GROOT-BRÏTANNIE, Londen alen 27 Julij. Z. M. die ligt ongesteld geweest is, is weder beter. I In het Hooger-Huis heeft de partij der Ministers eene nederlaag geleden, -daar de IersChe kerkwet met aanmerkelijke veranderingen, welke door Lord Lyndhurst, voormalig Lord-Kanselier waren voorgesteld, en het geheele doel van de wet vermengden, met 126 tegen 48 stemmen aangenomen is, en daar- entegen het voorstel van de Ministers om het overschot der kerkelijke in- •komsten tot andere dan kerkelijke einden te gebruiken, met 17,8 tegen 47 stemmen verworpen is. Bij de Gemeenten is de Engelsche kerkwet, tégen Welke zièH ije heeren Hmne, Bulver en andere radicalen in de voorloopige conferentie zoo sterk 'verzet hadden, mét de aanzienlijke meerderheid van honderd vijf en zeventig 'tegen vier en veertig stemmen doorgegaan. O'CoMiell gaat voort met brieven aan de Engelsche natie té rïgten; allen van gelijken inhoud. Wij hebben dagbladen uit Singapore tot den 3den Maart. De Regering bad, hoewel vruchteloos, getracht de roovers, die de wateren aldaar onvei lig maken, te fnuiken. Er had eene aardbeving op de Philippijnsche eilanden plaats gehad. Op Java was de stand des waters zoo hoog geworden, dat 'Verschillende werken waren ondergeloopen. FRANKRIJK. Parijs den 26 Julij'. De Koning heeft van de Republiek Chili eehen brief van gelukwensching ontvangen bij gelegenheid van den aanslag van 28\Julij 1835. Deze brief is in eene buitengewoone audiëntie aan den Koning door •den Zaakgelastigde van Chili overhandigd. Gisteren hebben de zaken van Spanje aanleiding gegeven tot eene ver- eeniging bij den Voorzitter van den Raad, waar de Gezanten van Oostenrijk, Pruissen, Engeland, Portugal en Spanje tegenwoordig waren. Men gist slechts over hetgeen aldaar onderhandeld is, doch men meent, dat deze con ferentie hoofdzakelijk kenbaar heeft gemaakt, dat de Kabinetten de gebeur, tenissen afwachten, welke bij de nieuwe Cortes kunnen voorvallen, om een officieel besluit tusschen Don Carlos èn Christina te nemen. Men heeft het programma van de feesten gedurende de drie Julij-dagen bekend gemaakt! Den 27Sten hdwelijken ten voordeele van zoons en dochters der strijders van Julij f830, Junij 1832 en April 1834. Den 28sten lijkdiensten in alle kérken en aan het hotel der Invaliden. E11 den 29Sten spelen, dansen, schouwburgen, vuurwerken in de Champs. ■Elysées en aan de barriere du Tröne. Men weet altijd nog niets van de ware beweegredenen van de pitstel- ling der revue. Er wordt veel gegist. Het getal gevangennemingen schijnt minder te zijn, dan men had opgegeven, het beloopt slechts §0. Te Toulon hebben eenige wanordelijkheden tusschen de militairen en matrozen plaats gehad. De rust is echter niet gestoord gewordeti; In die stad liep het gerucht, dat de Generaal Bugeaud in Afrika was ge. dood geworden. Bij den rijtuigmaker Gartier wordt thans eene koets voor Lodewyk-Philips gemaakt. Het gewone binnenhoutwerk is met ijzeren platen belegd, tegen die platen is buffelleder gelijmd, op dit buffelleder wederom ijzeren platen; daarover .grijs papier, éii 'eindelijk de gewone lakeuvoering. Gisteren is met deze koets eene proëf genomen oni zich te verzekeren of -zij kogelvrij ware. Op 25 schreden is een geweerkogel tegen het rijtuig afgebrand; de kogel is in het papier blijven zitten. De beruchte schrijver van den NationalArrnand Carrel, die voor en na de omwenteling van 1830 met groote begaafdheid, maar tevens met hevig, heid, ultra-liberale of liever republikeinsche grondstellingen heeft ontwik keld, is aan de gevolgen der wonden, bij een door hem dezèr dagen gehou den tweegevecht bekomen, overleden. Zijné partij verliest veel in hem. Ben 27 Julij. Omtrent de inwijding van de zegeboog aan de barrière de l'Etoile, bevat de Monfteur in zijn programma omtrent de Julij-dagen bet volgende: „De zegeboog de l'Etoile, opgerigt ter eere der Fransche legers, zal om ringd zijn door eene decoratie van "zegezuilen en van masten met vaandels en banieren. De beeldhouwerken van de zegeboog zullen öntdektworden. „Van twee ure af zal er aan den voet van het gedenkteeken door de mu- zijkcorpsen van de regimenten der bezetting krijgsmuziek gemaakt worden. „Een gedenkpenning zal geslagen worden, om de völtoöijing van den ze geboog te vereeuwigen. Op dezelve zullen de Volgende woorden ge. plaatst worden! „Aan den roem der Fransche legers. Begonnen door Napoleon „Vottootd door Lodewyk Philips I." In een dagblad van Dieppe, van den 23 July leest men: De reis van den Koning en het Koninglijk Gezin naar het kasteel van Eu is niet afgeschreven, maar uitgesteld tot na de feesten der Julij-dagen. Deze reis moet inderdaad plaats hebben in de eerste dagen van Augustus, en men verzekert ons, dat de Maire van de stad Êu, de beloften uit den mond van Z. M. zelve ontvangen heeft. Hetgeen zeker schijnt te zijn, ij; dat ër be velen gegeven zijn, om alles op het kasteel gereed te maken, en dat alles Zich werkelijk bereidt vóór de ontvangst van dé Doorluchtige gasten. In een post scriptuta wordt uit Parijs geméld: Men zegt, dat de Hertogin van Berry in dit oogénblik te St. Denis is, in gesloten door de Policie, en dat het haar onmogelijk zal zijn te ontkomen, zulke goede maatregelen zijn er genomen, om haar gevangen te nemen. Den 28 Julij. De Julij-dagen werden in Parijs zeer stil gevierd. Men bemerkte onder de menigte niets van die ongerustheid, welke het Ministerie schijnt aangetast te hebben. Het Journal de Paris deelt de bevestiging mede van de overwinning in Afrika op Abdel-Kader door den Generaal Bugeaud behaald. Het zegt niet dat die Generaal zou gewond-zijn, maar meldt, dat hij zich gereed maakte om Abdel-Kader verder te vervolgen. De Minister van Griekenland heeft zich dezen morgen met den Minis ter van Beijeren naar den Voorzitter van den Raad begeven. Men heeft da. delijk verzekerd, dat er tijdingen van de Levant waren gekomen, welke geen den minsten twijfel overlieten, omtrent eenen algémeenen opstand en het wegzenden van eenige Beijeren, welke nog zoo gelukkig geweest waren, om eene capitulatie te verkrijgen. De gevangennemingen duurden te Parijs nog altijd Voort. MENGELINGEN. SCHOUWBURGEN te ROMË. Met Kerstijd worden de schouwburgen te Rome geopend, en kunnen de Romeinen weder van een hunner meest geliefkoosde vermaken gebruik ffia- ken. In de afgeloopen jaren hebben, zoo als alle andere zaken, de tooneel- vertooningen te Rome groote veranderingen ondergaan. Het wgs in idpo, toen de tooneel-voorstellingen door het invoeren der maskers, geheel zedeloos werden, dat Karei Boromeus voor de eerste maal van het Gouvernement van Milaan verkreeg om alle tooneel-vooribrengselen aan een censuur te onder- Werper. Dit privilegie is sedert in handen der geestelijkheid overgegaan en .heeft zich over. geheel Italië verspreid. t)e eerste, treur- e'h bHjspe'lt'ii Ver- den gemeenlijk voor de Pausen zelveh 'opgevpei'd. Dit zal minder vyiuoii. dering baren, wanneer men nagaat dat deze stukken gewoonlijk navolgingen van Plautus of Teren tius waren, en ais zoodanig tot tip oude-letteren, waar- van de Pausen de beschermers Warenbehoorden-. De Cliüa en de Man- dragnla Van Machidvel werden met den meesten luister voor Leo-X en zyn Hof opgevoerd; la 'Conquista di (Irenaèia voor Alexander17 ei;/.. Verschei dene hopge geestelijken sehreven zeiven voor het tooneel; onder deze vindt mén de Ternandus servatUs van Verardo, die achtereenvolgend Secretaris van vier Pausen was; de Calendra van den Kardinaal Bibiera, en vele andere van minder belang. Het eerste tooneel werd te Rome door den Kardinaal Riario, neef van Sixlus//-"gebouwden verscheidene geleerde genootschap pen zooals de Intronati en de Rozzi van §ienr.a en de Pontponianj van Romehielden zich met werken voor dat tooneel bezjg. De besrc tooneel- spelers der berde eerste gezelschappen kwamen re Rome op verzoek van Leo X. Er zijn thans vijf töoneelen in die stadwelke alle aan verschillende eige naren toebehooren. De schouwburg Kalle behoort aan den Marquis Copra- nieaeen der vier Romeinsche Markiezen aan wien men de eer van den draaghemel schenkt; de Argentina, aan den Hertog Cesarini Sforza, uit het beroemd geslacht van dien naam gesprotende Tor di Nona, aldus genaamd naar eenen ouden torenwelke daar in de nabijheid staataan den vermaar den bankier Torlonia, Hertog van Braeciano. De Palla-Cordo behoort aan eene associatie, en de Aliberti is zoo dikwijls van eigenaar veranderd, dat het moeijelijk zoude zijn te bepalen aan wie dezelve nu toebehoort. De VaUe en de Argentina zijn de twee voornaamste schouwburgen. De eerste opent dadelijk na de Kersfeestende tweede volgt denzelVen in den zomer op; de Tor' di Nona, welke veel kleiner is, speelt ook des zomers. De beide eerste tooneelen omvatten alle tooneel-voortbrengselfntreurspel, blijspel, ballet en vooral opera, de voornaamste bron van hunne welvaart. De Tor' di Nona volgt hen op eene kleinere schaal. De Aliberti is geheel in -verval enjuit hoofde van deszelfs buitensporige grootte, alleen bestemd - om er één of twee malen 'sjaars de karnavalsfeesten in te vieren. De Palla- Corda Is zoo als deszelfs naam aanduidt, eeniglijk voor de koord-dansers gil potsenmakers bestemd. De Romeinen zijn aan hunne neiging voor dit ver- maak getrouw gebleven, en geen tooneel in Rome heeft zoo vele en ge trouwe aanschouwers als de Palla-Corda. Den dag na Kerstijd opent de Kalle met buitengewone plegtigheid, dat is te zeggen, met eene nieuwe opera en een nieuw ballet voor het halve speel- saizoen. De zangers, het orkest, alles is dan nieuw, uitgezonderd de fale behangsels der loges, en de decoratien; aldus ingespannen gaat de vertooning den eenen avond na den anderen voort, zonder dat er naar gezien wordt of het stuk, dat dikwijls slecht is, door een ander zoude kunnen worden vervangen'. Het is zeer belangrijk bij deze eerste voorstelling tegenwoordig te zijn; Het vonnis dat dan uitgesproken wordt, is Voor het geheele saizoen geldig; ook is de menigte dan woeliger dan anderseen ieder wil zijn aandeel heb ben in de uitoefening der eenige magt, welke nog aan de afstammelingen van de meesters der wereld is overgebleven. De keuze tusschen de mede dingers verdeelt geheel Rome: de wedstrijd wordt met kracht volgehouden, en de overwinning met geestdrift toegekend. Een zoodanige strijd had tusschen Pacini en Donizetti plaats: Pacini was overwinnaar, niet zonder van geheime kuiperijen beschuldigd te worden. Toen het stuk geëindigd was, werd Hij van het tooneel opgenomen, en in triumf, op de schouders zijner aanhangers, door de voornaamste straten vat» Rome gedragen, te midden der flambouwen, de muzijk enz. Van tijd tot tijd hield hij zich voor de ramen zijner schoone beschermsters, onder andere voor die van de Prinses Borghese, óp, en bedankte dezelve voor hare aan moediging en bescherming. Maar de overwonnene partij wreekte zichde prima donna werd beschuldigd van zich te hebben laten omkoopen. en daar van overtuigd zijndedoor het Gouvernement tót eene boete van vijftig kroo- nen veroordeeld-. Het oude theater del Valle was zeer slecht geplaatsthoewel in eene der volkrijkste gedeelten van de stad, dat van het Pantheon'gelegen moest men eene menigte donkere en naauwe straten doortrekken om er te komen. Des zelfs gevel, in deze stad zoo rijk aan schoone gehouwen, was een dorps, tooneel onwaardig. Het inwendige was hiermede in overeenstemming. Hec grootste gedeelte was door het parterre bezet, de loges waren benaauwd en geleken naar gevangenissen; de gangen waren zoo naauw, dat men zich met moeite van de olie kon vrijwaren, die langs de piuren droop; bij eiken stap kraikteït en bewogen de planken van pen viper. JEjr was slechts een uitgang en geene gaanderij. Eene eeuw lang heeft dit gebouw te midden der oude Romeinsche gedenkstukken bestaantoen men eindelijk tot den nieuwen op bouw naar de teekening van Valladicr besloot. De nieuwe schouwburg, zonder vrij te zijn van alle voormelde gebrekenheeft echter veel meer ge makken en uiterlijk een vrij sierlijk aanzien. Eene dergelijke verbetering zouden ook de andere schouwburgen te Rome behoeven. De verlichting der zalen heeft bij den eersten aanblik iets onaangenaams voor de vreemdelingen, die gewoon zijn de loges met even veel aandacht gis het tooneel te beschouwen, daar dezelve hier zeer donker zijn, hetgeen echter voor den aanblik van het tooneel verkieslijker is dan de schitterende Engelsche en Fransche zalen. De billetten, in plaats van eene eenvoudige aanwijzing van het stuk en der acteurs te bevatten, kunnen, vooral b(j 'de buitengewone voorstellingen, bij de wjidloopigste prospectussen van onze boekwerken, aankondigingen van Oliën voor het hoofdhaar enz. vergeleken worden. Aan een ieder worde lof toegezwaaid, van het publiek tot de acteurs toe, en hetgeen zeldzaam kan genoemd worden, is, dat het Romeinsche auditorium deze loftuitingen even dringend vordert als de gebruikelijke buigingen bij de van het tooneel tot de toeschouwers gerigte aankondigingen. De loges zijn meestal bezet, zonder dat men zeggen kan, dat de voor stelling liiertoe aanleiding heeft gegeven. Dit is een gevolg der Italiaansche zeden en gebruiken. Des morgens legt men geene bezoeken af, dit worde 's avonds en wel in den schouwburg gedaan, hetgeen zeer gemakkelijk is; Elke loge kan de residentie genoemd worden van de dame, die dezelve bezit; zij ontvangt daar bezoeken, vertoont pf verbergt zich voor het pu bliek, in een woord, leeft daar als te huis. Te Milaan is de inrigting van den schouwburg daartoe zeer geschikt. De loges zijn daar in twee afzon derlijke vertrekken verdeeld, het eene tegen over het tooneel, het andere daar achter. De eerste kamer is voor het aanhooren van de opera geschikt, de tweede wordt voor de faro, de gesprekken en de kleine soupers gehon- dcn. Van tijd tot tijd, wanneer zich de eerste maten van een geliefkoosd stuk doen hopren, gaar. eenige liefhebbers, die hunnen naam van kenner moeten handhaven, in het eerste vertrek; doen hunne bravos vip voor uit de loges hooren en keeren spoedig naar het gezellig achter-vertrek terug. Het parterre verschilt merkelijk van de logen het is e^n ghios, eene ver warde vereenigtng van alle klassen. Vooreerst valt de aandacht op de eer biedwaardige linie der oude kenners en liefhebbersdie hij eiken toonwelke het geluk heeft hun te behagen', de poeijer van hunne hoofden schudtjen, en eene halfluide uitroep van wellust bij alle schitterende trejtkén van de prima donna of den tenor doen hooren. Achter hen plaatsen zich hunne bewon deraars en navolgers: dan zij die gapen en hunnen slaap door pravos afbre kenzij die me: zelfvoldoening, bij het eindigen van elke aria, een snuifje ronddeelen degenen die: stilte! roepen en nimmer luisteren; dezulken ein delijk, welke om eene grootere oplettendheid aan den dag leggen op hunne teenen gaan staan en met geweld door de soldaten willen heendringen, die ge durig de uitgangen bezetten. Onder de achtersten vindt men nog Engelschen

Leydse Courant | 1836 | | pagina 3