LEYDSCHE C 0 fcj it A N T« VRIJDAG DEN iaden AUGUSTUS. NEDERLANDEN. Levdén den nden Augustus. Men meldt uit's Gravenhage van deh ioden dezer het volgende: Z. K. H. de Prins van Oranje is gisteren namiddag ten half vier ure uit het Kamp in deze Residentie teruggekeerd De Marquis en Marquizin van Londonderry zijn dezer dagen uit Lon den in deze Residentie aangekomen en aan het hotel Bellevue afgestapt. De vaartuigen van het exercitie-smaldeel, onder bevel geweest van den Schout-bij-Naclit Ziervogel, hebben de bestemming gekregen om in ge reedheid te worden gebragt, ten einde in het begin van de maand October te vertrekken; te weten: ter versterking der zeemagt in de Oost-Indie, het fregat Bellona, onder commando vïn den Kapitein ter zeer van Son, en de corve: Castor, onder dat van den Kapitein-Luitenant ter zee Ampt, en in de Wesi-Indië, de brikken de Valk, onder bevel van den Kapitein-Lui tenant ter zee van Lennep Coster Jr., en de IVindhondonder dat van den officier van gelijken rang Kist; terwijl naar Smyrna en de Middellandsche zee zullen wor den bestemd de corvet Hippomenes, opgedragen aan den Kapitein-Luitenant ter zee Mollen de advies-brik de Pellikaan, onder commando van den Lui tenant ter zee der iste klasse Baron Bengels. Blijkens een berigt uit Rio de Janeiro van den 21 Mei jl.is de tijde lijke waarneming van het Nederiandsch Consulaat te Fernambuco opgedragen aan den heer G. el. Brenderli Brandts, in de plaats van den heer J. Ie Jolle, naar Nederland vertrokken. Utt Amsterdam meldt men van den 10 Augustus: Gisteren hield de maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, hare 52ste jaar- trjksche algemeene vergadering, in de nieuwe Luthersche kerk alhier, onder voorzitting van den Hoogleeraar Mr, C. A. den Tex. De vergadering werd bijgewoond door de Afgevaardigden der Departementen, door verschillende provinciale en stedelijke Autoriteiten en door een aantal Commissien uit ver scheidene wetenschappelijke maatschappijen en genootschappen. De voorzitter bekiom het spreekgestoelte en beschouwde de maatschappij in hare betrekking tot andere volken* met te onderzoeken: 1°. Wplke instellingen bij andere volken gevonden worden, welke met deze maatschappij kunnen vergeleken worden 2°. Wat andere volken in dit opzigt aan deze maatschappij verschuldigd lijnen 3°. Wat onze maatschappij al dan niet moet doen om zich bij vreemden een" btijvenden invloed te verzekeren. Na het houden der redevoering reikte de voorzitter eenen gouden eere penning uit aan den lieer Isaac de IVaal, Predikant te Kleverskerken, voor een bekroond betoog over de 'Wijsheid en menschenkennis van Jezus, en eenen zilveren eerepenning, benevens eeft getuigschrift aan G. Velt, die bij eenen hevigen brand met gevaar van zijn leven de eenige bezitting van eene weduwe, die hem geheel vreemd was, had gered. De «preker sloot deze openbare bijeebkömst, na zijnen dank betuigd te hebben aan allen, die het hunne tot de opluistering van deze plegtigheid hadden bijgebragr. De redevoering van den voorzitter was voorafgegaan, afgewisseld en be sloten, met de voordragt eener cantate, waarvan de woorden vervaardigd waren door den heer IV. li. (Varnsinek Bz., en de muzijk door onzen stad genoot IVilms. TÜit Dordrecht meldt men van den 9 Augustus: Heden had alhier de ultdeeling der prijzen aan de leerlingen der stads bouw kundige teekenschool plaats. Nadat de vergadering door deh lieer A. Kist Ez., met eene korte toespraak aan de leerlingen over het ntlt der oefeningen in de kunsten was aangevangen, werden de prijzen door Zijn Ed. uitgereikt. Uit den Helder wordt van den 7 Augustus gemeld: Heden zijn van hier naar zee gezeild Zijner Majs. brik de Valk, Kapitein- Luitenant C. van Lennep Coster Jr., 'eh de brik de IVindhond, Kapitein—Lu it. t. F. Kist, de eerste bestemd naar Hellevoetsluis, de laatste naar Vlissingen. Dezer dagen is openbaar gemaakt een plan van eene negotiatie, groot f 100,000, ten laste van de provincie Vriesland, om te strekken tot dekking der kosten van eenige verbeteringen van waterstaats-werken, over het dienst jaar 1836. Deze negotiatie zal bestaan uit 100 aandeelen, elk groot ƒ1000, rentende vier ten honderd, verschijnende den ïsten December van elk jaar. Be inschrijving zal bij den Administrateur van 's Rijks Schatkist te Leeuwar den van den 15 Augustus 1836 af, geopend worden. Het fournissement zal geheet, in eens, in de acht eerste dagen van de maand December 1836, bij genoemden Administrateur moeten plaats hebben. De aflossing zal geschie den op den ïsten December 1837 en vijf volgende jaren. Tot zekerheid der te doene aflossingen en betaling der interessen zullen, te beginnen met den jire 1837, en eindigende met den jare 1842, speciaal tot dat einde worden geheven twee buitengewone opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, en een halve buitengewone op- cent op die van het personeel binnen de provincie Vriesland. Omtrent den staat van het fabrijkwezen in de provincie Overijssel, het welk, gelijk men weet, in de laatste jaren, zeer uitgebreid is, leest men in het verslag van dit jaar der Gedeputeerde Staten aan de Staten dier pro vincie het volgende: Het fabrijkwezen gaat. over het algemeen, nog voordurend vooruit; vooral is dat der katoenen stoffen zeer Tevefidig. De weefschool der Calieats, daargesteld te Goor door de Nederlandsche Handelmaatschappij, en onder directie van den heer T. Ainsworthis mede ♦ene voorname bron geweest, waaruit die fabrijken in Twenthe zich hebben gevormd en uitgebreid; drie onderafdeelingen, tan die weefschool verbon. den, te Enter, Diepenheim en Holten, hebben te zamen 450 weefstoelen, ter vervaardiging van verschillende stoftenen levert die school nog de noo- dige garens aan 13 fabrikanten terwijl de te Goor opgerigte spoelingscheer- derij en srerkerij de noodige kettings bereiden. Het getal stukken in dit ge west thans vervaardigd wordenele, haar het sysrema van die weefschoolkan jerekend worden aanmerkelijk te zijn en aanzienlijke sommen in omloop te Wngen'daar, order andere gemeenten, te Losser, gedurende het eerste Wartaal dezes jaars, in drie fabrijken te zamen vervaardigd werden 4131 wikken* waarvoor aan arbeidsloon, nagenoeg 3889 is uitbetaald. AMERIKA. Dt eidrennitig van Texas Is trog niet aangenomen; de beide huizen van het Üoord-Amerikaansch Congres zijn gescheiden, zonder hieromtrent iets be paalds te besluiten, ais alleen, dat die staat zoo zij zich van Mexico onaf hankelijk verklaard wilde zien, een plan van regering moest inleveren. De Regering van Mexico heeft verklaard, dat, daar de Generaal Santa Anna door de Teiianen gevangen was, de door hem gemaakte overeenkoms ten niet geldend waren. Er was namenlljk door hem aangenomen, dat Texas door de Mexicanen zoti worden ontruimd, de wederztjdscne krijgsgevange nen in vrijheid gesteld en er tusschen beide natiën eene wapen-stilstand plaats zon hebben. Integendeel hebben de Mexicanen nieuwe troepen aangewor ven en zullen den oorlog met kracht tegen de Texianen voortzetten. SPANJE. Berigt en over Parijs van den 7 Augustus. Madrid. De factie van Gallicie, onder bevel van Comez heeft zich ge worpen op de noordkust van Oviedo. De desertie is zoodanig in deze bende toegenomen, dat dezelve verminderd is|tot 2,500 man. (Men heeft onder- tusschen aan deze bende nooit meer manschappen toegeschreven.) De over- loopers en gevangenen welke dezelve verloren heeft, zijn voor den Generaal F.spartero genoegzaam om er etn bataljon van te maken, hetgeen hij ook doen zal Op eenige punten van Gallicie staat het volk in massa tegen de Carlisten op. Men verzekert dat de Generaals Latre en Manso teruggeroepen zuilen worden. De factieusen van Valencia zijn te San-Felipe de Jatevaeene vrij aan merkelijke stad, wier inwoners grootendeeis Carlisten zijn, binnengerukt. Zij hebben vele gruwelen tegen de liberalen gepleegd. De Generaal Cordova moet, na het bevel van het noorderleger aan Saars- field te hebben overgegeven, naar Parijs gaan voor eene buitengewone zen ding, aan welke liet Kabinet van Madrid het grootste gewigt heebt. Er is eene beweging te Valencia geweestbij de aannadering van Quilez. De Carlisten bezetien-de geheele provincie, uitgenomen de omstreken van Alicante en Orihuela. Paarden zijn op een half uur afstands van Valencia weggevoerd. Een detachement Christinos is te Aibeyda geslagen. De waarde van het geen de Carlisten te Ribera genomen hebbenbedraagt eenige mil- iioenen realen. Berigtcn over Parijs van den 8 Augustus. De thans ontvangen bladen uit Madrid van den ïsten dezer hangen een treurig schilderij op van de onlusten en beroerten te Malagain den nacht van 25 en 26 Julij jl. aldaar voorgevallen. Het is waar, dat de militaire Bevelhebber, San Just, die zich voorleden jaar in het verdedigen van Puente- la-Reyna onderscheiden heeft, en de Graaf van Donadio, burgerlijk Gou verneur, die in het vorige jaar Voorzitter was van de centrale Junta van Andujar, door het graauw vennoord zijn nog vele anderen zijn omgebragt ge worden. De eerste aanleiding schijnt wel de verkiezing van eenen Afvaar digde voor de Corces geweest te Zijn, welke in de stad niet in den zin van onderscheiden burgers was uitgevallen; doch de dadelijke oorzaak is geweest Kot a«ort,ad.n Kot Kovot Sm ,W om dc trum tc slaan bij het af* lossen van de wacht der nationale garde. Hij kwam zulk fnrr.rtu.a-,rx- met slaande trommel tegengebood den «mboer met "Slaan op te houden* die ook gehoorzaamdedoch de overigen wierpen zich op hem en maakten hem spoedig daarna af. De Graaf van Donadio, die de beweging wilde stil len, onderging hetzelfde lot. Dadelijk is er eene provisionele junta aange steld, onder een zeker Bevelhebber der karabiniersEsc a lam ewelke zich Opperbevelhebber ad interim noemt; door hem is eene proclamatie afgekon digd, waarbij de burgers worden opgeroepen, om eene junta in te stellen, die de constitutie van 1812 zal moeten uitroepen. De Genetaal Lopez BarnaKapitein-Generaal van bet Koningrijk Grenada, het digtst bij de gebeurtenissen zich bevindende, heeft in tv/ce proclamation aan de nationale garde en alle inwoners van de provincie Malaga en aan het garnizoen (dat zich bij de partij der betVeging gevoegd heeft) doen aankon digen, dat hij aan allen vergiffenis en vergetelheid aanbood, maar dat, indien dit aanbod binnen vier dagen niet was aangenomen, hij met kracht tegen de •opstandelingen zou handelen. „Gedenkt," voegt hij er op het einde bij „dat eene natie sterker is dan eene stad en dat de kracht der wetten eeuwig en onweerstaanbaar is." Men meende te Madrid, dat in deze en dergelijke onlusten de Carlisren, vermomd onder den schijn van liberalen, de hand hadden. Van de grenzen wordt van den 4deti gemeld, dat Snartfieid het opper bevel had aanvaard en dadelijk zou gaan handelen. De ex-Pastoor de Dallo, Gouverneur van Penacerrada en Bevelhebber der Peseteros inde provincie Alavaheeft zich aan VMnreal aangebodenom in het Carlistisch leger te worden aangesteld. Deze man werd tot nu toe te Vittoria voor een heethoofdig liberaal gehouden. Het is een groot verlies voor het Christinos legerwant hij kende het land volkomen. Een regiment Christinos te San-Sebastian heeft gehoorzaamheid gewei gerd aan het bevel omjin het veld terug te kêeren, als reden opgevende, dat liet niet betaald werd. Men is er eindelijk in geslaagd om het met schoone woorden en belofte te paaiien. Tijdingen van Santander van den ïsten Augustus meiden, dat Gomes den 28 Julii van Grado, alwaar bij zich bevondrations vivres van Oviedo had opgeeischt, doch dat de bevotking dier stad besloten hebbende zich te verdedigen, hem dezelven geweigerd heeft. De Cariistische-Chef liad Oviedo niet durven aantasten, en heeft zich zuidwaarts naar de gebergten van Leon begeven. Een Hoofd-officier der Carlistische armee van 'Arragononlangs itt het Carlistische hoofdkwartier aangekomen, heeft verhaald, dat ff bataljons Arragonscbe vrijwilligers zich aan de troepen van Cabrera hadden aangesloten. De tijdingen van San-Sebastian melden als stellig het aanstaande vertrek van twee Schotsche regimenten van het Engelscbe legioenzij hebben ver klaard volstrekt niet meer te willen vechten, omdat zij niet betaald worden» ZWITSERLAND. Men schrijft uit de Jura van 4 Augustus Toen de dagbladen dezer dagen beweerden dat de twist tnssehen B->zel- landschap en Frankrijk bijgelegd was, hadden zii volkomen regt, schoon het tevens even waar is, dat van de Fraqsche zijde de dwangmaatregelen op nieuw zijn bevolen geworden. Zie hier boe deze strijdige daadzaken zich laten verklaren: Een Afgevaardigde van Bezeüantfeehao kwam met den Franschen Gezant te Bern overeen, dat aan de Joden fVahl eene scha devergoeding van 25.odofr. zonde gegeven worden. De BazeHandsch.ipsche Landdag had daartoe echter slechts 14,000fr. bewilligd, doch de lieer V.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1