A0. 1836. LEYDSCIIE V-../*u» '1V° *T!I C 0 R A N T. MAANDAG VI,I "1 v.uaX; i M o DEN 3den OCTOBER. MOBIELE SCHUTTERIJ. Oproeping der Verlofgangers van het iste Bataillon der 3 de Af deeling Mobiele Zuid-Hollandsche Schutterijtot het bijwonen der Inspectie. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydbn, gehad hebbende de voordrage van den Majoor, kommanderende tijdelijk de 3de AFdeeling Mobiele Zuid-Hollandsche Schutterij, tot het houden der Inspectie, bepaald bij Zijner Majcsteits besluit, van den a- |ulij 1834, N°. 88; roepen bij deze op, alle de zien met verlof bevindende Onder Officieren en Manschappen van opgemeld Bataillon, als ook de zoodanigen, wélke tegen het ontslag van hunlieder plaatsvervangers bij hetzelve zijn ingedeeld, om te compareren \p IVocnsdag den §den October aanstaande, des morgens ten 9 ure, op het Plein van de Ruïne, ten einde door welgemelden Heer Majoor te worden geïnspecteerd, gekleed in Groot Tenue, en voorzien van de IVapening, het Ledergoed, ais ook de groote en kleine Eouipementstukkenwelke zij van het Korps, met verlof gaande, hebben mede genomen, terwijl degenen, die bij de Inspectie ontbreken, of zich gedurende dezelve niet behoor lijk gedragen, of wel hunne kleeding en wapening hebben verwaarloosd, bij het Korps disciplinair zullen worden gestraft, 111 zoo verre 'er gecne termen zijn, 0111 hen aan den Krijgsraad over te geven. En informeren Burgemeester en Wethouders wijders den belanghebbenden dat geenen der Verlofgangers van deze Inspeetie kunnen terug blijven, dan de zoodanigen, welke van het Bataillon bij andere Korpsen zijn gedetacheerd, als ook die, welke van woon plaats zijn veranderdingeval hun nieuw domicilie meer dan vijf uren van deze Gemeente is verwijderd, en eindelijk degenen, welke door ziekte buiten staat zijn, zich naar de plaats der Inspectie te begeven, in welk laatste geval van wege dezelve daarvan een be wijs, afgegeven door den Officier van gezondheid van de Afdceling Kurassiers, vóór den aanvang der Inspectie, zal behooren te worden overgelegd; tot afgifte van welk bewijs Zijn Etl. dagelijks, des morgens van 10 tot 11 uren, ten zijne huize in het Noordeinde, Wijk I N°. 147, zal vaceren. Vermanende wijders alle Verlofgangers, door eene getrouwe opkomst, stiptelijk aan •öeze oproeping te voldoenen zich alzoo voor de nadeelige gevolgenwelke uit nalatig heid zouden ontstaante vrij waren. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydcn, op den 26 September 1836. J. G. de Mey. Ter ordonnantie'van dezelve, P. A. du Pui. de LIT- ille, pout int li cl6- G, Main 's ten lult k, preses- tene Pat} insche Bil' en, Nam >k, in Ja yden, zul- Perkoopti irum de tot Orient* Msmeds PALOGKi trde, Gril' rkundigt O komen; be nde het e Hoogland, en Morgt» -en vooriuf- 1 in 4°, ®e1 lid. ihrijving 'r ■le bijzor.tr. tl. e Leyden. NEDERLANDEN. Leyden den 2den October. De Wel-Eerw. Zeer Geleerde Heer H. P. Timmert Verhoeven, Theol. Dr., toor de beroeping herwaarts bedankt hebbende, zoo is door den Eerw. Bree- Jen Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier, ter vervulling der openstaande vacature, op den 30 September, het navolgend twaalf- en ustal van Predikanten gemaakt: Twaalftal: D. D. A. Slotenmaker, te Maassluis; B. Ter Haarte Arnhem; B. Pyzel, te Voorburg; .7. A Anspach, Theol. Dr., te Deventer; J.G.Betz, te 's Hertogenbosch; .7. P. van Harencarspelte Voorschoten; N. .7. A. Rol- knm, Theol. Dr., te Schiedam; P. Boelei, te Noorddijk; A. C. de Meiijer, Theol. Dr., te Arnhem; T. C. R. HuydecoperTheol. Dr., teZutphen; .7. it Voogtte Nijmegen, en .7. H. Biisken, te Werkendam. Zestal: D. D. B. Ter Haar, A. Slotenmaker, D. Pyzel, J. II. Biisken, N. J. ARoldanus. Th.ol. Dr., en .7. E. de Poegt. Laatstleden Vrijdag heefc Z. K. H. de Kroonprins van Pruissen deze stad met een bezoek vereerd, zijnde Hoogstdezelve ten huize van den Heer von Siebold afgestapt, en heeft, na het Ethnographisch Kabinet vanZEd. te hebben bezigcigd, eene wandeling naar de St. Pieters Kerk gedaan, en ver volgens door het .merkwaardigste gedeelte der Stad, vergezeld van Professor ran Assen, bij wien Z. K. H. gedejeuneerd heeft, en van den Heer von Siebold, en is omstreeks 2 ure naar 's Gravenhage teruggekeerd. Zaturdag; nacht omstreeks 3 ure is alhier gepasseerd een renbode, belast met depeches voor Z. K. H. den Grootvorst Michael, thans te 's Gravenhage. Deze renbode kwam van Warschau en begaf zich naar 's Hage. Ook passeerde alhier gisteren Mevrouw de Gravin Bentinckuit Engeland, tomende laatstelijk van 's Gravenhage, zich naar het Loo begevende, al waar zij zich eenige dagen zal ophouden. Heden Zondag morgen, omtrent 8 ure, is deze stad doorgetrokken, na van paarden verwisseld te hebben, Z. K. H. de Kroonprins van Pruissen, ziclt van 's Gravenhage naar Berlijn begevende. Z. K. H. neemt den weg over Utrecht, Arnhem en Cleef, alwaar Z.K. H. heden nachtverblijf zal houden, om morgen de reis verder voor te zetten. Maandag morgen, tusschen 8 en 9 ure, zullen ook deze stad passeren, TIM. KK. HH. de Prins en Prinses Albert van Pruissen, benevens H. K. H. Prinses Charlotte, zich mede naar Berlijn begevende, dezeltde reisroute als de Kroonprins van Pruissen nemende. Men schrijft uit 's Gravenhage van den 30 September: Gisteren avond hebben HH. KK. HH. de Grootvorst Michael van Rusland en Prins Albert van Pruissen de voorstelling in den Franschen schouwburg met Hoogstderzelver tegenwoordigheid vereerd. Heden middag is er groot diner bij Z. K. H. Prins Frederik gehouden, hetwelk door alle de leden van het Koninglijke Gezin benevens de bnicen- lmdsche Prinsen, die zich in deze Residentie bevinden, is bijgewoond. Gisteren avond heeft er bij den Pruissischen Gezant aan ons Hof, eene luisterrijke partij plaats gehad, welke, onder anderen, door HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der NederlandenHH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pruissen, Z. K. H. den Kroonprins, van Pruissen, en Z. D. H. Je Hertog van Saksen-IVcimaris bijgewoond.. Heden zal Z. K. H. Prins Hendrik, derde Zoons des Prinsen van Oranje, die eergisteren zijne geloofsbelijdenis heeft afgelegd en als lidmaat der Her vormde Kerk bevestigd is geworden, de Voorbereiding tot het H. Avond- maal, en overmorgen dat Avondmaal zelve, voor het eerst bijwonen. Zijne Maj, heeft een besluit uitgevaardigd van den 24 September 11., houdende wijziging van het reglement voor het loodswezen van Terschelling en het Vlie, goedgekeurd bij besluie van den 5 Julij 1835. Reeds vroeger had Z. Exc. de Minister van Financien aan de Ambte naren der registratie te kennen gegeven, dar Z. Exc. zich niet bevoegd achtte om te beslissen, in hoe verre de Ambtenaren van den burgerlijken stand voor Je aanhechting van losse nota's, in stede van extracten uit de registers van overlijden, bij huwelijks-voltrekkingenvoldoen aan hunne verpligting, bij let burgerlijk wetboek voorgeschreven, maar dat, voor zoo verre de rede is van nota's, welke ongeteekend waren, en waarvan geene melding was ge maakt in de huwelijks-actendeze stukken, uit dien hoofde, geoordeeld U)n piet aan het zegel te zijn onderworpen. Onlangs echter heeft Z. Exc. Minister van Justitie, aan de daarbij betrokken Ambtenaren te kennen ge geven dat, vermits de partijen in eene huwelijks-actein het algemeen steeds 'bij authentieke acten moeten overleggen het bewijs der toestemming hunner adscendenten of den aangeboden acten van eerbied; of van liet over. lijden der adscendenten of van de redenen, waarom die toestemming niet is kunnen gegeven of de acten van eerbied niet aangeboden worden, er mits. dien ook, volgens het gevoelen van den Procureur-Generaal, geene reueecn bestaan, waarom deze verpligting (van authentieke acten). zouden option, den wanneer die adscendenten overleden zijnin dezelute gemeenteal waar het huwelijk wordt voltrokken. Naar men verneemt, is het de meening van het hoogqr Bestuur, dat" de Kerkvoogden gerangschikt moeten worden onder de colleglea en'instel lingen, bedoeld bij artikel 11, N°. 1, der wet van den 16 Junij 1832, zoo dat her bestuur der registratie de bevoegdheid heeft, qui de registratie te vorderen van de benoemingen door dezelve gedaan, voor zoo verre dezelve aan die formaliteit onderhevig zijn, bij voorbeeld, die van een Ontvanger. Reeds vroeger is uitgemaakt geworden, dat Kerk-fabrijken, met betrekking- tot acten, door dezelve gepasseerd wordende, met openbare administratien of instellingen gelijk gesteld moeten worden, en dat zij derhalve verpiigc zijn, om de bedoelde acten, (gelijk bij voorbeeld de processen-verbaal van aanbesteding van reparatien aan kerkgebouwen), binnen de bij de wet be paalde termijnen, aan de formaliteit de registratie te onderwerpen. Nog meldt men uit 's Gravenhage van den 2 October: Gisteren middag is er weder groot diner van 50 couverts, ten Hove, het welk door de leden van het Koninglijke Gezin, benevens de Russische en Pruissische Vorsten wordt bijgewoond. Ook dien morgen is er, in de Maliebaan alhier eene groote wapenschou wing over de in deze stad in bezetting liggende afdeeling grenadiers, in hec bijzijn van eene talrijke menigte, gehouden, en heeft dezelve veie manoeu vres verrigt. Algemeen prees men de goede houding der manschappen, en de bijzondere juistheid, waarmede de exercitien werden volbragt. Heden hebben HH. MM. de Koning en Koningin en alle de leden van het Koninglijk Gezin, de bediening van het H. Avondmaal in de Groote Kerlc bijgewoond. Dit was de eerste kerkgang, na Iioogderzelver bevalling van H. K. H. Prinses Frederik. Ook hec nieuw aangenomen lid der kerk, Z. K. H. Prins Frederik Hendrik was voor het eerst bij deze plegtigheid tegenwoordig. Bit resolutie van Z. Exc. den Minister van Financien, is voor eene toe. stemmende beantwoording vacbaar geacht de vraag: of de uitspraken van het collegie van Hoog-Heemraden als geregtelijke acten zijn te beschouwen en als zoodanig aan de daarvoor staande regten onderworpen zijn, en zulks uit aanmerking, dat art. 222 der grondwet en de besluiten van 7 February 1817 en 16 Junij 1820 de Hoog-Heemraadschappen en andere soortgelijke collegien bevestigd hebben in de uicoefening van al (ook regcerlijk) gezag, hetwelk aan dezelve bij hunne bestaande reglementen is opgedragen, behou dens alleen de twistgedingen over eigendom of daaruit voortspruitende ree- ten, over ochuidvurdciing of burgerlijke regten, welke bij art. 1Ö5 dei grond, wet bij uitsluiting aan de kennisneming der regterlijke raagt zijn opgedragen, voor zoo verre nog de conservatie der dijken en polders niet-in een dadelijk verband daarmede staat. Uit Amsterdam meldt men van den 29 September: V/ij vernemen dat in eene gisteren avond gehoudene vergadering der Direc tie en Commissie tot den geprojecteerden ijzeren spoorweg tusschen onze hoofdstad en Haarlem, besloten is dat dezelve zich vooreerst niet als ontbon den zoude beschouwen, maar dac aan Z. M. een rekwest zou worden gerigt, met verzoek om in de oorspronkelijke concessie eenige wijzigingen te ma ken, en wel i". de bevoegdheid om slechts een enkel spoor te leggen 52". eene geringe verhooging der tollen; 30. een langeren duur der concessie004°. ota de liaiite van uen interest te verhoogen, zijnde bij de oorspronkelijke con cessie bepaalddac de tollen zouden worden verminderd zoodra die interesc meer dan de 10 pCt. mogt bedragen. .Men verneemt, dat hec verzoek om gratie, ingediend bij Zijne Maf. den Koning door Jan Kenter, welke wegens het vermoorden eener oude vrouw door het Hof van Assises alhier tot den dood is veroordeeld, is ge wezen van de hand. l'it Groningen meldt men van den 26 September: Het Algemeen Verslag, wegens het Instituut van Doofstommen, alhier gedaan in de vier en veertigste jaarlijksche vergadering: den 25 Julij 1.1., luidt wederom gunstig voor dat weldadig gesticht. Op nieuw heeft het in het 1111 verloopene jaar niet ontbroken, noch bij jden vreemdeling, noch bij den Nederlander, noch bij de Regering in ons Vaderland, noch bij het bestuur van deze stad, noch eindelijk bij het Koninglijk Gezin, aan belangstelling in, en behartiging van dargene, wat voor deze menschlievende instelling, als nuttig en heilzaam kan worden geacht. Ofschoon het departement Uithuizen en Uskwert, dat laatstelijkals tellende negen leden, nog op de lijst der departementen voorkwam, heefc opgehouden té bestaan, en er geene nieuwe departementen zijn opgerigt, (waarmede de Directie zich gevleid hadnadat door Z. Exc. den heer Minister van Binnenlandsche Zaken aan haar verzoek, op de meest verpligtende wijze, gehoor was gegeven en de heeren Gouverneurs der onderscheidene provinciën waren uicge-ioodigdom het daarstellen van nieuwe departementen bevorderlijk te willen zijn), is in negen departementen, het getal der leden met" 197 vermeerderd, daaronder begrepen het getal der leden te Batavia. In 28 departementen, de beide bier voren genoemde vervallene departementen, daaronder begrepen, is het getal der leden met 137 verminderd, zoodac hec Instituut zich nog mag verheugen in eene aanwinst van ,69 leden. Op Java werden tot hiertoe nu en dan collekten of inschrijvingen ten behoeve van het Instituut gedaan, welke van tijd tot tijd meer moeiieiiik werden en minder gunstige uitkomsten opleverden. De departement; directie aldaar heeft het daarhenen weten te leiden, dat in Neërlands Oost-Indische bezittingen, even als in het Vaderland, liet lidmaatschap is aangenomen door een aantal personen, welke zich verpligt hebben, jaarlijks eene vaste som te zullen contribuerenwaardoor de inkomsten des Instituut» in die streken meer verzekerd zijn; tellende dit departement reeds 150 leden, behalve the in de buitenbezittingen, welke cot hiertoe nog niet ziin opgegeven. Van de, ter plaatsing opgeroepeneDoofstommen, zijn in dit jaar 21 over gekomen.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1