jr. im. Xf A0. 1830: LEYDSCHE MAANDAG ICSES' fa. 'dZZr \CA T f jKËSöS! COURANT. DEN 29scen AUGUSTUS. NEDERLANDEN. Leyden den 28sten Augustns. Heden nacht is alhier gepasseerd de eerste Hoffourier van Zijne Maj. den Koning, met het berigt, dat heden namiddag te 5 ure, Zijne Maj. deze stad zal doorkomen, zich van het Loo naar 's Gravenhage begevende. Zijne Maj. zal aanstaanden Dingsdag wederom naar het Loo terugkeeren. Heden namiddag passeerden nog de Baron Fagel en de Opperstalmeester van Zijne Maj., zich insgelijks naar 's Gravenhage begevende. Men meldt uit 's Gravenhage van den 26 Augustus het volgende: Heden is alhier het volgende bulletin bekend gemaakt: H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden bevindt zich heden morgen, gelijk ook de jonggeboren Prins, zeer welvarende. Naar men verneemt, zijn bij de aangifte der geboorte van den jongen Prins, aan den burgerlijken stand, hem de navolgende namen gegeven, als: lVUlem Frederik Nikolaas Albert. Alhier wordt uit Duitschland verwacht H. K. H. Mevrouw de Her togin van Gloucester. Zijne Maj. de Koning heeft zich het voorstel laten welgevallen, dat cene proeve worde genomen in de gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam, tot het boren van eenen welput, ten einde aldaar goed zui ver drinkwater te zullen verkrijgen. De beambten der in- en uitgaande regten zijn door de Gouverneurs yitgenoodigd geworden, om hunne aandacht te vestigen op den invoer hier te lande van Fransche vitriool in kruiken, welke over andere landen her waarts worden aangevoerd en aangegeven als niet uit Frankrijk herkomstig. Het Secretariaat van het Departement van Justitie, waarvan de be trekking door wijlen Mr. C. Asser vervuld werd, wordt voorloopig door den Referendaris, den heer A. Mullerwaargenomen. In den afgeloopen nacht is alhier overleden de Generaal-Majoor L. A. Cock van O-jen, Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, Thesaurier van de weduwen- en weezen-kas voor de officieren der landmagt, enz. Nog meldt men uit 's Gravenhage van den 27 Augustus: Het heden alhier uitgegeven bulletin luidt als volgt: H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden bevindt zich bij voortduring welgelijk ook de jonggeboren Prins. Het bulletin van heden den 28 Augustus is van gelijken gunstigen inhoud. Bij Koninglijk besluit van den 23sten dezer, is de Minister van Staat, belast met de generale directie voor de zaken der Hervormde Kerk, enz., alsmede de Directenr-Geneiaal voor de zaken van de Roomsch-Katholijke Eeredieust, gemagtigd geworden, om respectivelijk de vereischte aanschrij vingen en uitnoodigingen te doen afgaan, ten einde de gebeden, welke, tot dus verre, in de verschillende kerkelijke gemeenten hebben plaats gehad voor de gelukkige verlossing van Hoogstdeszelfs beminde Dochter, de Prinses Frederik der Nederlanden, thans, nu die gebeden zijn verhoord, en de ver lossing op de meest gewenschte wijze gevolg bekomen heeft, vervangen worden door eene plcgcïge dankzegging a«n den Allerhongcte, vergezeld van de bede voor het spoedig en volkomen herstel van H. K. H. en het welzijn van Haren jonggeboren Zoon; verlangende Iloogstdezelve, dat dit een en ander, alsmede het Te Oeum, deswege in de Roomsch-Katholijke kerken te zingen, plaats vinde op den eersten Zondag na het ontvangen der daartoe betrekkelijke aanschrijving. Men spreekt er van, dat de Heilige Doop den jonggeboren Prins in het hótel van Z. K. H. Prins Frederik zelve zal worden toegediend. Ter beurze van Amsterdam werd gedurende deze afgeloopene week veel gesproken van het ontwerp eener nieuwe leening van 6 millioen, ten behoeve der Nederlandsche Handelmaatschappij. Naar men verneemt, is laatstleden Woensdag te Asperen, door het af steken van voetzoekers ter gelegenheid van 's Konings verjaardag, ongeluk kig brand ontstaan, en moeten daarbij tien huizen in de asch gelegd zijn. Uit Harderwijk schrijft mendat er op den 26 Augustus van daar te water naar Hellevoetsluis zal vertrekken een detachement van 30 onder officieren en manschappen, onder het bevel van den aden Luitenant Magnin alsmede de 2de luitenant Paihlig en de officieren van gezondheid 3de klasse Hollander en Valkenburgwelk detachement bestemd is met het schip de Prin ses Marianne, na de kust van Guinea te hebben aangedaan, naar Java te wor den overgevoerd. Uit Nijmegen meldt men van den 26 Augustus: Heden middag passeerden alhier weder Z. K. H. de Kroonprins der Ne derlanden, met Hoogstdeszelfs beide oudste Zonen, van het Loo naar het leger terugkeerende. Uit Breda meldt men van den 25 Augustus het volgende: Even als in de voorgaande jaren, is de heugelijke geboorte-verjaardag van Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koning, ook nu alhier ter stede, onder anderen gevierd, door de uitreiking der eereprijzen aan de meest gevorderde kvveekelingen van stads teeken-instituut; welke plegtigheid weder in tegen woordigheid van het stedelijk bestuur en een aanzienlijk aantal ingezetenen waaronder de ouders en verdere betrekkingen van de kiveekëlingen in de zaal van den schouwburg, heeft plaats gehad. Nog schrijft men uit die stad: Uit het legerkamp van Reijen schrijft men ons het volgende, aangaande de viering aldaar van 's Konings verjaardag: De dag van heden was voor de troepen een ware feestdag, met niet min. der luister en algemeene deelneming gevierd dan in gepaste vrolijkheid door- gebragt. Reeds vroeg in den morgen was het geheele kamp als in feestge. waad getooid; alles was met groen versierdvoor alle tenten waren mast hoornen geplant, terwijl de Vaderlandsche vlag, vrolijk wapperende van bo ven elke tentspits, bij het groen der boomen en het daartusschenuitblinkend witte tentdoek eene zeer levendige schakering van kleuren en aan het kamp een bijzonder vrolijk aanzien gaf. Ten 10 uren vingen de feestelijkheden aanmet hen schieten naar de schijf, om een zilveren horologie, door eenige schutters uit alle korpsen. Bijna op hetzelfde uur werd er eene godsdienst oefening gehouden van de beide eeredienstenen het Opperwezen den dank gebragt voor het behoud van des Konings levensjarenen te gelijk door de beide Leeraars, aan de troepen een gepaste aanspraak gedaan, om hen tot liefde en trouw aan Koning en Vaderland op te wekken. Tegen den mid dag werd er eene groote parade door de troepen gehouden, welke door eene menigte aanschouwers, reeds vroeg uit de omstreken naar het kamp gesneldom er aan de viering van den dag deel te nemenwerd bijge. woond. Na den afloop begonnen de soldaten zich met allerlei vermakelijk, heden en oefeningen te verlustigen. Ten twee uren had de groote maaitijd vai al de officieren, in het kamp vereenigd, plaats; deze was aangerigt in het centrum van het kamp, voor de tent van Z. K. H. den Prins Veldmaar schalk en werd gehouden onder het lossen ..van 101 kanonschoten, uit 6 stukken geschut voor het centrum van het kamp geplaatst, en onder het vereenigd muzijk van vijf corpsen muzijkanten. Bij den maaltijd werd door den Opperbevelhebber in het kamp, den Luitenant-Generaal van Geen de volgende toast ingesteld: Mijne Heerenhet hoofddoel onzer vereeniging op heden is om in dacluig te zijn aan den tasten verjaardag van Zijne Majesteit onzen geëer' biedigden Koning. Zijn doorzigt, zijn vastberaden karakter en zijne wijze regering hebben alle weidenkenden de hoogste achting voor zijnen Door- luchtigen Persoon ingeboezemd. Het is mij derhalve vereerend en hoogsc- aangenaam, een' toast op Hoogstdeszelfs voortdurende gezondheid en voor" spoed te mogen instellen, welke ik verzekerd ben, dat door u allen en zelfs door het geheele Nederlandsche volk met dezelfde geestdrift zal wor den gedronken. „Herhalen wij dan bij dezen, de verzekering van onze verknochtheid aan Hoogstdeszelfs Persoon en Geslacht, en van onze onwankelbare trouw aan het dierbaar Vaderland! Leve de Koning Met welke geestdrift deze algemeene toast toegejuicht en gedronken werd laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Nog vele toasten werden er aatï den disch (die ook door vele gastenwaaronder de beide Geestelijken bii gewoond werd) tusschen de corpsen onderling ingesteldalle droegen zij de blijken van dezelfde verkleefdheid aan Koning en Vaderland van onder linge eensgezindheid en gulle opgeruimdheid. Het overige van den dag werd verder door de corpsen in gepaste vrolijkheid doorgebragt en is alles zonder de minste wanorde of eenige stoornis afgeloopen. In de Bredasche Courant van den 28sten dezer, leest men onder des- zelfs Letterkundige en Wetenschappelijke Nieuwstijdingen het volgende" Onze Vaderlandsche Natuuronderzoekers worden op de Britsche Vereeni ging, even als in vroegere jaren, weder waardiglijk vertegenwoordigd door den Utrechtschen Hoogleeraar Moil. Den 2isten Augustus is door den Belgischen Moniteur een besluit van Leopold openbaar gemaakt, waarbij de Baron Evain, op zijn verzoek als Minister van Oorlog ontslagen, en door den Generaal J. p. c. Willmarvet vangen wordt. De heer Evain is voorts, wegens zijne bewezene diensten, tot Minister van Staat benoemd. T U R K Y E. Konstantinopel den 3 Augustus. Een duister gerucht doorloopt sedert: eenige dagen de hoofdstad en de onzekerheid in welke men daarover is, ver groot de algemeene bezorgdheid. Men zegt namenlijk, dat er een oproer ontdekt en met vreesselijke gestrengheid onderdrukt is geworden. Het vol gende verhaalt menEen zekere Ser Kedib uit de klasse der Ulema's eti bekend daardoor, dat hij voor eenige jaren bij den Sultan zeer in gunst stond is namenlijk sints eenigen tijd wederom hier, nadat het toen aan de intrigueti van den Seraskier-Pacha gelukt waszjine verwijdering te bewerken door zijne benoeming tot Pacha van Trikala. Later werd Ser Kedib naar Andria- nopel tot eenen gewigtigen post en voor eenigen tijd wederom hierheen ge roepen. Dit was voor Chosrcw-Pacha en zijnen talrijken aanhang in het leger het teeken tot nieuwe intriguen, die, hoewel eerst slechts berekend om Ser Kedib te doen vallen, meer en meer echter eene misdadiger strekking zou. genomen hebben. Hoever de zaken gegaan en hoe zij ontdekt zijn gewor den weet niemand. Ondertusschen schijnt de Sultan alle maatregelen per soonlijk bevolen te hebben en zelf regter geweest te zijn. Zooveel verneemt men slechts, dat een aantal hooge officieren, waaronder Generaals en Over sten, ook andere beanuen en Ulema's plotseling verdwenen zijn, en daar men sedert eenige dagen hunne lijken, twee aan twee aan de voeten tezamen gebonden op een schip zou gebragt hebben, zoo laat het zich, met in acht neming van andere omstandigheden, niet betwijfelen, dat eene gruu'zame exsecutie op hoog bevel heeft plaats gehad. De pest duurt voort, docia wordt uiet erger. SPANJE. Berigten over Parijs van den 23 Augustus. I11 een dagblad van Marseille leest men Wij ontvangen gewigtige tijdingen van Barcelona van den I5den. Valencia had de beweging van Cadix en Malaga gevolgd. Te Barcelona was eene expo sitie aan de Koningin gedaan, om haar Ministerie zoodra mogelijk te veran deren. Dit stuk was door Mina en al de Autoriteiten, zoowel burgerlijke als militaire, geteekend, welke voor de rust niet verantwoordelijk zijn, dan voor dezen prijs. Voor het overige was de constitutie aldaar niet uitgeroepen. Van Bayonnc schrijft men, dat te Leria en Larraga door -de soldaten de constitutie was uitgeroepen. Te St.-Jean-de-Pied, waren den isden 400 man Fransche hulptroepen, onder bevel van den Colonel Conradaangekomen. Honderd twee en dertig Engelschen of Ieren zijn laatstelijk te Bayonne aangekomen, in eenen staat van geheele armoede. Zij kwamen te Vera aan, waar de Cailisten hen geescorteerd hadden, om hen Frankrijk te doen binnen gaan. Het zijn allen manschappen van het Britsche legioen, weike in de rangen van den Spaanschen Pretendent waren overgegaan, maar welke de Carlisten te Alegria, waar het depót van deze overloopers gevestigd was, niet meer hebben kunnen gebruiken. Ondertusschen dat het Gouvernementhetwelk dadelijk berigt van deze gebeurtenis gekregen heeft, zijne orders ten dien opzigte heeft medegedeeld, heeft de Municipale Autoiiteit gezorgddat deze overloopers gevoed wer den en gewaakt voor de ongelegenheidwelke hunne tegenwoordigheid te Bayonne kon veroorzaken. I11 een onze vorigen nommers hebben wij den zakelijken inhoud mede gedeeld van de constitutie, den 19 Maart 1812 door de algemeene en buiten gewone Cortes van Spanje afgekondigd. Zie hier den hoofdzakelijke inhoud der geschiedenis deze constitutie: De constitutie van 1812, door de 134 leden der Cortes den 18 Maart 1812 te Cadix opgesteld en geteekend, ontving den eosten daaropvolgende den eed van het Regentschap, dat in naam vtn Ferdinand regeerde. De bond- genooten van Spanje, namelijk Groot-Britannie, Zweden, Denemarken,Truis-

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1