zitting van den buitengewonen Landdag den iyden gehouden. De heer Tscharncr, Afgevaardigde van Bern en Voorzitter van denzelven, heeft eene redevoerig gehouden, waarin hij be kend maaktedat de verklaring over de zaak van Conseil de oorzaak was van de bijeenroeping. Tevens meldde hij, dat Waadland tot het conclusion van den vorigen Landdag, omtrent het verdrijven der vreemde vlugtelingen, was toegetreden. Er is vervolgens eene Commissie benoemd, om bet ultimatum van den Franschen Gezant te onderzoeken, in welke Commissie de nationale of radi cale partij eene groote meerderheid heeft. Hieruit zou men misschien moe ten opmaken, dat Zwitserland tot eenen tegenstand zou komen, welke slechts droevenswaardiger verwikkelingen zou met zich voeren. Volgens berigten van de grenzen wordt de blokkade op de eene plaats streng, op de andere in het geheel niet uitgevoerd. DUITSCHLAND. De titels, welke de Keizer van Oostenrijk voert, zijn de volgende: Ferdinand I, door Gods genade Keizer van Oostenrijk, Koning van Hon. gariie en van Bohemen, van dezen naam de vijfde; Koning van Lombardije en Venetie, van Dalmatie, Croatie, Slcavonie, Galicie, Lodomirie en Illlj- rie; Koning van Jeruzalem, enz.; Aartshertog van Oostenrijk, Groot-Her tog van Toskane; Hertog van Lotharingen, van Salzburg, van Stiermarck KorintheKrain; Grootvorst van Zevenbergen; Markgraaf van Moratie; Hertog van Opper- en Neder-Silezievan Modena, Parftia, Piacenza en Guastalla, van Auschwitz en Zator, van Teschen, Frianl, Ragnsa en Zara; Vorstelijk G'aaf van Habsburg, van Tiirol, van Kijburg, Oürz erGradiska; Vorst van Trient en Brinen; Markgraaf van Ópper- en Neder-I.ousitz en Istrien; Graaf van Hnhenembs, Feldkirch, Bregenz Sonnenberg enz.; Heer van Triest, Cattaro en van den Windischen Mark.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1