een «kh, met al hunne magc mede te werken, om de bestaande besturen niB''er te werpetf, en degenen te vermoorden, die zich daartegen verzetten. r.eze acte is den 19 April 1834 te Bern onderteekend. Uit dat genootschap Zijn voortgekomen het veijongde Italië, Polen, DnitschlandFrankrijk en het verjongde Zwitserland. Een Cotnicté-Directeurzitting houdende te Parijs, heeft de draden.aezer verschillende genootschappen, die te zamen het ver jongde Európa uitmaken, in handen. Bijzondere Comittés bevinden zich aan het hoofd der sectien, bestaande uit leden, waarvan de meesten elkander niet kennen en die blindelings het Comitté moeten gehoorzamen. De sta tuten gebieden zulks. Zij moeten de wapenen opvatten, zoodra zij daartoe last bekomen. Zij moeten doodvonnissen helpen vellen en ten uitvoer brengen. Het verjongde Zwitserland is eerst den 26 J11 lij 1835 daarg'esteldhetzelve omvat geheel Zwitserland, moest ook alle bestaande besturen omverwerpen, het bondgenootschappelijk verdrag van 1815 vernietigeneen voorloopig Gnu. verneraent vestigen, eene oproeping te wapen doen, vrijkorpsen organiseren en eindelijk een verbond sluiten met het verjongde Duitschland. Eene pro vincie van dit.laatste land zon eerst overweldigd worden en vervolgens geheel Europa in oproer worden gebragt. Uit'Zurich wordt va» den 15 Augustus het volgende gemeld: Over Bern ontvangen wij de tijding, dat te GcnCvc ernstige onlusten zijn voorgevallen en gewelddadigheden gepleegd, jegens de daar woonachtige Frar.schen. Bijzonderheden ontbreken voor alsnog. Zoo veel is intusschen zeker, dat de Gencver Afgevaardigde bij den Landdag per courier naar zijne stad is terug, ontboden, hetgeen doet vermoeden dat de Regering van Genivc de zaak, Iretzij dan wegens ,are inwendige of uiterlijke geaardheid, als ge- wigtig beschouwt. Inmiddejs volgen de uitnoodigingen tot het houden van volksvergaderingen elkander snel op. Uit Lucern werd door verscheiden hooge. ambtenaren eenen vergadering 'egen zondag den 21 Augustus, nabij Ziftingen, uitgeschreven; uit de aankondiging op te maken, moet deze bij eenkomst o' dezelfde leest geschoeid zijn als die van Flawyl, Eenige aan zienlijke personen van. Zurich hebben insgelijks volksvergadering tegen het zelfde 'tijdstip niet ver van Zurich aangekondigd. Intusschen gelukte het aan de méér geinagtigdcn 0111 ten minste voordragten in den zin als die bij Flawyl te verijdelen, zoodat de strekking der bijeenkomst, wanneer dezelve liame- lilk stand houdt, niet vijandig, jegens'den Landdag is, maar veeleer de pogin gen, der tot de meerderheid behoorende Zwitsersche Afgevaardigden on dersteunt. Een Z-itsersch dagblad verzekerr dat een Dnitsche uitgewekene, met name Garnier, die, tijdens zijn verblijf in den Eisas, in een blaauwboekje eenig licht over Caspard 'Hamer wilde verspreiden, te Londen is vermoord geworden. Men vermeent reden te hebben om te gelooven, dat die moord met dien van Lening in verband staat, DÜITSC H LAND. WeeNen den i'6 Augustus. Uit'deze'plaats1 wordt gemeld, dat HH. MM. de Keizer en Keizerin 'naar Bohemen zijn afgereisd. In den loop van den week zou Vorst- Paul Es/erhatj naar. Londen gaan en daar zijne crediet-brie- ven overgeven. Zijnen opvolger bij "liet Londensche Hof, is nog niet bekend. Uic Munchen meldt men van den 19 Augustus, dat Z. M. de Koning gisteren avond in. den besten wclsfand aldaar aangekomen was. Z. M. was over de ontvangst in de stad zeer tevreden. Vier mijlen van Neustad op het Schier-eiland Helain het dorp Ceinorra is wederom het schandelijk geval gebeurd, dat eene oude vrouw van betoo. vering beschuldigd, door eeuige bewoners, na zwaar geslagen te zijn, ver dronken is geworden. Bei-lijn den 15 Augustus. Door eenen dezer dagen hier bekend gewor den maatregel der Poiicie, is aan de Joodsche gemeenten van den Pruissischen Staat medegedeeld geworden, dat het aan de Joden niet meer geoorloofd zal zijn, aan hunne kinderen andere dan Joodsche voornamen en vooral geene Christelijke doopnamen te geven. Men vermoedt, dat deze maatregel in eenige zaak eenen bijzonderen grond heefc, daar anders de in onze dagen overal aangewende poging, 0111 de Joden te bewegen, hunnen vroegeren eenzelvigen toestand te verlaten en aan de algemeene Christelijke beschaving deel té nemengeheel en al onverklaarbaar zijn zon. Eene dergelijke maat regel werd voor eenige jaren in Bohemen voor de aldaar zich bevindende Joden genomen doch ook gansch onuitvoerbaar bevondendaar het onmo gelijk is te bepalen, wat eigenlijk Christelijke en wat Joodsche voornamen zijn. De Christenen, toch hebben ten alle tijden zicli van namen bedient,die in het O. en in het N. Testament voorkomen, even zoo hebben de Joden die namen beginnen aan te nemen, welke gebruikelijk waren in die landen waarin zii verkeerden. Noch andere bepalingen zouden voor de Joden hier gereed zijn, FRANKRIJK. - Parijs den 21 .Augustus. De Minister Thiers blijft volhouden, dat hij het Ministerie wil verlaten, en men verzekert, dat alle Mihisters op nieuw hun ontslag ingediend hebben. De Hertog van Nemours is naar het kamp van Compiegne "vertrokken. De Moniteur Algirien van den 13 Augustus méldt, dat te Bougie op den persoon van den Commandant, Salomon de Musis en zijnen tolk door de trouwloosheid der Kabailen een moord gepleegd isen dat slechts als door een wonder onderscheiden andere officieren, die hen vergezelden, het gevaar ontkomen zijn. De Cheick namenlijk van den stam van Masaoud had eene zamenkorast verzocht, om over de vredes-voorwaarden te hande len. Naanwlijks echter waren de officiers, die afgevaardigd waren, daargeko- r.ien.of het huis, waarin zij zich bevonden, werd met soldaten vervuld, die eensklaps op hen aanlegden, en voornoemde personen doodschoten en andere officieren kwetsten, welke met de overigen, die geen leed hadden ontvan gen, terstond ontvlugten. --'Men heeft de twee lijken nog kunnen redden, maar de paarden waren weggevoerd. Het bestuur-van het eiland Corsica heeft sedert kort èene inschrijving» geopend, om te Ajaccio, de geboorteplaats van Napoleoneene kolom van graniet, in den smaak van die op het plein Vendónie te Parijs, voor dezen veroveraar op te rigten. Koning Lodcwyk-Phi/ipszijn zoon, de Hertog van Orleans., en de meeste gewezen Veldoversten van Napoleon staan aan het hoofd der inschrijvings lijst. De gewestelijke Raad van Corsica, heeft voor dit gedenkieeken 30,000 fr. bijgedragen; het Departement der Seine heeft uit de gewestelijke kas daarvoor 500O fr. aangewezen, en men vleit zichdat het gegeven voorbeeld ook in de andere Fransche Departementen navolging zal vinden. Den 22 Augustus. De dood van onzen Ambassadeur te Madrid (zie onder Spanje), den heer Rayneval, was niet zoo onverwacht, als men de- zelve had doen voorkomen. Toen de heer Bois-ie-Comte vertrokken is, véist het Ministerie hoe het over de gezondheid van zijnen Ambassadeur te Madrid moest denken. De Geneesheeren haddér sedert langen tijd hem opgegeven. Beis-le-Comte gaat thans het iverk van Rayneval voortzetten, en zijn meer officieus dan wel officieel karakter zal de staatkunde van het Kabinet der Tuilerien zeer te stade komen. Hij is niet ineer dan een lid van de Ambas sade, welke niets op zich nemen kan, en die omtrent alle zaken genoodzaakt is de hev-len van zijn Hof te vragen. De dagbladen van heden gaan voort te zeggen, dat er eene ministeriele krisis op handen is. Men heeft echter omtrent eene verandering van het Ministerie niets met zekerheid.' Een dagblad werpt de vraag op. of het waarheid is, dat er een traeraat tusscheu Frankrijk, PruisscnRusland en Oostenrijk zou gesloten wezen, waarin bepaald zou zijn, dat ailen, die ataètkundige beroerten wilden aan- Tigten, door ieder der genoemde Mogendheden zqu verbannen worden en zoo zij zich in een naburig land ophielden, alsdan pogingen aan te wenden, om hen ook uit dat land naar Amerika te verbannen, Naar Afrika zou een Aide-de-Camp van den Minister van Oorlog ge zonden zijn, 0111 voor Isabella II soldaten aan te werven, hetgeen mee een goed.gevolg zou bekroond ivorde'tii ZEE-TIJDING. In Tcssel binnengekomen D. Stege, J. G. Coereman en P. hl. Wvchersvau New- York, IT. A. uilenburgervan OleronR. Winter en W. Cousins, van Londen, E. A. Niehuf, van Sunderland, A. J. Witkop en J. Soulsbyvan New-Castle, P. A, Lainmers, van Nerva, j. C. Abel, van Bergen. In het vlie binnengekomen W. D. Klcininga, van Leverpoolii. B. Mulder, van Sunderland, II. Lange, van Dautzig, P. van Duivcnbodc, van Nerva. Te Tersch. binnengekomen P. van Duiveabode, van Nerva. Kant. j. Schollier/, van Batavia, te Rotterdam gearriveerd, heeft den 3 Aug. op de hoogte van de Stirling? niet Z. tot O. wind, gepraaid liet scliip Kenilia, Kapt. R. J. Kranenburg, van Amsterdam naar Lissabon. Arn vernemenie Fernainbuck Kapt. H. ii. Borker, te Bordeaux K. G. Sipsma, en te Paimboeuf J. F. C. Anderskow, allen van Amsterdam; te Leverpool H. T. de Jong, R. tl. Bok en T. K. Mulder, het schip Scl'tne IluuseII. F. Klie, van Rotterdam. PRIJS COURANT der EFFECTEN. Amsterdam den 24. Augustus 1836. Nederlanden. Werkel.Schuld 2JpCt. 55J Dito 5102^ I 231 971 So 184! a Uiig Kans-Biljetten Amort. Syndic. 4Ï 3i Hand. Maats. 4!- Nieuwe dito41 Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. Rusland. Gb.f/.&C°.i798 spCt. 105 -18I-Ü5»°4s 2 5SÏ 2103! a 24; a 08 ai85? a1 °5 aio4j a 68.j 96! Ins. en Certif, 668 i -18L5— 95-: PrUISSEN. Ge «dl. t tLotid., 4pCt. a Aandeel en vantiito no. anoj Gebl.f 5 5 i; io2!G lie 24s 97: 80$ >S5i 105 1045 68,7, 96 Spanje. Nieuwe i835-£ 85.5pCt. 31 3315 Dito oubep. si... 30^31 Dito passive9ÏaiOj Dito uitgesta— Oostenrijk. Obl.Gn// C°. 5 pCt. a Certificaten... 2J a Neg. Metalieit2j-5Öja 56J Idem5 a Dito in Lond. 5 a Bank-Aktien.3 a Napels. Certificaten.5 pCt. a Dito in Napels. 5 95?a 96 Griekenland. 110J Obi. I l.gr./.s/. 5 pCt. a Gebl. 31 3° 10 5Ó| 95 lieden overleed alhier, na een langdurig lijden, in den ouderdom van 34 jaren, mijn dierbare Echtgenoot, de Wei-Eerwaarde Zeer-Geleerde Fleer DAVID van HEYST, Theol. Doet, en Predikant te Goudaberoepen naar Leiden. Gedurende bijna acht jaren moge ik aan hem door den gelukkigsten Echt verbonden zijn, en zijn sterven dompelt mij en mijne twee Kinderen, die hun verlies nog niet beseffen kunnen, in den diepsten rouw. Leiden, S. BOONACKER, 21 Augustus 1836. Wed. D. van FIeyst. Eenige Kennisgeving. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 90 jaren, Mejufvrouw CATHARINA ELISABETH la RIVIERE, Weduwe van wijlen den Heer CornF-LIS Petrus de Haan. Leyden, H. la riviere, 24 Augustus 1836. uit alter Naam. MINISTERIE van BINNENLANDSCHE ZAKEN. Op Dingsdag den 30 Augustus 1836, des middags te twaalf ure, zal, on der nadere approbatie van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, door Heeren Curatoren van de Hoogeschool te Leiden, in één der vertrekken van het Akademie-gebouw aldaar, worden AANBESTEED: Het verrigten van eenige Reparation en Vernieuwingen in een Huis op de Breedestraat, geteekend Wijk 4, N°. 185, ten einde hetzelve in te rig ten toe Kabinet vcor de Archaeologie. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek, op hetwelk de bovengemelde Aanbesteding zal plaats heb ben, zal, boven en behalve aan het lokaal van hec Ministerie voornoemd, te 's Gravenhage, ter lezing liggen: te Leyden, in het Logemeut de Gouden Molen, op de Mare; bij J. van Koppen, aan de Iloogewoerdspodrtin het Koffijhuis de Beurs van Amsterdamin het Noordeinde, en in de Paauw, aan de Korenbrug; te Amsterdam, in het Noordhoilandsche Koffijhuis; te Haarlem, in de Kergulde Duif, bij Arendsbcrgente Rotterdam, in den Romeinte Dordrecht, in Bel.evue; te Delft, bij van der Spek, aan de Rotterdamsche Poort, en ic Gorinchem, in den Doelen, Zullende He noodige onderrigtingen te bekomen zijn bij den Architect der Hoogeschool J. HOLTZ, wonende op de Haarlemstraat te Leyden; en zal drie dagen vóór de Aanbesteding de nocdige aanwijzing in loco geschieden, IEMAND, buiten dienst, het MACHINALE VOOR en FIJNSPIN- NEN, het STELLEN van KAARDMACHINESenz., goed verstaande, vast werk begeerende, adresseere zich met gefrankeerae Brieven, onder let- ler A, bij de Erven VALCKENIER te Kampen. v J- WESSELING, H. WESSELING en G. W. WESSELING, Make laars, zullen op Maandag den 29sten Augustus 1836, des namiddags ten half drie ure, te Amsterdam, in de IVitte Zwaan, op den Nieuwendijk, presen- tceren te Verkoopen: Eene extra rnooiie geheel nieuw aangekomene Partij Greenen en Vuren, Noordsche, Riga, Narva, Dantzigcr en Stettinsche Bal ken, Twaalf Ellens, Juffers, Kolters, Dantziger. Pernau, Wijburger en Abo Deelen, Narva Sparren, en andere HOUTWAREN. Liggende in hec Wes- terdok, in den Binnenkant en op den Wal. PUBLIEKE VERKOOPING op Ruimzigteven buiten de Stad Leyden, op Woensdag den 31 Augustus 1836, des voormiddags ten 11 ure, van eene groote Partii WOLLEN DEKENS, Kinder-Dekens, Boezels, Duffels, Platte Vries, Vlaggedoek, Keeper, alles aan volle Rollen en Stuk ken!, Wolle Garens, Qninet-Garen, gewassen en ongewassen Wollen. Breeder volgers Notitie, verkrijgbaar ren Kantore van den Notaris J. B. van GENT, te Leyden voornoemd. Bij j. H. LAARMAN, te Amsterdamis verschenen: GESCHIEDENIS van hec OUDE en NIEUWE VERBOND, voor Ka. tholijke Huisgezinnen. Naar het Hoogduitsch van H. J. Elshoff, Professor te Bonn. Uitgegeven order toezigt en met eêne Voorrede van denWel-Éerw. en Geleerden Heer M. A. van Stf.f.nwijk, Pastoor te Amsterdam. 2 Deelen in 410, op velijn papier, met 200gegraveerde Platen. Kerkelijk goedgekeurd. De Inteekening voor Leyden geschiedt hij den Boekhandelaar J. W. van LEEUWEN, bij wien de Eerste Aflevering, bestaande in 8 Platen en 3 Bla den Tekst, en Berigten van Inteekening worden afgeleverd. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, teLeydeo.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2