T U R K Y DUITSfcHLAND. A°. 1836. LEYDSCHE VRIJDAG j* 91 ■fê& \?~*eaaP COURANT, OEN apsten JULÏJ- NEDERLANDEN. Leyden den 28sten Julij. Heden is alhier de nieuw gestichte Rooinsch-Katholijke St. Pieters Kerk plegtig ingewijd. Men meldt uit 's Gravenhage van den e/sten dezer het volgende: Dezer dagen heeft de Pruissische Minister aan ons Hof, Graaf vonIVylich undLottum, deze Residentie verlaten, zien met verlof naar Londen begevende. De Staats-Courant van heden deelt het Staatsblad N°.43 mede, behel zende het besluit van den 14 Julij 1836, houdende bepaling, dat het burger lijk wetboek ter Staatsdrukkerij zal worden uitgegeven. Wtjdêrk deelt zij mede het Staatsblad N°. 44, behelzende het besluit van den 16 Jnnij 1836, waarbij vastgesteld wordt, dat art.215 van de wet van den 14 Junij 1832, Staatsblad N°. 10), ter Landsdrukkerij zal worden gedrukt en uitgegeven, onder den titel van: IKet', houdende algemeene bepalingen der wetgeving van het Koningrijk. Deze artikelen zijn van den volgenden inhoud Art. 1. Geene wet is verbindende zoo lang zij niet behoorlijk is afgekondigd. 2. De wetten zijn in-het geheele Koningrijk verbindende, uit krachte van derzelver afkondiging, door den Koning gedaan. Zij werken terstond nadat derzelver afkondiging in alle deelen van het Koningrijk zal kunnen bekend zijn. Wanneer bij de wet geen ander tijdstip is vastgesteldwordt de afkon diging gerekend in het geheele Koningrijk bekend te zijn op den 20sten dag 11a die der dagteekening van het Staatsbladin hetwelk de wet geplaatst is. 3. Gewoonie geeft geen regt, dan alleen wanneer de wet daarop verwijst. 4. De wet verbindt alleen voor het toekomende en heeft geene terugwer kende kracht. 5. Eene wet kan alleen door eene latere wet, voor het geheel of gedeel telijk. hare kracht verliezen. 6. De wetten, betreffende de regten, den Staat en de bevoegdheid der per sonen, verbinden de Nederlanden, ook wanneer zij zich buiten 's lands bevinden. 7. Ten opzigte van onroerende goederen, geldt de wet van het land of der plaats alwaar die goederen gelegen zijn. 8. De strafwetten en de verordeningen van politie, zijn verbindende voor allen, die zich op het grondgebied van het Koningrijk bevinden. 9. Het burgerlijk regt voor het Koningrijk is hetzelfde voor vreemdelingen als voor de Nederlanders, zoo ,lang de wet niét bepaaldelijk het tegendeel vaststelt. 10. De vorm van alle handelingen wordt beoordeeld naar de wetten van het land, of de plaats alwaar die handelingen zijn verrigt. 11. De regter moet volgens de wet regt spreken; hij mag in geen geval de innerlijke waarde of billijkheid der wet beoordeelen. 12. Geen regter mag bij wege van algemeene verordeningdispositie of reglement uitspraak doen in zaken, welke aïn zijne beslissing onderworpen zijn. 13. De regter die weigert regt te spreken; onder voorwendsel van het ■stilzwijgen, de duisterheid of de onvolledigheid der wét; kan uit hoofde van regtsweigering vervolgd worden. i 14. Door geene handelingen of overeenkomsten, kan aan de wetten, die op de publieke orde of goede zeden betrekking hebben, hare kracht ontno- men worden. De Staats-Courant deelt ook het^ Staatsblad 'N°. 43 mede, hetwelk een besluit van 16 Julij inhoudt, waarbij bepaald wordt, dat de met de Regering van het Prinsdom Lippe geslotene overeenkomsttot opheffing van het erf- togrs-regten de belasting op de landverhuizing; in liét Staatsblad zal wor- 'den geplaatst., Dezer dagen heeft zich de vraag voorgedaan, of het zegelrègt voor on. derhandsche huur-contracten op ieder perceel moet worden toegepast; waar op van wege de Hoofd-Adrtinistratie te kennen gegeven is; dat het voorge- ■komen is, dat deze toepassing geschieden moet naar mate van de tot stand gebragte contracten, in dier voege, namenlijk, dat, bijaldien er acht ver schillende verhuurders bestaan, én één huurder, er niettemin acht afzonder lijke contracten aanwezig ziinen dat wederkeerig in geval van éénen ver buurder en vier verschillende personen, als huurders, er almede vier con tracten zijn tot stand gebragt. Het eskader, onder bevel vün den Schout-bij-Nacht Ziervogelbe staande uit Zr. Ms. schepen de Bellond, de Maas, Hippomenes. Kalk, IKiud- hond en Snelheid, is den 25Sten dezer te,Texel binnen gèkomen. Uit Nijmegen meldt men van den 26 Julij: Het verheugt ons te kunnen melden, dat op aanstaanden Maandag Z. M. onze geliefde Koning onze stad zal passeren, komende van het I.00 en gaatide 'naar het kamp bij Reijen. Naar alle waarschijnlijkheid zal Z. M., des voor- middags tusschen 8 en 10 uren alhier aankomen. Uit Schiermonnikoog meldt men van den 18 Julij: Met het aanbreken vap den dag, oostwaarts van ons eiland, ontwaarden 'de botelingen der Noord- en Znid-Hollandsche redding-maatschappij, onder het bestuur van den hefer H. A. Zeijlinga, een in nood zijnde schip, doch eet zij hetzelve konden bereiken, overviel hen eene zware bui, waardoor hetzelve is omgeslagen; zuidwaarts echter zagen zij, aan strand, menschen, die dood vermoeid en afgemat waren. Zij waren vier man van de eqnipaad- je, zijnde een passagier verdronken. Het schip moet, vdigens het zeggen' van den Kapitein Jantes Èol, een smak geweest zijn, genaamd Mary et Ann, komende van Strumness in Schotland, en gedestineerd naér Hamburg, met haring. Deze vier lieden zijn vervolgens door den bestuurder der maatschap pij afgehaald en gekweekt en verzorgd. Ónder den titel vanKerslag der Procedures tusschen een aantal Deelge- nooten der Maatschappij ter voorziening in het plaatsvervangen bij de Natio nale Militie en A. van der Gronden, Directeur derzelve Maatschappijge voerd door Commissarissen dier Maatschappij als Arbiters, hebben de gecom mitteerden van gemelde deelgenooten, eene brochure doen verschijnen, waar door zij, gelijk zij in hunne voorrede zeggen, vermeenen de beste reken schap te kunnen geven van hetgeen door hen in het gemeenschappelijk be lang dier deelgenooten, zoo in als buiten regten, is verrigt. Uit dit verslag blijkt dat in 1832 en 1833 door den Directeur de deeige- genooten werd,en aangevraagd om suppletie van een bestaand te kort in de kas- der maatschappij. Een aantal deelgenooten meende dat de door den Directeur gevorderde bijbetaling niet wettig door hen was verschuldigd.dat de aangebodenehoewel door heeren Commissarissen goedgekeurde rekening te globaal was opgemaaktdat de daarop voorkomende postenvooral die van onkostenniet behoorlijk waren veranderd enz. Deze veréenigden zich in eene daartoe bijeen geroepene vergadering, ten getale van meer dan hon derd en besloten cm op gezamenlijke kosten de gemeenschappelijke belati. gen,'zoo ill als buiten regten, tegen den Directeur, door eene Commissie van'vier deelhebbers, te doen voorstaan en behartigen. Deze Commissie dè haar door den Directeur aangebodene inlichtingen nog niet toereikend achtende, werd dan ook met de procedure een voortgang gemaakt; voorr eerst recuseerden de gecommitteerden; op grond van art. 378 N". 4 en 8 wetb. van burgerl. regtspl., twee Commissarissen, voor welke zij als Ar biters gedagvaard waren; doch de Regtbank van Eersten Aanleg te Amster dam oordeelde dat de recusatie was ongegrond, tn bij het Hoog Geregts- hof werd -dit vonnis in appel geconfirmeerd, De zaak werd kan ook werkelijk voor heeren Commissarissen als Arbi. ters behandeld, en de 35 voor de gedagvaarde deelgenooten werden gecon- demneerd om aan de vorderingen des Directeurs te voldoen. Drie en dertig dezer gecondemneerde deelgenooten hebben de nietigverklaring van die ar bitrale uitspraken in regten gevraagd, en wachten thans den uitslag van dezen maatregel af. Wij gelooven met deze weinige bijzonderheden omtrent eene zaak, die vrij wat geruchts gemaakt heeft, onzen lezers geene ondienst te doen. Kpnstatinopel den 30 Junij. De nieuwe Reis-Effendi heeft reeds de bc?oeken van alle Frankische Ministers en Consuls ontvangen en weder tegen, bezoeken afgelegd. In Pera begint men echter te geloovendat het Engelsch Ministerie, evenveel welk gevoelen het mag toegedaan zijn, Lord Ponsonby terug zal roepen. Het schijnt, dat dit gerucht uit het huis van den Engel- schen Consul-Generaal Cartwright zelve voorkomt. Zooveel is zeker, dat Lord Ponsonby door zijnen ijver bij de laatste gebeurtenissen het nationaal be- lang van Engeland niet bevorderd heeft; ên met alle zijne ambtgenooten in strijd geraakt is. Van den 5 Julij wordt nog gemejddat Lord Ponsonby eindelijk eenen renbode uit Londen ontvangen haddoch dtt men nog niet wistwelke instructien hij had medegebragt. Bij gelegenheid van hét bevel des Sultanskrachtens hetwelk verscheiden beambtendie in het gebeurde met den heer Churchill zijn betrokken ge weest veroordeeld werden de bastonnade te ontvangenvindt men in een Duitsch dagblad de weinig bekende omstandigheid vermeld, dat in Turkye een groot aantal arme lieden, daglooners, enz., als plaatsvervangers voor de bastonnade werken aangetroffen, met welke men over den prijs onderhan. delt, die zich regelt naar het aantal slagert, welke den te ramplaceeren per soon zijn toegekend, waarna de arme man de slagen ontvangt voordengenen aan wien dezelve waren toegedacht. Voor 50 piasters vindt inen altijd plaats vervangers voor de bastonnademen zegt zelfs dat in ièdgré gfoote stad van Turkye gemeene Turken wonendie geregeld van de opbrengst der bastonnade leven. De straf der bastonnade verliest du» veel van haré vrèes- selijkheid, vermits de daartoe veroordeelde dezelve niet ondfrgaét, indien hij eenen plaatsvervangër kan betaleti. SPANJE. Berigten over Parijs van den 24 Julij. Wij ontvangen van Madrid de volgende tijding: De terngtogt van de Portugesche hulptroepen is officifel aangekondigd. De vervanging van Cordova if in eenen Raad dér Ministers beslist. Men heeft te Madrid eenige kerken van kloosters, die réeds gesloten wïten, ge opend; men zegt, dat het publiek van Madrid zich er in menigte heen be geven heeft. Men houdt zich zeer bezig om alles ré bereidenhetgeen noodzakelijk zou zijn ingeval liet Gouvernement zich op Sevilli wilde terug trekken. Men houdt zich zeer met de verkiezingen bezig. Bayonne den 20 Julij De uitoefening van den doodztraf van Lopen en ges officieren van zijne bende lil Gallicie is zeker. Men voegt er bij' dat Espartero 8fn i3den de achterhoëde van Gomez bereikt en op dezelve 300 ge vangenen gemaakt beeft. De Cêrlisten ontkennen van hunnen kant niet de gevangenneming van Lopez, maér zij verzekeren dat Gomez in Gallicié is, en dat hij er met eene groote versterking van manschap en paardenwelke hij van de Astiiriers heeft, is binnengetrokken. Brieven van Santander be. vestigen, ÜSè .wél verre dat Gomez in Gallicie is,- hij in de AsturiCn door Manso is ingesloten en dat hij niet kan ontsnappen. Nog meldt men, dat de Generaal Bernelle zijne dimissiS gegeven had* Berigten over Parijs van den 25 Julij. In het Journal de Paris léést mefi: Een brief van Santander van den aöstén meldt, dat Martinez de Rosa en de Marquis de Kiiuma tot Afgevaardigden verkozen zijn. Andere brieven van Madrid geven rijdingen van de verkiezingen in de provinciën, welke voor het Ministerie gunstig ztjn. Er worden verder geene bijzondere tijdingen van het oorlogstooneè! medegedeeld. Een te Bayonne ontvangen legerberigt van Saragoisa 17 Julij, bevat het,volgende: Cabrera heeft bij Monroya eene Christino-kolonne van 1000 man over rompeld; hit beeft véél manschap gedood en 400 krijgsgevangen genomen. Qui/ez heeft den Generaal Montis vervolgd en op hem ioöo man krijgsge vangen gemaakt". Hiér zijn wij in rust, in weerwil van het te Tarrezoana, aankomen van ettelijke Naveresche bataljons, dié, als zii herwaarts opruk ken, onze stad zullen binnen trekken, want sedert de rijdingen betreffende de expeditie in Asturie zijn ontvangen, is alhier eene algemeene paniek ont staan. Cabrera heeft niet minder dén 25,000 man onder Zijhê aanvoéfing. Naar luid van berigt uit Weenen is de Intendant van ilèt paleis naar Praag gezonden, om daar toebereidselen voor de aanstaande krooning te veror denen. De Keizer wenscht dat deze plegtigheid tevens een volksfeest zii, aan welks deelneming niet minder dan 30,000 personen zullen worden toe gelaten. De Keizer zal in het midden zijner getrouwe bevolking het mid dagmaal gebruiken. Aan al de Aartshertogen en Rijksgrooten zijn uitnoo-. aigingen gezonden om dit feest door hunne tegenwoordigheid ifletrdefen luister bij te zetten.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 1