O. T U R K Y E. Konstantiï\v,ï den 31 Augustus. Volgens de hier in omloop zijnde ge- tuchtcn, is Silisma op dit öogenblik reeds geheel door de Russen ontruimd ®n do 'enen Commissaris van den Grootcn llccrden tegenwoordige» Stad houder van Wuiuin, bezet. Den 23Sten-dezer bevonden zich geene Russen weer te Silistria, dan die voor de diensc der vesting volstrekt noodig waren, cn de Generaal Mw. avleff rtiaakie zich tot zijn vertrek gereed. Onder de te Konstantinopel aanwezige Engelschen, wordt thans weder van de waarschijnlijkheid der vervanging van Lord Ponsonlry door een .ander Rritsch Gezant gesproken. Hij zeil moet te kennen gegeven hebben, dat hij zijne terugroeping verlangt; hetgeen weliigc met andere woorden zal willen betcekcncn, dat Lord talm ent on zijn gedrag in de zaak van Churchill niet goedkeurt. Wenigt b'etreuren de Whig's het reeds, dat bij deze gelegenheid het aanzien der Porte op nieuw zulk ecnen gevoeligen stoot gekregen heeft. Smyrna den 26 Augustus. Op den 24sten werd, met dezelfde vreugde en geestdrift als verleden jaar, de verjaardag van Zijne Maj. den Koning der Nederlanden gevierd. Zoowel de Nederlandsche onderdanen alhier geves tigd, als de beschermden van het Nederlandsche Consulaar, begaven zich dos morgens naar de kapel, alwaar opregte en vurige gebeden voor Zijner Majeatcus welzijn, cn voor de geheele Koninglijke familie ten Hemel wer den opgezonden. Van 's morgens vroeg hadden de onderscheidene Consulaten hunne vlaggen opgehcschcn, en de Ooscenrijksche oorlogschepen, benevens de Fransciic oorlogsbrik Dupetit Thouartlieten van hunne groote masten de Nederlandsche- kleuren waaijen. liet koopvaardijschip de Snelheidbenevens de Oostenrïjkschc en Fransche schepen, deden salutschotenterwijl deze merkwaardige dag geëindigd werd met een maaltijd bij den Nederlaudschen Consul-Generaalbij welke gelegenheid mee geestdrift verscheidene toasten op hei Koninglijke Huis gedronken werden. NOORWEGEN. Uit Christiania meldt mendat liet Rijksgerigt eindelijk uitspraak heeft gedaan in de /aak van den Staats-Minister Löwenskjolden hem in eene geld boete van duizend spctiedaalders, met de kosten van het proces, verwezen, dewijl hij niet geprotesteerd heeft tegen het Koninglijk besluit van 2 julij laatstleden- bij hetwelk de Noorwcegsche Storthing onverwachts is ontbon den, zonder dat de afdeeling van den Staatsraad, die in genoemde hoofdstad gevestigd is, daarover alvorens was geraadpleegd. Deze uitspraak is des te gewigtiger, dewijl er nit blijkt, dar, volgens het oordeel van het Rijksgc- rigt, de Ministeriële verantwoordelijkheid zich ook tot de uitoefening der Koninglijke praerogativen uitstrekt. RUSLAND. Uit Hamburg meldt men van qo September: ileden is hier berigt ontvangen van een ongeluk, hetwelk den Keizer op zijne reis in Rusland is overkomen. Tnsschen Pensa en Tambolf, nabij het stadje Czembor, zijn namelijk de'paarden van het Keizerlijk rijtuig aan het hollen ..egaan, ten gevolge waarvan de koets in de drooge gracht dier plaats is geslingerd en den Keizer, door den geweldigen val, de linkerarm is ont wricht. Z. M. rjoet voorloopig te Czembor blijven. De laatste berigten wegens den toestand des Keizers, luiden overigens zeer geruststellend. PORTUGAL. Omtrent het onderscheid van de constitutie van 1812 in Spanje en die van iSïo in Portugal wordt opgemerkt, dat dezelve daarin bestaat, dat deze laatste verklaart van den boezem des volks en niet van den Koninglijken wil uit te gaan; zij erkent slechts eene Wetgevende Kamer in stede van twee. Daarenboven stelt zij vast de regtstreeksche verkiezing bij stemming op eenen eenigen dag over de geheele uitgestrektheid des lands, in plaats van de werk zaamheden der kieskollcgien te laten plaats hebben. De constitutie van 1820 is tot driemaal .toe door Joao VI en door Don Miguel bezworen geworden. Koning Joao had te Rio Janeiro den eed op dezelve afgelegdvoorts bij zijne ontscheping te Lissabon en nu laatstelijk in October 1822; in 1823 werd zij afgeschaft. Tijdens de troonsbestijging van Donna Maria had niemand op het herstel dier staatsregeling aangedrongen; het gebeurde van den huldigen oogenblik is niets dan de weCrgalm van hetgeen in Spanje heeft plaats gehad. SPANJE. Berigten over Parijs van den 20 September. Men meldt van Madrid van nden: De gestrengheid, met welke de Autoriteit voortgaat, bij het afleveren der paspoorten, welke meer cn meer zeldzaam worden, verhindert echter niet dac zeer velen ontwijken. Eene menigte inwoners van de hoofdstad wagen her oin zonder paspoorten te vertrekken, en daarom wordt de weigering van het Gouvernement belagchen. In een blad schrijft men, dat eene der redenen, die zoo vele Spanjaarden hun vaderland doen verlaten, daarin gelegen is, dat onder de zoogenaamde grondwetsgezinden zich reeds weder soorgelijke partijschappen openbaren, als in 1823, en dat dus maar al te veel grond bestaat voor de vrees, dat Spanje aan nog grootere verwarring en heviger omwentelingstooneelen ten prooi zal worden, dan thans reeds het geval is. Het Ministerie Calatrava en de heer de Mcndizabaldie daarop grooten invloed uitoefent, behoort, volgens deze brieven, tot de party der zoogenaamde vrijmetselaars, welke partij wel voor zeer liberale regeringsvormen gestemd is, doch desalniettemin het Koninglijk gezag onaangerand wil laten. Tegenover de partij van het Ministerie begint thans die der zoogenaamde Comuneros, welke men de Spaan- sche Jacobijnen zou kunnen noemen, met dit onderscheid echter, dat zij van Spanje een bondgenootschappelijk gcmcenebest zouden willen maken, het hoofd weder op te steken. Deze Comuneros zijn in de clubs reeds de magtigste. Omtrent de nederlaag van den Brigadier der Christinos, Lopez, schrijft men nog het volgende De nederlaag van Lopez is geen vout van dien officier; ziet hier daad zaken: de brigade ouder zijn bevel die van Gomez ontmoet hebbende, veel grootcr in £etalbestreed haar eerst met goed gevolg maar de Briga- dier Lopez oordeelendedat hij weldra door meerdere strijdmagt zou versla gen wordenbeval den terugto'gt. Zijne troepen weigerden dit en riepen verraad! Op die woorden vat Lopez eene lans en werpt zich op den vijand; gewondomringdwordt lnj gevangen genomen en zijne ongedisciplineerde soldaten in stukken gehakt. De zamenstelling van het Kabinet schijnt zoodanig te wezen, als wij in onze vorige hebben opgegeven. Een bével.van de Koningin beveelt, dat de nationale garde van Madrid dadelijk georganiseerd worde; daarom gebiedt zijop aanvraag van den Mi nister, dat de verkiezingen van officieren, onder-officieren en corporaals den zelfden dag plaats hebben, dat is, den 11 September, op dat alle regt heb bende van hun kiesregt kunnen gebruik maken. De Luitenant-Generaal, Minister van Oorlog, Marquis de Rodilheeft Madrid den loden verlaten, het Opperbevel van het Noorder-leger op zich gaande nemen, ter vervanging van Cordova; hij had tot hiertoe niec willen vertrekken, omdat hij, ten einde zijne troepen te betalen, eene aanmerke lijke som gelds wilde medenemenwelke som het hein eindelijk gelukt is van de schatkist te verkrijgen. Zendelingen van Don C'ar/os doorloopen het latidverspreidende dat Frankrijk ten dienste van Don Carles en ter onverwerping van de constitutie van i8t- zal tusschen beide komen. Berigten over Parijs van Jeu 21 September. De komst van Mendizabal in liet Ministerie van Financiën heeft het ver trouwen aan de schuldeischers van den Staat wedergegeven. Men hoopt, dac de geest van hulpbronnen, welke hem onderscheidt, de ledige ruimte ia de schatkist zal weten te vullen. Hij is het, die de ligting van 50,000 man geraden heeft, als ook de som, gevorderd om zich er van vrij te koopen de mobilisatie van de nationale garde en de gedwongen leening. Een ander nieuws heeft ook toegebragc om de hoop der vrienden van den tegenwoordigen toestand te doen herleven, namenlijk dat van de twee. dragt in den Raad van den Pretendent. Men verzekert, dat Erro den Pre. tendenc had aangeraden, de constitutie en de amnestie af te kondigen, aan welke alleen de Ministers, sedert den dood van Ferdinandzouden onttrok, ken zijn. Het absolucismus echter van den Bisschop van Leon zou gezege. praald hebben. In Neder-Arragon eu het Koningrijk Valenciaworden de factiën dag aan dag meer te vreezen, het is een tweede Navarre. Men meldt thansdat Gomez wel plan gehad hadom Madrid aan te vallen en te overrompelen, doch dat hij daartoe de hulp van Cabrera en an. dere bendeuhoofden willende gebruiken, van eerstgenoemde een weigerenii antwoord ontvangen heeft, en daardoor dat plan mislukt is. De Colonel Burl van Valenciaaan wien na het uitroepen van de con. stitntie in die stad de rang van Generaal verleend werden die daarop tegen de Carliscen mee 250 man werd afgezondenis geheele verslagen. De werkzaamheden van de mobilisatie van de nationale garde, en die van de ligting van manschappengaan met meer activiteit voort. Uit Bayonne wordt gemeld, dac er den i3den dezer aan den kant vaa Loyola, bij Astigarragaeen vrij scherp gevecht had plaacs gehad. De Britsche hulpbenden en Christinos hadden aldaar de Carliscen aangetast, 01a zich van den groocen weg meester te maken,maar waren met verlies terug, geslagen geworden. Aan het hoofdkwartier van Don Carlos, die den 13de» des avonds te Hernam was aangekomenwas een rapport van den Opper, bevelhebber Villareal ontvangen, nopens een gevecht, dat de Brigadier Castor Andechagaden pden, nabij Castro Ordiales aan den vijand geleverd had. Ilij had denzelven eene volkomen nederlaag toegebragt en hem 36 ge. vangenen afgenomen, waaronder den aanvoerder der kolonne en twee andere officieren. Berigten over Parijs van den 22 September. Uit Madrid meldt men van den iqden, dat Mina tot Inspecteur-Generaal van de nationale militie van het Koningrijk benoemd is. Deze benoeming zou strekken om dezen invloedrijken man te meer aan liet Bestuur te ver binden. De Autoriteit te Madrid, had den iaden eenige ongerustheid gekoesterd, omtrent het bewaren der rust; maar de maatregelenwelke zij genomen heeft, of de goede geest der burgers, hebben alle wanorde verijdeld. Een batal. jon van de nationale gardewas op het Prado vereenigden de Kapitein- Generaal was aan het hotel der poscen. Indien het oproer zich vertoond had, zou het warm zijn ontvangen geworden. Men heeft echter geen oploop te betreuren, alleen is een jongeling gevat, die uitriep: Leve het Geweenebest, mijne vrienden Naauwlijks is Mendizabal in functie of onderscheiden belangrijke maat regelen zijn genomen, die nader opgegeven zullen worden. Een Koninglijk besluit beveelt de bespoediging der verkoop van de kloosters en edelgesteentensaan dezelve behoord hebbende. Een ander besluit beveelt de zamenstelling van eene Commissie voor bet reglement van het tegenwoordig systeem van tienden en praimissen. Een derde besluit heeft betrekking op de vrijstelling van de dienst. Uit Bayonne meldt men van 17 September, dac Don Carlos, na zijne krijgsmagt in oogenschouw te hebben genomen,den i4den te Tolosa terug, gekeerd is. Er is sedert vier of vijf dagen groote beweging onder deChris- tinös-croepenzij schijnen zich aan de boorden van den Ebro te vereeni- gen. Deze vereeniging zou, zegt men, tot doel hebben te verhinderen, dat er eene nieuwe expeditie van de Carliscen uic Navarre trok. In de Scntinellc des Pyrenees leest men: De Generaal Lebeauwiens werkeloosheid de algemeene aandacht tot zich getrokken had, heeft doen bekend worden, dac hij met dezelfde moeijelijk- hedenals zijne voorgangers te strijden had, namenlijk gebrek aan leeftoge en soldij. Men zeide, doch niet als zeker, dat het Engelsche Gouvernement zich voortaan mee het onderhond van deszelfs legioen zou belasten. Men verzekert, dat Don Carlos in een manifest, onder bet Carlistisch leger verspreid, bekend had gemaakt, dat hij zich aan het hoofd van liet leger ging stellen. DUITSCHLAND. Weenen den 15 September. HH. MM. de Keizer en Keizerin zullen mor- gen den iódcn, Praag verlaten, en den i8den te Weenen aankomen. De terugkomst van HH. MM. zal door eene algemeene verlichting gevierd worden. Het getal derdit jaar te Baden-Baden aangekomen vreemdelingen, be droeg op 28 Ai gustus jl. 12,438. Te Kassei is in den nacht van den i-den dezer de geschutgieterij afge brand, waarbij verscheidene menschen, door het nederscortende puin, meer of minder zwaar zijn gewond geraaktde belendende gebouwen hebben veel geleden. GROOT-BRITANNIE. Londen den 21 September. Leopold van Belgie is op het kasteel van Wind sor aangekomen en lieefc daar bij HH. MM. liet middagmaal gebruikt. Lord Palmerston cn andere aanzienlijke personen hebben met hem den avond door- ge'-ragt. De Tory-bladen gaan voort zich lievig tegen het Ministerie en vooral Lord l'alnitrston uit te laten. Zij schrijven aan hem den tegenwoerdigen ver warden toesrand van zaken in Europa toe. Men verzekert, dat, ten gevolge der jongste gebeurtenissen in Portu gal eenige linieschepen derwaarts zullen worden gezondenter bescher ming van de Britsche personen en eigendommen zoo dit noodig mogt zijn. Men heeft nog geene verdere berigten uit Lissabon. Dit heeft juist nadeelig ter beurze gewerkt, daar zulks tot allerlei geruchten wegens ongeregeldheden in Lissabon aanleiding gegeven heeft. De Portugesche en alle andere fondsen hebben daardoor weder eene achteruitgaande beweging ondervonden. Volgens een kortelings geleden uitgegeven berigt aan de deelhebbers aan den Tunnel, of gang onder den Teems, is dezelve thans meer dan 700 voet gevorderden de gelukkige uitslag van de onderneming buiten twijfel gestelddaar men thans op goeden grond arbeidt. De bestuurders zwaaijen grooten lof toe aan den Ingenieur, den heer Brunei. De Rege ring heeft tot dusverre 40,000 voorgeschoten, en is voornemens, binnen kort een nader voorschot, van 10,000 te doen. De Engelsche dagbladen berigten dat het doel der reize van Leopold gelegen is in het huwelijk van Prinses Victoria met zijnen neef den Prins van Coburg. F R A N K R IJ K. Pahijs den 20 September. De Moniteur bevat heden de volgende nominacien: De Generaal Bernard is tot Minister van Oorlog benoemd. De heer Martin (Ju Nordj tot Minister van Openbare Werken, Koop handel en Landbouw. De heer Duchatel is belast met het ad interim, gedurende de ziekte van den heer Martin (du Nord~).

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2