SPANJE. Berigten ovtr Pakijs Vdf) iett 19 Julij. Geene berigten van Madrid. I11 de Asturien is Gomez tot Oviedo doorgedrongenwaar hij den /den is binnengerukt, Pablo Sanz volgde hein en was op het punt, om zich met hem te vereenigen. Esparterona 9 bataljons aan den Generaal Menso afge zonden te hebben, is op zijnen weg teruggekomen. Don Carlos is altijd te Villa-Franca. Men spreekt van een nieuw gevecht bij Ribera', men weet er de bijzonderheden niet van. Het .Journal.ie Paris legt, zooals men verwacht had, den mislukten aanval van Generaal Bvans op Fontarabie, als eene verkenning uit. Men leest er het volgende in: Men heelt heden alhier berigten van het gevecht, dat den rtden tusschen den Generaal Evans en de Carlisten onder de muren van Fontarabie heeft plaats gehad. Dit gevecht, waarvan de Carlisten zoo veel ophef maken, was niets dan ecne eenvoudige verkenning. Valsche inlichtingen hadden den Generaal Evans doen gelooven, dat de Carlisten Fontarabie bijna ganschelijk ontruimd hadden. Om zich daarvan te overtuigen, besloot de Generaal Evans naar dien kant eene groote verken- ning te doen. Den uden begaf hij zich op weg met eenige bataljons en vier veldstuk ken; toen hij evenwel naderbij kwam, vernam hij spoedig dat de Carlisten, wel verre van de plaats te ontruimen, dezelve veeleer met vrij groote ver schansingen hadden versterkt, en dat zij, op het berigt van zijn aanrukken, nog andere troepen derwaarts hadden gezonden. Van dat oogenblik zag hij af van eenen ernstigen aanvaltot welken hij geenc toebereidselen had gemaakt; want met vier ügte veldacukjes was het hem onmogelijk bres te schieten in de belangrijke vijandelijke verschansin gen hij vergenoegde zich derhalve met het voleinden zijner verkenning gedurende welke hij met de Carlisten eenige onbeduidende schermutselingen hadvervolgens bewerkstelligde hij, zijnen aftogt in de beste orde. Zijn verlies, in deze verschillende gevechten, heelt slechts twintig man aan ge sneuvelden en ongeveer vijftig aan gekwetsten bedragen. Uit Bayonne schrijft men van den I4den De tijdingen van de Asturien zijn schrikbarend; duizende menschen hebben zich bij Generaal Gomez gevoegd wapenen vragende om het juk der Koningin af te schudden de Overheden hebben zich in allen haast uit de voeten ge maakt, .Het blijkt, dat dit Opperhoofd reeds in Gallicie gekomen is, wier bevolking niet beter, dan in het overige Spanje bezield is. Een andere brief van Bayonne van dezelfde dagteekening meldt: Volgens tijdingen heden morgen van de grenzen ontvangenschijnt het stellig, dat, gedurende den terngtogt van de Anglo-Christinos, de Carlisten zich met geweld van de versterkte caserne van Alza, beneden Passage gele gen, en door de eersten bezet, hebben meester gemaakt. Men voegt er bij, dat de Generaal Evans zwaar gewond was gewórden. Eillareal geeft bewijzen van bekwaamheid en van wetkzamen ijver, maar hij schijnt geen grooter vijand van strenge maatregelen te zijn dan zijne voorgangers zijn geweestalthans moet men dit opmaken uit de vol gende order, welke hij aan de krijgsgevangenen-depóts in Navarre heeftaf. gevaardigd „Zullen op staanden voet gefusilleerd worden tien officieren der hoogste graden, tegen iederen Carlistischen officier, welken, te rekenen van heden af aan, de Christines zullen hebben doen fusilleren."' Te dien einde zijn tien officieren van Iret depót van Gtiembe (in Navarre) door kogelschot onigebragt, voor eenen officier, welken de Christino's heb ben gefusilleerd. -» Berigten over Parijs van den 20 Ju tij. Er zijntijdingen van Madrid van '12 Julii. Uit die stad meldt men, dat, niettegenstaande eenig voordeel van den een en anderen kant op de factieu. sen behaald, Neder-Arragnn en Valencia altijd verwoest en geplunderd wer den door Carlistische bendenwelke sedert c maanden eene te vreezene organisatie ontvangen hebben, en die aan de vervolgingen van de Generaals der Koningin ontsnappen. Dar Gomez in Gallicie gekomen was, was den I2den te Madrid of niet bekend, of niet bekend gemaakt, maar men wist, dat hij tot Oviedo geko men was. en dat hij die stad eenige uren bezet had, zonder er tegenstand te ontmoeten.'Men hoopte echter nog, dat de Generaals Espartero en Menso zijnen marsch zouden verhinderen. In het Journal de Paris leest men: De Carlistische afdeeling door Gomez aangevoerd, is den 6den te Oviedo aangekomen, waar zij eene zware contributie geligt heeft, zij is er den/den uit vertrokkenzich op Gallicie rigiende De Generaals Espartero en Menso, zijn te Oviedo den volgenden dag aan gekomen. Espartero heeft dadelijk met 12 bataljons Gomez gaan vervolgen welke laatste vele niet waadbare rivieren had over te trekkenvoor hij in Gallicie.komen kon, en die daarenboven, naar men verzekert op dé gren zen van die provincie, een bende troepen had te ontmoeten, welke hem den voortgang betwistte. De Portugesche brigadede reserve van de troepen der Koningin uitma- kendeis den 6den Leon binnengerukt. De Opperbevelhebber Cordova is den I5den te Vittoria aangekomen. Hij heeft op Logrona 4 bataljons gerigt, beslast om eene Carlistische divisie te vervolgen, welke denzelfden dag de provincie Soria was binnengetrokken. Uit Bayonne meldt men van den 15 Julij, dat den I2den, in het hoofd» kwartier van Don Carlos te Villa-Franca, de tijding ontvangen was, dat Gomez er in geslaagd was zich in Gallici; bij het bendehoofd Lopez te voe. gen, die 2000 man onder de wapenen heeft. Gomez heeft alzoo over om streeks 8000 man te beschikken. Het heeft zich gelukttiglijk niet bevestigd dat de Generaal Evans-zou ge wond zijn; maar wel is zulks het geval met twee andere Ëngelsche Hoofd officieren. Het is regtvaardig te zeggen dat zoo al de Ëngelsche soldaten slechOvechiende officieren wel hunnen pligt, ja meer dan hunnen pligt doen. Berigten over Parijs van den 21 Julij. Madrid den 13 Julij. Uit deze ?tad schrijft men, dat de verkiezingen zijn begonnen maar zooais zij tot nog toe waren uitgevallenmeer in den zin der beweging, dan in dien der Ministerielen geschieden. Ondertusschen koes terde men hog goede hoop voor de volgende verkiezingen. De Minister van Financien heeft eene circulaire rondgezonden, waariq hij berigt, dat, tot krachtige voortzetting van den oorlog en om aan den. zeiven de noodige hulp te verschaffen, hij 120 millioen realen in bankbillet. ten zal uitgeven. Men verzekert, dat de Portugesche troepen, ten gevolge van eenen Mignellistischen opstand in de provincie Tra-los-Montes waren teruggeroepen. Er zou in Gallicie reeds eene Carlistische Junta opgerigt zijn, welke de oude vrijwilligers, door Zea in 1833 ontwapend, moet onderde wapenen roe pen. Men begroot hun getal in Gallicie op 30,000. ITALIË. Pariissche bladen behelzen eene te Rome uitgevaardigde bekendmaking van den 30 Junij, door den Kardinaal Lambruschiniden Staats-Secretaris ondertcekend, houdende, dat ingevolge de bevelen van den Paus, de in de legatien Bologna, Ferrari, Ravenna en Forli bestaande en bij de onlus ten in 1831 ingevoerde wijze van beheer door een bnitengewonen Commissa ris, thans zal ophouden, en elk der genoemde gewesten weder als vroeger •door eenen Kardinaal legaat beheerd zal wordén. De instelling der Pauselijke vrijwilligers zal echter worden gehandhaafd. De ïhius hooptblijken» het slot der bekendmaking, dat deze bepalingen zullen strekken oin de openbare orde nog meer te bevestigen, Livor.no den it Julij. Voorleden Vrijdag kwam met de stoomboot Maria Christina de Prins vctn Capua met zijne Ëngelsche Gemalin hier aan, en omving dadelijk van den Gouverneur een bezoek, welke hem zijne droef heid uitdrukte, dat hij alleen aan hem het verlof, om aan land te komen, geven kon. De Itaiiaansche Regeringen schijnen hieromtrent met elkander overeengekomen te zijn, want als de Prins voor Civita-Vecchiawaarde reizigers naar Rome enz. ontscheept worden, aankwam, weigerde men ooit aldaar aan zijne echtgenoot het verlof om 'te landen. Met de juist voor Civita-Vecchia liggende Napolitaansche stoomboot reisde de Prins naar Mar seille terug en kwam hier voorbij. (Sedert Is K. H; reeds weder te Marseille tdrng gekomen, en men meende, dat hij het voornemen hadin Frankrijk te blijven.) DUITSCHLAND. Uit Mkriebad Wordt van 30 Junij gemeld, dat aldaar de Koning van Gjie- konland da'ags'ch te' voren met zijne moeder was aangekomen, om de baden te gebruiken. Hij reisde nog altijd onder den naam van Graaf van Missolung.'ri. Op de grenzen van Bosnië zijn wederom gevechten tegen de Bosni- aken geleverd, om dat dezelve wedéroin gestroopt bidden en dat wel bij benden van meer dan 300. De Ooscenriiksche soldaten echter zijn er in geslaagd om hen, na een hardnekkig gevecht, op de viugt te drijven. Uit Christiana wordt gemeld, dat bij het Knksgeiegt eene aanklagt is ingeleverd tegen den Noorweegschen Staats-Minister te Stokhólm den heer Löwenskjoldomdat hij niet heeft geprotesteerd tegen het Koninglijk besluit, krachtens hetwelk de Storthing op 8 Julij is ontbonden'geworden. GROOT - BRITANNIE. Londen den 20 Julij. Eergisteren avond is in het Huis der Lords de lér. sche tienden-bill gelezen; de cweede lezing is op Vrijdag bepaald. In het Lager Huis heeft Lord Palmerston Maandag avond vrijheid verzocht en bekomen tot het inbrengen eener biitstrekkende om nader te bepalen, dat in de vroeger door Engeland, Frankrijk en Rusland gewaarborgde Griek, sche leeningen van 60 millioen fr.doch waarvan de derde en laatste termijn van 20 millioen fr. voor als nog door gemelde Mogendheden niet aan het Grieksche Gouvernement is uitbetaald, het aandeel van Engeland in de ver- waarborging nimmer het derde zal te boven gaan. Met genoegen verneemt men dat de 12 Julijop welken menals zijnde de verjaardag van den slag op de Boyne, voor ernstige onlusten vrees de, iti de verschillende oorden van Ierland rustig is afgeloopen. Op de meeste plaatsen hebben de Oranjelieden het houden van openlijke optogten vermeden, en waar die geschied zijn, zijn ze niet verstoord geworden. Laatstleden Zondag is in het water tusschen Brighton en Havre, om streeks 20 mijlen van de Ëngelsche kust, het Nederlandsche smaldeel ge. zien, uit 2 linieschepen, 2 fregatten, en 4 oorlo'gsloepen bestaande, koers Zettende naar Spithead. In de Londensche Times van den 19 Julij leest men Op last des Konings is eene uiterst fraai bewerkte sloep van vier riemen gebouwd, die als een geschenk voor den Prins van Oranje bestemd is. Zij is 36 voeten lang, geheel van eikenhout zamengesteld, en munt veeleer door keurige netheid, dan door glinsterenden opschik uit. Pe kussens zijn groen, met goud geborduurd, en met oranje kwasten versierd. F R A N K R IJ K. Parijs den 19 Julij. De zaken van Spanje hebben gisteren morgen aan leiding gegeven tot eene vereeniging van Lord Granville, den Ambassadeur van Spanje en den Minister van Pruissen bij den Voorzitter van den Raad, Op de opmerking van den Engelschen Ambassadeur, heefc men den Minister van Portugal gisteren verzocht om zich heden morgen bij die vereeniging te voegen. De geruchten zijn zeer verschillend omtrent de bepalingenwelke zouden genomen zijn. Volgens het zeggen, zoude de Spaansche Minister de aandacht gevestigd hebben, op hetgeen kon gebeuren, Indien de gebeur tenissen in Portugal de Koningin noodzaakten het huipcorps, hetwelk in Spanje dient, terug te moeren roepen, Sedert eenige dagen heerscht er eene groote beweging bij de marine. Aanmerkelijke znndingen zijti aan vele officieren gegeven voor de havens van den Oceaan en in de Mrddellandsche zee. Een Hoofd-officier is te land naar Konstantlnopel afgevaardigd, die nieuwe instructien bij zich heeft voor onzen Ambassadeur. Men gelooft, dat eene gewigtige mededeeling aan den handel zal gegeven worden. Dezelve zal dienen om de vrees te bannen, welke de wederkeerige stelling van de Turksche en Pransche vloot hadden doen op vattenten aanzien van het in stand houden des vrede». De Kamer van Koophandel te Duinkerke heeft bepaald dat er eene vereeniging zou plaats hebben om zich bezig te bonden mee de middelen 0111 eenen spoorweg van Liile tot Dainkerke te maken met eenen tak op Calais. Den 20 Julij. De Bevelhebber Pellion, Aide-de-Camp vjn den Minis ter van Oorlogis naar de grenzen van Spanje gezonden. Men zegtdat de zending van dezen Hoofd-officier betrekking heeft op de noodzakelijke maat regelen om met de Carlisten ten einde te komen, en dat het Gouvernement eindelijk besloten heeft stellig partij te ltiezen in dezen oorlog, die Spanje, waarvan het. bondgenoot is, verteert. Ebn andere Aide-de-Camp van den Minister van Oorlog, de Kapitein Chasse/oup, vertrekt naar Algiers. Hij schijnt bevelen te hebben voorde werving van het vreemde legioen, dat in Spanje dient. Men verzekert, dat Lord GranvilleEngelsch Gezant, aan ons Kabi net heeft kenbaar gemaakt, dat, daar de zaak van Clturcliilldoor het be danken van den Reis-Effendi, geschikt was, de Ëngelsche zeemagt bevel had ontvangen om terug te keeren, en dat Frankrijk dus eenen bondgeuoot niet meer behoefde te beschermen, welken men niet meer bedreigde. Er worden thans zeer veie maatregelen van voorzorg genomenais de Koning zal uitrijden,de weg wordt door voet en paardenvolk afgesloten gehouden. Er hebben, zoo als ieder jaar, voor den aanvang der Julij-feesten wederom onderscheiden gevangennemingen en hiiisondérzoekingen plaats. De laatste schijnen niets bijzonders te hebben opgeleverd. Het fregat de Galatie heeft bevel gekregenom het Oostenrijksch fre gat de Guerrière, aan wiens boord 300 Poolsche vlugtelingen uit Krakau zijn, op te wachten, en hen naar een ander gewest, te geleiden. De plaats, waarheen zij zouden gevoerd worden, wordt niet stellig bepaald. Den es Julij. Het Ministerieel avondblad deelt deze korte zinsnnde mede: Het Turksch smaldeel heeft in de vlakte van Meschie ontscheept den K»pu- dan-Pacha aan het hoofd van 2500 man; het heeft Tripoli den 4den moeten verlatenom naar Metelln of de Dardanellen te jtevenen. De interventie in Spanje Is nog eeiis dezer dagen jn den Ra»d beraad slaagd, maar vond altijd nog even veel tegenkanting, Ondertusschen liep er een gerucht, dat er reeds «en corps yan 4000 man voetvolk en 500 paarden in Navarre was binnengeruktom zich bij het vreem den legioen ie voegen. -Dit gerucht was echter nog niet zgker. ZIE-TllDINti In Tessel binnengekomen Luit. ter zee Rengers, Zr. Ms. Brik Pe/IHsec*uit de Noordzee, V. H. Kramer, Van St. Thbmas en Poftofico, f. O. 'Sander enS. Nnrdbcrg van New-York, H. K. Potjewyd, van Genua, p. Bakker, van Smtpse fde laatste legt quarantaine), G. Milinovicbvan Salonica, G. 5. de Root; van Ltted-n R. Soumie, van Nerva. In bét Vlie en Terscb. niets gepasseerd. Kapt. H. K. Potjeiv.yd-, van Genua, in Tessel bitmen b»eft detrtj Jul(j np as" 15' N. breedteto" 20' W. jettgte, van Greenwich, met N. N.'W. wind,' in góede staat zeilende gezien het schip PeirujKapt. F. H. Trip, van Amsterdam Baar Batavia.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 3