:4j<Sa A". 1836. LEYDSCHE C O tl 11 A N T, woensdag néder landen. duitscHlaNd. groot-britanniè. HIT® 1 ÉjftRVÏtX DEN ijMen AUGUSTUS» Leyden den ióden Augustus. Men meldt uit's Gravenhage van den 14 Augustus: Door Z. M. den Koning is bepaald, dat jaarlijks, naar gelang van de be. staande behoefte, eenige hier te lande diénende Hoofd- en ind'ère officieren, die daartoe de vereischte hoedanigheden bezitten, bjj het leger in de over' zeesche bezittingen zullen worden overgeplaatst, en dac een gelijk getal,als uit het vaderland naar de respective Colonien wordt gezonden, bij opvolging van daar zal terugkeeren, en hier te lande met behoud van hun regt töt advancement aldaar en onder genot van het traetehient, aan hunne respective rangen en wapenen verbondenk la suite van hun corps zullen gevoerd blijven en ter beschikking staan van het Ministerie van Colonien, tot het verrigten van zoodanige temporaire comraissien enz., als in het belang van de Coloniale dienst zal worden noodig geoordeeld. Het aantal dusdanige Hoofd- en andere officieren, welke zich op den voorschreven voet hier te lande Zullen ophouden, zal nimmer het getal van vier en twintig mogen té boven gaan, waaronder niet meer dan een Colonel, twee Luitenant-Colonels en acht Majoois zullen zijn begrepen. Aan den matroos van de 3de klasse van Zr. Ms. CorVet de Heldin.7. A. 3e Kok, *is, ter zake van de door hem met levensgevaar aangewende pogingen tot het redden uit het water van eenen zijner mede-schepelingen, eene zil veren med ille uitgereikt, bij Hoogsideszels besluit van den 19 Junij 1822, N°. 92, ingesteld tot belooning van edele en menschiievende daden. Het Nederlandsche koopvaardijschip India^ Kapitein Kis, hetwelk van Batavia komt en aan boord waarvan zich de heer Baud, Oud-Gouverneur- Gene'raal ad interim van Nederlandsch Indie, bevindt, is gisteren aan het gat van Goeree aangekomen, en door eene Rijks-stoomboot naar Hellevoet* sluis gesleept, aiwaar dit schip gisteren avond inden besten toestand is aan gekomen. De heer Baud wordt heden in deze Residentie verwacht. Nog meldt men uit 's Gravenhage van den 15 Augustus: In het 's Giavenhaagsche bosch worden reeds toebereidselen gemaakt tot het geven eener schitterende verlichting op den 24Sten dezer» welke even luisterrijk als in vorige jaren belooft te zijn. Gisteren is de heer Baudlaatstelijk Gouverneur-Generaal ad interim van Neêrlands-Indien, alhier aangekomen. Heden heeft Zijne Exc., bij af wezigheid van den Minister van Koloniën, een zeer langdurig onderhoud met den heer Broex, Secretaris-Generaal van het Departement, gehad. Bii Koninglijk besluit is het Departement van Oorlog gemagtigd gewor- den, om de miliciens der buitengewone ügting van 1831, aan welke, hoe- zeer dan ook door een verkeerd begrip van sommige Chefs der corpsen, echter reeds vóór het nemen van Hoogstdeszelfs besluit van 17 November .f835, N°. 8, even als aan de miliciens der ligtingen van 1827, 1828, 1829 en 1830, het onbepaald verlof is verleend geworden, voor zoo verre zij 2ich daartoe reeds mogten hebben aangemeldof daarcf*(» nader mogten aan- melden, bii het voortdurend genot Van dat gunstbewijs te handhaven. Uit Harderwijk schrijft men van den I3den dezer het volgende: Heden is van hier te water naar het Nieuwe Diep vertrokken een detache ment kolonialen, sterk 120 manschappen, onder bevel van den Kapitein van het Oost-Indische leger IV. Stegivan verlof terugkeerende, vergezeld van de 2de Luitenants J. H. Logemanmede met verlof terugkeerende en J. A. Bandon, benevens de officieren van gezondheid H. Berner en B. N. Parisex bestemd om met de eerste gunstige gelegenheid met het schip Neptunus naar Oost-Indie te worden overgevoerd. in geo OOST-INDIE. Volgens de thans ontvangene Javasche couranten tot 6 April, Zijn door Zijne Exc. den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indie benoemd: Tot President van den Raad van Justitie te Soerabaya Mr. S. VanderTuuk, Tid in dien raad; tot Raad in het Hoog Geregtshof, Mr. D. G. Reitz, Fis caal bij den Raad van Justitie te Soerabaya, ter vervanging van den Raad In gemeld Hof, Mr. B. G. Rinia van Nauta, op zijn verzoek eervol als zoodanig ontslagentot aden Luitenant, de sergeant-majoor van het personeel der artillerie H. Hana-, bij het wapen der artillerie, tot isten Luitenant, de 2de Luitenant T. A. M. Clarisse, enz. Verder wordt in die couranten geroeid: Gedurende het jaar 1835 zijn te Batavia geboren 188, overleden 431 pef- sonen, en getrouwd 43 paren. Met het schip Ncerlands Koning, is alhier (Batavia) aangebragt eene voor Gouvernements rekening te Rotterdam gebouwde ijzeren stoomboot, welke binnen kort door eene gelijksoortige zal gevolgd worden. Deze vaartuigen zullen te Soerabaya worden in elkander gezet en zeeklaar zijnde, gesteld worden onder het bevel, respectivelijk van de Luitenants der iste klasse bij de Nederlandsche marine J. D, Keldsberg en E. A. van Kloten, die den bouw der booten, in de werkplaatsen der Nederlandsche Stoomboot. Maatschappij hebben gadegeslagen, en alzoo in de gelegenheid zijn geweest zich met de zamensteiling derzelven volledig bekend te maken. Het Gouvernements stoomschip iVillem I, is reeds in dienst gesteld. Van Riouw meldt men dato 15 Febrnarij jl. De Christen kerk. waarvan de grondsteen alhier gelegd is op den 14 Maart 1835, werd gisteren plegtig ingewijd, door den Zendeling-Leeraar E. H. Rillger. Deze kerk staat op het plein noord oost van het fort Kroonprins. SPANJE. Berigten over Parijs van den 12 Augustus. Bij het sluiten van de beurs van gisteren verspreidde zich het gerucht, dat het Gouvernement per telegraaph de tijding had bekomen, dat eene vrees, selijke opstand den 4den te Madrid was uitgebarsten dat de constitutie van 1812 was uitgeroepen; dat eene bloedige worsteling tusschen de nationale garde, door het volk ondersteund, en de troepen, onder bevel van Quesada, had plaats gehad. Deze laatste, na veel bloed vergoten te hebben, zou de r.ederiaag hebben bekomen. Maar men voegt er bij, dat men verwachtte, dat de worsteling nog bloediger en woedender den volgenden dag zoü beginnen. Ziet hier met welke woorden het Journal de Paris deze tijdingen meldt: Onlusten zijn te Madrid uitgebarsten. Daar eenige zamenschoolingen plaats hadden, heeft Quesada hen uit een doen jagen; Madrid is dadelijk in staat van beleg gesteld en den volgenden morgen was de rust hersteld. De nationale garde te Madrid is denzelfden dag ontbonden, om volgens de ^et van 2s Maart 1835 gereorganiseerd te worden. Volgens dé ac'tendoor 'de zich opgeworpen Junta's opgesteldtoii men de meening van de heethoofdige party dus kunnen zamenvattett. Men ■vraagt aan H. M. ten eerste, 'de wegzending van het tegenwoordig Minister rie, ten tweede, de zatr.enrocping der Cortes in den geest en de'termen van de verkiezing-wet ingesteld door de constitutie van 1812; terwijl deze wet moet hervormd en geschikt gemaakt worden voor de tegenwoordige behoef ten van h'et land. De aanbrenging van de verontrustende tijdingen, den 3den, te Madrid, heeft dadelijk eene zamenkomst van den Raad ten gevolge gehad bij welke de Minister Isturitz, hoewel ziek, 'tegenwoordig gewees' eu waarin bepaald isdat es Commissarissen naar de in opstand zijnde provinciën zouden gezon den worden, om hen zoo mogelijk, te bevredigen, en het zantentrekkert van groote strijdkracht in de hoofdstad. Berigten over Parijs van den 13 Augustus-. Volgens berigten van Madrid van den dden was de rust aldaar wederom hersteld. Die berigten geven van de gebeurtenissen het volgende verslag: In den avond van den 3den liep een tamboer met slaagde trom onderschei den wijken van de stad door, Waatop ziCh dadelijk eene menigte gewapende nationale garden vertoondenvooral was die te paard in groot getal opgeko men. De Ministers, van het gebeurde onderfigt, zijn dadelijk bijeengeko men, hebben den Generaal Quesada last gegeven om terstond de troepert en de artillerie te doen aanrukken en, het koste wat bet wilde, de rust te herstellen. De nationale garden, door de overige burgers niet zeer ondersteund en geenen bijval bij het garnizoen vindende, waarop zij gerekend hadden, zijnzonder iets uitgevoerd te hebbenlangzamerhand afgetrokkenzoodat de nacht rustig is voorbij gegaan, en den anderen dag de stad in staat van beleg gesteld is. Den 5den waren eenige dagbladen, die de partij der beweging begunstig den, geschorst. Op dien dag is ook het bevel ter ontbinding van de nationale garde verschenen. De officieren waren belast géwordenzeiven de garde te ontwapenen, waartegen zij veiligheidshalve een vertoog hadden ingediend, zoodat nu de ontwapening denkelijk door de troepen zou geschieden. Men schrijft ook nog uit Madrid, dat in Badajoz de constitutie van 1812 was uitgeroepen. Deze constitutie bestaat uit een groot aantal arti» kelen, waarvan de voornaamste kortelijk hierop nederkomen. De Staatsrege ling neemt tot grondslag dat Spanje aan het volk behoort, en geen erfgoed van eenig geslacht is. De Afgevaardigden worden door de tweede hand ver kozen, en ofsChooh dus niet regtstreeks, tqch door eene soort van algemeen stemregt. Alle ingezetenen benoemen namelijk in hunne districten kiezers, die op derzelver beurt kiezers kiezen, die in de hoofdsteden der provinciën zamenkomen, om de Afgevaardigden voor de Cortes te benoemen. De Cor* tes vergaderen telken jare den isten Maart, zonder door het Koninglijk ge zag te worden opgeroepen. Derzelver zitting duurt drie maanden, en kan eene maand in duur verlengd worden, indien twee derden der Afgevaardigden aniks gueUkruren. Om de twee jaren worden de Cortes hernieuwd. Wan neer de Sonverein de Cortes opent, moet hij zotider lijfwacht verschijnen. Geen Afgevaardigde mag eenige gifte noch gave, eerbewijs of pensioen van den Souverein aannemen. De Souverein kan geene toestemming op wets voordragten weigeren, geen oorlog verklaren, geen vrede maken, noch on derhandelingen over verdragen voeren, zonder bewilliging van den Raad van State; en wanneer een lid uit dezen raad uitvalt, wordt door de Cortei^eett drieral Candidaten aan den Souverein voorgedragen, waaruit dezelve een tot vervulling van de opengevallen plaats moet benoemen. De Cortés bestaat slechts uit ééne Kamer. Hoewelzooals wij uit Madrid hebben medegedeelddc rnst aldaar wedergekeerd was, wil de Fransche Messager van den avond van den 6den geheel andere tijdingen hebben; zelfs verzekert een ander blad dat het Gou vernement berigten had tot den 9den, maar dezelve verborgen hield. Vol. gens die berigten zouden de nationale gatdCn Zich den öden wederom verza meld hebben, en een gevecht met de troepen hebben aangegaan, met dat gevolg," dat Quesada door de Ministers bevel had ontvangen, tegen den mid dag, om het gevecht te staken, daar de troepen zich bij de garden voegden. De Koningin door het een en ander gedrongen had tóegegeve» en de consti tutie laten uitroepen, terwijl zij zelve daarbij had moeten tegenwoordig zijn» De heer Launtls te Frankfort, heeft aldaar in zijne werkplaats tot 15 Au» gustus ter bezigtiging gesteld een groot basreliëf van Cararisch marmer, het welk bestemd'is om de voorzijde uit te maken van de graftombe, welke ter nagedachtenis aan den Thesaurier, des Konings der Nedeflanden, den heef Ragay, te *s Gravenhage zal worden opgerigt. De Bondsvergadering heeft in de laatste tijden menigvuldige zittingen ge. houden, dikwerf tweemaal 's weeks. Van zeer goede hand verneemt men dat de Luxemhurgsche kwestie het onderwerp van de beraadslagingen dezer hooge vergadering uitmaakt, en dat men er vast op rekenen kan, dat het Öuttsche Verbond dezelve op eene voor Duitschland waardige wijze zal ten einde brengen. De nog af te bandeleb gewigtige punten zuilen waarschijnlijk in de eerste helft dezer maand worden beëindigd, en Zal de vergadering daarra voor eenigen tijd met vacantie scheiden. Londen den 13 Augustus. Woensdag 1. 1. heeft het Lager-Huis het HoogCr-Huis ultgenoodigd tot het houden van eene vrije-conferentiehet geen sedert 1740 niet had plaats gehad, ter nadere overweging den amende menten door de Lords in de wet op de Municipale Corporatien gemaakt. Die conferentie, tegen welke eerst de Lords zich verzetteden, heeft dan ook plaats gehad, maar zonder goed gevolgd, daar vervolgens in het Hooger» Huis, op voorstel van Lord Lyndhurstbepaald werd met 40 tegen 29 srènj men, dat er in de door de Lords gemaakte amendementen geene verandering zou komen. In het Hooger-Httis Is eene wet op de verkiezing van Parlementsleden, door het Lager-Huis aangenomen, verworpen. I11 het Lager-Huis is de door de Lords veranderde wet op het zegelen der nieuwspapieren ter zijde gelegd, doch dadelijk door eene andere vervangen van dezelfde strekking» men meent, dat die zal doorgaan, doch niet eer dan den is September ingevoerd worden. (TConnell ruit in Ierland de bevolking weder pp, hij bevindt zich than» te Du Win.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1