lurhoofder. te paard. De trein werdt gesloten door een corps Turksche Infanteriemet de hoofdlieden insgelijks te paard. In langen tijd heeft men hier geene zoo luisterrijke en prachtige voorstel, ling gezien. Keur van costumes en rijkdom van ornamenten muntten even zeer uit, als de smaak, waqrniede alles was ingerigt en de waarheid, waar- mede deze luistervolle Turksche triotnftogt werd voorgesteld. Ofschoon het weder den gansehen dag weinig goeds voorspeldeis hetzelve echter tegen den avond eenigzins bedaarden heeft geen hinder gedaan aan dezen fraaijen optogt, die met schoon muzijk, bij helder fakkellicht, door de voornaamste straten en plijneti der stad henen trok, onder een' zeergroo- ten toevloed van aanschouwcrs, die die Studenten-feest, door luidruchtig gejuich met algetneenen lof en voikbmene goedkeuring bekroonden. Alles is in de beste orde afgeloopen. Door den hoog-edel geboren heer Baron van IVestreenen van Tiellandt Staatsraad, lid van den hoogen raad van Adel, enz., is aan de Bibliotheek van het Athenaeum te Deventer, het aangename en belangrijke geschenk gedaan van een exemplaar der Cartnina van Alexander Hegiüsgednikt te Deventer bij Rich. Paf toed in 1503, alsmede een exemplaar der even zeld zame Dialogi, bij denzelfden in hetzelfde jaar. Op den titel van het laat ste is ecue geschrevene aanteekening met de hand van Phil. Mclanchton. AFRIKA. Brieven van Oran spreken van eene nederlaag, welke Mei-Kader door hem vijandige stammen zou geleden hebben. Ziet hier hetgeen medege deeld wordt: Een gevecht heeft tnsschen Abdel-Kader en eenige Opperhoofden van stammen, door de hunnen ondersteund, plaats gehad. Deze laatsten waren verbitterd, omdat de Emir hen had genoodzaakt zich te Minah te vestigen, van waar hij ze een weinig later getrokken heeft, om hen nog verder te ver wijderen. liet gevecht is lang en hardnekkig geweest, en Abdel-Kader is, na een gevoelig verlies in manschappen en paarden ondervonden te hebben, verpligt geweest zich terug te trekken. Hij is tot zijn kamp vervolgdvan waar hij den volgenden dag vertrokken is naar Gheris, hij Mascara. Ver volgens had nog een ander gevecht plaats gehadwaarin Abdel-Kader we derom was verslagen en op hein paarden en manschappen genomen waren. De Maarschalk Claiizel heelt, bij een besluit van den 26 September, zes aanzienlijke Mohamraedaansche bewoners der stad Algiers, die voor cenigen tijd, op grond der verdenking, dat zij met de vijanden der Franschen heulden, gevangen waren genomen, uit de Fransche bezittingen in Noord- Afrika verbannen. Naar .het schijnt, waren de bewijzen van schuld, die mén tegen deze lieden heeft gevonden, niet genoegzaam, om hen in regten te veroordeelenook omdat men het cijfer van bij hen gevondene verdachte papieren niet heeft kunnen ontdekken. Het kamp van Ibrahim-üeymet de Franschen bevriendis den I3den te Mazagran door een groot aantal Arabieren aangevallen, welke echter dap per ontvangen en terug gedreven zijn. Men weet niet of Abdel-Kader daar bij tegenwoordig geweest is. T U R K Y E. Konstantinopei. den 15 September. Tusschen deUiema's (of geestelijk heid) en den Sultan is schier een openbare oorlög uitgebarsten. De verbit tering der eerstgenoemden is zoo hoog geklommen, dar zij zich openlijk tegen den Sultan verzetten, die van zijne zijde tegen de geestelijkheid geene andere gevoelens koestert dan in der tijd tegen de Janitsaren. Deze spanning kan niet lang duren, en het tijdstip eener hevige uitbarsting schijnt nabij te zijn. Men ziet eene aigemcene verworging en onthoofding der wetgeleerden en geestelijkheid te gemoetmaar zulk een bloedige maatregel kan de gevaar lijkste gevolgen hebbenen het geheele Rijk in deszelfs grondvesten schok ken. Als voorbode van het naderende onweder wordt aangemerkt, dat de Sultan beweert, dat er eene poging gedaan is, om hem te vergiftigen, en 'voorts het volgende voorval: Abdurahman-Y.Ke\\i\een der voornaamste Uiema's, in de groote zaal van het Serail komende, bleef lang in beschou wing verzonken staan voor de korc te voren aldaar opgehangen beeldcenis des Sultans, en barstte toen eensklaps uit in de hevigste uitvallen en vcrwen- schingen tegen den Sultan, waarbij hij het tentoonstellen van beeidtenissen als eene ketterij en gruwel uitkreet. Met moeite werd de bulderende schrift geleerde uit het paleis weggebragtmaar hij zette zijn geschreeuw op de straten voorten bragt daardoor het volk in groote beweging. Dit is reeds voor eenige dagen voorgevallen, en nog is Abdurahnan-'S.Kmii ongestraft gebleven, waaruit men niet anders kan ofmaken, dan dat de Sultan van eene aigemcene wraakoefening zwanger gaat. Ook wordt thans uitgestrooid, dat de Uiema's gepoogd hebben de troepen aan het muiten te brengen, toen zijn portrait in de kazerne werd opgehangen. Wanneer het besluit om de Uiema's te vernietigen eenmaal genomen is, dan zal het ook wel niet aan misdaden ontbreken, waarvan men hen beschuldigt. De Fransche Gezant te Konstantinopei, Admiraal Roussin, heeft den 13 September in een bijzonder gehoor, aan den Sultan eenige geschenken van wege Koning Lodetvyk philips overhandigd, en is daarna door Z. H. met het groote eereteeken der Turksche orde begiftigd geworden. Ook de Secretaris en eerste tolk van bet Fransche Gezantschap hebben die orde ontvangen. De Aartsbisschop van Attica heeft aan alle ouders, op straf van kerke- lïjken ban, verboden, hunne kinderen de scholen der Engelschen en Ameri- kaansche missionarissen te laten bezoeken. PORTUGAL. Lissabon den 3 October. De Koningin bevindt zich nog in de hoofdstad welke schijnbaar rust geniet, hoewel Engelsche bladen willen, dat zij steeds gereed zon zijn, om op een Engelscli schip Portugal te verlaten. H. M. heeft bepaald, dat de nationale garde eiken Zondag bijeenkomen en zich drie maanden lang in den wapenhandel oefenen zou. Volgens een besluit der Koningin, in overeenkomst van de constitutie van 1820, is de Kamer der Pairs afgeschaft. Deze Kanier bestond uit 41 leden. Zeven en twintig derzelven met de Hertog de Palmella aan het hoofd hebben eene protestatie aan de Koningin ingeleverd, waarin, onder anderen, hec volgende voorkomt: Mevrouw, volgens de staatsregeling, behoort een deel van de volksver, tegenwoordiging aan de Pairs van het Rijk; het is tevens hunne taak voor de ongeschonden bewaring van' de staatsregeling te waken; en zonder dé goedkeuring van hunne Kamer, kan geene verandering in eenige der artike len van de grondwet'gemaakt worden. Dit zijninderdaadgroote voorregten en belangrijke pligtenwelke hunne eer, de heiligheid van eenen eed, en langdurige wederwaardigheden, door hen ondervonden, niet toelaten over het hoofd te zien. Het is dan ook op die gronden, dat zij voor Uwe Majesteit, als het opperhoofd der natie, dit protest nederleggen tegen het onwettige besluit, medeondergeteekend door een van Uwe Ministers, hopende dat Uwe Ma jesteit daarvan zoodanig gebruik zal maken, dat de Portugezenzoowel als de vreemde natiën, zullen zien, dat de Pairs des Rijks geene omwentelin- bevorderen noch goedkeurenen dat eer en eeden voor hen geene jjdele klanken zijn. SPANJE. Berigien over Parijs van den 11 October. Uit Madrid wordt van 3 October geschreven Sedert mijnen laatsten brief, zijn wij, om zoo te zeggen van nieuws uit de zui.ielijke provinciën beroofd, daar ruiters van de bende vanGoniczonder scheiden renboden hebben aangehouden. Het Carlistisch Opperhoofddat zich thans te Despcnnaperros bevindt, is, als met een tóoverslag in de Sierra Morena doorgedrongenvier dagen na zijne nederlaag bij Viiiarobledo. Hét is niet mogelijk, indien de inwoners van die provincieeenige geestkracht vertoonen, dat deze handvol factieusen zich eenigen tijd kan staande hondeii zonder te bezwijken. Voor hét overige Alaixontdaan van zijne gevange nen, vervolgt Gomez met ijver en zal hem weldra bereiken. Een andere brief van den 3den meldt, dat de neer KiUiers, Fransch Zaakgelastigde, die zeer gevaarlijk ziek was, weder herstelt. Het Spaansche Gouvernement had de fondsen voor de betaling gereed. De Spaansche Zaakgelastigden bij de verschillende Hoven van hecNoor- den hebben geweigerd om den eed aan de Constitutie af te leggen. Meil schrijft van Bayonne van 6 October: Het hoofdkwartier van Don Carlos was tien 4dèn te Escoriaza, tnsschen Mondragon en Salinas gelegen. De Vorst, voor tejEscoriaza aan te komen, had Zuniga Narbaja Guevara bezocht, waarvan hij alle werken zeer naauw. keurig onderzocht heeft. Den 3den heeft hij in den avond de divisie van den Generaal Coni in oogenschouw genomenvergezelu van den Infant Si. Se. bastian en den Generaal Killdreal. Men verneemt, dat de Zaakgelastigden van Prtiissen en Denemarken Madrid verlaten hebben; zij worden te Parijs verwacht. Eene circulaire van den Minister Calatravd aan de Gezanten, Zaakge lastigden, Consuls of Vice-Consuls van het Spaansch Gouvernement buiten slands, verbiedt hen, paspoorten af te geven of het visa te verleenen aan Spaansche Onderdanen, die niet, in tegenwoordigheid der Consuls of Zaak gelastigden, overeenkomstig het Koninglijk bevel van 31 Augustus jl., den eed op de constitutie van 1812 zouden hebben afgelegd. Aan den Messagcr des Chambres wordt uit Bayonne geschreven, dac 1 Gomez aan de bewoners van Madrid eene proclamatie gerigt heeft, waarin hij hun zijne spoedige aankottfst in de hoofdstad meldt, hen vermaant zich' zonder tegenstand aan het gezag Van Don Carlo! te onderwerpen, en hen met al zijne gestrengheid bedreigt zoo zij den heilzamen raad niet volgen, dien hij hun geeft. Birigten óver Parijs Van den 12 en 13 October. Het Fransche Gouvernement heeft de volgende telegraphische depêche van Bayonne, onder dagteekening van den 11 October ontvangen: C.omez is te Ubeda op den Guadalquivir, binnengekomen waar hij voor raad van allerlei soorc gevonden heeft; de Kapiteins-Generaal van Sevilie en Grenada moeten troepen te Ecya vereenigen; er komen er nog van Carerès en van het kamp van St. Roch. Rodil is nog te Hueta. Alaix marscheert op Oseja. De Carlisten mei. dendat Sanz te Oviêdo den 2psten aangekomen is. Deze tijding verdient bevestiging. Den 9den is de Generaal Lebeau te Pampeluna binnengekomen, en de Engelschen hebbel), zonder eenigen uitslag den 8sten de stelling van Amyagena aangetast. Tijdingén van Madrid van deti 4den zijn zeer voldoende. Men verzekerde, dat de constitotionnelen eenen aanval op Estella moesten ondernemen; mén meende, datindien dezelve met kracht onder nomen werd, dezelve gelukken moest. Beiigten, ook van den Engelschen leant, omtrent het laatste gevecht van de Carlisten en Engelschen, bevestigen, dat er van beide zijden hevig gestreden is, én de Carlistéd éen 1000 tal, de Engelsche 500 manschappen buiten gevecht hadden. In het Engelsche blad de Times leest men onder anderen De Ministers van niet minder dan vijf groote Mogendheden van het Vaste land hebben thans de Spaansche hoofdstad veriaten, of zullen dit doen. Die van Sardinië, Napels en Oostenrijk zijn den 29 September te Saragossa aan gekomen, en de Russische en PruisSische zouden welhaast volgen. De in druk, waaronder de genoémde Hoven in dezen gehandeld hebben, is, dac eene omwenteling, welke door het geweld van eene losbandige Iegermagt voortgebragt wordt, noch in oorsprong noch in aard, eene wettige wisseling van regering is, welke andere Scaten moeten of mogen erkennen, en dat zulks een zeer gevaarlijk voorbeeld voor alle gevestigde regeringen daarstelt. Indien een leger naar welbehagen den Souvcrein dwingen kan tot die maatregelen welke deszelfs opgeworpen hoofden goedvinden voor te schrijven, dan wordt het leger de besturende magt in den Staat; en dan moet men het er voorhouden dat hetj burgerlijk bestuur, met al deszelfs Wetten, gebruiken, overeenkom sten, pligten en waarborgen, wélke te zamen eene Scaats-Maatschappij daar- scellen, een einde heeft. De Gaceta van Madrid van den aden behelst het volgende decreet: Er zal zonder speciale magciging van H. M,, op de nationale schatkist, of op ieder ander fonds van den Staat geeiieflei jaarwedde of pensioen aan buicenslands wonende Spanjaarden worden uitbetaald. Diegenen zelfs die, krachtens een verlof of eene speciale zending van het Gouvernement, mogten afwezig zijn, zullen géenerlei pensioen of tractement ontvangen, indien zij niet bewijzen den eed op de constitutie te hebben afgelegd. Diegenen, die -zich vóór den 15 Augustus, krachtens een verlof van het Gouvernement, verwijderd hebben, zullen geenerlei bezoldiging of pensioen ontvangen, in dien zij niet daarcoe de vereischte magtiging zullen hebben verkregen. Men schrijft van Madrid van den sden, dat de intogt van Gomez irt Andalnsie eenen grooten indruk op de gemoederen der inwoners dier provin cie heeft te weeg gebragt. Men heeft krachtdadige maatregelen genomen om deze benden te verwoesten. Vaderlandsche giften zijn reeds voor 2,000,000 realen gegeven. Muilezels zijn afgestaan voor de dienst der transporten en arcillerie; 150 paarden zijn voor de ruiterij aanbevolen. Meh heeft te Seville de gemobiliseerde garden georganiseerd. Een bataljon is denzelfden dag uit de stad getrokken. Men maakte er een ander van tirailleurs en artillerie ge reed. De marine van Cadix bereidde zich om met deze verdedigingsmiddelen mede te werken. Men dacht ceF.cya 10,000 man nationale garde en 4000 mi ters te verzamelen. Mén schrééf van Cordovadac men zich bezig hield met het versterken der stad, en dat tten troepen had uitgezonden, om den vijand te gemoet te gaan. Men zeide te Madrid, dat de renbode van Anda- lusie gedurende den nacht was aangekomen en goede tijding had medegebragt. ITALIË. De Kdning van Napels schijnt, tèn gevolge zijner jongste, reisernstig bedacht te zijn, den toestand van zijn leger, dat in vele opzigten gebrekkig is, te verbeteren. Z. M. zou, bij de jongste wapenschouwing, zijn mis noegen over dien toestand nadrukkelijk hebben te kennen gegeven, zoo zelfs, dat hij, in gramschap ontstoken, met zijnen sabel een houw zou gegeven hebben op de chakot van een' officier, die in iets misdeed. De Koning zoo echter spoedig het verkeerde hiervan hebben ingezien, en na den ailoop det wapenschouwing, in tegenwoordigheid der overige officieren, aan genoem. den officier zijn leedwezen over het gebeurde hebben betuigd. Er werden in de baai van Napels twee fregatten toegerust, wier bestemming niet be kend was/ doch die men vermoedde, dac zich onverwijld naar Spanje zou den begeven. Rome den t October. Uic deze stad wordt gemeld, dat den 24 Septem ber het vonnis over den Prins vanCanino, zoon van Lucien Bonaparte geveld is. Men wist echter nog niets van hetzelve; alleen giste men, dat hij ter dood zon veroordeeld wezen, maar door den Paus begenadigd worden. Den laatsten September was de geweten Fransche Minister Thiers, dien men meende, dat verscheiden maanden in Italië vertoeven zou, eensklaps over Florence weder naar Parijs vertrokken. Daar hij met den Paus en on derscheiden hoofden van bet Bestuur menigmaal gesprekken gehad heeft, meende men, dat hij met eene zending van Lodewyk Philips belast was. tóen schreef zijn onverwacht vertrek aan brieven uit Parjjs toe.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2