icit, «ar., eri zelfs Rusland erkendeh,, deze constitutie, die, na Tiet binnen.' rukken van /Fiellington te Madrid, in dlcS-booftiscad bezworen werd. Hen 2 Februari] i f14. besi'sten dc Cortes dat Ferdinand zelf den eed op die constitutie zou doen. Doob de.Kceing, naar Spanje terug gekeerd, en np aanraden van den Hertog d'bfamadt en den Generaal Elio, verklaarde 7ich tegen de constitutie bij eene proclamatie, gedagceekend uit Valencia den 4 Mei; na de Ministers en de voornaamste leden der Cortes, onder an deren Don- Augustin ArgutHes, te hebben doen in hechtenis nemen, deed hij Zijnen intogt te Madrid. Dc militaire insurrectie van 1 Januarij 1820 en de gisting, die in de voor naamste steden heerschte, noodzaakten Koning Ferdinand tot het teekenen van liet decreet van 7 Maart, waarin hij verklaarde bereid te zijn tot hecza- menroepen der Cortes en tot het bezweren der constitutie van 1812. Den 10 Maart vaardigde hij een manifest uit, zakelijk bevattende dat hij in 1814 de constitutie niet had aangenomen, omdat hij dezelve als strijdig beschouwde met den wil der natie; maar dat hij voortaan de hechtste steun zou wezen van de grondwet, welke hij bezworen had. Dienzelfden dag nog deed hij aan de junta voorstellen om de individuele vrijheid eu de vrijheid der druk pers te verzekeren. De afschaffing der feodale en hiërarchische vormen, enz., maakte de op lettendheid der vier kontinemaal-M ogendheden gaande; in het congres van Verona, gehouden in December 1822, verklaarde men zich met kracht voor eene wijziging der constitutie van 1812, eene wijziging die, volgens art. 3-5, eerst wettelijk mogelijk was na eeneu wezenlijken dutir van acht jaren, lie vertegenwoordigers van Rusland, Pruissèn en-Oostenrijk verlieten Madrid en de Frsnsche Gezant werd teruggeroepen ten gevolge der krijgshaftige hou. ding, welke Frankrijk na de troonrede van 28 Januarij aannam. Dienzeifden dag schorsten dc Cortes de handels-betrekkingen met Oostenrijk, Pruissèn en Rusland. De constitutie van 1812 hield wederom op, tengevolge der expeditie van den Hertog van Angoulémeen de eerste daad van Koning Ferdinand was om i nl en van geene waarde te verklaren al de besluiten van het constitutionele Gouvernement van 7 Maart iSeo tot 1 October 1823, zijnde gedurende dien -»i dc Konirig niet in het gehot zijner vrijheid geweest. V-i'ir de komst tot het Ministerie van Mendizabal en sedert de aankomst an Isturitz, is dc constitutie van 1812 door verscheidene Spaansche steden uitgeroepen, en nu eindelijk is de Koningin den igden dezer genoodzaakt geworden, dezelve insgelijks aan te nemen. Berigten over Parijs van den 24 Augustus. Uit Madrid meldt meh van den ïddcu, dat aldaar den isden te 5 ure de steen der constitutie op de place Mayor opgerigt is; den ióden was de con stitutie in die hoofdstad piegtig uitgeroepen. Ter dier gelegenheid waren de publieke gebouwen met groen en tapijten behangenalsook vele bijzondere woningen. De klokken der kernen hebben geluid en des avonds was de stad verlicht. De orde en rust hebben den geheelen dag voortgeduurd. Omtrent de laatste gebeurtenissen te Madrid, na het uitroepen der con stitutie te Sc. Tldefonse, wordt het volgende medegedeeld: In den morgen van den 13de» zag de bevolking van Madrid met bevreem ding dat dc renbode van St. Ildefonse op den gewonen tijd niet aankwam. Weldra, hoewel sommigen de ware oorzaak zochten te verbergen, wist men de redenook al de brieven des avonds aangekomen, stemden met hec reeds veniomenc overeen. Oudertusschen vermeerderde de Generaal Quesada de patrouilles en ver- sterkingen in dc straten, en deden bet ergste vreezen. Den volgenden mor gen echter kende hec misnoegen geene palendaar Quesada aan het hoofd van zijne ruiterij dc stad doorreed en geweldadig hen uiteen dreef, die de constitutie van 1812 Wilden uitroepen. Eens is het zelfs tot een gevecht tusschen de nationale garde en de troe pen gekomen, waarbij eenige manschappen van beide kanten gekwescraakten. Toen dit bekend werd, werd de verbittering algemeen, en men zou erger tooneelen gezien hebbenindien niet een deel. der troepen geweigerd had verder op de burgers te schieten en zich met hen vereenigde om de consti. tutie uit te roepen. Quesada echter hield zijn gezag tot in den nacht nog staandehoewelde straten doorrijdendehij naauwlijks aan de steenen en kogels ontsnapt is. Ter middernacht liet de Autoriteit een besluit tegen het optoer aanplak, ken, nieuwe militaire maatregelen, die zeer streng waren, werden geno men en trien verwachtte des anderen daags op nieuw het bloed te zien stroo men. Gelukkig,dus eindigt dit berigtis het alzoo niet geweest, en de Door luchtige Christina heeft een einde aan den staat van benaauwdheid gemaakt, waarin zich een volk, uitsluitend vriend van de vrijheid, bevond. Al de burgers hebben zich verbroederd; de vreugd was op ieders gelaat te lezen, de blijdschap was ten toppunt, het volk heeft kunnen ademhalen na drie uiaanden onderdrukking en dwingelandij. De natie zal dezen dag beschouwen als den gelukkigsten van dit tijdvak, en; geschaard om den troon van hare Doorluchtige Moeder, zal zij hare vijanden uicroeijen en het groote werk van hare herboring tot stand brengen. De tegenwoordige Kapitein-Generaal van Castilie, heeft twee proclamation uitgevaardigd, waarbij hij aan de burgers en het leger zijne aansteïling als Kapitein-Generaal bekend maakt. liet nieuwe Ministerie is dus volcailing gemaakt: Een besluit van Sc. Ildefonse benoemt tot Minister van Justitiead interim Don .7. Landero y Corc'tado; Minister van Oorlog, ad interimDon Cambs van Marine ad interimDon Moreno. Don Mariano Egea is belast met hec Ministerie van Financien gedurende de afwezigheid van Ferrer. De Cortes zijn uitgesteld, tot nadere bijeenroeping, De Eet bevat: Het is zeven ure des avonds, (15 Aug.) en wij ontvangen de tijding, dat de Generaal Quesada, welke, tot zijn ongeluk, de hoofdstad dezen morgen veriaten had, te Hortaleza, twee uren van de stad gelegen, door eenige nationale garden is gedood geworden. Deze gebeurtenis komt ons niet vreemd voor; de verbittering der inwoners in de provincie tegen hem was ten top punt. Wij zijn er verre af om zijnen dood goed te keuren maar het is ze ker, dat dezelve uitgelokt is, en dat het met voeten vertreden van de regten des volks, deze kastijding wettigt. In een ander Spaansch blad leest men De eerste maatregelen, welke het nieuwe Ministerie nemen zal, zal zijn dc aftredende Ministers te doen gevangen nemen. Het is voor derzelver eer van belang, zoowel als voor de belangens van de openbare wraak, dat zij zich van dc zware beschuldigingen, die op hun rusten, zuiveren, oftdat zij de straf oucvangen hunner schanddaden waardig. Hunne stijfhoofdigheid en onvoorzigcigheid hebben in Madrid bloed doen storten een groot voorbeeld moet gegeven worden. In eene correspondentie van het oude Ministerie wordt een treurig tafereel van den toestand der hoofdstad opgehangen; in dezelve leest men onder anderen Reeds zijn alle personen, die aan het Ministerie Tsturitz gehecht of beltend waren door de gematigdheid van hun gevoelen, genoodzaakt geworden, Ma drid te verlaten of zich zorgvuldig bedekt te houden, om aan de baldadig heid of aan de slagen van gehuurde moordenaars te ontsnappen. Er is geene zekerheid meer voor de burgers: Quesada is vermoordïituritz en zijne ambtgenooten zouden hetzelfde lot ondervonden hehben, indien edel. moedige vrienden hen niet verborgen hadden. AFen die in den vorige» toe stand van zaken posten bekleed hebben, hebben Madrid verlaten. Men ge looft niet aan het bestaan van het nieuwe Kabnet, onmagtig bij deszelfs geboorte, en onbekwaam om dezen wraakdorsc, welke zich van een gedeelte der bevolking heeft meester gemaakt, te stillen. Het oproep.verheft stout moedig liaar hoofd, en met zijn voet in bloed staande, houdt het zich gereed wetten uit te schrijven. 'In'de straten loopen de dreigendste groepen vrij heen; de wanorde heerscht overal, de Autoriteit alleen is er niet. Deze al te geweldige staat van zaken kan niet voortduren. Berigten over Parijs van den 25 Augustus. De berigten van Madrid gaan tot den igden. Zij melden, dat het uitstel len van de zamenkomsc der Cortes aldaar veel genoegen gegeven had, omdat nu de Cortes volgens de constitutie van 1812 konden vergaderen; zoo als men weet, is volgens dezelve geene eerste kamer. Eene celegraphische depeche, gisteren ontvangen, meldt, dat H. M, de Koningin-Regentes beden hare intrede in de hoofdstad zal doen. Voor dat zij het paleis binnen treedt, wil zij de geestdrift van de getrouwe inwo ners van Madrid genieten. Eenige detachementen van de nationale garde zullen op den weg met onderscheiden detachemencen van de garde geplaatsc zijn. De Generaal Quesada was, niettegenstaande zijne vermomming, welke hij aangenomen had, om zich naar de stad Hortaleza te begeven, herkend geworden. Het blijkt, dat de personen, die hem hadden gevangen genomen, hein hadden willen redden. De Generaal Seoane, onderrigt van de gevangen neming, had eeii detachement curassiers afgezonden, om hem naar Madrid te doen vervoeren; maar bij de aankomst van liet detachement verbeelde zich liet volk, dac men Quesada in vrijheid wilde stellen, en niets kon hem aan zijn onlukkig loc onttrekken. De Christines op de kust van Valencia hebben zich van een vaartuig, uit Italië komende, meester gemaakt. Hetzelve was met geld, wapenen en ar.dere voorwerpen voor Don Carlos beladen. Volgens brieven van de grenzen, was Espartero in plaats van Saarsfield, tot Opperbevelhebber van het leger aangesteld. Cordova zou zich door de vlugc aan den haat zijner troepen onttrokken hebben. - Men schrjjft uit Saragossa, dat de factiën van Quiiez en Corradon her haalde malen geslagen waren, en hJèn aldaar de hoop voedde, dat zij wel. dra zouden vernietigd zijn. Men schrijft van Urdos, op de grenzen van Arragon: Eene afdeeling van het leger van Don Carlos heeft een deel van het leger van de Koningin, op weinig afstand van Puente de la Reyna, aangevallen; maar hec vreemde legioen, aan welks hoofd zich de Colonel Conrad ge plaatst had, lieefc den vijand dapper terug geslagen, en hem aanmerkelijke verliezen doen ondervinden. Men meldt ook nog, dat de mindere steden in Spanje, hec voorbeeld der grootere volgende, de constitutie uitroepen. ZWITSERLAND. Uit de Jura schrijft men van 14 Augustus het volgende: Nadat de Afgevaardigden van Lieschal en de Hertog van Montebello zich volkomen hadden verstaan over de zaak, betreffende de gebroeders IVahl, en ten gevolge daarvan de gewone gemeenschap tusschen dit kanton en Frankrijk was heropend, zijn wederom nieuwe moeijelijkheden daardoor ont staan, dat de gebroeders IVahl thans de schadevergoedingsgelden niet willen aannemen, verklarende zij hunne zaak geene geldelijke, maar eene, waar mede hec volkenregr is gemoeid, weshalve zij verlangen in het bezit gesteld te worden van het door hen gekochte eigendom. Zoo het schijnt wordt deze wenscli door de Fransche ambassade ondersteund, en zullen dus die geschil len op nieuw beginnen. Een zoodanig gedrag moet bevreemden en ingang geven aan het vermoeden, dat men den twist poogt te rekken, ten einde oogmerken en doeleinden te bereiken, waarvan tot nogtoe geene spraak is geweest, en die uiet slechts Bazelland, maar geheel Zwitserland zouden kunnen betreffen. Deze onverwachte keer van zaken heeft in Bazelland grooten schrik te weeg gebragt en zal den Landraad nopen om bescherming bij het eedgenotjdschappelijk bestuur aan te vragenofschoon onder de te genwoordige omstandigheden van zulk eenen stap niet veel heil te ver. wachten is. GROOT-DR1TANNIE. Londen den 24 Augustus. Zaturdag heeft de heer Hume zich nog ver. pligc geacht, vóór hec sluiten der Parlementszittingen, in hec Lagerhuis zijn gevoelen te ontwikkelen, dat het niet vervullen der gekoescerde hoop op talrijke hervormingen en verbeteringen alleen aan de Lords te wijten was, omtrent welke hij zich, als naar gewoonte, zeer hevig uitliet, terwijl hij ook de Ministers van verregaande zwakheid beschuldigde, dat zij in onder scheidene opzigten hunne tegenpartij hadden toegegeven. De spreker heefc zijne rede niet kunnen ten einde brengen, naardien het Huis te midden daar van werd opgeroepen om de Koningijke aanspraak bij de sluiting aan te hooreD. Uit Berlijn wordt aan een Engelsch dagblad hec volgende geschreven: Hec IIollandsch-Beigische geschil zal, zegt men, gedurende den aanstaan den herfst te Frankfort of te Londen, en misschien wel in de beide steden besiisc worden. De bemiddeling van Pruissèn is aangeboden en door de be langhebbende partijen aangenomen. Op het vernemen der verandering van het Ministerie te Madridjis dade. lijk order gegeven toe het inschepen van twee honderd recrucen voor het vreemd legioen in Spanje, tot wier uitrusting de noodige gelden door eenige particulieren verschaft zijn,, die groot belang bij de Spaansche fondsen hebben. De jongste berigten van de Kaap de Goede Hoop, tot den isten Junij, j melden, dat het Bestuur aldaar eene voordragt ontworpen had tot het daar- stellen van Gemeente-Raden in de steden en dorpen der volkplanting; een maatregel, die van veel belang voor de kolonisten gekeurd werd. De staat der nieuw ingelijfde gewesten was, over het algemeen, voldoende. De echtgenoote van den heer Graham, heefc den 22' Augustus hare vijftiende luchtreis gedaan en is daarbij door Hertog Karei van Bronswijk ver gezeld. De luchtbol is des namiddags tusschen drie en vier uren uit Flora- gardens, nabij Londen, in tegenwoordigheid van duizenden menschen, op. gegaan; en dadelijk tot eene aanmerkelijke hoogte gestegen. Nadat de lucht. I reizigers daarmede een goed eind weegs hadden afgelegd, zijn zij in een an. deren luchtstroom gekomen, ten gevolge waarvan de luchtbol tegen vijf ure, nabij Brendwood in het Graafschap Essex, zeer snel en onverwachts naar beneden is gedaald. Bij het het naderen van den grond schijnt mevrouw Graham hare maatregelen om de bol ergens aan vast te hechten, niet goed genomen te hebben. Het schuitje heeft ten minste een vreesselijken schok bekomen en de beide reizigers zijn daaruit gestort. De Hertog van Bruns. wijk heeft zich niet bezeerd; doch mevrouw Graham is verscheidene uren lang wezenloos gebleven. Men vleit zich echter met hare herstelling. De luchtbol, die zeer fraai was, is, na den val der reizigers weder opgestegen, en men weet niet, wat daarvan geworden zij. F R A N K R IJ K. Parijs den 23 Augustus. De Ministeriele krisis Is nog niet geëindigd; men kan echter niet zeggen of dezelve spoedig hare ontwikkeling nadert. De Maarschalk Gerard heeft zich dezen morgen naar Neuilly begeven. De Voorzitter van den Raad en de Marquis Maison waren er ook. Eene lange conferentie heeft plaats gehad. De zaken van Spanje en vooral die van Zwitserland zijn op het tapijt gebragt. Men is echter uiteengegaan, zonder iets te bepalen. De krisis zal nog niet afgeloopen zijn. De tijdingen van Napels, dezen morgen aangebragt, zijn zoo slecht, zegt men, dat de Koning van Napels dezen avond zelfs zal vertrekken, om naar zijne Staten weder te keeren. Men weet, dat hij te Londen zou ge-

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2