"kV Aflheér een -der hooge prijzeuvoor en na dewelke eenige pvemien te trekken zijn np het eerste of laatste loc van een der klassen mogt worden getrokken, zal de premie, t\-efke voor liet voorgaande of volgende lot bestemd was, aan dien hoogen prijs worden tcegevQftgd. De korting der prijzen van f 100 cn daarboven is vijftien en van dc mindere tien ten honderd; zullende dc betaling dcrzclve geschieden aan den verrooner van liet lot, ter plaatse waar hetzelve in den beginne zal zijn ingelegd, veertien dagen na het uittrekken Van iedere klasse. Niemand der prijttxekkers heeft liet regr vroegere betaling te vorderen; zijnde de vroe gere betaling eene goedwilligheid der gekwalificeerde Collecteurs en Ontvangers. En wordt laatstelijk een ieder gewaarschuwddat alle de prijzendie binnen den tijd van vier jaren, aanvang nemende met den vijftienden dag na het uittrekken der laatste klasse, niet zullen wezen afgehaald, alsmede de gelden, die van dc daaronder geheel ge fourneerde loten zouden moeten worden terug gegeven, ten voordeclc van 's Rijks Schat kist, zullen zijn Verbeurdzonder dat eenige uitzondering hoegenaamd daartegeu zal wor den toegelaten. NEDER L A N D E N. Leyden den 24Sten Julij. Eergisteren is alhier gepasseerd, na van paarden verwisseld te hebben, II. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Orhnfebenevens Huogstderzelver Kinderen, zich van 's Gravenhage naar Soestdijk begevende. Men meldt uit 's Gravenhage van den 22 J111 ij liet volgende: Eergisteren middag ij er ten Hove groot diner en des avonds thé en sou per gehouden, waarop al de leden van het Koninglijlt Gezin, [benevens de vele aanzienlijke vreemdelingen, die zich in de stad ophouden, tegenwoor. dig waren. Gisteren 'morgen heefc dit aanzienlijk gezelschap fop liet Paveljoen van Hare Maj. de Koningin, te Scheveningen, het déjeuner gebruikt. Gisteren middag heefc er weder groot diner ten Hove plaats gehad, en gisteren avond hébben HH. KK. HM. Prins en Prinses Frederik der Neder landen, Prinses Albert van Pruissen, alsmede de drie Prinsen, Zonen van zien Kroonprins, en de Dochter van Hoogstdenzelven, de voorstelling in cieh Franschen schouwburg met Hoogstderzelver tegenwoordigheid vereerd. Heden morgen is Z. K. H. de Prins van Oranje naar het hoofdkwartier des legers te Tilburg vertrokken. Gisteren avond heefc II. K. H. de Landgravin Weduwe van Hessen- •Homburg deze Residentie verlaten, zich naar Rotterdam begevende. Z. K. II. de Prins George an Cambridge wordt in de Residehtie verwacht. Dezer dagen zijn alhier aangekomen de Hertog de Richelieu, Pair van Frankrijken de Markies de Jumilhac. Zijne Maj. de Koning heeft [lij besluit van den I4den dezer, N°. 74, in aanmerking;nemende, dat het in gllen opzigte als doelmajig kan worden ge acht, om aan ieder, dié daarop iprijs stélt, de gelegenheid te verschaffen het aanstaand burgerlijk regc aanvankelijk te-leeren kennen en te bestuderen, liepaald, dat het Burgerlijk Wetboelf voor het Koningrijk der Nederlanden, zoodanig ais het bij onderscheidene wetten is veranderd en gewijzigd, en van drukfe'ilen en van hetgeen tegen het taaleigen strijdt, gezuiverd, ter *s Landsdrukkerij zal worden uitgegeven. De jaariijksche vergadering van de Synode der Hervormde Kerk is den oosten dezer door Zijne Exc. den Minister, belast met de directie voor de zaken der Hervormde Kerk, enz., op de gewone wijze gesloten. Aan den lieer F. Mollte Rotterdamis voor den tijd van tien jaren octrooi verleend op de invoeriDg in dit Rijk van eene nieuwe en verbeter de wijze om huiden te looijen. Nog meldt men uit 's Gravenhage van den 23 Julij: Z. K. H. de Prins Albert van Pruijssen is eergisteren avond ten tien ure, uit Berlijn, en wel met de stoomboot van Hamburg over Amsterdam, in deze Residentie aangekomen. -Eergisteren avond hebben HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden een thé-dansant gegeven, waarbij Hare Maj. de Koningin te genwoordig getycest is. Behalve HH. Exc. de Ministers vati Binnenlandsche Zaken en van Fi nanciën, die reeds.vroeger uit deze Residentie vertrokken waren, hebben, dezer dagen, ook HH.-Exc. de-Minister voor de Koloniën, Baron van den Bosch, en de Secretaris van Staat, Graaf Schimmelpcnniackdeze Residentie verlaten. 'Eerstgemelde hééft zich naar Londen, en de Secretaris van Staat tot het gebruiken der baden, en voor den tijd van eene maand, naar Duitsch- land begev.en. Dezer dagen is de Graaf von IVerther alhier aangekomendie, in plaats van den Graaf von Bernstorf, de'betrekking van Secretaris bij het Pruissische Gezantschap aan hét Nederlandsche Hof zal vervullen. De GraatAiopens, Secretaris bij het Russische Gezantschap, is met verlof uit deze Residentie vertrokken. In de eerste helft dezes jaars, zijn door Z. M. benoemd: tot Notarissen in het arrondissement Rotterdam, F. Dijkman, Mr. Cs A. van Kerkhof en .7. van der Hoop Jacobus Zoontot Notaris in het arrondissement Dordrecht, in plaats van wijlen Mr. L. Schuil, de lieer S. van Dorsser, Notaris in het kanton Oud-Beijerlandtot Notaris in het kanton Vlaardingen, Mr .7. C. Ver- kade, in plaats van wijlen E. G. Ferkadetot Inspecteur der registratie inde derde afdeeling van Zuid-Holland, Mr. D. N. Renaudter vervanging van Mr. A7. van Hoecke; tot surnumerair der registratie in Zuid-Hollandde heer.7. C. van Brake/, te 's Gravenhagein plaats van den heer F. C.Ctin,eus, wien een eervol ontslag is toegekend tot verificateur der; registratie van de'eerste klasse, belast met de functien van provinciaal Inspecteur van hetzelfde vak in de provincie Drenthe, de heer R. A. de Salis; en tot verificateur der registra tie in Zuid-Holland, Mr. .7. /V. Keiser. Men verneemt, dat den 10 Augustus aanstaande, door de Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van den Znidplas in Scliieland, aan den Kortenoordzal worden aanbesteed: t°. het daarstellen van al de werken die betrekking hebben tot de afsluiting van de Ringvaart der droog makerij van de langs het buitenboord derzelve gelegen landen, onder de ambachten Moordrecht, Broek c. a., en Zuid-Waddinxveenhet leggen ecner vaste brug over gezegde Ringvaart, eene brug met draaivonders over de nieuw gegraven vaart naar het Moordsche Verlaat, en verdere uitvoe- ringen van minderen omvang, ten dienste der gezegde droogmakerij20. het doen van eenige versterkingen, aanvullingen en voorzieningen aan de binnen, taluds der beneden boezem-kade en der bedijking van meer gemelde droog, makerij. Uit Amsterdam wordt van den 22 Julij gemeld: Gisteren heeft het Hof van Assises alhier uitspraak gedaan in de zaak van Hendrik de Wilde en Magtilda Klunder, beide in dienst geweest van Johan nes Blokhof. De eerstgenoemde is schuldig verklaard aan medepligtigheid aart de op de Heerenmarkt gepleegde rebellie, doordien hij wapenen des bewust daartoe had geleverd. Hij is veroordeeld tot vijfjarige tuchthuisstraf en tot tepronkstelling gedurende een kwartier uurs. Magtilda Klunder is ook medepligtig verklaard aan dezelfde rebellie, doordien zij donr giften tot de zelve had aangehitst en aangemoedigd. Het Hof heeft echter verklaard dat er ten haren opzigte favorabele omstandigheden aanwezig waren, en heeft haar dus met toepassing van art. 12 van het decreet van ti December 1813 slechts veroordeeld tot een confinement van 6 maanden. Uit Rotterdam meldt men van den 22 Jolii: Bij dispositie van Ziine Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den-6den dezer maand, is de heer FredtrJ; IFillera KriegerMedicina: Cbi- n-rgite et Artis Obstetrica: Doctor, tot Lector in de Heelkunst aan de Cli- nisclie School, ter dezer itede gevestigd, benoemd, in plaats van wijlen den heer Dr. Cornells ran Baaien, Uit Utrecht meldt men van den 21 Julij: Wij vernemen, dat de miliciens van de buitengewone H^ttog van het jaar 1831 met onbepaald verlof zullen vertrekken; voorts, dat dVtroepen, welke op dit oogenblik gekampeerd zijn, het kamp in het begin der volgende maand zullen verlaten en weder naar hunne vorige kamonnenienten en garnizoenen zullen terugkeeren, met'iiitzondering van de 9de afdeeling infanterie, van welke, zoo men zegt, twee batailions new Bergen-op-Zoom en een naar Breda zullen gaan, ten einde gedurende het tweede kamp aldaar garnizoen te honden; na het einde van welk kamp die afdeeling insgelijks weder naar Utrecht zal terug k-oinen. Uit Groningen meldt men van den 20 Julij Gisteren middag, omstreeks 1 uur, ontstond alhier brand in een schoorsteen van het huls, bewoond door denpkastelijn H. van der Laan, aan de Groote Markt, welke, wegens den hevigen storm, de allerschrïkkelijkste gevolgen had kunnen hebben. Vier brandspuiten zijn toegesneld, doch hebben niet in werking geweest, doordien wakkere mannen het waagden zich op liet hooge gebouw te begeven, en binnen kort den brand meester werden. Den daarop volgenden nacht, ongeveer half 1 uur, had er wederom brand piaacs in de lijnbaan van den heer P. Balkema, staande alhier op den wal, nabij het Kleine Poortje, welke zoo schielijk toenam, dat er aan blusschen niet was te denken. Geheel het gebouw, met het zich daarin bevindende touwwerk, teer, hennep, enz., benevens^ alle gereedschappen, zijn ver. brand; gelukkig nogtans voor den eigenaar, dat hetzelve voor brandschade was verzekerd. De oorzaak van dien brand is onbekend. De directie en brandspuitgasten verdienen alleu lof voor hunne ijverige pogingen, om den daaraan btriendenden molen en de nabij zijnde huizen vrij te waren, welke, zoo de wind heviger en het niet door hnnne tusschenkomst had geweest, allen eene prooi der vlammen zouden geworden zijn. De Overijsselsche Courant van den 19 Julij, bevat de plannen van twee door de Staten der provincie ontworpene en door Zijne Maj. den Koning goedgekeurde geldleeningentot herstel en verbetering der Vollenhoofsche en der Hasselter dijken. De leening ten behoeve der eerstgemelde bedraagt 139,000 in aandeelen van f 1000, en die voor de andere f 36,000 in aan deden van f 500; de interest van beide zal zijn 4J- ten honderd en de afios. sing zal geschieden bij jaariijksche uitloting van veertien aandeelen uit de eerste leening, te beginnen met het jaar 1846, en uit de andere, te begin, nen met 1838, vijf aandeelen gedurende de vier eerste, zes gedurende de ivier volgende en zeven gedurende de vier laatste. AMERIKA. Nadat de provincie Texas, tot het Mexikaansch gebied behoorende, zich van hetzelve Lad willen afscheiden, en onlangs eene beslissende overwinning op de_ Mexikanen behaald had, waarbij de Generaal Santa Anna in harehan- den gevallen is, zoo heeft dezelve aan het Congres der Vereenigde Siateti eene petitie ingezonden, om haar als op zich zelf staande gebied der Ver- eenigde Staten te beschouwen, en in het Congres zitting te doen hebben. Het Congres heeft echter bepaald, Texas niet eer te erkennen, voordat ge bleken zal zijn, dat er eene behoorlijke Regering bestaat. In de laatste dagen hadden er in deze Staatsvergadering vrij onstuimige debatten plaats gehad over de voordragt, nopens het overschot, hetwelk thans jaarlijks in de schatkist, na aftrek der Rijks-uitgaven, zal overblijven. De oppositie wilde dit overschot niet tot knigsbedoelingen aangewend heb ben, waartoe al de magt des Bestuurs werd ontwikkeld. Ten laatste werden de gelederen van de partij van den Generaal Jackson gebroken^ en, voorzoo veel deze zaak betreft, in verwarring teruggeslagen. De voordragt ging bij den Senaat met zes stemmen door. Dezelve was bij de Tweede Kamer nog niet afgedaan, bij "het vertrek der berigten. Wel omderrigte lieden meenen dat het overschot over de verschillende Staten zal verdeeld worden. Het Congres der Vereenigde Staten heeft met eene aanzienlijke meerder, heid beslist, dat hetzelve geene grondwettige magt bezit, om 01, ccnigcrtei „wijze, in de inrigting der Slavernij in de Staten van het Bondgenootschap „tusschen beide te komen." Er is aldus beslotenten einde alle gisting over deze situs verscheiden jaren aanhangige strijdvraag, onder de menigte te voorkomen, dat alle verzoekschriften vertoogenbesluiten of andere stukken, nopens de slavernij, of de afschaffing van de slavernij, zonder be- paalde aanroering, ter tafel zullen worden nedergelegd, en dat hieromtrent niet verder zal worden gehandeld. AFRIKA. Generaal Rapatel heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd tot de volkj. stammen van het regentschap Oran: „Ik verwittig u, dat de Gouverneur weldra te Algiers terug zijn zal; dat hij door den Koning der Franschen belast is te doen al wat in zijn vermo gen zijn zal, om die weerspannige stammen te vernietigen, welke met Abdel-Kader, zoon van Mahi-el-Sidyovereengekomen zijn de rust des lands door eeneu voortdurenden krijg te storen. „Zoo evenwel die volkstammen zich willen onderwerpen en hunne trouw doen blijken, zullen hun de Koning en Frankrijk hunnen bijstand verleenen; anders zullen zij met wortel en tak uitgeroeid en hun land verwoest worden. „Tien duizend Franschen zullen in het regentschap van Oran gelegerd en dagelijks belast blijven de oproerige stammen te achtervolgen, om hen tot onderwerping- voor Frankrijk te brengen. Wat dé bondgenootschappelijke stammen aangaat, deze zal Frankrijk beschermen en eerbiedigen. „Miliana, Media en Beyleida worden dadelijk na den terugkeer van den Maarschalk, door de Fransche troepen bezet, opdat den vrienden van Abdel- Kader niet eene schuilplaats meer oveiblijve. Algiers, 1 Jiilij. (Get.) Baron Rapatel. RUSLAND. Op den 25 Junij heeft in de omstreken van Witehsk een voorbeeldeloos geweldige storm gewoed; gelukkigliik was dezelve van korten duur. doch in weerwil hiervan werden in weinige minuten duizende boomen, schuren, woonhuizen, ja steenen kerken ter neder geworpen en een groot eind weegs medegevoerdmenschen en dieren werden door ^en wind opgenomen en op verren afstand dood neder geworpen; tot overmaat van ramp had eene ha gelbui, waarbij hageisteenen ter zwaarte van een pond werden opgemerkt, al de veldgewassen vernield. Bij deze verschrikkelijke natmirgebeurtenis had onder ander het zonderlinge voorval plaats, dat een op het land arbei dende boer door den storm in eenen vijver werd geworpenuit welken eene nieuwe windvlaag hem weder ophief en agn het land bragt. PORTUGAL. Lissabon 10 Julij. De Gemaal der Koningin was den <Sden te Oporto aangekomen, én met alle eerbewijzen, aan zijnen rang verschuldigd, ont vangen. Tegen het einde der maand zou hij ngar Lissabon terugkeeren. De Hertog van ïjerceira, die hem vergezelde, was weder, uit hoofde der ver kiezingen, naar Lissabon wedergekeerd. Er heeft eene groote ontvangst ten Hove plaats gehad bij gelegenheid van den verjaardag der overwinningdoor den Admiraal Napier in 1831 op de Miguellistische vloot behaald. De nationale militie was in geringen getale opgekomen; in den schouwburg is de Koningin met geestdrift ontvangen;op sommige plaatsen was de stad verlicht. Ér hebben in het land-nog altijd Miguellistische woelingen p!aats;thms schijnen dezelve tot doel te hebben, soldaten voor Don Carlos en Don Mi- j guel te werven.

Leydse Courant | 1836 | | pagina 2