A". 1836. LEYDSCHE MAANDAG 5^ "iffiSW/Ó& N COüRAK 1'. DEN !?dcn OCTOBER. J*5 5N'<V ja aï e - Burgemeester, en Wethouders der Stad Leyden, brengen ter kennisse van de fatentpligtigc Ingezetenen dezer Stad, dat fan den 10den tot den 21 Öètober aanstaande, (uitgezonderd de Zaturdag en Zondag)des namiddags ven vier tot zes urezal geva ceerd worden tot de Afgifte der gezegelde Patentbladendienst* 183®. Leydent„den 6 October 1836. J. G. de M'ey. Ter ordonnantie van dezelve P. A. du Pui. NEDERLANDEN. LeYden d.'i röden October. Wij vernemen, dat HH. KK. HH. de Prinsen Willem en Alexander, Zo nen van Z. K.I1. den Prins van Oranje, de lessen der Professoren aan onze Hoogeschool wederom mee naauwgezetheid en belangstelling bijwonen. De verzameling van wilde en vreemde diersoorten van den Heer Martin en Cornp., welke in deze stad te bèzigtigen is, is zeker eene van de merkwaardigste, zoowel wat het getal van dieren, als ooit de schoon, beid derzelven betreft. Men staat gewis opgetogen, wanneer men de an. ders woedenste dieren, uit de hand van den Heer Martin hun voedsel ziet ontvangen, of wel wanneer zij op zijn bevel in hevigen toorn schjjnen te ontvlammen en dadelijk op zijn woord zich weder bedaren. Ook zoodanige dieren, die anders zeer zeldzaam voorkomen of in dit land nog nimmer zijn ingevoerd, bevinden zich in deze verzameling, welke wij aan alle onze Stadgcnootendaar de bezigtiging met hoegenaamd geen gevaar vergezeld gaat, ter beschouwing aanbevelen, om den staat van tamheid dier dieren, op welker naam men anders eene siddering gevoelt; en de verscheidenheid in de schepping te bewonderen. Men meldt uit 's Gravenhage van den 14 October het volgende: Heden middag beeft er ten Hove groot diner plaats, hetwelk door Z. K. H. den Grootvorst Michael van Rusland zal worden bijgewoond. Morgen zal Z. K. H. naar Londen vertrekken, terwijl Z. K. H. Prins Frederik Hendrik deze Residentie verlaten en zich naar het Nieuwe Diep begeven zal, ten einde zich aldaar naar Oost-Indië in te schepen. Gisteren namiddag zijn bij H. K. H. Prinses Frederik der Nederlanden de heeren ontvangen, die Hoogstdezelve wareir voorgesteld, om H. K. H. ge. luk te wenschen. De Staats-courant van den igden dezer, bevat het programma voor de opening van de gewone vergadering der Staten-Generaal, op aanstaanden Maandag den i/den dezer. Zijne Majesteit de Koning met Hoogstdeszeifs beide Zonen zullen bij de opening tegenwoordig zijn. Zijne Maj. heeft, bij besluit van den ioden dezer, onderscheidene be. noemingen bij de Militaire Akademie te Breda gedaan, aan het eind van weik besluit men het volgende leest: Terwijl eindelijk het Departement van Oorlog gemagtigd is, om de civiele en militaire Beambten der Akademie, die onder genot van een gedeelte hun- ner tractementen of toelagen tijdelijk op non-activiteit geplaatst waren, voor zoo veel zij zich thans nog in die positie bevinden, wederom naar gemelde Akademie op te roepen en in functie te doen treden, met uitzondering van den schermmeester D. D. Deichambre en van den isten dansmeester J. Mon- terossi, welke in afwachting van nadere beschikkingen, de helft zullen ge nieten van het aan hunne betrekking verbonden tractement. De Advocaat-Generaal Mr. van Maanen is door Zijne Maj. benoemd tot Secretaris van de Commissie tot herziening der wetboeken voor de Nè- derlandsche wetgeving. Men verneemt, dat van wege het Departement van Goilog eenige be. velen gegeven zijn tot ten uitvoerlegging van 's Konings besluit, op grond van hetwelk de ligting der Nationale Militie van 1827, op den ^November aanstaande, finaal zal worden ontslagen, en uit de sterkte der corpsen zal worden gebragt. Onder anderen is vastgesteld geworden, dat aan de mili ciens dezer ligting, die thans nog onder de wapenen mogten zijn, het pas. poort op gemelden dag zal worden uitgereikt, en wel bij bet onderdeel van het corps, waarbij zij zich zullen bevinden; zullende opzigtelijk het intrek, ken hunner wapenen en uitrusting, mitsgaders het tot stand brengen hunner afrekening, overeenkomstig de bestaande verordeningen, gehandeld moeten worden, en voorts aan de zoodanige, die niet genoeg te goed hebben op liét kleeding- en reparatie-fonds, om de reis naar hunne woonplaatsen te doen, reisgeld, ten laste van het fonds van buitengewone en onvoorziene ontvang sten en uitgaven, kunnen worden uitbetaald tot de hoofdplaats der provincie, waartoe zij als milicien behooren; dat zoodanige manschappen der buitenge wone ligting van 1831, die ter zelfder tijd met de miliciens der ligting van 1827 aan de inschrijving en de loting vdor de Nationale Militie hebben deel genomen, als daartoe geregtigd, krachtens Zijner Majs. besluit van 17 No vember 1835, in dit ontslag zullen moeten worden begrepen; dat deze man- «chappen, voor 7.00 verre zij zich met onbepaald verlof bevinden, en nog niet mogten hebben afgerekend, opgeroepen zullen worden, om zich op den 15 November aanstaande bij de depóts der corpsen, waartoe zij behooren, te vervoegen, ten einde hunne afrekening tot stand te brengen en het pas poort te ontvangen; dat, wanneer benige del- miliciens van de buitengewone ligting van 1830, die aan de inschrijving en loting voor de ligting der Natio. Uale Militie van f827 hebben deel genomen, na den 20 October aanstaande onder de wapenen zijn gehouden, en die manschappen zich op den 15 Nov. daaraanvolgende daaronder nog mogten bevinden, alsdan aan de zoodanige niettemin het paspoort zal behooren te worden uitgereikt; dat de paspoorten voor zoodanige manschappen der voormelde ligting, die thans reeds met onbepaald verlof zijn en bereids bij het corps hebben afgerekend, of die in deze po sitie zal worden gebragt, nadat die paspoorten behoorlijk zullen zijn ingevuld door de Chefs der corpsen, voor den 15 November aanstaande, aan de Gou verneurs der provinciën, waaruit de manschappen herkomstig zijn, zullen worden gezondenmet verzoek om zorg te willen dragendat de stukken aan de belanghebbenden ter hand gesteld worden; dat de Zuid-Nederland, sche miliciens der ligting van 1827, die nog in de stamboeken en voor me- morien op de sterkte gevoerd worden, van 15 November aanstaande, op die boeken en staten geroijeerd zullen wordenen dat de paspoorten voor zoodanigen, der hier bedoelde manschappen, die zich in 's Rijks hospitaal in de ziekenzalen, garnizoens-infirmerievoor den krijgsraad, of met bui- tenlandsch verlof bevinden, alsmede die het beroep van buitenlandsche zee varenden uitoefenen, en op reis zijn, eerst aan hen bij hun herstel, of.casu quo, bij hunne terugkomst van den krijgsraad bij liet corps, of bij hun terug keer in liet vaderland, zullen worden uitgereikt. Nog meldt men uit 's Gravenhage Van den 15 October! Heden morgen ten acht ure is Z. K. H. de 'Prins van Oranje met Hoogst deszeifs derden Zoon, Z. K. H. Prins Willem Frederik Hendriknaar dcfl Helder vertrokken, alwaar de jonge Prins, op het fregat de BcUona zich naar den Oost zal inschepen. Z. K. H. de Kroonprins wordt morgen in de Residentie terug verwacht. Uit eene statistieke ongave nojaens 'de aigemVene en bijzondere instel lingen voor het onderwijs, blijkt, dat er voor het hooger onderwijs in ons Rijk bestaan 3 hoogescholen3 athenaea, 68 Latynsche scholen, 5 seminaria of kweekscholen, van de Roomsch Katholijken, 1 van de Lutherschen1 der Remonstranten 1 der R. Kath. der Kleresie en 1 der Israelitente za. men 83voor het middelbaar en lager onderwijs, 70 school-districten ,2125 openbare gemeentelijke scholen; 117 bijzondere voor armen; 630 voor reke. ning van particulieren; te zamen 2872 gewone scholen; 7 instituten, als: 1 voor de vee-artsenijkunde2 voor de doofstommen1 voor blinden3 voor de militaire dienst, zeevaart enz. Behalve de in deze opgave begre pen instelling voor het wetenschappelijk onderwijs, zijn er nog verschillende scholen welke uitsluitend voor de oefening van kunsten, enz., ingerigt zijn- In Zuid-Holland bestaan 11 instellingen voor het hooger onderwijs, als 1 Hoogeschool, pLatijnsche scholen, en 1 Seminarium voor de Roomsch-Ka- tholijken, 9 school-districten en 422 gewone scholen voor het middelbaar en lager onderwijs, als 217 openbare gemeentelijke, 20 bijzondere voor armen, en 151 voor rekening van particulieren. In het Dagblad van 's Gravenhage vin den igden dezer leest men: Het Algemeen Handelsblad, van den i2den dezer, zegt vernomen te heb ben, dat Zijne Maj. de Koning, bij besluit, verschillende gratificatiën heeft verleend aan onderscheidene plaatselijke besturen en particulieren in de pro vincie Noord-Brabandter vergoeding van de schadewelke aan woningen en gebouwen is toegebragt, gedurende den tijd, dat deze in 1830 tot 1832, door de troepen van het leger te velde geheel of gedeeltelijk zijn bezet geweest. Wij meenen te kunnen verzekeren, dat dit berigt niet naauwkeurig is, en dat Zijne Maj. de verzoeken om schadevergoeding heeft afgewezen, maar, voor zoo veel daartoe termen bestonden, gratificatiën heeft verleend voor het militaire gebruik, hetwelk van sommige huizen en gebouwen in Noord- Brabitiid geinaakt is, hetgeen geheel iets anders is dan het verleenen van schadevergoeding, Uit Amsterdam fti'eidt men van din J3 October het volgende: Zijne Keizerlijke Hoogheid de Grootvorst Michael is heden middag naar 's Hage teruggekeerd, hebbende ouder anderen hier ter stede bezocht het Paleishet Museum, de Nieuwe Kerk en de tentoonstelling van schilde, rijen, en gisteren een uitstapje naar Broek en Waterland in Zaandam gedaan. Door de leden der HOofd-Commissie tot de zaken der Israëliten, alhier residerende, zijn gisteren, nïar aanleiding van het besluit Zijner Exc. den Minister van Staat belast met de generale directie voor de zaken der Her vormde en andere Eerediensten, van den 6 September 1836, N°.9, als Re- genten van het Nederlandsch-Israëlitisch Seminarium binnen bet Koningrijk der Nederlanden, geïnstalleerd, de heeren: M. Lebeen, S. B. Rubens, S, J Mulder, Alexander Tall en E. J. Symons Jr. Algemeen koestert men de verwachting, dat de nieuwe orde van zaken, geheel naar de behoefte van den tegenwoordigen tijd ingerigt, zal bijdragen, om uit dit Seminarium; dat, sedert eenige jaren, reeds vele verdienstelijke godsdienstige onderwij. zers opgeleverd heeft, ook Nederlandsche Israëlitische Godgeleerden te zier» voortkomen, die als waardige Herders aan het hoofd hunner gemeente kun. r.cn optreden. Gisteren namiddag is hier ter stede een persoon gearresteerd, die, van éen sabel en rotting voorzien zijnde, voorgaf ëen policie-dienaar te wezen; Deze persoon, die Zeer beschonken ivas, is reeds vroeger ter zake van dief stal in handen der justitie geweest. In de Amstcrdamsche courant leest men onder dagteekening van den 13 October bet volgende Op gisteren en heden is alhier, onder voorzitting van Zijne ËxC. den heer van Tets van GoudriaanMinister van Financien, gehouden de gewone zit ting van het Amortisatie Syndikaat, in welke de verrigtingengedurende hec dertiende Boekjaar,geëindigd den 30 Junij 1836 en de rekening en verant woording deswege, met algemebne stemmen door de vergadering goedgekeurd en de door de Permanente Commissie gedane voorstellen, aangenomen zjjn geworden. i Uit Groningen meldt men van den. 13 October: Heden heeft de Hooggeleerde heer A. A. Sebastian het Rectoraat dezer Hoogeschool overgedragen aan den Hoogleeraar H. C. van Haü, met hec houden eener plegtige redevoering: De animo et ingenio Gentium suis de medicina meritis evidentissimod. i.Over het karakter der volken kennelijk uit Hunne verdiensten omtrent de Geneeskunde. De prijzen voor de bekroonde verhandelingen werden hierna aan de overwinnaars uitgedeeld: eene gouden medaille in de Geneeskunde aan den heer J. L. Kijm'meitCandidaat in de Geneeskunde te Groningenin de Scheikunde aan de heer J. N. Ratnaer Student in de Geneeskunde te Groningen, in de Regten aan den heer j. IV. TsjdemanCandidaat in de Regten te Leyden, eti een loffelijk getuigschrifc aan den heer J. de WalCandidaat in de Letteren en Student in de Regten re Groningen Tot Secretaris van den AkademiScher. Senaat Is benoemd de Hoogleeraar .7. W. Ermerins. Tot opluistering van dezen Akademischen feestdhg, is heden door de hee ren Studenten eene prachtige maskerade gehouden, voorstellende den intoge van Solimanll in Belgrado ten jare 1566. Een corps Janitsaren met hunne hoofdlieden te paard opende den trein, gevolgd van eenige dienaren van Bassa's te voet, den jagtstoet van den Grooten Heër te voet en eenige opperhoofden der Solaken en Paardestaartdragers te paard nu zag men den Groot-Vizier, benevens twee Bassa's, allen te paard, en daarnavoorat, gegaan door muzijkantenPaardestaartdragers en Bassa's, Stiimait II of de Groote te paard, op het luisterrijkst en prachtigst uitgedoschthebbende aan zijne regterhand Ferhad Aganiet minder fraai en rijk gecostatmecrd omringd van dienaren en slaven en gevolgd van twee Ceremoniemeesters te voet en vier Begier Begs te paard; hierop verscheen de Mufti, met statl- gen pracht gekleed, vergezeld van Imans en trawanten, welke een wie paard, den Koran dragende, en het kameel des Sultans (gunstig, daaftoe uit de menagerie van den heer van Aken verleend) geleiden en gevolgd wer. den door de pages en de l!jfwachf-van den Sultan te voet met hunne op.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1