Ite dienst der Roomfch Kathollike gemeentemet de daarbij gebruikelijke pleg- tigheden, ingewijd. Na de inwijding is de plegtige Hoogmis door Z. H. W. gecelebreerd, in tegenwoordigheid van Zijne Exc. den Gouverneur der pro. vincie Groningen, den rProviiicialen en Plaatselijken Commandant, Van de Commissien uit hactCtoüeJtiefltiler Gedeputeerde Staten, uit den Raad dezer stad, uit hecColJfigie-)vljir"Oip3tèr4ii en Professoren onzer Hoogeschool, en van de Commissien'dit dt RegtWrfkeii ei: uit de Leeraren der onderscheidene Godsdienstige gezindheden, 'wBHte alle tot de bijwoning van de viering der voor de Roo 111 sch-Katholijkeu_dezer stad zoo heugelijke plegiigheid waren uitgenoodigd. De Pastoor van' de Roomsch-Katholijke gemeente te Delfzijl hield eene toepasselijke Igs'rFeiM in alles werd besloten met het zingen van een Te Deum laudamuS. O O S T - I N D I E. Den 20 April is te Cheribon, in den ouderdom van 35 jaren"overleden de her J. Landrè, Resident aldaar, in den nacht van 3 op 4 Mei is te Batavia, in den ouderdom van 51 jaren, overleden de heer .7. IV. E. van Cillers, oud-Opperhoofd van den Nederlaridsclien handel in Japan. Deu isten April is op Java overleden de heer Schmelzeofficier van gezondheid der derde klasse. Blijkens eene opgave van Commissarissen, op Java, tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, hebben, in 1835, de ontvangsten beloopen ƒ4000,90, de uitgaven 1944,79, zoodat op uit. December des vorigen jaarsaan kontanten, per saldo overbicef/eosö,n. De geheele lijst der nu nog in indie bekend staande aanwezige deelgeregttg- den beloopt als volgt: 42 personen a 24 ieder, of/1000,8 jaars; 6a 36; te zamen 2167 k f 48: 336; 1 a f 60: is 60; 2 a f 1326; totaal 1646 'sjaars. Uit liet vorenstaande zal aldus blijken, dat het fonds, hoe zeer geene buitengewone bijdragen ondervindende, echter niet is verachterd en dat de stand van hetzelve genoegzaam is, om het tegenwoordig getal deel- geiegtigden gereedelijk daaruit te kunnen begittigen. SPANJE, Berigten over Parijs van den 13 September. Madrid den 4 September. De Koningin heeft gisteren op het Prado in eene opene calèche gereden. Zij was zeer droevig. Men zegt, dat zij door Grimaldi, voormalig redacteur van de Revista, eenen eigenhandigen brief aan den Koning der Franschen geschreven heeft. De dagbladen zijn nog opgevuld met de vermelding van de nederlaag door de nationale garde van Madrid geleden. Een zekere Isidro Alain heeft aan den Oorlogs-Minister, den 31 Au gustus een berigt gezonden, dat hij tegen Gomez, na de nederlaag der natio nale garde, was opgerukt, hem geslsgfen had, twee stukken geschut afge nomen, en een aantal gevangenen-gewaakt had. Hij had hem den geheelen dag vervolgd. Gomez was hals. over kop naar Carredondo en Bielices ge- vlugt. Dit is zeker weder een \ian die geloofwaardige berigten I Nu meldt men wederom dat Rodil bij het Noorder-leger is aangeko. men. Hij zou den 4den te Alava lijn geweesten voornemens zijn eenen gewissen slag te slaan. De Carlisten voorzagen echter denzelven en trokken zich in het hoofdkwartjer te zaiiieffi Don Carlos heeft wederom,brvolgens de Gazette de France, eene pro clamatie uitgevaardigd waarbij Ihij'aan de Spanjaarden, zoo hij het Rijk zal bezitten, alle voorregten belooft, welke hun ontroofd zijn geworden. Berigten over Parijs van den 14 September. Men leest in het Journal de Paris: De dagbladen van Madrid van den 6den melden, dat de rust er bij voort during heerschteen dat de Brigadier Alaix, welke Espartcro, die ziek is, vervangen heeft, Gomez ging vervolgen; Gomez was de Taag overgetrok. ken, en was den 2den te Beletazich op Cuenca rigtende. In het Madridsche Regeringsblad vindt men eene oproeping der Ko ningin tot het doen van vrijwillige giften aan de schatkist. In dat stuk wordt erkenddat de uitvoering van het besluitwegens de gedwongene heffing van 200 millioen realenin de tegenwoordige omstandigheden groote hinder palen zal ontmoeten dat de nood der schatkist groot isen dat de Rege ring hare roeping om het vaderland te redden, slechts dan zal kunnen ver. vullen, wanneer de gegoede ingezetenen haar voorschotten verstrekken, die, zoodra de leening geld opbrengt, eerlijk zullen worden teruggegeven. Aan het slot der oproeping wordt loffelijke melding gemaakt van één enkel voor schot van dezen aard van 40,000 realen 5,000), hetwelk door Don Manuel Matheu was verstrekt. Het Journal des Dêbats deelt de volgende berigten uit Spanje mede: Het gebrek aan orde en tucht neemt thans bij het Spaansche leger op eene ontrustende wijze toe. De Generaals, die openlijk in de bladen als verraders aangeklaagd of van onbekwaamheid beschuldigd worden, hebben geenerlei in vloed meer op de krijgsbenden, en leggen hun Bevelhebberschap neder. De Eco del Commereio schrotimt niet, om te eischen, dat de Generaals, zoo wel voor de tegenspoeden pe^zij'öiidergaanals voor de voordeelen die zij verzuiaid hebben te-liefialen^ÜejsJjaft worden. De Generaal Manso, een der krijgslieden uit den strijd voor de onafhankelijkheid, en later wegens zijnen ijver voor de zaak der Cortes na 1820 uit Spanje verbannen, zal, zoo men zegt, regterlijk vervolgd woYden. De Generaal Montes, Bevelhebber van het leger van het midden, Üeëft, te gelijk met een groot aantal officie ren, de dienst verlaten. Dë Genfraal Oraa, die tijdelijk over het leger in Navarra bevel voert, wil zich insgelijks verwijderen. Rodil haast zich niet', om zich aan het hoofd van dat leger te gaan stellen. Mina, die steeds zie kelijker wordt, is voornemens, om naar eene badplaats in de Fransche Py- reneën terug te keeren. De soldaten van het leger van het midden, hetwelk Arragon en de gren zen van Valencia moet bewaken, hebben het meerendeel hunner officieren weggejaagd. Dat legerkorps bevindt zich in eenen staat van ontbinding. De Generaal Evaristo San-Miguel, die vroeger voor eenen heethoofdigen vaderlander werd gehouden, stelt zich bloot, om het vertrouwen dier troe pen te verliezen, zoo hij daarbij de krijgstucht herstellen wil. De Carlisti. sche Bevelhebbers Quilez en Cabrera, die laatstelijk voor Alcaniz stonden, zullen misschien zich dien staat van verwarring ten nutte maken, omTeruel, Calatayud, of misschien wel Saragossa meer te naderen. Het gerucht loopt, dat het bataillon der garde, hetwelk in zijne kazerne te Madrid belegerd is geweest en tegen de Carlisten was uitgezonden, tot hen is overgeloopen. Men schrijft van Bayonne van den roden, dat de Carlistische expeditie van den Generaal Sanzop bevel van Villareal terug gehouden is. De Carlisten hebben van de overloopers van het èreemde-legioen een geheel bataljon gemaakt. (^De Fransche dagbladen hadden zich eerst beroemd, dat er van dat legioen niet één man was overgeloopen, en daarom op de Engelsche soldaten hevig geschimpt). Men zegt, dat de Generaal Castanos, Hertog van Baylen, zich bij Don Carlos vervoegd heeft, aan wien hij eene memorie heeft ingeleverd. Berigten over Parijs van den 15 September, In eene buitengewone courant van 5 September vindt men van den boven- genoemden Alaix wederom een berigt aan den Minister van Oorlog, waarin hij meldt, dat hij Gomez bijna achterhaald en op hem eenige manschap pen gedood en gevangenen genomen had doch dat Gomez onverwachts eene wending had genomen en hem nu weder een goed eind vooruit was. In dit berigt leest men onder anderen'hét volgende, waaruit men een denkbeeld kan maken van en toestand de: Christinos-soldaten, en dat wel in de on. tniddelijke nabijheid van de hoofdstadIndien het weer veranderde en de regens begonnen, zou het mij onmpggljyk zijn Gomez met geforceerden marsch te achtervolgen, daar mijne frgrpyp blootsvoets zijn. Ik bid Uwe Exc. om mij schoenen te doen toëk&'men. zóoals ik dezelve in mijne oe. j pêche van 19 Augustus gevraagd1 De Kolonel Paz was naar dén Geneiaal Fjpartero gezonden om reken, schap van de operatien der afdeefing te geven; hij had hem in [eenen hope- loozen toestand aangetroffen. In een Koningiijk besluit leest men het volgende: Er zal eene Commissie worden gevormd, zamengesteld uit de Chefs van de afdeelingen der schatkist en andere personen, die men mij zal voorstellen, ten einde onverwijld, en bij vöèrk'enr boven alle andere bezigheid, over te gaan tot het onderzoek van de uitgaven der verschillende Ministerien, de documenten en toelichtingen, welke daarbij mogten worden gevoegd alsmede het provenu en de raming van de openbare belastingen. De Com missie zal alsdan medewerken tot de vaststelling van al de gedeelten des al. gemeencn budgets en van het plan der belastingen. Zij zal eene memorie op. stellen, inhoudende al de opmerkingen, welke door haren vaderlandslievenden ijver en de welbegrepen belangen der natie aan haar mogten worden ingege. ven, opdat mijn Minister van Financien het werk voorbereide, hetwelk aan het onderzoek en de overweging der Cortes zal worden onderworpen. De verhuizing, schrijft men uit Madrid, gaat voort. Het Gouverne. ment levert geene paspoorten af; maar het diplomatiek Ligchaara verleent er aan onderscheiden personen, die gevaar zouden kunnen loopen. Men schrijft uit Kadix van den 3isten: Nieuwe onlusten zijn nogmaals in deze stad voorgevallen; gelukkig zijn dezelve krachtdadig onderdrukt. Onderscheiden menschen hadden het kwa lijk genomen, dat de Junta zich ontbonden had, niettegenstaande de verkla ring, den vorigen dag afgelegd, dat zij met de Junta's van het Zuiden wilde vereenigd blijven, tot de zamenroeping der Cortes. Brieven, welke wij uit onderscheiden streken van Andalusie ontvangen, melden ons, dat de Junta van Malaga voortgaat, op eene geheel onafhankelijke wijze te regeren; dat de patriotten van Grenada eene nieuwe beweging bereiden, om de Junta van deze stad te herstellen, en dat die van Cordova voortgaat op het ingeslagen voetspoor. De onvergenoegden hebben zich van deze tijdingen bediendom eene nieuwe beweging te veroorzaken. Deze berigten hebben eenige gisting doeti ontstaan, onderscheiden personen hebben zich naar de openbare wan delplaats begeven en geschreeuwd: Leve de Constitutie! Leve de Junta van MalagaMaar men heeft dadelijk deze groepen verdreven. Te Brussel waren den i6den bedroevende berigten over den toestand van Spanje ingekomendezelve waren van Parijs overgebragt. Men melde in dezelve de inneming van Valencia door Cabrera en den intogt van Gomes te Madrid. Een brief echter van Madrid van den 7den, maakte hiervan geene melding. Dit gerucht liep gisteren ook aan de beurs te Amsterdam; ten gevolge waarvan de effecten wederom Sféfk gedaald zijn. ZWITSERLAND. Het voorzittend Zwitsersch kanton heeftbetreffende de zaak der vreemde vlugtelingen, onder dagteekeuing van den 3den dezer, een nieuw rondschrij ven aan de overige kantons dweja'Hoekomën, welk schrijven vergezeld gaac van eene naamlijst van 53 uit-Zftltsëflatid reeds verwijderde staatkundige vlngtelingenen voorts van eene tvéééilie naamlijst, de namen houdende van zoodanige vreemdelingen, die meer ofkh'to-gewikkeld zijn in het onderzoek door de Bernsche Policie, betrekkelijk de staatkundige woelingen in Zwitser land gedaan. De Voorzitter van den Zwitserschen Landdag, heeft nu officieel mede gedeeld, dat de geschillen tusschen Frankrijk en Bazeliandschap zijn bijge legd. Genoemde vergadering heeft zich den 9den dezer met het rapport der Commissie in de zaak van Conseil bezig gehouden. Ofschoon de drie leden dier Commissie daarin overeenkwamen, dat die persoon van wege den Fran schen Gezant een valsch paspoort had ontvangen, waren zij het niet eens over den weg die nu verder gevolgd moest worden, daar de heeren Keiler en Montnard voorstelden, dat het Voorzittend Kanton Bern gelast zoude worden, om de Fransche Regering, met overlegging ven een «fichrift der acten, officieel met de toedragt der zaak bekend te maken, terwijl de heer Burkhart begreep dat men de verdere behandeling der zaak geheel aan ge noemd kanton moest overlaten. Nadat de Afgevaardigden zeer uiteenloo- pende adviezen hadden uitgebragt, zonder dat men voor één daarvan de ver- eischte meerderheid'kon verwerven, is eindelijk op voordragt van Zurich be sloten datbijaldien die meerderheid binnen drie weken niet wordt verkre gen het Voorzittend Kanton gemagdgd zal worden naar eigen goeddunken te handelen. DUITSCHLAND. Praag den 6 September. Een treujig-voorval maakt grooten indruk. De Vorst-Aarts-Bisschop van OlmutZ, GrxzfFerdinand van Tholekwelke over. morgen de plegtige beleening yan Z.'Md den Keizer ontvangen zou is gis. teren avond aan de cholera ggsRirven. v.HÏj.wordt als een echte Vorst der Kerk en Vader der armen betreurt. Dit sterfgeval zal niet alleen voor velen, die gekomen waren om de kroónings-plegtigbeid bij te wonen, een teelten tot vertrek wezenmaar ook misschien veranderingen in de feesten brengen. Men spreekt reeds daarvan, dat de krooning der Keizerin tot op eenen ande ren tijd zou verschoven worden. Terwijl deze Prelaat dood ziek lag, is zijn paleis in Kransir in den brand geraakt en geheel door de vlammen ver teerd. Drie menschen hebben daarbij hgt leven verloren. Berigten van den 7den melden, dat te Praag de piegtigheid der krooning evenwel voltrokken is. De geestdrift van het volk was groot geweest. De drie Perzische Prinsen, Reza Koolee MirzaNepff Kolee Mirza en Timom Kolee Mirzawelke zich eenigen tijd te Londen hebben opgehouden, zijn den nden dezer te Keulen aangekomen, zich naar Coblenz begevende. Uit Sackingen aan den Rhijn wordt het volgende voorval vermeld: Voor eenige dagen voeren ttvee kinderen van een schipper, een jongen en een meisje, met een schuitje, naar eeri eiland in den Rhjjnom aldaar te gaan sprokkelen. Eer zij naar huis konden terugkeeren, werden zjj door een zwaar onweder overvallen, waarvan zij den afloop np het eiland moesten af wachten. Midden in het geloei van den stormwind hoorden zij noodkreeten op de rivier aanheffen, en zagen een door den storm omvergeworpen vaartuig afdrijven, waaraan zich twee menschen vastgeklemd hadden. Zonder zich een oogenblik te bedenken of zich door het oogenschijnlijk gevaar te laten afschrikken, staken zij terstond met hun kleine schuitje van wal, om zoo mogelijk hulp te gaan aanbrengen. Gelukkig slaagden zij in hunne poging, bereikten het omgeslagen vaartuig, en de eerste der beide schipbreukelingen, die het leven aan hen te danken had en gered in hunne aak overstapte, was hun vader. De Koning van Griekenland is den pden September te Potsdam aange komen daags te voren was de huwlijks overeenkomst tusschen hem en de Prinses Amalia van Oldenburg onderteekend. Z. M. de Koning van Napels, is den isten September in zijne Staten teruggekeerd. GROOT-BRITANNIE. Londen den 14 September. Den heer Dedel heeft eergisteren namiddag, bii gelegenheid van een gehoor aan Z. M. op het paleis van St. James, eenen eigenhandigen brief van Z. M. den Koning der Nederlanden overhandigd.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2