geheeje Kflninglijk Gezin, hetwelk tot dat einde den tsten der volgende maand zich aldaar zal bevinden, de gezamenlijke troepen in het kamp in oogen- schouw te nemen, terwijl de leden der Vorstelijke famiellie den eden dier maand den verjaardag van Z. K, H. Prins Alexander te Soestdijlc zullen vie- ren, en Prins Frederik der Nederlandenzich Woensdag aanspanden weder in deze Residentie zal bevinden, alwaar HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert alsdan mede worden verwacht. Het Algemeen Handelsblad deelt hierover her volgende artikel mede: Wij vernemen, dat Zijne Maj. de Koning en HH. KK. HH. Prins Frederik der Nederlanden en Prins Albert van Pruissen, met Hoogstdeszelfs Gemalin, aanstaanden Zondag den 31 Julij, te Rijen worden verwacht, om het kamp te bezoeken. Hoegstderzelver verblijf aldaar en te Tilburg, zal twee dagen duren, waarna ook het kamp der mineurs en sappeurs, bij de gemeente de Kaatsheuvel, met Hoogstderzelver bezoek zal vereerd worden. Z. IC. H. de Prins van Oranje zal een groot diner geven; terwijl Zondag en Maandag avond de inwoners van Tilburg hunne vreugde over de tegenwoordigheidvan Z. M. den Koning aan den dag zullen leggen door hunne woningen te ver lichten. Na het'bezoek van het kamp door Z. M.den Koning» gelooftmen, dat de daarin liggende troepen weldra door die van de tste en 3de divisien onder bevel van den Generaal van Geen, zullen vervangen worden. Bij Koninglijk besluit van den isten Julij, is bepaald, dat, voor zoo veet'de provincie, Znid-Holland'aangaat, na aftrek van hetgeen, over 1835, door ieder der Zuid-I lollandsche steden en gemeenten, bijgedragen moeten worden in de som van ƒ40,000 tot bestrijding der kosten van administratie der bedelaars-Werkhuizenhet bedrag der 2 pCt. van de gewone inkomsten der.steden en gemeenten, ter beschikking van het algemeen bestuur staande, aan dezelve besturen wordt gelaten, ter gedeeltelijke raede-bestrijding der kosten van het publiek onderwijs, ter verbetering van wegen, bruggen, waterleidingen, enz. Dezer dagen zijn de bewaarders der Hypotheken herinnerd geworden, dat eene verklaring, voor zoó veel den koopprijs betreft, van de goederen, onder het ressort van het kantoor der Hypotheken gelegengevorderd moet Worden, in geval de overschrijving eener acte in tijds aan het eerste kan toor der Hypotheken heeft plaats gehad, doch te laat daartoe aan het opvol gend kantoor ter overschrijving wordt aangeboden. Ook zijn de outvangers der Registratie herinnerd aan de vroeger gegevene voorschriften, inhoudende, dat voortaan in debet geregistreerd moeten wor den de contracten wegens, de leverancje .van levensmiddelen en andere arti kelen der consumtieten behoeve van de garnizoens-hospitalen en zieken zalen, weike tot nu toe bij voorloopige raming aan de formaliteit onderwor pen werden, met aanbeveling tevens aan die Ambtenaren, dat voor de maan- dplljksche invordering der regten, waartoe dan ook door den Directeur-Ge- nèraal van Oorlóg van zijnen kant de noodige voorschriften zijn gegeven, behoorlijk worde gezorgd. Donderdag 1. I. is te Amsterdam de 22ste algemeene Vergadering van het Né^erlandsche Bijbelgenootschap gehouden. 'Te"Gröliifigén heeft den h'/sten hef examen der kweekelingen van het Instituut voor Doofstommen plaats gehad. Plaatsgebrek verhindert ons, het berigt zelve mede te deelen. Wij hopen dit in een volgend nommer te doen. Een Belgisch 'blad meldt het volgende: Voor ongeveer ti£,n dagen liep te Maastricht het gerucht, dat een man en eene v'rbiiw, bij h$t Nederlandsche Hof in bediening, des nachts het paleis verladen hadden, aanzienlijke waarden, den Koning der Nederlanden toebe. hoorende, ontvreemd en niet zich gevoerd hebbende. Men zeide ook dat de signalementen der beide personen reeds bij de Maastrichtsche Policie aan gekomen waren. Ji; Dingsdag zijn ook *'te Maastricht- een man en eene vrouw, in eene kabriolet,; aan de stadspoort gearresteerd en in hechtenis op- gsbrggt, vermits de signalementen op hun paspoort hen deden kennen de personen te zijn, die als de ontvreemden waren aangeduid. De gevangenen zijn terstond doorzocht, en bij den man eene som van zestien duizend Ne derlandsche guldens in klinkende munt gevonden. AFRIKA. Te Parijs had men door den telegraaph vernomen, dat de troepen in Afrika eene luisterijke overwinning behiaald hadden. Abdel-Kader was gewond en zijn paard onder hem doodgeschoten gewordenmen had een groot getal ge vangenen gemaakt. Een groot deel was naar Frankrijk overgevoerd, aan boord van de Chimère, en meer dan 500 Arabische hoofdenop het slagtveld gevallenwaren door de Fransche Arabische bondgenooten afgehouwen. Omtrent de Fransche expeditie naar Tunis wordt thans gemeld dat toen de Turksche Admiraal Tahir-Pacha vernomen had, dat een Fransch smaldeel het binnenloopen in Tunis verhinderde, en dat het bevel ontvangen had zich met geweld tegen de ontscheping van troepen op het grondgebied van die Regering te verzettenhij zijn plan veranderde om eene botsin gmet Frankrijk re verhinderen en zich op Tripoli gerigt heeft, waar hij zonder hindernis het contingentdat hij aan de Vorsten van Barbarijendie in gedurige vijande lijkheid met de Franschen zijn, leveren moet, ontscheept had. De Fransche Admiraal deze nieuwe schikking vernomen hebbendeheeft het anker van de schepen van zijn smaldeel doen iigten, en is de Turksche vloöt, welke Tripoli reeds verlaten had, gevolgd. Tahir-Pacha is thans te Tenedosde Admiraal Hugon gaat zich bij hem voegenen ziet daar hoe zich het stilzwijgen ontvouwt, hetwelk men bewaart, omtrent de operatien van het Fransch smaldeel, dat zich thans in zee bevindt ter vervolging vaa den Turkschen Admiraal. T U R K Y E. Te Konstantinopel had men de tijding uit Aleppo ontvangen, dat de groot* ste der twee stoombooten, waarmede de Engelsche Overste C/tesney den Euhprates afzakt, niet ver van Hannah, bij een hevig onweder, verongelukt is. De Overste zelf had met vijf man al zwemmende den oever bereikt maar de overige 20 man der equipage, waaronder 15 Engelsche en twee officieren, waren verdronken. De stoomboot was gezonken, en zou niet dan met groote moeite en kosten weder vlot gemaakt kunnen worden. De Overste Chesney was intusschen voornemens om zijnen togt met de andere kleine stoom boot voort te zetten. SPANJE. Berigten over Parijs van den 2 6 Julij. Volgens tijdingen door het Memorial Bordelais medegedeeld, zou er we derom eene verandering in het Ministerie komen. De reden daartoe zou wezen, dat de keuzen voor de Cortes te» nadeele van het Ministerie uitvie len. 'Noch Isturitz, noch Mendizabal zouden leden van het Ministerie uit maken. Arguelles zou Voorzitter worden, welke twee atnbtgenooten uit het oude Ministerie Mendizabal en twee uit dat van Isturitz zou kiezen. Rodil zou Minister van Oorlog en Opperbevelhebber van het leger van het Noor den worden, ter vervanging van Cordova, die zijn ontslag zou krijgen. Wat dezen laatste aangaat, alle partijen zouden overeenstemmen om hem weg-te zenden; maar de Koningin is er nog niet oveiheen, om zich van hem te ontdoen, hoewel de Ministers zelve hem verlaten. Tijdingen van de grenzen melden, dat de Generaal BerneUe met 8 ba taljons den weg naar Puente-la-Reyna genomen heeft; na deze stad do inge trokken te hebben heeft hij 7 Cariistische bataljons ontmoet op eene zeer voordeelige stelling, die hem den doortogt belet! 'tien. De Generaal beeft daarop zijne herkenning niet verder voortgezet en is in observatie gebleven. Men zegt, dat Cordova, die te Vittoria is, van zijnen kant gaat handele» en de Carlisten dwingen Esrella van levensmiddelen re vocrïlên, welke dan in de magt van Bernelle zullen zijn om weg te voeren. De Carlisten hebben te Fontarabie eene illuminatie gehad; men weet niet om weike reden. Volgens het Journal dé Paris zou de toestand van Gomez zeer ongunstig zijn. Doch andere bladen merken op dat men geene zekere tijdingen van Gomez heeft en dus nog niets bepaalds kan opgeven. Daar ook het Journal de Paris, hoewel een Ministerieel blad, echter lil het mededeeleii van Spaan- sche tijding lang niet officieel is. Berigten over Parijs van den 27 Julij. Madrib den 19 Julij. Bijzondere berigten van die dagteekening melden, dat Madrid op het punt is geweest, om wederom een oproer binnen hare muren te hebben. I11 den avond en nacht van den i7den, is er een groote zamenloop van volk geweest, welke aan de Candidaten voor de oppositie serenades bragten, beginnende met Mendizabal-, weldra begon men oproerige kreten te hooren, als: IVeg met het GouvernémcntDood aan Frankrijken langzamerhand kwam al meer volk op de been en werd het luidruchtiger in de straten. Echter tegen de gedachte aan heeft een detachement curassiers de straten schoon geveegd en het volk gedwongen binnen hunne Woningen te 'gaan; zoodat men er met den schrik is afgekomen. jMen meende, dac Mendizabal en anderen van zijne partij aan die woeling niet vreemd waren, ten minste worden onder de aanstokers van dezelve in het rapport van den burgerlijken Gouverneur, MendizabalOlozaga en anderen genoemd. De Gazetta, in haar nommer van gisteren, melde, dac H. M. vernomen hebbende, dat de provincie Soria, door de Carlisten verontrust werd, daar heen eene sterke colonne heeft afgezonden, welke uit 1500aa00oman.be- seaandcwerkelijk de hoofdstad verlaten had. Volgens de laatste tijding waren de Carlisten drie uren van Soria, welke geheel van troepen ontbloot is, Uit Bayonne wordt van 23 Julij gemeld, dat, indien het Engelsch legi oen geene versterking ontvangt, het geheel zal wegsmelten.; dat officieren hun ontslag nemen en genieenen wegloopen. Men meldt thans, dat even als de expeditie van Evans tegen Fontarabie, zoo ook die van Bernelle tegen Estelia geheel mislukt is; deze laatste heefc zich, na een zwaar gevecht, moeten terug trekken.' Gedurende dat die Generaal tegen Estelia optrok, heeft Fillareal zich zeer snel naar de vallei Meira begeven en is op den Generaal Telto gevallen, welke naanwlijks bekomen was van de nederlaag hem door Gomez toegébragr, heeft hem geslagen en 300 man krijgsgevangen gemaakt. De klokken zijn daarom te Irnn geluid, en kanonschoten gedaan. Öqk melde men, datGomez in een groot gevecht in de Asturien Espartero geslagen haddoch hieromtrenc waren geene zekere berigten, Berigten over Parijs van den 28 Julij. Uit Madrid schrijft men van 20 Julij dat de nieuwe verkiezingen gunstig voor de Regering uitvielenreeds telde men 23 provinciënwieT kiezers Ministeriele Candidaten gekozen haddende. nu reeds verkregene meerder, heid door het Ministerie op de gedane keuzen is 40. Uit die stad schrijft men nog, dat het thans zeker is, dat noch Espartero noch Latreden marsch van Gomez hebben kunneu tegen houden. De in- vloed der Geestelijkheid en de opgehoopte rijkdommen in die provincie kon denmeende men, zeer groote bronnen openen voor de Carlisten, om ver der met goed gevolg hunne ondernemingen voort te zetten. Gedurende dat Cordova, te Vittoria ziek Zijnde, geene demonstratie doet, schijnen de Carlisten hunne werkdadigheid te verdubbelen. Gomez is niet het eenig Opperhoofd, hetwelk den opstand bedreigt; de Cariistische bende, die in de provincie Soria is binnengerukt, marscheert op Castllie gan, en in Neder-Arragon is het zoo onveilig, dat het vertrek van Z. K.H. den Infant Don Franpois de Paule naar Valencia uitgesteld is. Deze stad wordt zonder ophouden door den vijand omringd, die ieder oogenblik hare muren kunnen beklimmen. Door den Generaal Quesada te Madrid is een rapport ingeleverd, uit hetwelk blijkt, dat de onlusten, aldaar den i7den voorgevallen (zie boven), van geene heteckenis zijn geweest. Uit de Baskische provinciën wordt geschreven, dat men nog altijd in twijfel is omtrent de expeditie van Gomez; terwijl sommige berigten hem Espartero hebben doen slaan, doen anderen Espartero aan hem de nederlaag geven. Men ziet zekerder berigten te geraoet. Don Carlos heeft den I7den een bevelschrift uitgevaardigd, waarbij al het vloeken, zweren, godslasterlijke en vuile taal spreken in zijn leger en aan de inwoners der Baskische provinciën verbpden svordt. ITALIË. De Paus heeft den n Julij in een geheim consistorie de benoeming van 4 Aarts-Bisschoppen en 15 Bisschoppen aangekondigd, en vervolgens de benoeming van 3 Kardinalen, te weten: Pietro Ostini, Aarts-Bisschop van Tarsus, Luigi Frezza, Aarts-Bisschop van Chalcedon en Constantino, Nora PatriciAarts-Bisschop van Philippi, Volgens berigt uit Napels van den t2den dezer, deden er zich aan den Vesuvius menigvuldige verschijnselen op, die eene kort op handen zijnde hevige uitbarsting van dien vuurspnwenden berg schenen te vooispellen. Bij deze gelegenheid wordt de opmerking gemaakt, dat de Vesuvius steeds in hoogte afneemt, zijnde de bovenste kegel sedert 20 jaren meer dan 300 voet verminderd. ZWITSERLAND. I11 de zitting van den Zwitserschen Landdag van den 20 Julij, is ter tafel gebragt een voorstel van Ziiiich, om eene algemeene wet voor het geüeele Eedgenooischap daar te stellen, betrekkelijk het verblijf en de regten van vreemdelingen in Zwitserland, alsmede eene door Frankrijk', mede uit naam van andere Mogendheden aan het Eedgenoorschappelijk bewind gerigte nota, waarbij op het nemen van nadrukkelijke maatregelen ten aanzien der vreem de vlugtelingen wordt aangedrongen. Beide deze onderwerpen zijn in han den eener Commissie gesteld om daarop te dienen van berigt. Dit besluit is echter niet genomen dan na vrij hevige beraadslagingen, waarbij men weder gelegenheid heeft gehad om te merken hoe zeer Bern begint terug te komen van de radicale beginselen, welke nog niet lang geleden in alle handelingen der Regering van dat kanton doorstraalden. DUITSCHLAND. Uit Weenen verneemt men dat de Koning van Napels in den ochtend van 19 Julij naar Baden is geredenom een bezoek ,gf te leggen bij den Aarts- Hertog Karei; den aosten gaat Z. M. een bezoek brengen aan de Hertogin van Berry te Grats; Hoogstdezelve keert vervolgens naar Weenen terug en blijft daar tot den 27Sten. Te Berlijn nam men eenen maatregel in overweging om degpvangenen, welke tot langdurige gevangenis veroordeeld waren, te doen Overbrengen naar Australië; men onderhandelde deswegen met de Engelsche kolonisatie, maacschappij voor Botany-Bay. De Leipziger Zeitung deelt uit Berlijn het volgende mede: De aanslag op den Koning der Franschen heeft, naar men verneemt, het besluit opzigteijjk de reiï van twee Prinsen des Koninglijken huizes naar Frankrijk doen veranderenvermits men daartoe een tijdstip ongeschikt acht, wanneer eene zóó groote politieke geestopwinding nog altijd de gemoederen blijft aankleven, dat, indien dezelve zich al niet algemeen openbaart, zij echter bij enkele personen tot zulk eenen trap is gestegen, dat zij zich als martelaars voor buuue dweepzieke meening aanmerken.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2