Het getal der kweekelingen, welke in dit jaar ontslagen zullen worden, is «iet groot, en bedraagt slechts een zevental. Drie van dezelve zijn bekwaam, om in de maatschappij te verkeeren; twee zijn zulks in eene mindere mate terwijl nog twee anderenwelke geene vorderingen van belang aan het Insti tuut gedurende hun zevenjarig verblijf aan hetzelve, gemaakt haddenmede ontslagen zijn, omdat van dezelve geen voortgang in kennis en beschaving te wachten was; zoodat dan ook deze beide laatsten hunne geloofsbelijdenis, naar de leer Oer Hervormden, niet hebben afgelegd; terwijl daarentegen vier der ontslagen wordende kweekelingen, door den heer Pastoor J. van den Burg, tot de eerste heilige-communie zijn toegelaten, en een ander, van de Israëlitische godsdienst, ten overstaan van de heeren Opperrabbijni'arnassins en leden van den grooten Kerkenraad der Israëlitische gemeente.salhieis l>iij ken heeft gegeven van uitmuntende vordering in godsdienstige kennis. De kweekelingen hebben zich zeer wel gedragen, en, even als vroeger, goede vorderingen gemaakt. Derzelver gezondheids-toestand was over het algemeen voldoende. Na het doen van het Algemeen Verslag in bovengenoemde vergadering, hebben er wederom eenige opnemingen van kweekelingen plaats gehad, waardoor de leerlingen, diejthans op het Instituut aanwezig zijn, een getal beloopen van 168. Laatstleden Dingsdag nacht is er over Nymegen weder een hevig onweer losgebarsten. In de nabijheid van de stad Grave heeft de bliksem ccne woning getroffen, waardoor een man, de broeder van de vrouw des huizes, die er juist dien nacht vertoefde, in de vlam is omgekomen; de overige huisgenoo. ten hebben zich gered, doch hebben hunnen geheelen inboedel, ingezamel- den oogsteene koe en drie Varkens door den brand verloren. Te Genek, provincie Limburg, is een zekere Toussaint Staus aange- klaagd geworden van acht personen met rattekruid vergiftigd te hebben, ten huize van zijnen schoonvader Henri Neuwisscn, van welke vijf overleden zijn. Ten gevolge der vergiftiging zijn overledenzijn schoonvader, twee zijner schoonbroeders, eene dienstmaagd, en een oud man bij het gezin wo nende. P E R S I E. "Uit Konstantinopel wordt het volgende gemeld: Te Teheran zijn ernstige geschillen uitgebarsten tusschen den Britschen en Russischen Gezant. De Russische invloed, ondersteund door den eersten Minister van den Schach, heeft eenen krijgstogt naar Herat aangeraden, om de onafhankelijke Opperhoofden in het Oostelijke gedeelte van Khorassan weder aan l'erzie te onderwerpengelijk het Noordoostelijke gedeelte van dat schoone gewest reeds voor eenige jaren weder bij Perzie was gevoegd geworden. Het nog onafhankelijke gedeelte van Khorassan, welks hoofdstad 100,000 inwoners telt, behoort bij'de Afghanistan, en de verovering daarvan zou den weg openen van den Kaukasus naar Indie. Voor den Engelschen Gezant Ellis kon de bronwaaruit dit denkbeeld afkomstig was, niet lang geheim blijven; daar evenwel Herat vroeger tot Perzie behoord heeft, zou hij geen genoegzamen grond gehad hebbenom zich tegen de uitvoering de zer onderneming te verzetten, indien niet de Russen het voornemen hadden doen kennen, om dezelve te ondersteunen en zelfs eenige hoogere Russische officieren daaraan te laten deel nemen. Er bestond dus gegronde reden ge noeg, om van de Engelsche zijde tegen dien togt te protesteren, en aan den Schach werd duidelijk gemaakt dat daardoor zijne magt te zeer verdeeld wor den, en hij alleen in het belang van Rusland handelen zou. AMERIKA. Brieven uit Nieuw-Orleans behelzen het belangrijk berigt, dat de Mexi- caansche Generaal Santa-Anna, die bij de Texianen krijgsgevangen was, terwijl hij door twee compagnien naar het hoofdkwartier vervoerd werd, waar hem vermoedelijk zijn doodvonnis wachtte, middel had weten te vinden om zich door de vlugt te redden, en dat de Generaal Urrea, aan het hoofd van een Mexicaansch leger, op Nacogdoches, eene voorname stad in Texas, aanrukte, van welke hij toen nog slechts zestig mijlen verwijderd was. De Regering van Mexico scheen veel belang in het voortzetten van den oorlog te stellen, en had eene gedwongen leening van twee millioen dollars uitgeschreven. T U R K Y E. Konstantinopel den 6 September. Onze stad is door eenen hevigen brand bezocht geworden; het geheele gedeelte der stad, Sultan Bajazid ge naamd, in het middelpunt van Konstantinopel, is eene prooi der vlammen geworden. Vele opgevulde pakhuizen zijn verbrand en de schade zal op 2 en een half millioen piasters te staan komen. PORTUGAL. Lissabon den 12 September. Het nieuwe Kabinet is dus zaamgesteld: De Graaf de LumiaresPresident van den Raad en Minister van Koophan del; Manuel de Silva Passos, voor Binnenlandsche ZakenManuel Lopez Vieira, voor Eeredienst en Justitie; de Burggraaf Sa da Bandeira, voor Financiën en ad interim vooi Buitenlandsche zaken, en Antonio Cesar de Hasconcellas Corrca, voor het Departement van Marine. Twee dezer Staatslieden, namelijk de Lumiares en de Silva Passos, hadden wel de hun opgedragen posten aanvaard, maar tevens bekend doen maken, dat zij zulks alleen ten algemeenen beste hadden gedaan en dat het nu aangenomen regeringstelsel tegen hunne over tuiging streed. De toestand der hoofdstad was niet zeer gunstig. De partijen woelden er onder elkander. De aanneming van de constitutie door de Koningin was een werk van dwang geweest van muitende soldaten en het gemeen. De bestgezinde burgers waren er zeer tegen. Onderscheidene steden echter had den het voorbeeld van Madrid gevolgd. De Gemalin van de Koningin was van zijn bevelhebberschap over het leger beroofden zijn jaargeld ingetrok ken. De Engelsche bladen laten zich zeer tegen de aanneming der con stitutie uit, en beginnen omtrent Spanje meer^eene gelijke lijn met Frankrijk te trekken. SPANJE. Berigten over Parijs van den 27 September. De tijdingen uit Madrid luiden gunstiger heerscht de grootste geestdrift om tegen de Carlisten te strijden. Vijf duizend burgers hebben zich reeds vrijwillig aangeboden. De tijding, dat Alaix aan Gomez eene nederlaag had toegebragt, schiint zich te bevestigen; men schrijft hierover bet volgende uit Bayonne van den »5Sten: Men meldt van den eisten, dat de Brigadier Alaix, Gomez te Villa Robledo aangevallen, op hem 1360 gevangenen gemaakt, twee stukken en equipagien genomen heeft. Rtdil is den 2isten uit Madrid getrokken. Men schrijft uit Cataloniedat de Generaal Marotto in Catalonie door den Brigadier Ayerbc geslagen ishet gevecht heeftvan weerskanten met veel hevigheid, twee dagen geduurd. Berigten over Parijs van den 28 September. De inneming van Requena, eerst als stellig berigtis bevonden onwaar heid te zijn, wel is die stad door de Carlisten aangevallen met plan om haar bij verrassing in te nemen, doch dit is mislukt. Ziet hier het rappoit VM| den aldaar bevel voerenden Colonel, Albornoz: De expeditionnaire expeditie van Gomez kwam den yden teUtiel, twee uren! van Requena geleggenen heeft zich aldaar negen dagen achtereenvolgen! opgehouden, het geheele land afloopende, zonder door de Christinos vér. ontrust te worden. Cabrera, Quilez en Serrador hadden zich met Gomez ver. eenigd. Den igden ten één ure in den morgen vielen 7000 Carlisten de stad op drie punten aan. Maar Requena, eene sterke plaats in de successie oorlog, is nog tegenwoordig door hare oude bastions beschermd, die daarenboven on. langs met geschut voorzien zijnterwijl de Carlisten slechts twee veldstuk, ken bij zich hadden. Het rapport meldt dat het garnizoen niet een man ge. kwest heeft. Het was zaamgesteld uit nationale garde, er was slechts eene compagnie linietroepen. De Carlisten hebben zich bij de eerste schoten van het kanon met een onbeduidend verlies teruggetrokken. Don Carlos heeft eene proclamatie uitgevaardigdwaarbij bevolen wordt, om Maria, de beschermster van alle zijne troepen, op haren geboortendag, met die plegtigheden te vereeren, als gebruikelijk is op dien van de onbe. vlekte ontvangenis en van San-Jago. Berigten over Parijs van den 29 September. De tijdingen uit dit land zijn heden van geen belang. Uit Madrid meld: men, dat de wanening van een deel der nationale garde spoedig voortgin?, en zelfs lieden van fatzoenlijke klasse zich bij de overigen aansloten. Ken deel van de garde zou in twee kampen te Guadalaxara eu Brihuega gelegei! worden. Verder wordt nog veel gemeld over de nederlaag van Gomez door Alais. j Men weet echter van de Carlistische zijde hiervan nog geene bijzonderheden en de eenzijdige berigten der Christinos zijn altijd vol leugen. Op bevel van Don Carlos worden 700 jonge lieden vereenigd, om wa. penen te ontvangen. De Generaal Cordova heeft een stuk in de dagbladen doen plaatsen, waarin hij de tegen hein aangebragte beschuldigingen weerlegt. ITALIË. Napels den 15 September. Men zegt, dat onze Koning binnen kort zich op nieuw naar Parijs begeven en zijne afgebroken reis zal voortzetten. Het huwelijk met de dochter van Lodewyh Philips schijnt nog tot stand te zullen komen; hetzelve wordt hier algemeen gewenscht. Rome den 17 September. Het schijnt zich nu meer te bevestigendat de Regering eene algemeene amnestie voor alle gevangenen, welke zich uiteen staatkundig oogpunt tegen den Staat vergrepen hebben, zal afgekondigd wor. den. Het zal een ieder vrij staan, of hij in zijne gevangenis blijven, ofnair Brasilie overgescheept wil worden waar men voor de onbemiddelden zorg zal dragen, dat zij op de eene of andere wijze hun bestaan vinden. Gelijk men verneemt zullen reeds onderscheidene dezen voorslag vernomen, en hunne familien daarvan berigt ontvangen hebben. Deze daad van genade, in welke de Keizer van Oostenrijk zoo schoon voorgegaan iswaardoorde aan. gelegenheden van vele Italiaansche onderdanen verzekerd wordenzal hier gewis zijne uitwerking niet missen. De Fransche ex-Minister Thiers kwam gisteren hier met vrouw en gezin van Pariis over Toulon en Civita Vecchia aan. Hij zal zich hier eenige weken .oponthouden. Uver Maltha heeft men berigt ontvangen, dat eene aardbeving de dis. tricten van Rossona en Crosia, in Calabrie, bijna geheel verwoest heeft. Er zou schier geen huis zijn blijven staan, en was het zeggen, dat er 192 menschen het leven bij hadden verloren en 240 anderen zwaar bezeerd of verwond waren. DUITSCHLAND. Weenen den 22 September. HH. MM. de Keizer en Keizerin zijn heden namiddag, tusschen 4 en 5 ure, van de naar Bohemen ondernomen reis, in gewenschten welstand hier aangekomen en aan het Keizerlijke lustslot Schön. hrunn «fg^cfapr. 7ij t'ijn A&or Lee vreugdegejuich v«n ecuC talrijke menfl£IC en door de gewapende burgermagt ontvangen geworden. Z. M. de Koning van Pruissen heeftbij Kabinets-order, de toestemming ingetrokken, aan een aantal officieren van alle wapenen gegeven, om naar Konstantinopel te gaan en aldaar aan de oprigting eener militaire school mede te werken. Dit besluit wordt aangemerkt als een nieuw bewijs voor de strikste neutraliteit, wier bewaring het Pruissisch Kabinet zich heeft voor. geschreven. Uit Munchen meldt men, dat het huwelijk van Koning Otho met de Prinses Amalia van Oldenburg, niet in die hoofdstad, maar te Oldenburg zal voltrokken worden. Het Koninglijk paar zou daarna naar Munchen ko men, er tot in December blijven en vervolgens de reis naar Griekenland aanvaarden. Gemelde Prinses is den 19 September, onder geleide van haren Vader, den Groot-Hertog van H'eimarte Leipzig aangekomen, en zou den 22sten dezer de terugreis naar Oldenburg voortzetten. GROOT-BRIT ANNIÈ. Londen den 28 September. Een thans in deze hoofdstad in omloop zijnde en, in weerwil van deszelfs onwaarschijnlijkheid, nog al bij deze en gene geloof vindende gerucht luidt, dat, op last van ons Gouvernementdoor den Britschen Afgezant te Parijs aan het Spaansche Gouvernement eene ken- nlsgeving zou gedaan zijn, inhoudende, dat, ingeval er door hetzelve niet onmiddellijk maatregelen ter uitbetaling van de achterstallige soldij aan het Britsche legioen genomen werdendoor het eerstgenoemde Gouvernement alsdan binnen weinige dagen schepefi naar San-Sebastian zouden gezonden wordenom bewuste troepen naar Engeland terug te brengen. Uit eene echte opgave blijkt, dat, sedert het openstellen van den thee handel door ons Gouvernement, dezelve hoe langer hoe meer toeneemt, daar de zeven eerste maanden van dit jaar, sluitende met den 5 Augustus, vergeleken bij die zelfde maanden van 1835, eene vermeerdering van invoer van 15,639,000 ponden theeop welke eene belasting van 1,279,000 ont vangen is, heeft plaats gevonden. Dezer dagen moet hier eene groote vereeniging gehouden worden,om over middelen te beraadslagen tot het afweren eener verhooging op den prijs der steenkolen, waarmede de groote ondernemers de gebruikers bedreigen. In de meeste Graafschappen is de oogst allergunstigst. Men weet denzelven niet dan bij den oogst van 1817 te vergelijken. Aan de Kaap de Goede Hoop hield men zich, blijkens de laatste brie ven, met de reorganisatie der stedelijke Besturen bezig, en was voor de Kaapstad een afzonderlijk regerings-reglement verlangd, waarbij de zooge naamde burger-raad, die van Hollandschen oorsprong is, hoofdzakelijk zal vervallen. Men trachtte er ook eene stoomboot-maatschappij op te rigten, waarvan het kapitaal 20,000 zou bedragen. Op de oostelijke grenzen was niets bijzonders voorgevallen en de Kaffers schenen zich rustig te houden. Het Huis der Lords is zamengesteld als volgt: Prinsen van den bloede, 3; Geestelijke Pairs, 30; Hertogen en Marquizen, 40; Graven en Burggra. ven, 127; Barons 191; verkiesbare Pairs voor Schotland, 16j idem voor Ierland 21. Te zamen 428 leden. Het Huis der Gemeenten bestaat uit 658 leden, in dezer voege verdeeld: Engeland 500; Schotland 53; Ierland 105. 252 leden worden door de Graafschappen verkozen; 406 door de steden en burgten.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2